Dworzec PKS

Moderatorzy: Nowak, Autor, sueno, Daniel, Sirek1

Awatar użytkownika
KamilEm
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 639
Rejestracja: 18 września 2006, o 16:23
Lokalizacja: Kielce - Świętokrzyskie
Kontakt:

Dworzec PKS

Post autor: KamilEm » 4 lutego 2007, o 18:17

A tak w temacie remontu spodka to nadal nie założyli "sufitu" w obu tunelach. Nie bardzo pamiętam co tam było ale chyba takie pionowo zawieszone płyty jak np na Dworcu Centralnym nad peronami. Mam nadzieje że nie zrobią takiej fuszerki jak na Dworcu Śródmieście (też w Warszawie) że tylko zdejmią i umyją i przy okazji pogną...

Awatar użytkownika
Daniel
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 2750
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:35
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Post autor: Daniel » 4 lutego 2007, o 20:13

Tam wisiały takie metalowe "karnisze" ułożone w jodełkę.
Obrazek

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11713
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 9 lutego 2007, o 00:38

DOBRY TEMAT :?:

Obrazek
Kielecki dworzec PKS zmienia oblicze

Obrazek Joanna Gergont, 09-2-2007

Dworzec PKS nie będzie już straszył podróżnych i kielczan. Na początek znikną szpecące reklamy i namiotowe stragany. - Nareszcie - cieszy się projektant dworca.

Perełka architektury, nowatorskie rozwiązania na europejską skalę, kosmiczny spodek, wizjonerska architektura - to tylko niektóre z określeń opisujących wybudowany na początku lat 80. dworzec PKS. Do użytku oddano go w 1984 roku. I gołym okiem widać, że od tego czasu nie był remontowany. Wszystko - od zegarów nad wejściami po balustrady i aluminiowe okna, przypomina siermiężny okres PRL.

Ale zdaniem Grzegorza Kowalczyka, od niedawna prezesa PKS Kielce, solidny remont może ten obraz radykalnie zmienić. - Jak cię widzą, tak cię piszą. To przysłowie jest mi bliskie może dlatego, że wiele lat pracowałem w handlu, w tym w marketingu i promocji. Musimy zapewnić naszym klientom odpowiednie warunki - tłumaczy.

Pod koniec roku na jego biurko trafiła ekspertyza z Politechniki Świętokrzyskiej. Naukowcy ocenili stan konstrukcyjny i budowlany obiektu oraz wskazali najpilniejsze prace. - Na szczęście konstrukcja trzyma się dobrze. Największym problemem jest przeciekający dach. Każdy większy deszcz powoduje, że w biurach po ścianach leje się woda - opowiada prezes. Dodaje, że niezbędny jest generalny remont korytarzy i malowanie elewacji. Na wymianę czeka też dworcowy monitoring oraz system powiadamiania pasażerów. - Nie ogłaszamy komunikatów, bo system foniczny od lat jest zepsuty. Kamery i urządzenia monitoringu wyprodukowane zostały w 1980 roku - podkreśla Grzegorz Kowalczyk.

Rozpoczął już porządki. Uporządkowano zieleńce przed budynkiem, a 1 marca sprzed dworca znikną reklamy, które zasłaniają budynek. Zlikwidowany też zostanie handel z namiotów. Ich właścicielom prezes zaproponował sprzedaż w pawilonach na dworcu. Przy okazji remontu korytarzy chce między nimi utworzyć boksy, w których miejsce znajdą kolejni handlowcy.

Skąd zadłużone przedsiębiorstwo (ok. 2 mln zł wymagalnego długu) weźmie pieniądze na tak kosztowny remont?

Dzięki atrakcyjnym nieruchomościom blisko centrum miasta kielecki PKS jest dość majętny. Działkę o powierzchni ok. 2 tys. m kw. odkupi miasto, które planuje przebicie ulicy Żelaznej do Zagnańskiej. Poza tym przy ul. Zagnańskiej, w sąsiedztwie nowego biurowca Kolportera, PKS dysponuje trzema hektarami gruntu. - Musimy się pozbyć zbędnego majątku, bo on tylko nas obciąża. Na razie możemy się tylko cieszyć, że atrakcyjność naszych gruntów wciąż rośnie - podkreśla prezes Kowalczyk. Dodaje, że pieniędzy chce też szukać w PFRON, przystosowując obiekt dla osób niepełnosprawnych oraz w funduszach zewnętrznych na poprawę stanu środowiska. - Przechodząc na inny system ogrzewania budynku, możemy zdobyć środki na termomodernizację, która pozwoli nam np. wymienić okna - tłumaczy.

Grzegorz Kowalczyk szacuje remont na ok. 1,5 mln zł. - Jeżeli wszystko dobrze pójdzie, na koniec tego lub przyszłego roku dworzec PKS w Kielcach będzie wyglądał zupełnie inaczej - zapowiada.

Dla ,,Gazety"

Edward Modrzejewski, architekt, autor projektu budowy dworca PKS w Kielcach
Bardzo się cieszę, że nareszcie ktoś dostrzegł potrzebę odnowienia obiektu. Nie mam wątpliwości, że konstrukcja jest zdrowa, jej wytrzymałość projektowana była na wiele lat. Dworcowi jest potrzebna kosmetyka. Trzeba wymienić elementy balustrad, stolarki. Materiały te na pewno się zużyły, choć na owe czasy to był rarytas. Dwa lata starałem się o przydział pleksiglasu do kopuły dachu, podobne trudności były ze zdobyciem poliestru, którym pokryte są wiaty na peronach. W ostatniej chwili nie doszło do montażu ruchomych schodów, choć miałem już wypisaną delegację do Leningradu i umówione spotkanie w tamtejszej fabryce. Ale to w każdej chwili można zrobić, bo zastosowaliśmy taką konstrukcję, że wystarczy schody rozebrać, a pod spodem są gotowe gniazda pod zamontowanie maszyn.

Najbardziej denerwuje mnie to, że z dworca zrobiono bazar, oblepiając górny poziom sklepikami. Moją ideą było, by pasażerowie stojący na zewnątrz i wewnątrz mogli przez ogromne okna obserwować to, co się wokół dzieje.

Yahagi
Posty: 89
Rejestracja: 31 sierpnia 2006, o 16:31
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: Yahagi » 9 lutego 2007, o 08:44

Nareszcie !!!!

voodoo
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1224
Rejestracja: 5 września 2006, o 12:28
Lokalizacja: Kielce/Ślichowice

Post autor: voodoo » 9 lutego 2007, o 09:39

Myślałem że się tego nie doczekam :) I jeszcze jak sprzedadzą działkę na Zagnańskiej to jest miejsce na jakiś biurowiec :wink:

Awatar użytkownika
cm
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1665
Rejestracja: 19 stycznia 2007, o 14:22
Lokalizacja: Sienkiewicza - centrum świata ;-)

Post autor: cm » 9 lutego 2007, o 09:47

No i bardzo dobrze. Ciekawe, czy się szarpną na schody ruchome. Pamiętam z dzieciństwa, jak plotki mówiły, że będą - i rozczarowanie, że ich jednak nie zrobili. To samo było z remontowanym w tym czasie "Puchatkiem".
No i proszę: niech znikną te ochydne budy handlowe stojące pomiędzy dworcem a tzw. "Galerią Cz.". Czy one stoją na gruncie należącym do PKS?

Awatar użytkownika
tricky
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 906
Rejestracja: 26 sierpnia 2006, o 14:58

Post autor: tricky » 9 lutego 2007, o 09:50

voodoo pisze: I jeszcze jak sprzedadzą działkę na Zagnańskiej to jest miejsce na jakiś biurowiec :wink:
to miejsce na caly kompleks biurowy :D
mam nadzieje ze po remoncie lampy na dworcu beda dzialaly :roll:

Awatar użytkownika
MAŁY
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1664
Rejestracja: 29 lipca 2006, o 21:43
Lokalizacja: KIELCE_oś.Świetokrzyskie

Post autor: MAŁY » 9 lutego 2007, o 12:47

Jezusicku Wspaniała Wiadomość :!: :D :P
Kielce- Tu jest moje miejsce! Tu sie urodziłem i tu zakończyć żywot swój pragnę!
Obrazek

Awatar użytkownika
Grzegorz
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3006
Rejestracja: 31 maja 2006, o 17:10

Post autor: Grzegorz » 14 lutego 2007, o 01:29

Wiadomość genialna - czekałem na to latami :D Już się nie mogę doczekać efektu końcowego :D A schody ruchome by się przydały - tym bardziej, że są tylko jedne schody - więc byłyby dwie taśmy: do góry i na dół - a to chyba nie aż taki wielki wydatek :D I jeszcze przeniósłbym te sklepiki z góry do tuneli a tam jak architekt budynku zamierzał zrobić okrągły taras widokowy :D

Awatar użytkownika
Grzegorz
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3006
Rejestracja: 31 maja 2006, o 17:10

Post autor: Grzegorz » 26 lutego 2007, o 23:58

Jechałem dzisiaj autobusem koło dworca około godziny 17:00. Nie było straganów! :D Zdjęta została wielka reklama Leader Price'a i przez to został odsłoniony naprawdę bardzo ładny widok na nasz "spodek" :D Oj coś czuję, że te tereny zmienią się za kilka lat nie do poznania :D

Awatar użytkownika
ice
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5738
Rejestracja: 15 maja 2006, o 09:24
Lokalizacja: Kielce

Post autor: ice » 27 lutego 2007, o 08:45

Wczoraj mialem okazje byc na dworcu PKS i wsumie w wewnatrz nie jest z nim tak zle.
Smiesza tylko te wielkie kamery z czasow swietnosci dworca (wsumie nie wiem czy one jeszcze sa)
Dworzec powinien przejsc gruntowny remont z zewnatrz.
A co do straganow to widzialem jak zwijali po 16, takze w tej kwestii jeszcze bym sie tak nie cieszyl :?

Awatar użytkownika
Jarek
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1118
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 22:35
Lokalizacja: Kielce - Bocianek

Post autor: Jarek » 27 lutego 2007, o 12:56

Grzesiek pisze:Zdjęta została wielka reklama Leader Price'a i przez to został odsłoniony naprawdę bardzo ładny widok na nasz "spodek"
Ale o ile dobrze mi sie wydaje, został jeszcze do zdemontowania szkielet reklamy :D
Kielce - tu jest moje miejsce, tu jest mój dom.

Awatar użytkownika
Tomek
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1002
Rejestracja: 13 marca 2006, o 16:12
Lokalizacja: Kielce / Bytom

Post autor: Tomek » 27 lutego 2007, o 15:05

Jarek pisze:
Grzesiek pisze:Zdjęta została wielka reklama Leader Price'a i przez to został odsłoniony naprawdę bardzo ładny widok na nasz "spodek"
Ale o ile dobrze mi sie wydaje, został jeszcze do zdemontowania szkielet reklamy :D
No właśnie, okaże się zaraz ze nie likwidują reklam, a tylko jest podmiana. A tych namiotow to nie było własnie pewnie dlatego, ze przed 17 sie juz zawijają.

Awatar użytkownika
Grzegorz
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3006
Rejestracja: 31 maja 2006, o 17:10

Post autor: Grzegorz » 27 lutego 2007, o 19:41

Niestety dziś znów były, grrrr... :evil:

Awatar użytkownika
MAŁY
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1664
Rejestracja: 29 lipca 2006, o 21:43
Lokalizacja: KIELCE_oś.Świetokrzyskie

Post autor: MAŁY » 20 marca 2007, o 15:20

chodziłem ostatnio po dworcu i super by sie prezentował z ruchomymi schodami z przejścia/kas na gorę, brakuje też drzwi automatycznych przy wejściach do tuneli, no i oczywiście generalny remont na zewnątrz i wewnątrz, przydała by się poczekalnia z prawdziwego zdarzenia bo jak sie przechadzałem było dużo ludzi i nawet nie było miejsc na drewnianych ławkach, mam nadzieje że te pomysły i inne doczekają się wkrótce realizacji i każdy będzie zachwycony a no i iluminacja to podstawa!!
Kielce- Tu jest moje miejsce! Tu sie urodziłem i tu zakończyć żywot swój pragnę!
Obrazek

ODPOWIEDZ