Dworzec PKS

Moderatorzy: Nowak, Autor, sueno, Daniel, Sirek1

Awatar użytkownika
Gandalf
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 703
Rejestracja: 29 lipca 2006, o 21:11
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Gandalf » 20 marca 2007, o 17:04

Budynek Dworca PKS to mógłby być naprawdę piękny symbol nowoczesnych Kielc. No, ale bez gruntownej przebudowy ani rusz. I oczywiście nie wolno zapomnieć o nowym zadaszeniu w miejscach gdzie zatrzymują się autokary bo to co jest teraz jest naprawdę bardzo prymitywne. Można by pomyśleć też o nowym monitoringu, choć z ręką na sercu przyznaje, że ilekroć widzę "teraźniejsze" kamery to aż mi szczęka opada. :D

Awatar użytkownika
MAŁY
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1664
Rejestracja: 29 lipca 2006, o 21:43
Lokalizacja: KIELCE_oś.Świetokrzyskie

Post autor: MAŁY » 6 kwietnia 2007, o 20:56

Obrazek
Chcą kupić kielecki dworzec
Inwestorzy ustawiają się w kolejce, żeby kupić kielecki dworzec PKS. - Jesteśmy zdecydowanie przeciwni - mówi prezes firmy, która już wkrótce będzie miała do zaoferowania inny teren.
Przejęciem Centrum Komunikacyjnego, czyli kieleckiego dworca PKS, jest zainteresowana jest m.in. niemiecka firma Ficon Consulting & Real Estate GmbH. Na swoich stronach internetowych podkreśla, że "Do strategicznego obszaru działalności spółki należą planowanie i budowa pod klucz centrów handlowych, powierzchni handlowych i tzw. strip malls ze szczególną preferencją rozwijających się rejonów gospodarczych Europy". Chwali się też, że ma na swoim koncie współpracę przy powstaniu m.in. centrum handlowego w Płocku i ateńskiego lotniska. Jej oferta trafiła do Ministerstwa Skarbu Państwa.

- Po uzyskaniu informacji od firmy Ficon Consulting & Real Estate GmbH, że jest zainteresowana dworcem PKS, poinformowaliśmy ich, że zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych i statutu spółki sprzedaż majątku należy do kompetencji Zarządu Spółki. PKS w Kielcach jak na razie nie prosił o zgodę na sprzedaż dworca - wyjaśnia Paweł Kozyra, rzecznik prasowy MSP.

- Ja też słyszałem podczas ostatniej wizyty w ministerstwie, że jest jakaś niemiecka firma, która chce kupić dworzec. Ale oficjalna informacja do naszej spółki od tego inwestora jeszcze nie wpłynęła - wyjaśnia Grzegorz Kowalczyk, prezes PKS w Kielcach.

Nie jest zaskoczony takim pomysłem. - Jestem tu dopiero kilka miesięcy, a już miałem dwie propozycje od przedstawicieli finansiery w sprawie przejęcia dworca. Byli zainteresowani jego kupnem i stworzeniem np. jakiejś galerii handlowej. Możemy się tylko domyślać, że chodzi nie tyle o dworzec co teren. Przecież to bardzo atrakcyjna działka, szczególnie w świetle planów przebudowy ul. Żelaznej - mówi prezes Kowalczyk.

Nie wyklucza, że to zainteresowanie może mieć związek z planami PKP, które w porozumieniu z miastem chce, żeby ten budynek został zmodernizowany i rozbudowany o cześć handlowo-usługową. W efekcie mógłby powstać obiekt podobny do np. Galerii Krakowskiej.

- Ale sprzedaży naszego dworca jestem zdecydowanie przeciwny, bo uważam, że firma komunikacyjna powinna się zajmować przede wszystkim wożeniem pasażerów, na tym też można zarobić. Przecież są firmy przewozowe, które nieźle na tym wychodzą - wyjaśnia Kowalczyk.

Nie wyklucza natomiast współpracy z różnymi firmami w ramach samego dworca.

Co ważne, PKS może jeszcze w tym roku poprawić swoją kondycję finansową. - Moglibyśmy wymienić tabor i normalnie funkcjonować. Ta firma ma potencjał, a przecież udaje się to np. PKS Ostrowiec - mówi Kowalczyk.

Optymizm prezesa wydaje się uzasadniony. Rada nadzorcza spółki zgodziła się już na sprzedaż należących do PKS Kielce terenów przy ul. Zagnańskiej. To około 3,5-hektarowa działka, gdzie teraz jest m.in. parking. Żeby wystawić ją na przetarg, potrzebna jest jeszcze zgoda walnego zgromadzenia akcjonariuszy, czyli Ministerstwa Skarbu Państwa.

Prezesa popiera rada nadzorcza, która wybrała go na kolejną kadencję. - Do konkursu stanęło pięciu kandydatów, ale wygrał Kowalczyk. Przedstawił program rozwoju firmy, a poza tym trudno odwoływać osobę, która już rozpoczęła i realizuje poważne reformy w firmie - argumentuje Józef Fiącek, przewodniczący rady nadzorczej PKS Kielce.
http://miasta.gazeta.pl/kielce/1,35255,4044306.html :arrow:
Kielce- Tu jest moje miejsce! Tu sie urodziłem i tu zakończyć żywot swój pragnę!
Obrazek

Awatar użytkownika
Grzegorz
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3006
Rejestracja: 31 maja 2006, o 17:10

Post autor: Grzegorz » 6 kwietnia 2007, o 23:43

Mało z tego rozumiem... Czyli chcą kupić i go wyburzyć, czy rozbudować? Bo jeżeli to pierwsze to broń Boże! To jeden z symboli Kielc!
MAŁY pisze:Obrazek
Chcą kupić kielecki dworzec
...Nie wyklucza, że to zainteresowanie może mieć związek z planami PKP, które w porozumieniu z miastem chce, żeby ten budynek został zmodernizowany i rozbudowany o cześć handlowo-usługową. W efekcie mógłby powstać obiekt podobny do np. Galerii Krakowskiej...

http://miasta.gazeta.pl/kielce/1,35255,4044306.html :arrow:
A co do tego ma PKP? :shock:

kamil olak
Posty: 47
Rejestracja: 8 listopada 2006, o 17:55

Post autor: kamil olak » 7 kwietnia 2007, o 12:25

Prywatne firmy interesują się kieleckim dworcem autobusowym przy ulicy Czarnowskiej. Niemiecka spółka developerska chce stworzyć w tym miejscu centrum handlowo- komunikacyjne na wzór obiektów w Krakowie czy w Poznaniu. Pojawiła się zatem realna szansa na zmianę wizerunku tego zaniedbanego obiektu. Sęk w tym, że prezes PKS w Kielcach Grzegorz Kowalczyk jest stanowczo przeciwny takiej inwestycji. „Ja uważam ten pomysł za porojony. Przedmiotem naszego działania jest przewóz osób a nie działalność handlowa. Działalność handlowa my już i tak prowadzimy, gdyż na dworcu są już sklepy i bary

Grzegorz Kowalczyk chce własnymi siłami przywrócić świetność kieleckiemu dworcowi. „Dworzec jest unikalny na skalę europejską i nie sadzę, żeby wybudowanie nowego wnosiło coś do tradycji i tego, co kiedyś było ikoną Kielc. Dworzec jest ikoną Kielc nadal i te ikonę trzeba pielęgnować. Obiekt wymaga zainwestowania, remont, modernizację i odtworzenie.”- dodał Kowalczyk.

Tymczasem rada nadzorcza PKS-u zgodziła się już na sprzedaż należących do spółki terenów przy ul. Zagnańskiej. Działkę o powierzchni 3 i pół hektara będzie można wystawić na sprzedaż, po uzyskaniu zgody Ministerstwa Skarbu Państwa.



Kamil Olak- PRK

voodoo
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1224
Rejestracja: 5 września 2006, o 12:28
Lokalizacja: Kielce/Ślichowice

Post autor: voodoo » 7 kwietnia 2007, o 13:45

Nie chciałbym nowego obiektu obecny dworzec jest bardzo fajny ale zaniedbany przez co stracił swoją swietność. Jest to już jeden z symboli Kielc więc jak dla mnie w grę wchodzi jedynie generalny remont a nie budowa nowego obiektu. A galeria handlowa będzie przecież w nowym dworcu PKP.

Awatar użytkownika
Grzegorz
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3006
Rejestracja: 31 maja 2006, o 17:10

Post autor: Grzegorz » 7 kwietnia 2007, o 23:29

Nic już z tego nie rozumiem... Pierw jakieś newsy o tym, że dworzec zostanie pięknie wyremontowany a ochydne bazary, które są przed dworcem zostaną przeniesione do nowych eleganckich pomieszczeń w tunelach dworca a tu nagle news, że jakaś firma chce go wykupić i jak się domyślam wyburzyć... Jestem ZA jedynie wtedy kiedy zobaczę projekt super galerii handlowo-komunikayjnej w kształcie zbliżonej do obecnego dworca... A i tak uważam, że nasze "ufo" powinno zostać tylko wyremontowane i najwyżej rozbudowane. To tak jakby Katowice pozbawić "Spodka"...

seba_ck
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1231
Rejestracja: 31 sierpnia 2006, o 14:01
Lokalizacja: KIELCE

Post autor: seba_ck » 8 kwietnia 2007, o 00:19

Trudno mi zrozumieć cel budowy galerii handlowej na miejscu dworca PKS. To chyba jakaś pomyłka. Przecież przy dobrych wiatrach niepodal ( dworzec PKP ) będzie galeria handlowa. Taka bliskość dwóch podobnych obiektów jest bez sensu. Dworzec PKS jest jedną z ikon naszego miasta. Nie można jej się od tak pozbyć. Należy jej nadać prędzej dawnego blasku. W tym pomóc mógłby gruntowny remont i za takim kierunkiem rozwiązania sprawy jestem.

Awatar użytkownika
RZ
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3623
Rejestracja: 29 marca 2006, o 20:48

Post autor: RZ » 8 kwietnia 2007, o 19:02

Wszystkie dotychczasowe władze PKS były po prostu fatalne. Może prezes Kowalczyk wreszcie coś zmieni, póki co jednak podchodzę do tego z dystansem - pożyjemy, zobaczymy. Ten dworzec naprawdę ma pecha. Niedawno za spore pieniądze remontowano antresolę (II piętro). Wygląda to tragicznie, gorzej niż przed remontem. Zlikwidowano przeszklenia od ścianek do sufitu, przez co antresola straciła swój charakter, a ścianki pomalowano jakąś straszną farbą (cos jak różowo-żółta lamperia na chropowatej fakturze). Zgroza. Co za ludzie tam pracują????!!!Dotychczasowa działalność handlowo-gastronomiczna na dworcu to obskurne, tandetne, bazarowe kioski - każdy z innej parafii.
Dworzec jest sam w sobie świetny, to rzeczywiście ikona miasta - niejednokrotnie się już spotkałem z tym, że dla ludzi spoza Kielc jest to jedyny budynek, z którym kojarzą nasze miasto (jest bardzo pozytywnie postrzegany). I serce boli jak sie patrzy na jego upadek...
Dobrej architektury nie ma co zmieniać, dlatego jestem przeciwny rozbudowie, czy przebudowie - trzeba go raczej faktycznie tylko "odrestaurować" - uszlachetnić wykończenia (np. wywalić eternit z peronów), zmienić oświetlenie itd. Prezes Kowalczyk wspomniał coś m.in. o odtworzeniach i to zabrzmiało optymistycznie (np. a propos tych przeszkleń na antresoli). Obawiam się jednak, że PKS samo sobie nie poradzi z uporządkowaniem handlu. Tam powinno się zlikwidować wszystkie dotychczasowe kioski i wg nowego dobrego projektu postawić nowe - ujednolicone, pasujące do wnętrza. Tutaj widziałbym spółkę PKS z prywatnym inwestorem.
Bardzo dobrą informacją jest sprzedaż przez PKS dużej działki przy Zagnańskiej! Świetny teren inwestycyjny (np. duży wieżowiec/wieżowce/ na pewno w tym miejscu by pasował :)

Awatar użytkownika
Grzegorz
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3006
Rejestracja: 31 maja 2006, o 17:10

Post autor: Grzegorz » 8 kwietnia 2007, o 20:05

A tam czasem nie ma powstać parking Kolportera? Jeśli tak by się stało to było by niestety ogromne zmarnowanie fantastycznej działki...

Awatar użytkownika
Daniel
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 2750
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:35
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Post autor: Daniel » 8 kwietnia 2007, o 20:51

RZ pisze:Wszystkie dotychczasowe władze PKS były po prostu fatalne. Może prezes Kowalczyk wreszcie coś zmieni, póki co jednak podchodzę do tego z dystansem - pożyjemy, zobaczymy.
Ja niestety też do sprawy podchodzę z dystansem. PKS już sprzedał jedną działkę z biurowcem i nie zauważyłem aby wpłynęło to na jakość wykonywanych usług. No chyba że pieniążki poszły na spłatę zadłużenia. To co obecnie obserwują na dworcu to powolna agonia. Na bazie odłączono już nawet prąc dlatego wszystko przeniesiono na dworzec autobusowy. Są tam jakieś hale obsługi technicznej ale nie mieszczą one autobusy wysokopokładowe dlatego niech nie zdziwi nikogo widok Neoplana na ręcznym podnośniku z odkręconym kołem obok stanowisk dla wsiadających. Kolejna sprawa autobusy. Tylko w tym tygodniu widziałem 2 ciekawe pojazdy - jeden miał kompilację starego i nowego malowania na sobie (pół na pół), a drugi był do połowy w szpachli, ale obsługiwał trasę do Pińczowa. Ale że to nie temat o transporcie więc wracam do samego dworca. Mam wrażenie, że działalność dworca nie jest dochodowa, w takim stopniu aby można było go z własnych środków zmodernizować. A skoro korzysta z niego coraz więcej przewoźników (nie tylko PKSów) to może najwyższy czas przekazać go komuś kto go nie odsprzeda, a dostosuje go czasów obecnych - mam tu na myśli miasto. Wiem, że w najbliższym czasie jest to nierealne, ale nie widzę innego rozwiązania dla odświeżenia dworca o którym już słyszę drugi rok, a o efekcie tego liftingu napisał już wyżej RZ.
Obrazek

Adams931
Posty: 42
Rejestracja: 18 sierpnia 2006, o 23:49
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Post autor: Adams931 » 8 kwietnia 2007, o 22:56

W kazdym razie dworca NA PEWNO nie powinni burzyć. Kiedyś rozmawiałem z człowiekiem mieszkającym w Gdańsku, który kilkanaście lat temu odwiedził Kielce. Na moje pytanie, jaki budynek czy miejsce najbardziej zapadły my w pamięć, odrazu odparł, że do dziś pamięta "ten dworzec-spodek"
Nasz Dworzec powinni po prostu wyremontować i wypromować.
Kielce - moje miejsce na Świecie...

Awatar użytkownika
RZ
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3623
Rejestracja: 29 marca 2006, o 20:48

Post autor: RZ » 9 kwietnia 2007, o 11:25

Daniel pisze:to może najwyższy czas przekazać go komuś kto go nie odsprzeda, a dostosuje go czasów obecnych - mam tu na myśli miasto.
o tak :!: Od dawna uważam, że miasto powinno przejąć dworzec :!: Tylko najwyraźniej samo miasto tak nie uważa :(

Awatar użytkownika
Daniel
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 2750
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:35
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Post autor: Daniel » 9 kwietnia 2007, o 14:14

Nie milkną komentarze po informacji o tym, że kieleckim dworcem autobusowym interesują się zagraniczni inwestorzy. Niemiecka spółka developerska chce stworzyć w tym miejscu centrum handlowo- komunikacyjne na wzór obiektów w Krakowie, czy w Wrocławiu. Pojawiają się jednak głosy stanowczego sprzeciwu. Jerzy Stradomski przewodniczący stowarzyszenia "Kieleckie inwestycje" uważa, że nie jest to dobra propozycja. "Ten dworzec jest bardzo charakterystycznym obiektem i ludzie spoza Kielc kojarzą ten obiekt z naszym miastem. Poza tym w związku z planami przebudowy dworca kolejowego na galerię handlową nie wolno tzw. spodka wyburzyć"- dodał Stradomski. Takiemu pomysłowi przeciwny jest także prezes kieleckiego PKS-u Grzegorz Kowalczyk. Jego zdaniem dworzec jest perełką miasta i nie można się go pozbywać. Nie wyklucza on jednak podjęcia współpracy z inwestorem zewnętrznym.
2007-04-09 14:37:59
:arrow: http://radio.kielce.pl/index.php?go=3&id_k=3190
----------------------------------
Jurek gwiazdor, a jego słowa cytują media.
Obrazek

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3940
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Post autor: Sirek1 » 9 kwietnia 2007, o 19:26

Ale za to powoli przyzwyczajają do opinii ludzi, którzy mogą popatrzyc na pewne sprawy z dystansu, na to że jest jeszcze ktoś (czyli my) kto może mieć swoje zdanie. A o to chyba nam chodziło decydując się na założenie stowarzyszenia. A co do dworca wiadomo że to ikona Kielc i nierozważne byłoby zmienianie nowatorskiej architektury.

Awatar użytkownika
Grzegorz
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3006
Rejestracja: 31 maja 2006, o 17:10

Post autor: Grzegorz » 9 kwietnia 2007, o 23:10

Ale jak najszybszy remont jest konieczny, tu chyba nikt nie ma żadnych wątpliwości...

ODPOWIEDZ