MZD Kielce - Modernizacja płyty Rynku

Inwestycje zrealizowane

Moderatorzy: Nowak, Autor

Awatar użytkownika
ice
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5738
Rejestracja: 15 maja 2006, o 09:24
Lokalizacja: Kielce

Post autor: ice » 5 stycznia 2011, o 12:50


Awatar użytkownika
Nowak
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1647
Rejestracja: 29 maja 2006, o 20:09
Lokalizacja: Kraków / Kielce

Post autor: Nowak » 15 stycznia 2011, o 12:32

Obrazek
Mamy nowe latarnie na rynku.

Awatar użytkownika
RZ
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3623
Rejestracja: 29 marca 2006, o 20:48

Post autor: RZ » 15 stycznia 2011, o 12:40

No tak, miały być techniczne maszty doświetlające Rynek - wyobrażałem je sobie jednak jako znacznie wyższe.
Nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość (Michał Anioł)

ciekawski
Posty: 321
Rejestracja: 18 lipca 2010, o 18:18
Lokalizacja: kielce

Post autor: ciekawski » 16 stycznia 2011, o 19:17

Byłem dziś na rynku i coraz większe zdziwienie mnie bierze na tę fuszerkę. Kto się zgodził na te kolejne latarnie z nowego światu w rynku, prrzecież to jest paranoja. Rynek i Sienkiewka jeden styl. Nie dość ze leśna sobie mała i duza sobie to jeszcze te badyle na rynku. Jak można tak paskudzic i niszczyc przestrzeń miejską.

Boss
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1165
Rejestracja: 20 grudnia 2005, o 21:21
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Boss » 16 stycznia 2011, o 20:44

mnie też zniesmaczyły te lampki na płycie rynku i szczerze mówiąc coraz krytyczniej podchodzę do całej tej niby rewitalizacji. nie wiem jak te "tyczki" mają sie do odwzorowania rynku z XIX wieku. nie można tam było postawić jakiś ulicznych kandelabrów - trzy albo czteroramiennych?
CK|PL|EU

Awatar użytkownika
RZ
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3623
Rejestracja: 29 marca 2006, o 20:48

Post autor: RZ » 17 stycznia 2011, o 10:07

W Choco Obsession do środy wyłożony jest do podpisu list do prezydenta Lubawskiego dotyczący rewitalizacji (z załącznikiem zawierającym dużą ilość fotografii). Mile widziane są podpisy forumowiczów zgadzających się z jego treścią:
  • Prezydent Miasta Kielce
    Wojciech Lubawski

    Szanowny Panie Prezydencie!
    Od lat jesteśmy mocno zaangażowani w sprawy Kielc, uważnie śledzimy wszystkie zachodzące w nich zmiany, analizujemy nowe inwestycje. Nasze zainteresowania i pasja popychają nas do „społecznego nadzoru” - często wykorzystujemy wolny czas na spacery po naszym mieście, podczas których przyglądamy się uważnie każdemu „drobiazgowi”. Jednocześnie, podróżując po Polsce i Europie, obserwujemy i analizujemy rozwiązania zastosowane gdzie indziej. Stale poszerzamy swoją wiedzę i mamy nadzieję, że nasza aktywność przyczynia się do „podnoszenia poprzeczki” jakości kieleckich inwestycji.

    Jedną ze spraw szczególnie leżących nam na sercu jest rewitalizacja starego śródmieścia Kielc. Starówka to miejsce w każdym mieście szczególne, jego serce i swoista wizytówka świadcząca o mieszkańcach, w tym o ich stosunku do własnej historii. Gdy chcemy, by miasto podobało się gościom z całego świata, niezwykle ważna staje się dbałość o zastosowane w reprezentacyjnym śródmieściu szczegóły - detale. Często to właśnie „drobiazgi” - wydawałoby się mało istotne - sprawiają, że w ocenie gości miasto ma „to coś”, ma „klimat”.

    Dzięki podjętym przez Pana decyzjom rewitalizacja centrum Kielc, jeszcze niedawno bardzo zaniedbanego, stała się rzeczywistością. Doceniamy duże zmiany na korzyść, jakie zaszły w ostatnich latach w wyglądzie śródmieścia, cieszymy się, że do remontu przeznaczane są kolejne jego fragmenty. To moment w historii Kielc, który zaważy na wyglądzie śródmieścia na wiele dekad - na efekty dzisiejszych decyzji patrzeć będą pokolenia kielczan. Rewitalizacja starego „serca miasta” to wyjątkowa okazja, która nie powtórzy się przez co najmniej kilkadziesiąt lat! Dlatego też nie wolno nam jej zmarnować np. przeprowadzając w ten sposób, jakby to były kolejne zwykłe remonty ulic na kieleckich osiedlach.

    Niestety przyglądając się niektórym z zastosowanych szczegółowych rozwiązań (mała architektura na Rynku, oświetlenie, komunikacja rowerowa, nie wzięcie pod uwagę starych piwnic, na co zwracaliśmy uwagę w osobnym piśmie (dziękujemy za ich uratowanie)), nie możemy nie odnieść wrażenia, że decydują o nich osoby, które nie mają do tego serca i które realizują zlecone im zadania „po najmniejszej linii oporu”, broniąc się przy tym przed jakimikolwiek rozwiązaniami wykraczającymi poza niezbędne minimum... To martwi i boli, bo nie chcemy by Kielce były „takim sobie średnim miastem”, przeciwnie – bardzo zależy nam na tym, by mieć coraz więcej powodów do dumy m.in. z ich wyglądu.

    Tym pismem chcieliśmy zwrócić szczególną uwagę Pana Prezydenta na oświetlenie pojawiające się w nowo remontowanych fragmentach najstarszej części miasta. Ku naszemu zaskoczeniu firma, która wygrywała przetargi na projekty kolejnych remontów nie sięgnęła w ogóle do historii miasta, ale wybrała zwykłe współczesne lampy z katalogu jednej z firm oświetleniowych. W dodatku na każdej ulicy zostały zastosowane inne wzory i inny rodzaj świetlówek, tak jakby projektanci nie wzięli pod uwagę, że jest to jedna spójna przestrzeń. Dotąd stosowano spójne stylowo lampy (ul. Wesoła, Bodzentyńska, Orla, Zamkowa, Rynek, Sienkiewicza). Niespodziewanie pomiędzy Rynkiem a ul. Sienkiewicza pojawiło się oświetlenie w zupełnie innym stylu (w szczególny sposób ten chaos jest widoczny u zbiegu ulic Małej i Leśnej). Co więcej – z planów dotyczących remontu placu Najświętszej Marii Panny i ul. Kapitulnej wynika, że również tam projektanci postanowili umieścić współczesne katalogowe oświetlenie (podobne do zastosowanego przy ul. Leśnej).

    W naszym przekonaniu historyczne Wzgórze Zamkowe, nasza perła, zasługuje na szczególne potraktowanie – tworzenie klimatu tego miejsca powinno być czynione ze szczególną pieczołowitością. Dlatego też, po rozmowach przeprowadzonych z p. Arturem Hajdorowiczem i Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków – p. Januszem Cedrą zdecydowaliśmy się prosić Pana o doprowadzenie do skorygowania przyjętych projektów i wprowadzenie na miejsce współczesnego seryjnego wzornictwa, latarni wykonanych wg oryginalnych kieleckich wzorów z II połowy XIX wieku (takie latarnie zachowały się na terenie fabryki w Białogonie). Chcemy przy tym podkreślić, że nie jesteśmy przeciwni wprowadzaniu do centrum miasta współczesnego designu (pod warunkiem, że jest wysokiej klasy), uważamy jednak, że na niewielkim obszarze ścisłej kieleckiej starówki najlepszym rozwiązaniem jest powrót do oryginalnego wzornictwa przełomu XIX i XX wieku (także ozdobnych kiosków, zdrojów ulicznych, pomp, metalowych gazonów na kwiaty itd.). Nie jest to zresztą postulat w żaden sposób rewolucyjny - niewątpliwie miasta mające najpiękniejsze starówki, w zdecydowanej większości budują ich „klimat” w oparciu o wzornictwo oparte na ich własnej tradycji. Bardzo zależy nam na tym, by i Kielce sięgały po rozwiązania nie tylko dopracowane w szczegółach, ale też korzystające z udanych wzorów wziętych z ich historii. Sądzimy, że przywracanie pamięci o tym wszystkim, co w przeszłości było w naszym mieście piękne i udane jest niezwykle ważne. A możemy się odwoływać m.in. do pięknej tradycji wyrobów fabryki w Białogonie, marmurów kieleckich czy okolicznych kopalni piaskowca.

    Nasza prośba dotyczy nie tylko placu NMP i ul. Kapitulnej, ale też ulic Małej i Dużej, gdzie zresztą nastąpiła szczególna sytuacja: usunięto (podobnie jak na ul. Leśnej) żeliwne latarenki wykonane w 1988 roku przez fabrykę w Białogonie - wg dawnych wzorów... Prosimy, by na tych dwóch uliczkach powrócić do dawnego wzornictwa, spójnego z resztą starówki. Już zamontowane nowe lampy proponujemy przenieść na którąś z ulic dzielnicy przydworcowej (np. ul. Złotą). Na obecnym etapie realizacji przebudowy Placu Najświętszej Marii Panny i ulic przyległych jest jeszcze możliwość interwencji i stworzenia śródmiejskiego klimatu.

    Prosimy również o wstrzymanie planów Miejskiego Zarządu Dróg wobec ulicy Jana Pawła II, gdzie drogowcy zaplanowali „zwykłą” wymianę oświetlenia, nie biorąc w ogóle pod uwagę jej unikalnego charakteru. O tej inwestycji nie został również poinformowany Wojewódzki Świętokrzyski Konserwator Zabytków. Ta ulica – oś Wzgórza Zamkowego z XVII-XVIII-wieczną zabudową – najbardziej zabytkowa i, obok ul. Sienkiewicza, najpiękniejsza w mieście (mieszczą się przy niej m.in. trzy muzea i dwa kościoły), powinna być wyremontowana z wyjątkową starannością i dbałością o detale. Wnioskujemy przy tym o odtworzenie przez miasto Bramy Krakowskiej – gdy na polecenie zaborcy była ona w 1868 roku rozbierana, nasi przodkowie dokonali jej szczegółowych pomiarów (zachowały się), została również z obu stron sfotografowana. Można sądzić, że czyniono to z myślą, że kiedyś zostanie odbudowana.

    Zwracamy również uwagę Pana Prezydenta na „wyrwany z kontekstu” fragment ulicy Wesołej między ulicami Św. Leonarda i Sienkiewicza. Z niezrozumiałych dla nas względów ten znajdujący się w ścisłym śródmieściu fragment został wyeliminowany ze spójnej koncepcji rewitalizacji – niedawno położono tam nowy asfalt i chodniki, nie wymieniono latarni. W związku z planem remontu ul. Wesołej na odcinku od ulicy Sienkiewicza do ulicy Seminaryjskiej, prosimy o dołączenie do niego fragmentu od strony ul. Św. Leonarda (przynajmniej w zakresie wymiany oświetlenia).

    Na koniec chcemy Pana prosić o wykorzystanie autorytetu Prezydenta do rozmów mających na celu zachowanie unikalnej, niezwykle cennej, działającej nieprzerwanie od ponad 150 lat apteki przy Rynku (nie ma w Kielcach drugiego miejsca z taką tradycją). Informacja, że jej zabytkowe wyposażenie może zostać przeniesione do „izby pamięci” była dla nas szokiem.

    W kontekście poruszanych tu wątków chcemy też nadmienić, że mamy różne doświadczenia w kontaktach z miejskimi urzędnikami, jednak optymizmem napawa nas postawa p. Artura Hajdorowicza, który znajduje dla nas czas nawet po godzinach pracy i zawsze z uwagą wysłuchuje naszych argumentów (jako jedyny odpowiada również na pytania zadane na internetowym forum interwencji miejskich).

    W załączeniu dokumentacja fotograficzna.

    Do wiadomości:
    Pan Janusz Cedro – Wojewódzki Świętokrzyski Konserwator Zabytków
Nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość (Michał Anioł)

Awatar użytkownika
Jezpir
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1130
Rejestracja: 7 sierpnia 2007, o 14:24
Lokalizacja: Kielce, KSM Nord

Post autor: Jezpir » 17 stycznia 2011, o 12:03

Bardzo dobry list. Dodałbym jeszcze, że na Warszawskiej też jest ta sama sytuacja z lampami i małą architekturą. Choć tam jest trochę nowszej architektury, więc może i będzie OK. Może tylko mały fragment ulicy między Pl. Tekli a resztą Warszawskiej od Empiku do IX Wieków mógłby być "historyczny".
Jeżpir

Awatar użytkownika
ice
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5738
Rejestracja: 15 maja 2006, o 09:24
Lokalizacja: Kielce

Post autor: ice » 17 stycznia 2011, o 14:31

Podpisuje się obiema rękami, tylko czy nie za późno?
Straszny burdel robi się przez tą rewitalizację.

Awatar użytkownika
RZ
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3623
Rejestracja: 29 marca 2006, o 20:48

Post autor: RZ » 17 stycznia 2011, o 14:53

Rozmawialiśmy z panami Hajdorowiczem, Cedrą i wiceprezydentem Gruszewskim - mam nadzieję, że nie jest za późno
Nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość (Michał Anioł)

Awatar użytkownika
Sz.J.
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1113
Rejestracja: 22 września 2005, o 18:14
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Sz.J. » 17 stycznia 2011, o 14:57

Coś mało miejsca zostawiono pod tekstem na podpisy. A miejmy nadzieję, że tych będzie bardzo dużo. :wink:

pk5
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1436
Rejestracja: 18 lutego 2008, o 17:30

Post autor: pk5 » 17 stycznia 2011, o 19:47

Wszystko pięknie oprócz:
RZ pisze: „po najmniejszej linii oporu”
Taki zwrot nie istnieje.

I uwaga ogólnie, nie odnośnie pisma: wg mnie, nazywanie działań miasta "rewitalizacją" jest lekkim nadużyciem, bo ograniczają się one, niestety, jedynie do wymiany infrastruktury. Oby nie poprzestali tylko na tym.

msz1
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 910
Rejestracja: 26 stycznia 2006, o 22:13
Lokalizacja: Kielce

Post autor: msz1 » 18 stycznia 2011, o 09:51

RZ pisze:Rozmawialiśmy z panami Hajdorowiczem, Cedrą i wiceprezydentem Gruszewskim - mam nadzieję, że nie jest za późno
I co konkretnie ci panowie odpowiedzieli?

Awatar użytkownika
RZ
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3623
Rejestracja: 29 marca 2006, o 20:48

Post autor: RZ » 18 stycznia 2011, o 10:07

Że na tym etapie jest jeszcze możliwość zmiany. Prez. Gruszewski stwierdził, że skonsultuje się z prof. Różowiczem z PŚ.

EDYTA:
pk5 pisze:Wszystko pięknie oprócz:
RZ pisze: „po najmniejszej linii oporu”
Taki zwrot nie istnieje.
Słuszna uwaga - zostało poprawione (strona jest wymieniona) :wink:
Nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość (Michał Anioł)

Awatar użytkownika
Grzegorz
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3006
Rejestracja: 31 maja 2006, o 17:10

Post autor: Grzegorz » 22 stycznia 2011, o 15:31

Świetna sprawa!

Czy moglibyście zamieścić na forum dodaną do listu dokumentację fotograficzną?

tk3008
Posty: 177
Rejestracja: 10 maja 2007, o 17:11
Lokalizacja: Kielce/ Kraków

Post autor: tk3008 » 23 stycznia 2011, o 20:50

Do 31 stycznia 2011 r. został przedłużony termin składania prac konkursowych w konkursie na koncepcję aranżacji wnętrz Kamienicy pod Trzema Herbami z przeznaczeniem na Muzeum Dialogu Kultur.











Konkurs prowadzony jest w ramach projektu pn. Modernizacja oraz wyposażenie Kamienicy pod Trzema Herbami przy ul. Rynek 3/5 w Kielcach, z przeznaczeniem na Muzeum Dialogu Kultur realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013 oraz współfinansowanego z Programu „Promesa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i środków Samorządu Województwa Świętokrzyskiego.

Przedmiotem konkursu jest:

twórcze opracowanie koncepcji ideowo- aranżacyjnej przestrzeni Kamienicy pod Trzema Herbami, w tym ekspozycji stałej i edukacyjnej na podstawie ogólnych założeń scenariusza merytorycznego.
opracowanie koncepcji aranżacji wnętrz budynku Muzeum Dialogu Kultur w tym: części ekspozycyjnej, biblioteki, pracowni Działu Archeologii, pracowni z magazynem Działu Sztuki Ludowej, pracowni z magazynem Działu Przyrody, sali konferencyjnej na ok. 100 os. wraz z zapleczem towarzyszącym, sali edukacyjnej, pomieszczeń biurowych. Muzeum Narodowe w Kielcach bierze pod uwagę, aranżację ww przestrzeni jednak ich ostateczny zakres funkcjonalny zostanie dookreślony na etapie prac projektowych.
Uczestnik może dokonać wizji lokalnej w Kamienicy pod Trzema Herbami w Kielcach, w dniach 05.01.- 29.01.2011r. (z wyłączeniem dni wolnych od pracy) w godz. od 12 do 15.

Nagrody:

I nagroda 10.000 PLN wraz z gwarancją podpisania umowy na wykonanie projektu aranżacji i nadzoru autorskiego realizacji projektu w zależności od uprawnień posiadanych przez autora zwycięskiego projektu. Wartość przedmiotowej umowy: 24.590,16 PLN netto
II nagroda 6.000 PLN
III nagroda 4.000 PLN
Szczegóły dot. konkursu - na stronie internetowej Muzeum Narodowego w Kielcach.



http://www.architeon.pl/index.php/konku ... lcach.html

ODPOWIEDZ