Przyszła modernizacja Dworca PKP

Do wyrzucenia, poprawy.

Moderatorzy: Nowak, Autor, sueno, Sirek1

Awatar użytkownika
MAŁY
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1664
Rejestracja: 29 lipca 2006, o 21:43
Lokalizacja: KIELCE_oś.Świetokrzyskie

Przyszła modernizacja Dworca PKP

Post autor: MAŁY » 2 marca 2012, o 19:12

Proponuję założenie tego, osobnego wątku i przeniesienie Tu informacji.


Nareszcie! PKP zapowiada modernizację kieleckiego dworca

Po latach deklaracji jest szansa na poprawę wyglądu kieleckiego dworca kolejowego. PKP ma pieniądze na dokumentację niezbędną do generalnego remontu.

- W budżecie PKP na ten rok są zabezpieczone środki na wykonanie dokumentacji modernizacji tego obiektu - informuje Kamil Migała z biura prasowego PKP SA.

O poprawie wyglądu kieleckiego dworca mówi się kilkanaście lat, przez ten czas pomysłów było wiele. Władze Kielc wspierały m.in. przygotowanie koncepcji zagospodarowania terenów w jego rejonie przez spółkę Echo Investment i KGI. Prace przerwano w 2008 roku, gdy okazało się, że nieuregulowane są sprawy własności. - Okazało się, że miasto jest właścicielem tylko wieżyczki. Na pozostały teren i miasto, i PKP mają bardzo podobne dokumenty. W PKP zabrakło woli podejmowania decyzji na poziomie władz spółki i sprawa utknęła - tłumaczył wówczas Zbigniew Kraszewski, szef KGI.

Fiaskiem zakończył się też zamiar przejęcia obiektu przez samorząd. - Tłumaczono, że to jeden z tzw. dworców strategicznych, czyli największych obiektów - mówił trzy lata temu Czesław Gruszewski, wiceprezydent Kielc. Na początku ubiegłego roku podpisano nawet porozumienie o współpracy PKP oraz samorządu miasta i województwa. Mówiono wtedy o wyburzeniu dworca i zagospodarowaniu całej okolicy.

Wszystko wskazuje, że teraz rzeczywiście może dojść do poważnych prac. - To dworzec w dużym mieście, stolicy województwa, który ma już swoje lata i nie ma podstawowych udogodnień dla podróżnych. Z drugiej strony wiemy jakie są opinie mieszkańców Kielc na temat jego wyglądu - mówi Migała. Dodaje, że prace obejmą budynek po jego obrysie. - Do tego terenu mamy prawa własności. A to oznacza, że specjalnie bryła się nie zmieni, ale czeka go gruntowna modernizacja. Za wcześnie, żeby mówić o szczegółach, ale standardem wszędzie jest teraz wprowadzenie udogodnień dla osób niepełnosprawnych, modernizacja elewacji i dachu, wymiana instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej oraz ewentualnie okien. Powinien się też pojawić nowy system oznakowania i bardziej przyjazny informacji pasażerskiej - wylicza.

Dodaje, że inwestycja mogłaby być realizowana w latach 2013-2014. - Oczywiście wszystko zależy od pieniędzy, ale dokumentacja to pierwszy krok - podkreśla Migała.

Projekt nie obejmuje modernizacji samych peronów, bo te podlegają pod inną spółkę kolejową, PKP Polskie Linie Kolejowe. - Ale już sam remont dworca to bardzo dobra wiadomość. Na pewno wystąpię do centrali o środki na modernizację peronów, żeby inwestycje były prowadzone równolegle. W podobny sposób koordynowano już prace w innych miastach - tłumaczy Adam Młodawski, dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Kielcach. Dodaje, że już kiedyś wnioskował o remont peronów. - Ale bezskutecznie. Teraz może być inaczej - twierdzi.

- Kolej nie poinformowała nas o swoich planach, ale bardzo się cieszę, że zrobiono ruch w tę stronę. Liczymy na współpracę, bo dworzec musi współgrać ze zmodernizowaną ulicą Sienkiewicza. Jeżeli trzeba będzie jakoś pomóc albo włączyć się do prac w okolicach dworca, chętnie to zrobimy - zapowiada Wojciech Lubawski, prezydent Kielc.
:arrow:
Kielce- Tu jest moje miejsce! Tu sie urodziłem i tu zakończyć żywot swój pragnę!
Obrazek

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3936
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Post autor: Sirek1 » 3 marca 2012, o 20:36

Myślę że ten temat można kontynuować

:arrow: http://inwestycje.jupiter.superhost.pl/ ... &start=510

ODPOWIEDZ