Muzeum Narodowe - Pałac Biskupów Krakowskich

Moderatorzy: Nowak, Autor, sueno, Daniel, Sirek1

baux
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1203
Rejestracja: 1 kwietnia 2008, o 19:21
Lokalizacja: gdzieś pomiędzy Centrum a Kadzielnią...

Muzeum Narodowe - Pałac Biskupów Krakowskich

Post autor: baux » 1 grudnia 2009, o 19:20

Obrazek

Pałac Biskupów Krakowskich - zwiedzającym udostępniono apartament senatorski

W Muzeum Narodowym w Kielcach tylko przez najbliższe dwa miesiące będzie można oglądać bezcenne, siedemnastowieczne obrazy zamocowane na stropie ramowym. W połowie listopada zakończyły się trwające ponad dwa lata prace konserwatorskie, których wynikiem jest doprowadzenie do pierwotnego wyglądu pięciu olbrzymich malowideł.

FOTO

Jak mówi Marek Mazurek, główny konserwator zabytków w muzeum przedstawiają one wydarzenia z lat 1629 - 1635, gdy fundator Pałacu biskup Jakub Zadzik brał udział z negocjowaniu traktatów ze Szwedami. To jedyne tego rodzaju obiekty w Polsce, oprócz stropu ramowego znajdującego się w dworze Artusa w Gdańsku. Obrazy powstały około 1640 roku i są autorstwa warsztatu Dolabellego.

Małgorzata Osełka konserwator zabytków nadzorująca prace mówi, że oprócz konserwacji płócien odtworzona została także rama, w której poza złoceniami dominuje kolor zielony. Po przeprowadzeniu wnikliwych badań okazało się, że właśnie taką kolorystykę miała oryginalna rama z XVII wieku.

Robert Kotowski dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach poinformował, że pozostałe fragmenty pokoju senatorskiego nie są odtworzone, ale mimo to postanowił udostępnić pomieszczenie zwiedzającym. Jednak będzie ono otwarte tylko do końca stycznia. Później rozpocznie się remont wnętrz Pałacu.

Konserwacja obrazów to pierwszy etap prac. Kolejne będą obejmować badania architektoniczne, które dadzą odpowiedź na pytanie jak kiedyś wyglądały dwa apartamenty senatorskie. Prace mogą pochłonąć nawet 1,5 miliona złotych i potrwają do 2015 roku.

ŹRÓDŁO

baux
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1203
Rejestracja: 1 kwietnia 2008, o 19:21
Lokalizacja: gdzieś pomiędzy Centrum a Kadzielnią...

Post autor: baux » 1 grudnia 2009, o 19:43

Apartament Senatorski

Prace konserwatorskie rozpoczęły się 8 sierpnia 2007 r. i prowadzone były przez kielecką Pracownię Konserwacji Dzieł Sztuki Małgorzata i Paweł Osełka.

Prace przy stropie ramowym podjęto ze względu na stan zachowania uzasadniający zrealizowanie kompleksowego programu konserwatorskiego, uwzględniającego zabezpieczenie, zahamowanie procesów destrukcyjnych i przywrócenie walorów artystycznych obiektu. Wykonane prace są jednym z etapów rewaloryzacji Apartamentu Senatorskiego.

Prace konserwatorskie przy obrazach to m.in.:
- usunięcie werniksów, retuszy i wtórnych nawarstwień
- prostowanie obrazów, klejenie pęknięć i uzupełnienie ubytków płótna
- napięcie obrazów na krosna, werniksowanie, pasowanie ramy, rekonstrukcja złoceń.

Przeprowadzono też badania tynków i pobiał:
- pas podstropowy
– badania konserwatorskie tynków i pobiał na okoliczność występowania polichromi.

Kolejne planowane prace w Apartamencie Senatorskim :
- badania architektoniczne – pozwalające na prześledzenia zmian we wnętrzach i zbadania istniejących przekształceń
- kompleksowa konserwacja stropu ramowego Tomasza Dolabelli "Pożar Ławry Trockiej"
- Drugi Pokój Senatorski - konserwacja kominka,
- cały apartament - rekonstrukcja podłóg, rekonstrukcja portali, rekonstrukcja stolarki drzwiowej, wymiana instalacji elektrycznej, alarmowej i przeciwpożarowej, wykonanie oświetlenia, odtworzenie tkanin na ścianach.

Montaż stropu ramowego

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

źródło: Muzeum Narodowe w Kielcach

Awatar użytkownika
ice
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5703
Rejestracja: 15 maja 2006, o 09:24
Lokalizacja: Kielce

Post autor: ice » 1 grudnia 2009, o 21:52

Można było ten wątek podciagnąć pod istniejący już ogólny temat o Muzeum Narodowym niż zakładać nowy dla dwóch postów.

baux
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1203
Rejestracja: 1 kwietnia 2008, o 19:21
Lokalizacja: gdzieś pomiędzy Centrum a Kadzielnią...

Post autor: baux » 1 grudnia 2009, o 21:59

Ten wątek ma przyszłość, renowacji pałacowych wnętrz będzie więcej a do tego dojdzie kiedyś remont elewacji.

baux
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1203
Rejestracja: 1 kwietnia 2008, o 19:21
Lokalizacja: gdzieś pomiędzy Centrum a Kadzielnią...

Post autor: baux » 1 grudnia 2009, o 22:55

Obrazek

Plafony wróciły na swoje miejsce

Obrazy Tomasza Dolabelli z pierwszego pokoju senatorskiego w Pałacu Biskupów Krakowskich odzyskały XVII-wieczny blask. Przed muzeum konserwacja plafonu w drugim pokoju senatorskim, a także rekonstrukcja podłóg, portali i tkanin na ścianach w całym apartamencie.

Strop "Negocjacje polsko-szwedzkie i polsko-moskiewskie za panowania króla Władysława IV" powstał w 1640 roku. Plafony dwukrotnie były poddawane konserwacjom: w 1860 roku i w latach 1953-54. Za pierwszym razem zdemontowane obrazy nabito na krosna, przez co przestały się mieścić w ramie. Pierwotny układ udało się przywrócić dopiero podczas obecnej konserwacji.

Małgorzata i Paweł Osełka z kieleckiej Pracowni Konserwacji Dzieł Sztuki odtworzyli też oryginalny, zielony kolor obramowania. Konserwatorzy odkryli także, że w 1953 roku obrazy zamieniono miejscami. - W XVII wieku obrazy przymocowano do deskowania stropu gwoździami. Ślady po nich zostały na płótnie i na deskowaniu. Dopasowaliśmy je do siebie i w ten sposób poznaliśmy pierwotne ustawienie obrazów - tłumaczy Małgorzata Osełka.

Poprzednicy kieleckich konserwatorów źle zrekonstruowali pewne fragmenty w obrazach. - Widoczne jest to np. w postaci, która na jednym z obrazów ubrana jest w czerwony płaszcz. Okazało się, że miał złocony wzór - zwraca uwagę Małgorzata Osełka.

Strop już od dziś będzie udostępniony zwiedzającym. A na muzealników czeka szereg kolejnych prac: badania architektoniczne wnętrz apartamentu, konserwacja stropu i kominka w drugim pokoju senatorskim, rekonstrukcja podłóg, portali, drzwi oraz tkanin na ścianach w pierwszym i drugim pokoju. Całość będzie kosztowała około 1,5 mln zł. Jeśli Muzeum Narodowemu uda się zdobyć pieniądze, to apartament odzyska świetność do 2015 roku.

FOTO1
FOTO2
FOTO3

Naos:Wklejamy proszę linki do zdjęć, jeśli to możliwe miniaturki, dziękuję.
Źródło: Gazeta Wyborcza Kielce

Awatar użytkownika
MadMike
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1127
Rejestracja: 2 kwietnia 2007, o 13:09
Lokalizacja: Kielce/Warszawa

Post autor: MadMike » 2 grudnia 2009, o 13:43

baux pisze:do tego dojdzie kiedyś remont elewacji.
Mam nadzieję, że w końcu przebiją zamurowane okna, bo wyglądają one koszmarnie.

Ciekawi mnie jeszcze jedna kwestia związana z pałacem. Wie ktoś może, czy od stronu ogrodu nad wszystkimi oknami były pierwotnie przerwane naczółki :?:
Od strony katedry są nad wszystkimi oknami, od strony ogrodu, tylko nad największymi.

baux
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1203
Rejestracja: 1 kwietnia 2008, o 19:21
Lokalizacja: gdzieś pomiędzy Centrum a Kadzielnią...

Post autor: baux » 21 lutego 2010, o 14:11

Obrazek

Rozpoczyna się remont pałacu

Od poniedziałku i przez siedem najbliższych miesięcy Pałac Biskupów Krakowskich będzie częściowo zamknięty dla zwiedzających. Rozpoczyna się remont, dzięki którym nie do poznania zmieni się m.in. parter budynku.


Wykonawcę prac poznamy wprawdzie dopiero w środę, ale niezależnie od wyników przetargu swoje zadania rozpoczynają muzealni konserwatorzy, którzy będą zabezpieczać obiekt. Do dyspozycji zwiedzających pozostanie Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz galeria malarstwa polskiego i sztuki zdobniczej, a od kwietnia dodatkowo pokoje senatorskie i pokoje prałatów na pierwszym piętrze pałacu. Wówczas też na piętro będzie można wjechać windą.

Przez najbliższe miesiące remontu muzealnicy zaplanowali wzmocnienie stropów nad sienią dolną i izbą dworną, w której obecnie prezentowane są wystawy czasowe (nieczynna będzie też sala portretowa i sień górna), wyburzenie ścian działowych na parterze i utworzenie dużej przestrzeni z nowoczesnym punktem recepcyjnym na środku oraz kawiarni w baszcie północnej. Ponadto w baszcie prochowej w murze okalającym ogród włoski powstanie punkt informacji turystycznej, taras widokowy i letnia kawiarnia. Pałac zostanie podświetlony.

Inwestycja kosztowała będzie ok. 6 mln zł. Pieniądze w większości pochodzą z funduszy unijnych.

Źródło: Gazeta Wyborcza Kielce

Awatar użytkownika
vincent
Posty: 378
Rejestracja: 19 kwietnia 2007, o 13:02
Lokalizacja: Bilcza

Post autor: vincent » 22 marca 2010, o 15:38

Muzeum Narodowe wybrało firmy remontowe

Warszawsko-kieleckie konsorcjum wyremontuje Pałac Biskupów Krakowskich. Muzeum Narodowe w Kielcach lada dzień podpisze umowę ze zwycięskimi firmami, a z końcem miesiąca przekaże im budynek.
Najkorzystniejszą ofertę przetargową złożyło konsorcjum firm: Polskie Pracownie Konserwacji Zabytków z Warszawy z delegaturą w Kielcach oraz kielecki Mimet-Bud. - Oferta konsorcjum była najtańsza, spełniła też wszystkie warunki, jakie postawiliśmy w przetargu. Od momentu podpisania umowy firmy będą miały cztery miesiące na wykonanie zadania - informuje Stanisław Chałupczak, zastępca dyrektora ds. administracyjnych w Muzeum Narodowym w Kielcach.

Prace konserwatorsko-budowlane zakładają wzmocnienie drewnianych stropów nad sienią dolną i izbą dworną, gdzie obecnie prezentowane są wystawy czasowe. Dzięki temu zabiegowi więcej osób będzie mogło przebywać w sali na pierwszym piętrze. Obecnie może tam wejść maksymalnie do stu gości. Koszt prac to 650 tys. zł.


W kolejnym etapie zostanie wyremontowany parter pałacu. Za kilka miesięcy, po wyburzeniu ścian działowych, gości przywita przestronna sala, pośrodku której powstanie nowoczesny punkt recepcyjny. Po prawej stronie holu, w baszcie północnej powstanie kawiarnia, z kolei w baszcie prochowej w murze okalającym ogród włoski punkt informacji turystycznej taras widokowy i również kawiarnia (letnia).

Urodę pałacu podkreśli iluminacja. Na remont Pałacu Biskupów Krakowskich i ogólnopolską promocję budynku oraz imprez muzeum ma około 6 mln zł. Pieniądze pochodzą z funduszy unijnych.

Pałac częściowo będzie zamknięty dla zwiedzających do końca września.

http://kielce.gazeta.pl/kielce/1,35255, ... ntowe.html
Żółć i czerwień w naszych sercach aż po życia kres!!!

baux
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1203
Rejestracja: 1 kwietnia 2008, o 19:21
Lokalizacja: gdzieś pomiędzy Centrum a Kadzielnią...

Post autor: baux » 14 maja 2012, o 18:02

Ogród Włoski znów dostępny dla zwiedzających

Przy Muzeum Narodowym w Kielcach, otworzono po modernizacji ogród włoski. Prace renowacyjne rozpoczęły się jesienią ubiegłego roku. W ramach inwestycji odrestaurowano m.in. kamienną obudowę 17 wiecznej studni ogrodowej wraz z zadaszeniem, którego przed rekonstrukcją nie było.

Wyremontowana została także dwukondygnacyjna baszta prochowa. Dodatkowo zainstalowano system odwadniający i automatyczne nawodnienie całego ogrodu, poinformowała Agnieszka Masny, rzecznik Muzeum Narodowego w Kielcach.
Jak dodaje, w ogrodzie dodano warstwę ziemi i wymieniono nasadzenia. Renowację przeszły także główne alejki ogrodu. Wstęp do ogrodu włoskiego przy Muzeum Narodowym w Kielcach jest bezpłatny.

Radio Kielce

baux
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1203
Rejestracja: 1 kwietnia 2008, o 19:21
Lokalizacja: gdzieś pomiędzy Centrum a Kadzielnią...

Post autor: baux » 14 maja 2012, o 18:14

Ładne tapety na pulpit z Pałacem Biskupim i nie tylko -> http://mnki.pl/pl/tapety/

Awatar użytkownika
Krzysiek Kielce
Posty: 289
Rejestracja: 2 grudnia 2008, o 16:11
Lokalizacja: KIELCE

Post autor: Krzysiek Kielce » 16 października 2012, o 14:18

Dyrektor Muzeum Narodowego chce wyciąć świerki przed pałacem
Dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach zwrócił się do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wyrażenie zgody na wycięcie świerków rosnących przed pałacem Biskupów Krakowskich w Kielcach.
Jak tłumaczy dyrektor placówki Robert Kotowski, drzewa zagrażają zabytkowi. Po silnych wichurach na początku sierpnia, jeden ze świerków przewrócił się na trawnik. Ich wycięcie, pozwoli także na przywrócenie pierwotnego wyglądu placu przed budynkiem, jako miejsca pozbawionego wysokiej zieleni. Podobny charakter ma także oddany po przebudowie, sąsiadujący z nim, plac Najświętszej Marii Panny.
Jednocześnie prowadzone są rozmowy pomiędzy urzędem marszałkowskim, któremu podlega muzeum a urzędem miasta w Kielcach na temat sfinansowania remontu dziedzińca przed pałacem biskupów.
Pierwszym etapem do jakichkolwiek działań jest rozstrzygnięcie kwestii rosnących tam drzew. Na wydanie opinii w tej sprawie Wojewódzki Konserwator Zabytków ma 30 dni.
źródło: http://www.radio.kielce.pl/page,,Dyrekt ... 58d79.html

Awatar użytkownika
Grzegorz
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3000
Rejestracja: 31 maja 2006, o 17:10
Lokalizacja: Mokotów

Post autor: Grzegorz » 22 października 2012, o 00:08

Oby wycięcie/przesadzenie świerków i remont placu doszedł w końcu do skutku. Czekam na tą inwestycję wiele lat... Po rewitalizacji to według mnie będzie najpiękniejszy plac w Kielcach, choć już widzę słowa krytyki w stylu "betonowania Kielc ciąg dalszy"... Przydałby się jeszcze remont elewacji pałacu.

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3934
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Post autor: Sirek1 » 12 listopada 2012, o 19:55

Jest zgoda na wycięcie świerków przed Pałacem Biskupów

Świerki rosnące przed Pałacem Biskupów Krakowskich w Kielcach można wyciąć. Taką decyzję wydał świętokrzyski konserwator zabytków. Z wnioskiem o zgodę wystąpił dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach.
Robert Kotowski tłumaczył, że drzewa zagrażają zabytkowi. Po silnych wichurach na początku sierpnia, jedno z nich przewróciło się na trawnik. Ich wycięcie, pozwoli także na przywrócenie pierwotnego wyglądu placu przed budynkiem, jako miejsca pozbawionego wysokiej zieleni. Podobny charakter ma także oddany po przebudowie, sąsiadujący z nim, plac Najświętszej Marii Panny. Decyzja konserwatora nie oznacza, że drzewa zostaną natychmiast wycięte. Muzeum musi wcześniej przedstawić plan zagospodarowania tego terenu, dodaje Janusz Cedro wojewódzki konserwator zabytków. Zgoda przewiduje, że świerki trzeba usunąć do 25 kwietnia przyszłego roku informuje Urszula Kinder z Muzeum Narodowego.
Muzeum już kilka lat temu posiadało projekty zagospodarowania terenu, które przewidywały usunięcie drzew i wyrównanie terenu.

http://inwestycje.jupiter.superhost.pl/ ... ply&t=2139

Awatar użytkownika
Grzegorz
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3000
Rejestracja: 31 maja 2006, o 17:10
Lokalizacja: Mokotów

Post autor: Grzegorz » 16 stycznia 2013, o 02:37

Drzew już nie ma. Teraz czas na remont placu.

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3934
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Post autor: Sirek1 » 5 lutego 2013, o 21:17

Miasto dołoży do remontu placu przed pałacem? Chodzi o 5 mln zł

Jest szansa, i to spora, że jeszcze w tym roku rozpocznie się przebudowa placu przed Pałacem Biskupów Krakowskich. Ostateczna decyzja należy do prezydenta Kielc.
Szansa na szybkie rozpoczęcie prac pojawiła się, bo miasto zaoszczędziło 4,7 mln zł na drugim etapie rewitalizacji śródmieścia Kielc finansowanym z Regionalnego Programu Operacyjnego. Przypomnijmy, że ta część obejmuje m.in. remont ulic w centrum miasta Czerwonego Krzyża i Wesołej.

- Wysłaliśmy już pismo w tej sprawie do Urzędu Miasta w Kielcach, teraz czekamy na decyzję ratusza - informuje Urszula Kinder, rzecznik prasowy Muzeum Narodowego, którego siedziba mieści się właśnie w pałacu.

Decydujący głos w tej sprawie będzie miał prezydent Wojciech Lubawski.

Muzeum szacuje, że przebudowa placu będzie kosztowała około 5 mln zł. - Chcemy przede wszystkim wrócić do jego historycznego wyglądu - informuje Urszula Kinder.

A to oznacza, że będą tam niskie krzewy i zieleń poprzecinana wieloma alejkami spacerowymi z ławkami. Zniknąć ma też objazd wokół skwerku na placu.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem muzealników, prace na placu przed pałacem zakończą się wiosną przyszłego roku.

:arrow: http://kielce.gazeta.pl/kielce/1,47262, ... hodzi.html

ODPOWIEDZ