Rewitalizacja Środmieścia Kielc - ul. Warszawska

Inwestycje zrealizowane

Moderatorzy: Nowak, Autor

Awatar użytkownika
ice
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5726
Rejestracja: 15 maja 2006, o 09:24
Lokalizacja: Kielce

Post autor: ice » 2 grudnia 2011, o 23:03

A jakiej? Historycznej?

Tam91
Posty: 245
Rejestracja: 12 sierpnia 2006, o 15:51
Lokalizacja: Kielce/Lublin

Post autor: Tam91 » 2 grudnia 2011, o 23:09

jeśli masz problemy z oczami napiszę jeszcze raz "modernistycznej". Czekam na odpowiedź jaki radzaj latarni byś tam widział? takie jak na placu NMP? czy może pastorały z Sienkiewicza?

Awatar użytkownika
bender
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 829
Rejestracja: 25 lipca 2011, o 21:11
Lokalizacja: Bo to Kielce, Kielce są bracie...

Post autor: bender » 2 grudnia 2011, o 23:52

Zawodowo zajmuję się czymś innym niż dobieranie latarni. Oceniam więc te, które postawili, z punktu widzenia mieszkańca.

Choć przyznam szczerze, że korci mnie zasugerowanie miastu dołożenia na Warszawskiej pomnika Lorda Vadera i miniatury jakiegoś obiektu ze Star Trecka. Może Enterprise w skali 1:10?
Stowarzyszenie Blokujemy Kieleckie Inwestycje by T. Sayor

grzebo
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1434
Rejestracja: 12 stycznia 2009, o 14:20
Lokalizacja: Kielce

Post autor: grzebo » 3 grudnia 2011, o 00:11

Moim zdaniem tragiczny jest brak spójności w oświetleniu, ale te latarnie same w sobie nie są aż takie złe.

Jednak popieram bendera - jest w nich pewien element prowincjonalny, który wynika z kontekstu w jakim zostały ustawione. Ulica Warszawska nie należy do perełek urbanistyki. Z tego względu przy jej przebudowie można było obrać dwie różne drogi:
1) wyremontować ją w sposób przyzwoity, ale stonowany - żeby się tej ulicy nie wstydzić, ale i nie udawać, że jest z niej jakieś cudo,
2) zrobić prawdziwą pełną rewitalizację - począwszy od konsultacji społecznych z właścicielami budynków, na całkowitym przeobrażeniu urbanistycznym skończywszy.

Przy pierwszym podejściu (które ze względów budżetowo-prawno-społecznych jest jedynym obecnie możliwym) nie należało wstawiać lamp, które ewidentnie nie pasują do charakteru przebudowy, bo są zbyt drogie i udają "artystyczne". To trochę tak, jakby do Golfa 3 zamontować szpanerskie alufelgi - z oddali czuć prowincję.

Jeśli miasto ma taki budżet na promowanie modernizmu, to powinno to zrobić z głową. Modernizm się bardzo słabo nadaje na element eklektyzmu; przy mało którym stylu architektonicznym jest tak ważne, by zachować jego spójność i czystość. Były ku temu okazje - można było pl. Moniuszki zrobić "na modernistycznie" (pasowałby do KCK), ale wtedy by się nie dało wstawić tego ohydnego pomnika Sienkiewicza strąconego z kolumny.

Udawanie, że niespecjalną ulicę da się polepszyć przez dodanie do niej elementów modernistycznych (nawet najdroższych z katalogu "Polbruk i spółka", a choćby i z "Architektura Ogrodowa Mies van der Rohe") jest właśnie brakiem gustu.

KamilCK
Posty: 166
Rejestracja: 16 listopada 2006, o 14:55
Lokalizacja: Kielce-Śródmieście

Post autor: KamilCK » 3 grudnia 2011, o 03:12

A ja dzisiaj wieczorem wybrałem się tam specjalnie i długo przyglądałem się temu kawałkowi ulicy. I powiem szczerze, że jakość użytych materiałów w skali ocen studenckich oceniam na bdb, same latarnie na 4, komponowanie się latarni z zabudową po stronie empiku 3+, z przeciwną stroną 2.

Nie wiem czemu niektórzy tak bardzo uwzięli się na ocenianie całości negatywnie (chyba presja tłumu), w mało których miejscach Kielc używa się tak porządnych materiałów, wszyscy narzekali że Kielce toną w betonie, a tutaj wcześniej zieleni brakowało natomiast teraz będzie jej całkiem sporo. Jedyne z czym się zgadzam to nie podoba mi się to, że każda ulica jest oderwana w swoim stylu od całości, i nie wszystko współgra. Natomiast jak wy byście chcieli aby to wyglądało? To,że architektura jest tam kiepska to należało równać w dół? Dać betonową kostkę, latarnie(no właśnie jakie?), i posprzątać? A może to właściciele budynków powinni równać w górę i to im powinno zależeć aby całość wyglądała jak najlepiej.

halny
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1807
Rejestracja: 27 września 2005, o 20:15
Lokalizacja: Kielce

Post autor: halny » 3 grudnia 2011, o 10:10

Popieram zdanie poprzednika w temacie Warszawskiej. :) Nie wiadomo czy jakieś inne rozwiązania zdobyłyby 100 % poparcie. Jak to się mówi najłatwiej jest krytykować a już coś zaproponować w zamian . . . I tak to będzie różnie ocenione.

Awatar użytkownika
RZ
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3623
Rejestracja: 29 marca 2006, o 20:48

Post autor: RZ » 3 grudnia 2011, o 10:47

Warszawska na tym odcinku widziana od strony Rynku i widziana od strony alei IX Wieków to jakby dwie różne ulice. Od Rynku nie widać bloków tylko zabytkowe kamieniczki. Z drugiej strony widać głównie bloki. I to jest problem :) W tym przypadku niewątpliwie jest ogromny zgrzyt na "łącznikach" tzn. koło placyku Św. Tekli i koło wlotu ul. Kaczyńskiego. W tych miejscach wyjątkowo głupio to wygląda (obok siebie stoją latarnie wręcz gryzące się ze sobą).
No i rzeczywiście bardzo słabo świecą. Nowoczesny design kojarzyłby się raczej z dość jasnym światłem, tymczasem przy tych latarniach mamy... półmrok.
Nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość (Michał Anioł)

ciekawski
Posty: 321
Rejestracja: 18 lipca 2010, o 18:18
Lokalizacja: kielce

Post autor: ciekawski » 3 grudnia 2011, o 11:02

Pierwszy raz widzę te latarnie jak świecą na zdjęciach kilka postów wyżej i muszę oczywiście wg. mnie obiektywnie przyznać że wieczorem całkiem fajne wrażenie znacznie lepsze niż w dzień i lepsze niż te suszarki na leśnej małej i dużej. Konieczny jest remont elewacji kazdej kamienicy na tym odcinku warszawskiej na jasne pastele i do tego jak zieleń się rozrośnie uważam że będzie ok mimo iż te latarnie dość kosmiczne. Mała leśna, duża które łaczą rynek z sienkiewką i jest ciagły trakt w stronę pałacu biskupów i tam stylowe latarnie to jedyne słuszne rozwiązanie, to w tym miejscu po drodze do korony całkiem jest to ok nawet z sensem. Tylko konieczna renowacja elewacji jak napisałem. Fajny nowoczesny odcinek tak uważam. Do tego te duże płyty granitowe duży plus. Aha i konieczna likwidacja orydynarnych reklam.

jasiek
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 508
Rejestracja: 21 maja 2006, o 23:10

Post autor: jasiek » 3 grudnia 2011, o 12:00

Jak dla mnie lampy na Warszawskiej są ok ale chętniej bym je widział w okolicach parkingu / hotelu Dal gdzie wyrasta nam nowoczesna część centrum.

Obrazek

Z resztą podobne lampy mamy już pod zusem:

Obrazek

Awatar użytkownika
michal_ck
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 2682
Rejestracja: 18 stycznia 2007, o 00:20
Lokalizacja: Kielce-Dąbrowa

Post autor: michal_ck » 4 grudnia 2011, o 15:12

Ja też. Latarnie na Warszawskiej są design'erskie, a nie kiczowate, ale tam pasują takie jak na Rynku, Bodzentyńskiej, Orlej i Kaczyńskiego czyli latarnie białogońskie.
1. Zastępca Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej SKI
2. Koordynator ds. zieleni miejskiej
3. Koordynator ds. zagospodarowania os. Dąbrowa II

Awatar użytkownika
Jezpir
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1130
Rejestracja: 7 sierpnia 2007, o 14:24
Lokalizacja: Kielce, KSM Nord

Post autor: Jezpir » 7 grudnia 2011, o 08:34

Może i lepiej, że latarnie na Warszawskiej tak kiepsko świecą. Dzięki temu nie widać szpetnych elewacji.
Jeżpir

Awatar użytkownika
Krzysiek Kielce
Posty: 291
Rejestracja: 2 grudnia 2008, o 16:11
Lokalizacja: KIELCE

Post autor: Krzysiek Kielce » 9 grudnia 2011, o 08:00

jasiek pisze:Jak dla mnie lampy na Warszawskiej są ok ale chętniej bym je widział w okolicach parkingu / hotelu Dal gdzie wyrasta nam nowoczesna część centrum.

Obrazek

Z resztą podobne lampy mamy już pod zusem:

Obrazek
Czy są ok? Kilka metrów dalej w linii prostej, tworzącej jedna całość są zupełnie inne latarnie.
Ostatnio zmieniony 10 grudnia 2011, o 20:13 przez Krzysiek Kielce, łącznie zmieniany 1 raz.

FYLU91
Posty: 55
Rejestracja: 1 listopada 2008, o 10:25
Lokalizacja: kielce

Post autor: FYLU91 » 10 grudnia 2011, o 14:00

trzebabyłotozdanienapisactak...

Oskar
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1330
Rejestracja: 19 marca 2006, o 14:34
Lokalizacja: Śródmieście
Kontakt:

Post autor: Oskar » 15 grudnia 2011, o 03:15

Obrazek
Marcin Sztandera
Niespodziewana przeprowadzka pawilonu w sercu Kielc. To samowola?

- To samowola budowlana - tak urzędnicy mówią o postawionym niespodziewanie w samym sercu Kielc pawilonie i przygotowują dokumentację nakazującą jego usunięcie. A przy okazji chcą uporządkować wygląd kamienic na tym odcinku ul. Warszawskiej.


Charakterystyczny przeszkolony pawilon, w którym mieścił się m.in. punkt sprzedaży okien, przez lata stał przy szczytowej ścianie kamienicy na rogu Warszawskiej i al. IX Wieków Kielc. W ostatnich dniach został przeniesiony znacznie bliżej Rynku - dostawiony do ściany budynku przy ul. Warszawskiej 4 naprzeciwko Empiku. Aluminiowa konstrukcja mocno rzuca się w oczy. - Nie mogłem uwierzyć, jak to wygląda... Szczególnie teraz, gdy ulica w tej części została przebudowana i naprawdę zyskała na wyglądzie - dziwi się Artur Hajdorowicz, pełnomocnik prezydenta Kielc ds. rewitalizacji śródmieścia.

Okazuje się, że sprawą zajął się już nadzór budowlany. Choć z innego powodu. - Kilka dni temu trafiła do nas interwencja jednego z sąsiadów, z prośbą o sprawdzenie tej przybudówki, bo utrudnia przejazd - informuje Wiesław Krzyk, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. Wyjaśnia, że według wstępnych ustaleń może to być samowola budowlana. - Mamy sygnały z wydziału architektury i urbanistyki urzędu miasta, że sprzeciwił się on takiej inwestycji. Czekamy na dokumentację. Może się to skończyć nakazem rozbiórki oraz skierowaniem sprawy do prokuratury - twierdzi Krzyk.

Andrzej Kędra, dyrektor wydziału architektury i urbanistyki w kieleckim ratuszu, wyjaśnia, że 15 listopada właściciele posesji zgłosili, że zmontują tam pawilon o konstrukcji aluminiowej. - Uznali, że takie prace nie wymagają pozwolenia na budowę, a wystarczy tylko zgłoszenie prac. Zapowiedzieli, że przy braku sprzeciwu ze strony urzędu prace rozpoczną się 15 grudnia - mówi Kędra.

Podkreśla, że urząd sprzeciwił się wykonaniu robót budowlanych i 8 grudnia wysłał stosowną decyzję. - Powołaliśmy się na to, że te prace naruszają ustalenia planu zagospodarowania przestrzennego, który wyraźnie zakazuje ustawiania na tym obszarze tymczasowych obiektów usługowych i handlowych - tłumaczy dyrektor. Co ciekawe, właściciele w tym samym czasie sami wycofali zgłoszenie. - Ale teraz to już sprawa nie dla nas, tylko nadzoru budowlanego. Obiekt już powstał i to jeszcze przed terminem, w którym deklarowano rozpoczęcie prac - zauważa urzędnik.

Właściciele pawilonu twierdzą, że nie muszą mieć zgody. - To żadna samowola. Już w ratuszu jeden z urzędników wytłumaczył mi, że jeżeli stawiam obiekt na własnym gruncie i ma mniej niż 20 metrów kwadratowych powierzchni, to nie muszę mieć żadnej zgody. A tam jest mniej niż 20 m - mówi współwłaścicielka nieruchomości. Tłumaczy, że przybudówkę postawiono, żeby zasłonić wnętrze podwórka, bo ciągle ktoś podrzucał tam śmieci. Nie ukrywa, że nie zamierza się spieszyć z rozbiórką pawilonu. - Będę się odwoływała, a to może trwać latami - zapowiada.

- Przecież tu nie chodzi o jakiś budynek gospodarczy! Jeżeli ktoś tak doradził właścicielce, to niech teraz pozwie tę osobę, bo to niekompetentne - komentuje Kędra.

To niejedyne miejsce, o którego wygląd na ul. Warszawskiej będą walczyć urzędnicy. Jest szansa, że wkrótce zmieni się wygląd obwieszonej reklamami ściany szczytowej kamienicy przy skrzyżowaniu z al. IX Wieków Kielc. - Właściciele nieruchomości niezbyt chętnie rezygnują z reklam, ale okazuje się, że można tam wydzielić jeszcze działkę, na której mogłaby stanąć narożna kamienica - tłumaczy Hajdorowicz. Trwają prace nad uregulowaniem zapisów w księdze wieczystej oraz wydzielenie nieruchomości, którą miasto mogłoby wystawić na sprzedaż.

- Działka byłaby niewielka, ale na pewno atrakcyjna. Szczególnie po rewitalizacji Warszawskiej i zmianach w rejonie skrzyżowania z al. IX Wieków Kielc - dodaje Hajdorowicz.

Awatar użytkownika
michal_ck
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 2682
Rejestracja: 18 stycznia 2007, o 00:20
Lokalizacja: Kielce-Dąbrowa

Post autor: michal_ck » 15 grudnia 2011, o 08:22

Gazeta Wyborcza Kielce pisze:To niejedyne miejsce, o którego wygląd na ul. Warszawskiej będą walczyć urzędnicy. Jest szansa, że wkrótce zmieni się wygląd obwieszonej reklamami ściany szczytowej kamienicy przy skrzyżowaniu z al. IX Wieków Kielc. - Właściciele nieruchomości niezbyt chętnie rezygnują z reklam, ale okazuje się, że można tam wydzielić jeszcze działkę, na której mogłaby stanąć narożna kamienica - tłumaczy Hajdorowicz. Trwają prace nad uregulowaniem zapisów w księdze wieczystej oraz wydzielenie nieruchomości, którą miasto mogłoby wystawić na sprzedaż.

- Działka byłaby niewielka, ale na pewno atrakcyjna. Szczególnie po rewitalizacji Warszawskiej i zmianach w rejonie skrzyżowania z al. IX Wieków Kielc - dodaje Hajdorowicz.
Super wiadomość. Teraz wygląda to tragicznie.
1. Zastępca Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej SKI
2. Koordynator ds. zieleni miejskiej
3. Koordynator ds. zagospodarowania os. Dąbrowa II

ODPOWIEDZ