Uniwersytet w Radomiu?

Moderatorzy: sueno, MeehoweCK

Awatar użytkownika
Adasiek CK
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1141
Rejestracja: 4 stycznia 2008, o 03:03
Lokalizacja: Kielce <-> Warszawa

Uniwersytet w Radomiu?

Post autor: Adasiek CK » 10 maja 2011, o 18:06

Uniwersytet techniczno-humanistyczny w Radomiu? Blisko

Politechnika Radomska szykuje się do wielkiej zmiany. Już w czerwcu ma być podjęta uchwała senatu uczelni o przekształceniu w uniwersytet techniczno-humanistyczny. Władze uczelni twierdzą, że spełnia ona wszelkie kryteria, by podnieść swój status. W planach kolejne wydziały i prawa do doktoryzowania

Senat Politechniki Radomskiej w czerwcu ma przyjąć uchwale o przekształceniu...- Spełniamy wszystkie warunki i przesłanki. Mamy trzy mocne wydziały techniczne i pięć jednostek nietechnicznych. Mamy odpowiednią liczbę wydziałów z prawem do doktoryzowania. To gwarantuje, że możemy stać się uniwersytetem - mówi Aneta Mirosz, rzeczniczka prasowa Politechniki Radomskiej. W swojej strategii rozwoju na lata 2011-2015 uczelnia określiła, że chce się przekształcić w uniwersytet techniczno-humanistyczny, ale jak informuje rzeczniczka, trwają jeszcze dyskusje, czy nie lepszym określeniem, pasującym do profilu uczelni, będzie uniwersytet technologiczno-humanistyczny.

- Bo słowo "technologiczny" jest jednak szerszym pojęciem, w dodatku u nas dużo jest kierunków związanych z technologią - wyjaśnia Aneta Mirosz.

Uczelnia kończy już przygotowywać wniosek do ministra szkolnictwa wyższego wraz z wymaganą dokumentacją. Senat Politechniki Radomskiej ma podjąć stosowną uchwałę w sprawie przekształcenia na czerwcowym posiedzeniu.

Co dla uczelni oznacza taka zmiana? Przede wszystkim wyższy status.

- Przeskakujemy o poziom wyżej. Pozostanie politechniką oznaczałoby już dreptanie w miejscu - wyjaśnia Aneta Mirosz.

Za zmianą nazwy idą też zmiany organizacyjne. Dotychczasowe instytuty: Filologiczno-Pedagogiczny oraz Zdrowia zostaną przekształcone w wydziały, Wydział Nauczycielski stanie się Wydziałem Informatyki i Matematyki.

Od czerwca 2010 r. Politechnika ma sześć uprawnień do nadawania stopnia doktora nauk - cztery w dyscyplinach technicznych (transport, elektrotechnika, mechanika, budowa i eksploatacja maszyn) oraz dwa w dyscyplinach nietechnicznych (ekonomia, sztuki piękne).

Jak wynika ze strategii, uczelnia poza utrzymaniem już posiadanych uprawnień chce w najbliższych latach uzyskać prawa habilitowania w dziedzinie nauk technicznych w dyscyplinie transport na Wydziale Transportu i Elektrotechniki, w dziedzinie nauk ekonomicznych w dyscyplinie ekonomia na Wydziale Ekonomicznym, w dziedzinie sztuk pięknych w dyscyplinie sztuki plastyczne na Wydziale Sztuki, w dziedzinie nauk ekonomicznych w dyscyplinie towaroznawstwo na Wydziale Ekonomicznym oraz w dziedzinie nauk technicznych w dyscyplinie technologia chemiczna na Wydziale Materiałoznawstwa, Technologii i Wzornictwa. W planach jest też uruchomienie studiów doktoranckich na Wydziale Transportu i Elektrotechniki oraz Wydziale Ekonomicznym (po spełnieniu odpowiednich wymagań).

Przekształcenia wiążą się też z nowymi wymaganiami, jeśli chodzi o kadrę i bazę lokalową. Władze uczelni chciałyby, aby kolejnych 10-12 wykładowców uzyskało stopień doktora habilitowanego, a 4-6 tytuł profesora. Planują też budowę nowego obiektu dydaktycznego na potrzeby wydziałów uczelni o łącznej powierzchni użytkowej około 3,5 tys. m kw. oraz modernizację budynku Olimp.

O takiej drodze rozwoju Politechniki mówiono już trzy lata temu. W Radomiu trwała wtedy dyskusja na temat utworzenia nowej wyższej uczelni. Władze Radomia chciały powołać do życia Wyższą Szkołę Zawodową, aby po kilku latach na jej bazie utworzyć Uniwersytet Radomski. Przeciwnicy pomysłu twierdzili, że lepiej skupić się na rozwoju politechniki. Podobnego zdania była minister szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka, która wniosek miasta o powołanie WSzZ odrzuciła, argumentując, że istniejąca już w mieście uczelnia wyższa jest wystarczającą ofertą edukacyjną dla młodzieży.

http://radom.gazeta.pl/radom/1,48201,95 ... lisko.html
<klawy tekścik w tym miejscu>

KamilCK
Posty: 166
Rejestracja: 16 listopada 2006, o 14:55
Lokalizacja: Kielce-Śródmieście

Re: Uniwersytet w Radomiu?

Post autor: KamilCK » 10 maja 2011, o 21:30

Adasiek CK pisze:Uniwersytet techniczno-humanistyczny w Radomiu? Blisko


Co dla uczelni oznacza taka zmiana? Przede wszystkim wyższy status.

- Przeskakujemy o poziom wyżej. Pozostanie politechniką oznaczałoby już dreptanie w miejscu - wyjaśnia Aneta Mirosz.

Za zmianą nazwy idą też zmiany organizacyjne. Dotychczasowe instytuty: Filologiczno-Pedagogiczny oraz Zdrowia zostaną przekształcone w wydziały, Wydział Nauczycielski stanie się Wydziałem Informatyki i Matematyki.


http://radom.gazeta.pl/radom/1,48201,95 ... lisko.html
Rozbawiły mnie te słowa, zmiana nazwy z politechniki ma podnieść status uczelni :lol: Wiele uczelni w Polsce specjalnie zostaje przy nazwie Politechnika mimo, iż spełniają wszystkie kryteria do przekształcenia w uniwersytet technologiczny..

Kolejna wielka zmiana instytuty zamienią się w wydziały, wszystko ok, tylko aby coś to dało to potrzeba dużych pieniędzy, laboratoriów bazy dydaktycznej a przede wszystkim zwiększenia kadry naukowej. Inaczej zmiana pozostanie tylko zabiegiem kosmetycznym..

ODPOWIEDZ