Podyskutujmy o...wydatkach unijnych w regionie

To, co mozemy zrobic.

Moderatorzy: sueno, Daniel, Cyniczny Optymista

Cyniczny Optymista
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 838
Rejestracja: 28 lipca 2008, o 11:16
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Podyskutujmy o...wydatkach unijnych w regionie

Post autor: Cyniczny Optymista » 22 grudnia 2009, o 21:32

Myślę że już nadszedł czas, by zacząć oceniać wydatki regionu w dziedzinie funduszy unijnych.
Myślę że dziś już można się pokusić o takie wskazanie głównych kierunków tych strumieni pieniędzy - bo tak naprawdę to one mają nam zapewnić przyszłość województwa.
Ostatnia wpadka z RCNT czy z posłem Pałysem pokazuje, że jeszcze sporo do zrobienia w tej dziedzinie, a nikt chyba nie patrzy władzy na ręce w tym zakresie.

Zdecydowanie priorytetem jest w regionie infrastruktura komunikacyjna i cywilizacyjna - drogi, wodociągi, itp. To słuszne i zrozumiałe, ale...zbyt mało stawiamy na innowacje.
Nie tworzymy infrastruktury informatycznej, a już jesteśmy w tej dziedzinie na ostatnim miejscu w kraju.
Brakuje dokumentów strategicznych wyznaczających realne cele rozwoju województwa.
Strategia Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego, Regionalna Strategia Innowacyjności czy choćby Strategia Rozwoju Kielc to de facto puste dokumenty o których sami teoretyczni nimi zobligowani do działania w ogóle się nie odnoszą.
Nie wydajemy dużo na zachęcanie inwestorów, a przecież duże inwestycje w regionie można policzyć na palcach jednej ręki. I nie tylko kryzys jest temu winny, a na pewno nie przede wszystkim.
W powijakach jest też regionalny system wsparcia pożyczkowego dla sektora MSP, który przecież jest bardzo wyglądany przez te nasze lokalne firmy i firemki (zwłaszcza, że banki ostatnio wyraźnie zakręciły kurek z pieniędzmi)
Na pewno nauka i innowacyjność nie jest priorytetem dla władz regionu (vide RCNT)
Z drugiej jednak strony - dość ciekawie wygląda wsparcie dla instytucji naukowych i łączących biznes z nauką, bo w sumie UJK, Politechnika czy Kielecki Park Technologiczny otrzymały spore kwoty na rozbudowę z funduszy unijnych (ale z Polski Wschodniej.
Choć trzeba oddać i Lubawskiemu i Jarubasowi, że wspierają te poszczególne inwestycje na tyle na ile mogą.
Problemem jest jednak to, że brak ogólnej wizji, strategii na poziomie regionalnej, która spinałaby to jakoś w całość.
Po stronie plusów też niewątpliwie zaliczam wsparcie dla Targów Kielce.
To wizytówka naszego regionu i warto je wspierać, bo one przynoszą naprawdę sporo pieniędzy do regionu.

Spore zastrzeżenia mam też do systemu oceny wniosków w regionie. Przykład sprawy posła Pałysa pokazał, że są one (delikatnie rzecz ujmując) kpiną.

Jako punkt wyjścia do dyskusji - na razie tyle.

Pzdr
A.
Cynizm Optymizm i Ironia
Te trzy: z nich zas najwazniejszy jest dystans do samego siebie :)

ODPOWIEDZ