Budżet Obywatelski Miasta Kielce

To, co mozemy zrobic.

Moderatorzy: sueno, Daniel, Cyniczny Optymista

Cyniczny Optymista
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 838
Rejestracja: 28 lipca 2008, o 11:16
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Budżet Obywatelski Miasta Kielce

Post autor: Cyniczny Optymista » 12 lipca 2013, o 17:11

Wybaczcie długą ciszę, ale jak to ja - gnany wichrami rozdarcia między miłością do ojczyzny, a nienawiścią do bałaganu w niej panującego, znów spędziłem trochę czasu poza krajem.
Wracam na co najmniej rok (potem chyba wyjadę, już na stałe :( i chciałbym zostawić po sobie jakiś mały ślad w naszych kochanych (i niestety, coraz mniej zielonych) Kielcach...

Jak wiecie, trwają właśnie ostatnie prace nad budżetem obywatelskim w naszym mieście.
I sądzę że kto jak kto, ale osoby związane z KI powinny być gotowe do zgłaszania swoich pomysłów jak tylko zostanie podjęta ostateczna uchwała.

Zapraszam tutaj do dyskusji na temat (po zapoznaniu się z zalinkowanym artykułem), by jak najszybciej zacząć wyłaniać sensowne pomysły i rozpocząć pracę nad przygotowaniem się do walki o najlepsze z nich.

Wasz, jak zwykle optymistycznie nastawiony, dyżurny Cynik :)

http://kielce.gazeta.pl/kielce/1,35255, ... my_te.html

grzebo
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1434
Rejestracja: 12 stycznia 2009, o 14:20
Lokalizacja: Kielce

Post autor: grzebo » 12 lipca 2013, o 23:04

Przede wszystkim, ze względu na bardzo krótki termin (i oczekiwanie prezydenta L., że żeby to miało sens, to muszą uczestniczyć tysiące kielczan), to trzeba już teraz wrzucać pomysły. Jak już zostanie ostatecznie ustalona procedura, to będzie można próbować z tym wyjść do mieszkańców (np. przez ulotki - chcecie mieć X na swoim osiedlu? pomożemy wam napisać projekt!). Tylko trzeba mieć najpierw pomysły z czym i do kogo można wyjść.

Cyniczny Optymista
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 838
Rejestracja: 28 lipca 2008, o 11:16
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Post autor: Cyniczny Optymista » 12 lipca 2013, o 23:42

Grzebo
trafiłeś w samo sedno: właśnie dlatego zaczynamy już teraz.
Cynizm Optymizm i Ironia
Te trzy: z nich zas najwazniejszy jest dystans do samego siebie :)

Awatar użytkownika
Petras
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 915
Rejestracja: 7 grudnia 2007, o 16:41
Lokalizacja: Kielce Czarnów

Post autor: Petras » 17 września 2013, o 14:53

http://www.um.kielce.pl/budzet-obywatelski

Ogólnie pozytywne wrażenie - 75 zadań przyjętych w stosunku do 34 odrzuconych, w ogóle duża liczba złożonych wniosków.

Przeglądam zadania odrzucone i tak mi się wydaje, że jak coś nie było po myśli, to dawano kwotę przekraczającą 3 mln. Natomiast ciekaw jestem, jaki dokładnie zapis prawny uniemożliwił wg UM przywrócenia przejścia Leszczyńska-Domaszowska.

PS. Czy zadanie stworzenia muralu 50-lecia (zadanie 16) to próba zamalowania super tęczy? :P
"Rzecznik MZD zapowiada, że mimo protestów inwestycja zostanie zrealizowana."

Awatar użytkownika
spidimarcin
Posty: 213
Rejestracja: 16 lipca 2013, o 14:27
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Post autor: spidimarcin » 17 września 2013, o 16:49

Żeby zagłosować to na tej karcie mam wpisać całą nazwę z tabelki?? Np zadanie nr 60 jak mam tam zmieścić? :lol:

grzebo
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1434
Rejestracja: 12 stycznia 2009, o 14:20
Lokalizacja: Kielce

Post autor: grzebo » 18 września 2013, o 22:32

Przygotowaliśmy karty do głosowania z "nadrukowaną" nazwą projektu:
http://kielcenarowery.pl/popieram

...bo nam ją miasto strasznie wydłużyło.

Jeśli ktoś chce wpisywać ręcznie, to sądzę że wystarczające będzie:
"Alternatywny transport miejski. Zadanie nr 60"

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11713
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 18 września 2013, o 23:22

I szerzcie wśród znajomych i sąsiadów! Proszę :)

Awatar użytkownika
Thermalcake
Posty: 349
Rejestracja: 24 czerwca 2011, o 00:45
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Thermalcake » 23 września 2013, o 18:46

grzebo pisze:Jeśli ktoś chce wpisywać ręcznie, to sądzę że wystarczające będzie:
"Alternatywny transport miejski. Zadanie nr 60"
Z Gazety:
Każda karta do głosowania musi być też precyzyjnie wypełniona. - Czyli trzeba wpisać pełną nazwę projektu, na który się głosuje, a nie np. liczbę porządkową. Do tego imię i nazwisko, adres kielecki oraz numer PESEL. Wniosek musi być też podpisany własnoręcznie - przypomina urzędnik.

Awatar użytkownika
Michał
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1258
Rejestracja: 29 grudnia 2005, o 01:09

Post autor: Michał » 23 września 2013, o 19:11

Może za kilka lat będzie można głosować przez internet, jak np. w Łodzi:
http://budzet.dlalodzi.info/zaglosuj/

A tak wygląda ich karta do głosowania (tutaj w wersji dla rejonu śródmieścia):
http://bip.uml.lodz.pl/_plik.php?id=34648

Awatar użytkownika
spidimarcin
Posty: 213
Rejestracja: 16 lipca 2013, o 14:27
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Post autor: spidimarcin » 23 września 2013, o 23:34

Każda karta do głosowania musi być też precyzyjnie wypełniona. - Czyli trzeba wpisać pełną nazwę projektu, na który się głosuje, a nie np. liczbę porządkową.
Czyli jak nie wpisałem pełnej to głos będzie nieważny?? To już jest szczyt biurokracji :evil:

grzebo
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1434
Rejestracja: 12 stycznia 2009, o 14:20
Lokalizacja: Kielce

Post autor: grzebo » 26 września 2013, o 16:07

Miasto nie miało podstaw do zmiany nazwy projektu, pełna nazwa projektu nr 60 to to, co było wpisane w zgłoszeniu w polu "nazwa projektu", czyli: "Alternatywny transport miejski. Rozwój infrastruktury rowerowo-pieszej na terenie Kielc."

Niestety głosy będą liczone przez niewiadomo kogo i bez możliwości odwołania.

emem
Posty: 29
Rejestracja: 13 października 2012, o 12:48
Lokalizacja: Kielce\Centrum

Post autor: emem » 7 października 2013, o 10:07

Prawie 10% ze wszystkich oddanych głosów.
Gratulacje :)

Wyniki

Cyniczny Optymista
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 838
Rejestracja: 28 lipca 2008, o 11:16
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Post autor: Cyniczny Optymista » 7 października 2013, o 10:35

Moi drodzy!

Po sukcesie - i to olbrzymim, budżetu obywatelskiego w Kielcach, gdzie udział w głosowaniu wzięło niemal 20% mieszkańców - co stawia nasze miasto w gronie absolutnych liderów w Polsce (!), myślę że warto pójść za ciosem, by nie zmarnować tego olbrzymiego entuzjazmu społecznego jaki udało się zbudować.

Myślę że warto rozpocząć lobbowanie - wspólnie z innymi organizacjami pozarządowymi oraz komitetami i grupami osób które składały wnioski, o...zwiększenie puli środków przeznaczonych na budżet obywatelski w przyszłym roku.

Jako kwotę wyjściową proponuję (co najmniej) 10 mln złotych.

Dlaczego to takie ważne? Otóż jak dotąd nasze miasto (jak i cały region) było w ogonie miejsc aktywnych społecznie.
Najmniejsza liczba organizacji pozarządowych, najmniejsza liczba osób z nich działających, bardzo niskie angażowanie się mieszkańców w sprawy miasta, bardzo słabe poczucie wspólnoty nawet wśród mieszkańców tych samych bloków, że o dzielnicach nie wspomnę...

Tu, po raz pierwszy od bardzo dawna (od czasu walki o województwo w zasadzie), nasze miasto, jego mieszkańcy, tak wspaniale, szybko i oddolnie potrafili się zorganizować, stworzyć od podstaw grupy inicjatywne, przeanalizować potrzeby swoich lokalnych społeczności, najbliższego otoczenia, swoich sąsiadów i rodzin.
I teraz - jeśli sami mieszkańcy pokazali co znaczy duch obywatelskości, zaczęli działać w duchu wspólnoty, porozumienia, kooperacji, musimy zrobić wszystko - absolutnie wszystko, by takie działania wspierać, rozwijać i pielęgnować.

Mówią, że Takie będą Rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie.
Tu, po raz pierwszy od bardzo dawna, Kielce mogą stać się wzorem dla reszty kraju.
I trzeba zrobić wszystko co w naszej mocy - by tego entuzjazmu nie zmarnować.

Jeśli udałoby się zwiększyć tę pulę, pozwoliłoby to uwierzyć ludziom, że warto utrzymać te ich komitety, zespoły i działać w ich zakresie na rzecz realizacji potrzeb ich najbliższego otoczenia.
A co jest największym skarbem każdej systemu - firmy, organizacji, ale także miasta? Ludzie.

Jeśli wyzwolimy energię i inicjatywę ludzi, jeśli pozwolimy im uwierzyć, że warto działać - nasze miasto ma szansę być piękniejszym niż jest.

Wyobraźcie sobie miasto, w którym w każdej dzielnicy, niemal każdej klatce - bo pamiętajcie, że głosował co 5 mieszkaniec Kielc, będzie organizacja czy osoba działająca pro publico bono na rzecz najbliższego otoczenia.

Niemal 200 wniosków. Niemal 200 grup osób, które aktywnie zadziałały na rzecz samych siebie i swojego otoczenia, swoich społeczności i sąsiadów.

To fala, która może zmienić nasze miasto. Na lepsze.

Więc dajmy im narzędzie by uwierzyli, że są tą ZMIANĄ.
Zmianą, której tak bardzo potrzebuje nasze miasto.
Cynizm Optymizm i Ironia
Te trzy: z nich zas najwazniejszy jest dystans do samego siebie :)

Cyniczny Optymista
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 838
Rejestracja: 28 lipca 2008, o 11:16
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Post autor: Cyniczny Optymista » 7 października 2013, o 10:43

Po pierwsze - gratulacje za I miejsce.
Znakomita robota :)

Po drugie - tu muszę oddać sprawiedliwość prezydentowi, że zachował się naprawdę świetnie i odpowiedzialnie zwiększając pulę środków...

Co można by teraz? Kuć żelazo póki gorące :)

Skoro KI pokazało jak wielki ma potencjał, skoro niemal 200 wniosków, a więc co najmniej kilkaset osób się zaangażowało w organizację komitetów, tworzenie wniosków, itp, to zacząć kontaktować się ze wszystkimi, zorganizować spotkanie i WSPÓLNIE zacząć lobbować za jeszcze większym budżetem obywatelskim w przyszłym roku.
Skoro Prezydent już w tym roku zwiększył pulę do 5 mln, te 10 o których pisałem staje się naprawdę realne...

Może by usiąść i pogadać o tym jak najszybciej?
Co Wy na to?
Cynizm Optymizm i Ironia
Te trzy: z nich zas najwazniejszy jest dystans do samego siebie :)

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11713
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 7 października 2013, o 11:48

Kwota kwotą, ale zmiany wymagają założenia - podział na projekty osiedlowe i ogólnomiejskie, nie wiem, czy na pewno dobrym pomysłem jest finansowanie z BO boisk przyszkolnych itd.

ODPOWIEDZ