GDDKiA Kielce - [S74] Kielce ul. Świętokrzyska - Cedzyna

Inwestycje zrealizowane

Moderatorzy: Nowak, Autor

msz

GDDKiA Kielce - [S74] Kielce ul. Świętokrzyska - Cedzyna

Post autor: msz » 5 czerwca 2006, o 09:55

[Naos]
Dostosowanie odcinka miejskiego drogi krajowej Nr 74 do parametrów drogi ekspresowej od km 82+240,70 do km 84+937,50 oraz budowa drogi S-74 na odcinku od granicy Kielc do Cedzyny z włączeniem do istniejącej drogi krajowej Nr 74 w Cedzynie, od km 84+937,50 do km 89+011,97


Film promocyjny: http://www.kielce-s74.pl/informacje-o-p ... promocyjny

Wartość prac zgodnie z zawartą umową wynosi brutto 284.941.656,44 PLN, z czego 85% finansowane będzie przez Unię Europejską z Funduszu Spójności.


Roboty budowlane rozpoczęto, zgodnie z poleceniem Inżyniera Kontraktu w dniu 24.05.2009. Planowany termin wykonywania robót to 30 miesięcy od Daty Rozpoczęcia Robót

Najciekawszym obiektem inwestycji będzie rondo z tunelem w ciągu ulicy Świętokrzyskiej, czyli drogi S74 pod Aleją Solidarności (drogą krajową nr 73). W połowie odcinka pomiędzy ul. Warszawską a al. Solidarności droga S-74 schodzi w głąb terenu pomiędzy projektowanymi murami oporowymi na długości 350m wchodząc w projektowany tunel na głębokość 6,5m. Projektowany tunel ma długość 92m. Wylot z tunelu pomiędzy murami oporowymi na długości 320m. Pomiędzy murami oporowymi i pod tunelem przebiegać będą dwie niezależne jezdnie.

Obrazek

Obrazek

Wykup gruntów pod nową drogę z Kielc do Cedzyny oprotestowany przez mieszkańców

Fot. D. Łukasik
- Każda złotówka jest dla mnie ważna, żeby żyć spokojnie na starość - mówi mieszkanka Domaszowic.

Fot. D. Łukasik
- Pani, która wycenia grunty nie jest naszym pracownikiem, tylko pracownikiem projektowym, który działa w naszym imieniu. I działa zgodnie z ustawą, więc na pewno więcej pie-niędzy nie wypłacimy - powiedział Stanisław Kamiński z GDDKiA.- Za darmo ziemi nie oddamy - zapowiedzieli na zebraniu mieszkańcy Domaszowic. Kategoryczne weto postawione Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, to efekt pierwszych wycen gruntów, które mają iść pod budowę drogi krajowej 74 z Kielc do Cedzyny.
- Jak się okazuje sprzeciw mieszkańców nie ma znaczenia, ponieważ wojewoda w każdej chwili może wszcząć postępowanie wywłaszczeniowe, a wtedy urzędnicy będą mieli prawo do dysponowania gruntem.
Na ubiegłotygodniowym zebraniu zorganizowanym przez władze Masłowa zaproszono przedstawicieli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Było głośno i burzliwie.
- Sprawdzałem ustawę, analizowałem ceny gruntów w innych miejscowościach. Powiem szczerze, że nigdzie nie spotkałem się z tak niską ceną, jaką proponuje Generalna Dyrekcja - powiedział na wstępie Włodzimierz Korona, wójt Masłowa - Chcemy poznać według jakich stawek liczyliście, bo ja tak niskich nie znam. Wójt Korona dodał, że minimalna stawka za metr gruntu rolnego waha się od 25 złotych do nawet 60 zł. - Skąd w takim razie cena 16 zł za metr? - pyta wójt.
- Ceny, jakie wymienia wójt, to są ceny transakcyjne - wyjaśnia Stanisław Kamiński, główny specjalista GDDKiA - Grunty w Domaszowicach są wyceniane inaczej, ponieważ są to działki rolne, które od 40 lat były zarezerwowane pod drogę. Cena 16 zł to realna cena za ten grunt. Co innego, gdyby to były działki budowlane lub przeznaczone pod budowlane, wtedy cena jest wyższa, nawet od 55 zł do 78 zł. Każda działka, jeżeli jest rolna czy budowlana, ceniona jest inaczej.
Będą walczyć o swoje
Mieszkańcy nie zgadzają się z tym, że ich grunty są bezużyteczne. Analizowali, że gdyby pola nie były by zarezerwowane pod drogę, już dawno przekwalifikowaliby je na budowlane. - Za ziemię dostajemy grosze, za które drugiego domu nie wybudujemy ani mieszkania w bloku nie kupimy - mówią rolnicy.
Jan Tutaj zapowiedział, że nigdy w życiu nie odda ziemi za 16 zł za metr. - To jak darowizna dla państwa, czy Generalna Dyrekcja zastanawiała się, co będą miały moje dzieci. Dlaczego to ja mam być akurat stratny, a nie państwo?
Na zebranie przyszli też ludzie, których domy będą równane z ziemią. - Moim marzeniem jest dożyć spokojnie do końca moich dni - mówi Aniela Samiczak - Teraz mam 86 lat, wyburzacie mi dom, zabieracie działkę, z której miałam owoce i warzywa. Dajecie w zamian tylko 112 zł za metr. Co ja za to kupię i z czego się utrzymam. Renta wystarczy tylko na czynsz w bloku. Mam umrzeć z głodu, bo budujecie drogę?
Pawłowi Kozubkowi sporo czasu zajęło przekształcanie działki w budowlaną, którą potem uzbroił w media. - Sprawy papierkowe trwały dwa lata, a teraz dostaje tylko 55 zł za metr, gdzie działki budowlane w Domaszowicach kosztują po sto złotych za metr. Jaki mam interes sprzedawać wam ziemię? - pyta mieszkaniec Domaszowic.
Biegli straszą sądem
Protestujący nie kryli złości na biegłego, który wycenia działki. - Pani rzeczoznawca zastraszała nas, że jak się nie zgodzimy na proponowane ceny, to nawet gdybyśmy poszli do sądu, to i tak przegramy - mówili chórem.
- Tak się spraw nie załatwia. Przypieracie nas do muru, nie dając innej możliwości. Tutaj trzeba z każdym z osobna rozmawiać, poznać sytuacje rodzinną. Proponowane ceny są nierealne do dzisiejszego świata - mówiła Jadwiga Duda.
- Jeśli państwu nie podoba się nasza wycena, to możecie sobie wynająć swojego rzeczoznawcę - stwierdził Krzysztof Strzelczyk, zastępca dyrektora kieleckiego oddziału GDDKiA. - Nie łudziłbym się, że rzeczoznawca w sądzie da wam więcej niż my, bo by stracił pracę. Znam przypadki, że ludzie dostawali o wiele mniejsze kwoty.
Krzysztof Strzelczyk podkreśla, że ma rok na dogadanie się z mieszkańcami. - Zależy nam na ugodzie. Teraz będziemy negocjować ceny. Jeżeli nadal będą opory ze strony mieszkańców, to będziemy zmuszeni rozpocząć proces wywłaszczeniowy. A wtedy wkroczą urzędnicy wojewody i administracyjne wyposażą nas w prawo do dysponowania gruntem. Drogę musimy budować.
Kolejna tura rozmów z mieszkańcami już w przyszłym tygodniu. Wtedy też ma być obecny rzeczoznawca wynajęty przez mieszkańców.

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11713
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 5 czerwca 2006, o 10:55

Dobrze, ze dziala ta w miare szybka procedura wywłaszczeniowa...

Awatar użytkownika
Matt
Posty: 112
Rejestracja: 2 października 2005, o 11:28
Lokalizacja: Bilcza/Kielce
Kontakt:

Post autor: Matt » 5 czerwca 2006, o 13:50

powinni troche inaczej to prawo zrobic... tak jak w Ameryce - jak chca budowac droge a cos im szkodzi na przeszkodzie to naklejaja kartke na drzwiach z informacja do kiedy nalezy sie wyprowadzic i gdzie pieniadze odebrac i po sprawie... zaczynaja budowac

ale jak tu daja tak niska cene to powinni poprostu sie zamienic, zabrac te tereny a dac tym ludzia gdzies inndziej... to bylo by najlepsze rozwiazanie

Awatar użytkownika
Nowak
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1647
Rejestracja: 29 maja 2006, o 20:09
Lokalizacja: Kraków / Kielce

Post autor: Nowak » 5 czerwca 2006, o 15:56

Tez jestem za metodami radykalnymi zawsze :twisted: Krotka piłka, przyjmuje ? jak nie to na razie i wywlaszczamy i jedziemy z budowa.. Tak to bedziemy nie wiem ile budowac ta droge.. zreszta kazda inna.. 0 spoleczenstwa obywatelskiego ehh..
Ostatnio zmieniony 4 marca 2010, o 16:58 przez Nowak, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Tomek
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1002
Rejestracja: 13 marca 2006, o 16:12
Lokalizacja: Kielce / Bytom

Post autor: Tomek » 5 czerwca 2006, o 21:26

A swoja drogą można się też wk****ć na miejscu tych ludzi, tak się łatwo mówi żeby wywłaszczyć i tyle jak nie chodzi o nas samych... Jak już się muszą przenieść (z nie swojej woli) to dali by im jakieś godne pieniądze chociaż.

Awatar użytkownika
Nowak
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1647
Rejestracja: 29 maja 2006, o 20:09
Lokalizacja: Kraków / Kielce

Post autor: Nowak » 5 czerwca 2006, o 21:36

od 40 lat wiadomo ze te grunty beda pod droge jak nie lepiej..

Awatar użytkownika
Tomek
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1002
Rejestracja: 13 marca 2006, o 16:12
Lokalizacja: Kielce / Bytom

Post autor: Tomek » 5 czerwca 2006, o 22:05

Według mnie nie zmienia to faktu, ze mogliby im dać "ciut" więcej w ramach zadośćuczynienia a nie jakies grosze, a jak nie to straszyć wywłaszczeniem. Byłby wtedy spokój. Chodzi o to własnie, że oni nie mowią: "nie oddamy bo nie" tylko zdają sobie sparwe z inwestycji i rozumieją to ale chcieli by jakieś "normalniejsze" pieniądze

Awatar użytkownika
Matt
Posty: 112
Rejestracja: 2 października 2005, o 11:28
Lokalizacja: Bilcza/Kielce
Kontakt:

Post autor: Matt » 5 czerwca 2006, o 22:10

no wlasnie dlatego teraz zaczniemy sie klucic jak Ci ludzie z tymi urzedasami...

moj jedyny pomysl na rozwiazanie takiego sporu poprostu dac w zamian inna ziemie, wymian prosta wymiana... i nikt na tym by nie stracil tak mysle

Les

Post autor: Les » 1 września 2006, o 13:41

Mam pytanie gdzie ma sie konczyć ta ulica (zaczyna się przy bud. Exbudu) a drugi koniec ... w Cedzynie ?? :shock: (ma może ktoś jakieś plany mapki :D ?)

Awatar użytkownika
ice
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5738
Rejestracja: 15 maja 2006, o 09:24
Lokalizacja: Kielce

Post autor: ice » 2 września 2006, o 15:50

Prawdopodobnie przed mostem w Cedzynie.

j'k
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 858
Rejestracja: 18 listopada 2005, o 17:36

Post autor: j'k » 2 grudnia 2006, o 17:50

http://www.radiofama.com.pl/?id=audycje ... ne&aid=408

W. Lubawski dla Radia Fama o wylocie ul. Świętokrzyskiej (na Lublin)

„… chciałbym aby ruszyła w przyszłym roku ul. Świętokrzyska… koncepcja się zmieniła…ona będzie w dużej części pod ziemią prowadzona…w połowie drogi między Tesco a Warszawską zacznie się wjazd pod ziemie i za Akademią Świętokrzyską będzie wyjazd…będzie to droga ekspresowa…na razie skrzyżowanie z Warszawską pozostanie nie zmienione gdyż jest to droga główna GP… prawdopodobnie część drogi (w rejonie Akademii Świętokrzyskiej) zostanie całkowicie przykryta, znajdzie się pod ziemią...”

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11713
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 2 grudnia 2006, o 17:54

Z grubej rury, ale to chyba dobrze, bo podziemny przejazd to przyszlosciowe rozwiazanie. Oby tylko zaczeli jak najszybciej,bo poki co wjazd do miasta Sandomierska nie jest zbyt przyjemny.

Awatar użytkownika
tom
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 2504
Rejestracja: 29 grudnia 2005, o 10:15
Lokalizacja: Kielce, Lublin
Kontakt:

Post autor: tom » 2 grudnia 2006, o 18:03

:shock: Coś za dużo pieniążków mają chyba :P. Wszystko ok, ale mogli pomyśleć, żeby ten wjazd pod ziemię zaczynał się jeszcze na Jesionowej przez skrzyżowaniem z Warszawską.

Bardzo mnie ucieszyła ta informacja, nie mogę wprost uwierzyć w wersję podziemną. Jak zbudują ten odcinek do Cedzyny to potem też powinni jakoś rozwiązać problem z Warszawską.
Komisja Rewizyjna czuwa!

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11713
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 2 grudnia 2006, o 18:13

tom pisze::shock: Coś za dużo pieniążków mają chyba :P.
Moze bedzie finansowana nie tylko z budzetu miasta??? A co to znaczy, to wiadomo :shock:

Awatar użytkownika
ice
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5738
Rejestracja: 15 maja 2006, o 09:24
Lokalizacja: Kielce

Post autor: ice » 2 grudnia 2006, o 18:28

hohoho no to pieknie :)
Bedziemy mieli pierwszy tunel w Kielcach.
Na pewno wjazd usytuluja na obecnym pasie zieleni, bo warunki do tego sprzyjaja.
Zrobi nam sie naprawde ladny kawalek miasta :)
Ale jesli to ma byc droga ekspresowa, to trzeba bedzie cos jeszcze zrobic nie tylko z Św/Warszawska, ale rowniez z Jesionowa/Zagnanska.
No i jeszcze kladki dla pieszych.

ODPOWIEDZ