"Dwie wieże" - elementy dawnej kładki nad torami

Moderatorzy: Nowak, Autor, sueno, Daniel, Sirek1

Jak oceniasz wygląd wschodniej wieży po remoncie?

zdecydowanie pozytywnie
2
8%
raczej pozytywnie
14
56%
raczej negatywnie
7
28%
zdecydowanie negatywnie
1
4%
nie mam zdania
1
4%
 
Liczba głosów: 25

TomanoMo
Posty: 357
Rejestracja: 8 listopada 2010, o 12:10
Lokalizacja: Kielce

Post autor: TomanoMo » 12 stycznia 2011, o 08:14

Jeden z najbardziej zapuszczonych obiektów w Kielcach, wieża przy dworcu PKP, zmieni się nie do poznania. Po remoncie wprowadzą się do niej artyści. - Chcemy, żeby osoby wjeżdżające na dworzec widziały, że Kielce to miasto kultury - mówi rzeźbiarz Arkadiusz Latos.

Charakterystyczna wieża stojąca pomiędzy dworcem kolejowym a budynkiem poczty to pozostałość po kładce nad torami z lat pięćdziesiątych. Budynek przez lata stał opuszczony, a miasto i PKP spierały się o prawa własności. Udało się to załatwić dwa lata temu, gdy miasto wydzierżawiło obiekt od kolejarzy. W ubiegłym roku wieżę wyremontowano i przebudowano w środku. - To było konieczne, bo jej wnętrze to w praktyce klatka schodowa i trudno było w jakikolwiek sposób ją wykorzystać - mówi Aleksander Słoń, dyrektor Miejskiego Zarządu Budynków w Kielcach. Dodaje, że w efekcie powstał ciekawy obiekt z dwoma piętrami. - Zostały nam jeszcze roboty wykończeniowe i aranżacja na potrzeby użytkowników - informuje.

Użytkownikami mają być wspólnie rzeźbiarze i karykaturzyści. - Ta propozycja wydała się najbardziej interesująca, bo obie grupy chcą działać wspólnie, a w grę wchodzi również zagospodarowanie otoczenia. Już z daleka będzie widać, że dzieje się tam coś ciekawego - twierdzi Słoń. Szczegółów jednak nie zdradza. - Nie mamy jeszcze podpisanej umowy. Poza tym to nie nasz pomysł. Liczę jednak, że wiosną artyści będą mogli tam już działać - dodaje szef MZB.

- Bardzo chcę, żeby ta wieżyczka funkcjonowała nie tylko w kieleckim środowisku, trochę inaczej niż galeria sztuki. Zamierzamy szerzej się otworzyć, tak żeby osoby wjeżdżające na stację wiedziały, że Kielce to miasto kultury. Chciałbym, żeby funkcjonowała ona jako miejsce dla środowisk twórczych, w którym można zobaczyć prace, oprawić obrazy czy napić się dobrej kawy albo lampkę wina - mówi Arkadiusz Latos, prezes okręgu kieleckiego Polskiego Związku Artystów Rzeźbiarzy. Zapowiada, że obiekt o nazwie Wieża Sztuki będzie bardzo klimatyczny.

- Powstaje również projekt jej otoczenia zakładający ustawienie stylowych lamp. Przygotowuję też projekt rzeźby, którą chciałbym w pobliżu ustawić. Założenie jest takie, żeby pomogła ona w zaaranżowaniu okolicy. Poza tym to świetne miejsce na prezentacje na zewnątrz mniejszych form, jak właśnie karykatura czy malarstwo - zapowiada Latos. Dodaje, że jest skłonny partycypować w części kosztów. - Pomysłów jest wiele, ale czekam na umowę. Myślę jednak, że powstanie atrakcyjny obiekt, który skłoni do zmian właścicieli sąsiednich budynków - mówi.
Źródło: http://kielce.gazeta.pl/kielce/1,35255, ... wiezy.html

michau

Post autor: michau » 1 kwietnia 2011, o 13:45

Otwarcie wieży przy kieleckim dworcu kolejowym miało nastąpić już w ten weekend, ale prezydent Kielc Wojciech Lubawski poprosił o chwilę cierpliwości - mówi Arkadiusz Latos, rzeźbiarz i szef Związku Polskich Artystów Rzeźbiarzy.

Stało się to po wizycie w restaurowanej wieżyczce. Widok zrobił wrażenie na prezydencie, który uznał, że przed otwarciem tak reprezentacyjnego miejsca trzeba zrobić porządek na placu obok. - Dlatego otwarcie przesunie się o dwa tygodnie. Przesuną się zaplanowane wystawy, bo zainteresowanie wystawianiem prac w Wieży Sztuki jest tak duże, że terminy zarezerwowano do października.

Na Wieżę Sztuki, czyli miejsce spotkań artystów z mieszkańcami, miejsce warsztatów i zajęć edukacyjnych zaadaptowano dawną klatkę schodową przejścia nad torami. - Zaznaczyliśmy drzwi prowadzące na kładkę, ale reszta jest całkiem inna - wyjaśnia Latos. - Zamontowano dwa podesty, dzięki którym powstały dwie sale, na poddaszu zyskaliśmy dodatkowe pomieszczenie, z którego jest wspaniały widok na wieże pałacu i katedry.

Warunki do wystaw i pracy będą bardzo dobre, założono klimatyzację, podgrzewana podłoga pozwoli na prowadzenie warsztatów dla dzieci. Prze okna do samej podłogi widać miasto, wrażenie ono roni zwłaszcza wieczorem, kiedy rozbłysną lampy.

Znakiem wyróżniającym to miejsce ma być także rzeźba Latarnika stworzonego przez Henryka Sienkiewicza. Wysoki na 4 metry latarnik ma świecić w stronę głównej ulicy Kielc noszącej imię pisarza.

- Wszystkie prace finansuję sam, więc na rzeźbę trzeba trochę poczekać - mówi Latos. - Na szczęście wiele firm jest chętnych do udziału w tym przedsięwzięciu. Latarnik powinien być gotowy jesienią. Bardzo dobrze układa się także współpraca z koleją i miastem zainteresowanymi zmianą wyglądu placu przed dworcem. Wieża Sztuki ma być pierwszym krokiem w tym kierunku.

http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/ar ... /311278485

Awatar użytkownika
ice
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5738
Rejestracja: 15 maja 2006, o 09:24
Lokalizacja: Kielce

Post autor: ice » 2 kwietnia 2011, o 13:24

Fajny szyld :twisted:

baux
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1203
Rejestracja: 1 kwietnia 2008, o 19:21
Lokalizacja: gdzieś pomiędzy Centrum a Kadzielnią...

Post autor: baux » 4 kwietnia 2011, o 15:33

Marnie toto wyszło, całe to przeobrażenie.

Awatar użytkownika
michal_ck
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 2682
Rejestracja: 18 stycznia 2007, o 00:20
Lokalizacja: Kielce-Dąbrowa

Post autor: michal_ck » 10 kwietnia 2011, o 15:34

Gdzie są "jaja"?
1. Zastępca Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej SKI
2. Koordynator ds. zieleni miejskiej
3. Koordynator ds. zagospodarowania os. Dąbrowa II

Awatar użytkownika
lukas000
Posty: 204
Rejestracja: 7 marca 2011, o 15:41
Lokalizacja: mam to wiedzieć:)

Post autor: lukas000 » 14 kwietnia 2011, o 09:04

Wieża Sztuki rozpoczyna działalność

Wieża Sztuki, czyli nowa galeria na mapie Kielc rozpocznie dziś swoją działalność. Jej siedzibą stał się wyremontowany budynek w pobliżu dworca PKP, który przez kilkadziesiąt lat służył jako klatka schodowa prowadząca do nieistniejącej już kładki nad torami.
Arkadiusz Latos kielecki rzeźbiarz zaadaptował pomieszczenia i na 3 kondygnacjach stworzył różnorodne miejsca dla artystów, które uzupełniają się.
Oficjalne otwarcie "Wieży Sztuki" przy placu Niepodległości 1A odbędzie się o godzinie 14.00.

Paweł Kocańda
pawel.kocanda@radio.kielce.pl

:arrow: Radio Kielce

baux
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1203
Rejestracja: 1 kwietnia 2008, o 19:21
Lokalizacja: gdzieś pomiędzy Centrum a Kadzielnią...

Post autor: baux » 14 kwietnia 2011, o 19:51


Awatar użytkownika
Adasiek CK
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1141
Rejestracja: 4 stycznia 2008, o 03:03
Lokalizacja: Kielce <-> Warszawa

Post autor: Adasiek CK » 15 kwietnia 2011, o 22:22

Sztuka w Wieży

Kielcom przybyła kolejna instytucja kulturalna. Mowa o tzw. Wieży Sztuki, która otworzyła swoje podwoje dla kielczan i przyjezdnych na placu Niepodległości, tuż obok dworca PKP.


:arrow: http://www.itv.kielce.eu/pl/artykuly/pokaz/2057
<klawy tekścik w tym miejscu>

TomanoMo
Posty: 357
Rejestracja: 8 listopada 2010, o 12:10
Lokalizacja: Kielce

Post autor: TomanoMo » 16 kwietnia 2011, o 10:58

Nie wiem czemu, ale ten szyld nad wejściem kojarzy mi się z cukiernią... Chyba gdzieś widziałem cukiernię z szyldem w takiej kolorystyce i w takim kształcie :D

Onio
Posty: 186
Rejestracja: 14 kwietnia 2008, o 16:18
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Onio » 16 kwietnia 2011, o 12:12

TomanoMo pisze:Nie wiem czemu, ale ten szyld nad wejściem kojarzy mi się z cukiernią... Chyba gdzieś widziałem cukiernię z szyldem w takiej kolorystyce i w takim kształcie :D
Miałem to samo już pisać kilka dni temu:

Obrazek

jasiek
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 508
Rejestracja: 21 maja 2006, o 23:10

Post autor: jasiek » 18 kwietnia 2011, o 09:56

wczoraj stojac na koncu Sienkiewicza zastanawialem sie czy tam zrobili jakas kawiarnie.

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3940
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Post autor: Sirek1 » 10 września 2012, o 07:28

Kolejna galeria w tarapatach. Co dalej z wieżą Sztuki

Nie jest tak kolorowo, jak miało być - mówi Arkadiusz Latos, właściciel Wieży Sztuki, znany kielecki rzeźbiarz. Przyznaje, że walczy o przetrwanie, ale boi się, że Wieża podzieli los Galerii Jackowskich
Wieża przy dworcu PKP była kiedyś jednym z najbardziej zniszczonych budynków w Kielcach. Trzy lata temu udało się zakończyć spór własnościowy między miastem a PKP. Miasto wydzierżawiło budynek od kolejarzy, zrobiło kapitalny remont.

Rok temu w kwietniu to miejsce przejęli artyści.

Przez pierwszy rok działalności udało się zorganizować ponad 20 wystaw. To imponująca liczba. - Chciałem stworzyć nie tylko galerię otwartą dla wszystkich artystów, ale też miejsce spotkań kielczan ze sztuką. Niestety, nie jest tak kolorowo, jak miało być - mówi Arkadiusz Latos.

Przyznaje, że teraz galeria walczy o przetrwanie. - Kiedy patrzę na to, co się dzieje dookoła, ręce mi opadają. Ale nie mamy na to żadnego wpływu - ani ja, ani urzędnicy - mówi.

Główną przyczyną problemów są przedłużające się remonty węzłów Żytnia i Żelazna. Żytnia ma być gotowa w grudniu tego roku, a Żelazna dopiero we wrześniu przyszłego roku. - Czasami jak się z kimś umawiam, słyszę, że woli się spotkać w mojej pracowni niż w galerii, bo jest łatwiej dojechać - mówi artysta.

W dodatku ktoś znowu zniszczył blokadę wjazdową na parking przy galerii, a podczas wichury deska wybiła okno.

Arkadiusz Latos nie chce obwiniać urzędników, nie jest przeciwny remontom w mieście, ale liczy, że kielczanie zmobilizują się do częstszego odwiedzania miejskich galerii. - Wiem, jak to boli, kiedy muszę zapłacić podatki, czynsz, dać pieniądze na działalność i jeszcze dołożyć ze swoich środków. Ale wiem też, że nie mogę przestać działać, bo po remoncie będzie lepiej. Liczę, że kielczanie się nie zniechęcą i kolejna galeria nie upadnie - mówi Latos.

Na początku sierpnia zamknięcie galerii przy ul. Sienkiewicza ogłosiła rodzina Jackowskich. Działali przez zaledwie siedem miesięcy. Nie pomogły nawet dogodna lokalizacja przy ul. Sienkiewicza i niski czynsz.

:arrow: http://kielce.gazeta.pl/kielce/1,35255, ... ztuki.html

ODPOWIEDZ