OKO

To, co mozemy zrobic.

Moderatorzy: sueno, Daniel, Cyniczny Optymista

Awatar użytkownika
spidimarcin
Posty: 211
Rejestracja: 16 lipca 2013, o 14:27
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

OKO

Post autor: spidimarcin » 8 marca 2015, o 13:20

OKO - Otwarta Koalicja Obywatelska prezentuje uchwałę o Parku Kulturowym Kielce

Społecznicy z Kielc łączą się. Tworząc Otwarta Koalicję Obywatelską zaczynają działania od ochrony materialnego i krajobrazowego dziedzictwa kulturowego oraz zachowania estetyki.

I od tych słów rozpoczyna się projekt uchwały o utworzeniu Parku Kulturowego Centrum Kielc, którą realnie zaprezentowali na konferencji prasowej przy kieleckim deptaku. Na tle upstrzonej reklamami ściany budynku przy ul. Sienkiewicza 76, który zwyciężył w ubiegłorocznej, ogólnopolskiej ankiecie internautów zyskując wstydliwy tytuł "Miastoszpeciciel Polski 2014" przyznany przez tygodnik "Newsweek". W pierwszej kolejności chcą uporządkować chaos w reklamach. Uchwałą zainteresowali realną Radę Miasta Kielce.

Wygląd naszego ubrania, mieszkania, bloku jest ważny- a wygląd centrum miasta? Internetowa akcja rozpoczęła się w listopadzie ubiegłego roku, gdy autor portalu CiekaweKielce.pl Krzysztof Krogulec stworzył grupę na Facebooku o nazwie ,,Wirtualna Rada Kielce” uznając, że nie tylko partie mogą reprezentować mieszkańców, decydować o sprawach Kielc. Zaprosił do rady ponad dwadzieścia osób aktywnie podejmujących na społecznościowym facebooku tematy kieleckie. Na pierwszego przewodniczącego grupy wybrano Jakuba Juszyńskiego. Drugim został Michał Braun.

Po miesiącach dyskusji w internecie spotkali się w realu i długo zastanawiali: co można zrobić dla Kielc. Propozycji było wiele, mniej lub bardziej inwestycyjnych, a wszystkie potrzebne. Wybrali ważną i realną. Wzorując się na doświadczeniach 26 innych miast, w których skuteczne okazało się utworzenie parku kulturowego, opracowali własny projekt uchwały. Nie zrażając się faktem, że kilka lat temu władze Kielc zrezygnowały z eksperymentalnych wówczas przymiarek do tematu "park kulturowy". Tym bardziej, że ostatnio temat estetyki Kielc trafił na czołówki mediów za sprawą drugiej edycji Italian Design School, której uczestnicy chcą uporządkować reklamy tylko przy Rynku. Przykre oblicze swojego osiedla chcą odmienić mieszkańcy Czarnowa.

Najaktywniejsi członkowie grupy to (alfabetycznie) Grzegorz Borek, Paweł Jańczyk, Sławomir Mazur, Łukasz Misiuna, Marian Orliński, Marzena Sobala, Agnieszka Wojańczyk- Nowakowska, Magda Zagórska i wcześniej wymienieni. Wszyscy mają już kolejne pomysły. Wszyscy uważają, że ważna jest współpraca i integracja środowiska ruchów społecznych w Kielcach – to dlatego powstał pomysł na Otwartą Koalicję Obywatelską.

Obywatele Kielc są coraz bardziej aktywni. Debaty, spotkania, akcje uliczne i osiedlowe- ich działania zmieniają miasto. Do Otwartej Koalicji Obywatelskiej OKO z siedzibą w... internecie (na razie pod adresem:www.facebook.com/oko.kielce gdzie można m.in. zobaczyć projekt uchwały) Koalicja zaprasza wszystkie organizacje, grupy i mieszańców Kielc. W takim gronie nie chcą narzekania, lecz rzeczowej dyskusji o rozwoju Kielc, prowadzącej do wniosków, konkretów i efektów.
Już wkrótce OKO zorganizuje spotkanie wszystkich społeczników z Kielc.

LINK

Co sądzicie o tej akcji?

ODPOWIEDZ