MZD Kielce - Plac Świętego Wojciecha

Inwestycje zrealizowane

Moderatorzy: Nowak, Autor

seba_ck
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1231
Rejestracja: 31 sierpnia 2006, o 14:01
Lokalizacja: KIELCE

Post autor: seba_ck » 24 lutego 2007, o 14:21

Wreszcie coś zostanie zrobione, tak jak to chce większość forumowiczów. Bardzo ucieszyłem się z tej wiadomości. Tablica była zdecydowanie niewystarczająca. To będzie z pewnością jeden z ciekawszych placów w Kielcach. Już nie mogę doczekać się realizacji.

Awatar użytkownika
Grzegorz
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3006
Rejestracja: 31 maja 2006, o 17:10

Post autor: Grzegorz » 24 lutego 2007, o 15:21

A może całkowicie zrezygnować z ogrodzenia kościoła i zainstalować monitoring? :D

Awatar użytkownika
cm
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1665
Rejestracja: 19 stycznia 2007, o 14:22
Lokalizacja: Sienkiewicza - centrum świata ;-)

Post autor: cm » 27 lutego 2007, o 09:15

Przeszklenie to świetny pomysł, ale nie bardzo sobie wyobrażam sposób jego wykonania, jeśli druga część domostwa jest po wewnętrznej stronie muru (który zgodnie z umową ma przecież zostać odtworzony po zakończeniu wykopalisk).
No i otoczenie Placu - totalna porażka. Ściągnijmy turystów na odnowiony Plac z atrakcją archeologiczną, a obok - chaszcze i ruiny. Żenada :oops:
Czy Miasto o tym myśli?

seba_ck
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1231
Rejestracja: 31 sierpnia 2006, o 14:01
Lokalizacja: KIELCE

Post autor: seba_ck » 28 lutego 2007, o 16:29

AKTUALNOŚCI
28 lutego 2007 - 15:30

Kielce > Jak wyeksponują znaleziska?

Architekci dostali zadanie – mają opracować koncepcję zaprezentowania tego, co archeolodzy wykopali na placu Św. Wojciecha.

Po odkryciach narożnika chałupy, która najprawdopodobniej pochodzi z XI wieku i rzadkiej ceramiki badania archeologiczne wstrzymano na kilka dni. Konserwatorzy i drogowcy wspólnie podjęli decyzję, że prace będą kontynuowane na razie w stronę ul. Bodzentyńskiej by jak najszybciej oddać drogowcom plac.

Zachowany zostanie jedynie wykop, w którym natrafiono na ślady domu. Badania za murem, wiążące się z koniecznością wyburzenia jego fragmentu będą prowadzone trochę później. – Dwójce architektów Jackowi Nowakowskiemu i Arturowi Hajdorowiczowi zleciliśmy opracowanie koncepcji pokazania znalezisk – mówi wojewódzki konserwator zabytków Janusz Cedro.

Koncepcji na pokazanie tego, co pod ziemia jest kilka. Najbardziej prawdopodobna to wyróżnienie odmiennym kolorem kostki lub brukiem zarysów domu a w murze ogrodzenia kościelnego, w przeszklonym boksie umieszczenie rekonstrukcji budynku. Koncepcja będzie gotowa za kilkanaście dni.

:arrow: http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/ar ... I/70228057

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11713
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 28 lutego 2007, o 18:54

To chyba mamy rozne wersje :cry: wole wersje Wyborczej!

Awatar użytkownika
Grzegorz
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3006
Rejestracja: 31 maja 2006, o 17:10

Post autor: Grzegorz » 28 lutego 2007, o 19:25

Ja bym zbytnio nie wierzył w to co pisze Echo... Nie dowiedzą się dokładnie i wprowadzają ludzi w błąd...

seba_ck
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1231
Rejestracja: 31 sierpnia 2006, o 14:01
Lokalizacja: KIELCE

Post autor: seba_ck » 29 marca 2007, o 16:54

Będą dalsze prace archologiczne przy kościele Świętego Wojciecha w Kielcach

Proboszcz parafii wyraził zgodę na rozebranie części murów okalających kościół za którymi, jak twierdzą archeolodzy znajdują się szczątki wartościowej chaty z okresu średniowiecza. "Odkryliśmy już palenisko i miejsce do spania teraz chcemy dowiedzieć się, co znajduje się dalej. To pozwoli nam dokładnie określić początki osadnictwa w Kielcach" powiedział Waldemar Gliński nadzorujący prace archeologiczne. Wszystkie pozostałości po średniowiecznej chałupie będą dokładnie zbadane, część z nich trafi do Muzuem Historii Kielc, część pozostanie ekspozycją. Jest już jej wizualizacja, za specjalną szybą będzie można oglądać pozostałości znaleziska - powiedział Radiu Kielce Janusz Cedro Wojewódzki Konserwator Zabytków. W najbliższym czasie mury będą rozbierane, obecnie z drugiej strony placu - nieużytecznej dla archeologów układany jest bruk.

2007-03-29 15:18:30
:arrow: http://www.radio.kielce.pl/index.php?go=3&id_k=2956

Awatar użytkownika
MAŁY
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1664
Rejestracja: 29 lipca 2006, o 21:43
Lokalizacja: KIELCE_oś.Świetokrzyskie

Post autor: MAŁY » 29 marca 2007, o 18:42

Bardzo dobrze, jakiś porządny kolo z tego proboszcza!
Kielce- Tu jest moje miejsce! Tu sie urodziłem i tu zakończyć żywot swój pragnę!
Obrazek

Awatar użytkownika
cm
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1665
Rejestracja: 19 stycznia 2007, o 14:22
Lokalizacja: Sienkiewicza - centrum świata ;-)

Post autor: cm » 29 marca 2007, o 18:43

seba_ck pisze:Będą dalsze prace archologiczne przy kościele Świętego Wojciecha w Kielcach

Proboszcz parafii wyraził zgodę na rozebranie części murów okalających kościół za którymi, jak twierdzą archeolodzy znajdują się szczątki wartościowej chaty z okresu średniowiecza.
Bardzo dobra wiadomość, czekam teraz na znaleziska :D

voodoo
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1224
Rejestracja: 5 września 2006, o 12:28
Lokalizacja: Kielce/Ślichowice

Post autor: voodoo » 29 marca 2007, o 18:53

seba_ck pisze:Jest już jej wizualizacja, za specjalną szybą będzie można oglądać pozostałości znaleziska - powiedział Radiu Kielce Janusz Cedro Wojewódzki Konserwator Zabytków. W najbliższym czasie mury będą rozbierane, obecnie z drugiej strony placu - nieużytecznej dla archeologów układany jest bruk.
O i nawet projekty wyeksponowania mają mogliby je pokazać na jakiejś prezentacji lub na stronie UM, mam nadzieje że będzie to ładnie wykonane Może Kielce dorobią się jescze jakichś 2-3 wieków do tyłu :wink:

Oskar
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1330
Rejestracja: 19 marca 2006, o 14:34
Lokalizacja: Śródmieście
Kontakt:

Post autor: Oskar » 5 kwietnia 2007, o 21:53

Obrazek Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
cm
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1665
Rejestracja: 19 stycznia 2007, o 14:22
Lokalizacja: Sienkiewicza - centrum świata ;-)

Post autor: cm » 1 maja 2007, o 23:11

Obrazek

Ciekawi mnie jedna sprawa - mam wrażenie, że brama wejściowa została wyburzona i postawiona od nowa. Czy ktoś zna uzasadnienie dla takiego działania?

Obrazek

Adams931
Posty: 42
Rejestracja: 18 sierpnia 2006, o 23:49
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Post autor: Adams931 » 1 maja 2007, o 23:29

akurat w przypadku bram kościelnych zbytnio nie ma co liczyć na zawarcie w nich weielkich architekronicznych wizji. W końcu jest ustalone, że brama koćielna składa się z dwóch mniejszych, bocznych i jednej większej, środkowej, otwieranej tylko na specjalne okazje i święta.
Może właśnie o bramę środkową chodzi. Miejmy nadzieję, że będzie ona wyższa, już teraz widać, że jest odrobinę szersza. Oby tylko nie włożyli na bramę ponownie tych samych kamiennych kul, wyglądają staro i brzydko.
Kielce - moje miejsce na Świecie...

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11713
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 1 maja 2007, o 23:31

Tam sa polozone zwykle chodnikowe plyty czy mi sie wydaje tylko?

Awatar użytkownika
cm
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1665
Rejestracja: 19 stycznia 2007, o 14:22
Lokalizacja: Sienkiewicza - centrum świata ;-)

Post autor: cm » 2 maja 2007, o 08:23

autor pisze:Tam sa polozone zwykle chodnikowe plyty czy mi sie wydaje tylko?
Na to wygląda...
Obrazek

Na szczęście reszta placu jest brukowana.

ODPOWIEDZ