Inwestor Group Piotrkowska 4/6

Do wyrzucenia, poprawy.

Moderatorzy: Nowak, Autor, sueno, Sirek1

Awatar użytkownika
Wizard
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1035
Rejestracja: 16 stycznia 2007, o 22:49
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Inwestor Group Piotrkowska 4/6

Post autor: Wizard » 31 stycznia 2012, o 12:52

Architektoniczna perełka ma powstać w centrum Kielc!

W centrum Kielc, tuż koło Urzędu Miasta w miejscu źle wyglądających zniszczonych kamienic ma powstać architektoniczna perełka. Dwie kamienice przy ulicy Piotrkowskiej w Kielcach zupełnie zmienią swój wygląd, w podwórku za nimi miejsce ruder zajmą nowe budynki, planowany jest także podziemny garaż.

Prywatny inwestor, właściciel kamienic przy Piotrkowskiej 4/6 zaczyna realizować inwestycję – z budynków wyprowadziły się już sklepy i zakłady usługowe. Na jednej z witryn widnieje nawet kartka informująca, że dom zostanie wyburzony, ale nie jest to prawda.

- Chociaż taki był pierwotny zamiar – mówi Janusz Cedro Wojewódzki Konserwator Zabytków, który zaprotestował gdy go poznał. Była nawet zgoda na rozbiórkę, którą po protestach wycofano. – Obie kamieniczki są objęte ochroną konserwatorską i nie ma mowy o ich wyburzeniu. Cieszę się, że udało nam się dojść do porozumienia – dodaje konserwator.

Cedro zaproponował inwestorowi, czyli spółce Inwestor Group z Warszawy pomoc w rewitalizacji obiektów i dzięki temu powstał projekt handlowo-usługowego pasażu, który wprowadzi nową jakość do starych wnętrz.

- Przywrócona zostanie dawna świetność budynków od frontu – wyjaśnia Cedro. – Będą odtworzone zdobienia okien i drzwi, żeliwne balustrady balkonów, bo o tym, że takie były świadczy fragment kraty w podwórku. Trzeba też podnieść wypłaszczony dach. I tak jest on bardzo zniszczony, przy okazji odtworzone zostaną facjatki. Przywrócona zostanie także zamurowana brama w budynku numer 4.

To właśnie bramy ozdobione tak jak w XIX wieku kratami będą zapraszały do wizyty w podwórku. Dzisiaj stoją tam oficyny, budynki nie mają żadnej historycznej wartości i zostaną wyburzone. Na ich miejscu staną kamieniczki, a od strony ulicy Silnicznej wzniesiony zostanie dodatkowy budynek. Wykorzystując spadek terenu w podziemiach zaprojektowano garaż, do którego wjazd będzie właśnie od Silnicznej. W kamieniczkach będą sklepy, restauracja, ale także jeden duży o powierzchni około 1000 metrów market, będą biura i mieszkania, w sumie zajmą ponad 7 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. – A wszystko eleganckie i w klimacie – zapewnia Wlodzimierz Kuliczkowski z biura projektowego Handbud z Legnicy, które opracowuje dokumentację. – Zgodne z tym co istnieje od frontu.

Budowa powinna się rozpocząć w tym roku.

Źródło:
http://www.mmkielce.eu/artykul/architek ... trum-kielc
Every dream has a price

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3936
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Post autor: Sirek1 » 31 stycznia 2012, o 19:40


ODPOWIEDZ