Co wlicza się do powierzchni użytkowej w domu mieszkalnym?

Dla tych, którzy urządzają, remontują i nie tylko.

Moderatorzy: sueno, Sirek1

Awatar użytkownika
CKfan
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4200
Rejestracja: 20 grudnia 2005, o 20:56
Lokalizacja: Kielce os. Jagiellońskie

Co wlicza się do powierzchni użytkowej w domu mieszkalnym?

Post autor: CKfan » 21 października 2009, o 20:06

Zadaję pytanie w temacie, bo liczę, że ktoś rozwieje moje wątpliwości. Z informacji, które wyczytałem w internecie wiem, że są 2 sprzeczne ze sobą normy, które w zależności od sytuacji stosuje się lub nie, a na dodatek obie nie obowiązują :D
http://pl.wikipedia.org/wiki/Powierzchn ... wa_budynku

A dlaczego pytam? Muszę zrobić harmonogram dyrektywny budowy osiedla domków jednorodzinnych, a do tego muszę określić przybliżony czas realizacji takiego domku w zależności od jego powierzchni użytkowej. Czy ktoś może mi pomóc określić jak w takiej sytuacji tą powierzchnię ustalić? :)

Z góry dziękuję :)
Sorry, takiego mamy prezydenta...

Awatar użytkownika
MeehoweCK
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3317
Rejestracja: 25 września 2005, o 17:41
Lokalizacja: Warszawa / Kielce
Kontakt:

Post autor: MeehoweCK » 21 października 2009, o 21:21

słyszałem kiedyś, że obydwie te normy są obowiązujące
Ambicja to coś co prowadzi ludzkość do postępu, a ludzi do depresji

Awatar użytkownika
CKfan
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4200
Rejestracja: 20 grudnia 2005, o 20:56
Lokalizacja: Kielce os. Jagiellońskie

Post autor: CKfan » 21 października 2009, o 22:43

Obliczyłem za pomocą obydwu norm i różnica wynosi 28m2, co po przeliczeniu na czas budowy daje 1 miesiąc, więc dosyć sporo do harmonogramu :P Dla celów projektu łatwiej byłoby mi dać miesiąc mniej niż więcej, a więc wg tej starszej normy, która nie uwzględnia tarasów, balkonów itd :)

Ale czekam cały czas na podpowiedzi 8)
Sorry, takiego mamy prezydenta...

redoxygene
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 781
Rejestracja: 22 czerwca 2008, o 20:36

Re: Co wlicza się do powierzchni użytkowej w domu mieszkalny

Post autor: redoxygene » 22 października 2009, o 01:12

A najprosciej zadzwonic do dowolnego oddzialu PINBu. W przypadku Kielc to nr tel. 041 348 03 81. Odpowiedz beda musieli dac jednoznaczna, stad tez, jesli ktos bedzie mial watpliwosci, zrodlo masz wrecz niepodwazalne.

Awatar użytkownika
CKfan
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4200
Rejestracja: 20 grudnia 2005, o 20:56
Lokalizacja: Kielce os. Jagiellońskie

Post autor: CKfan » 22 października 2009, o 18:58

Dziś już wiem, po konsultacji na politechnice, że muszę skorzystać z normy PN-70/B-02365. Obyło się więc bez dzwonienia, ale dzięki za pomoc :)
Sorry, takiego mamy prezydenta...

Awatar użytkownika
Inżynier
Posty: 8
Rejestracja: 6 października 2005, o 08:19
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Post autor: Inżynier » 5 listopada 2009, o 18:42

B@rteK pisze:Dziś już wiem, po konsultacji na politechnice, że muszę skorzystać z normy PN-70/B-02365. Obyło się więc bez dzwonienia, ale dzięki za pomoc :)
Jak możesz korzystać z normy wycofanej? Nawet w metryce PN-ISO 9836:1997 pisze że zastępuje PN-B-02365:1970 i PN-B-02360:1969. To że jest to norma nie obowiązująca nie oznacza, że należy stosować normę, która została wycofana.

Projektanci, budowlańcy oraz inne instytucje korzystają z tej właśnie normy PN-ISO 9836:1997/ Najważniejszy w tej normie jest załącznik graficzny opisujący co wchodzi w powierzchnię netto, brutto, użytkową i odpowiednio jeśli chodzi o kubaturę.

Awatar użytkownika
Jezpir
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1130
Rejestracja: 7 sierpnia 2007, o 14:24
Lokalizacja: Kielce, KSM Nord

Post autor: Jezpir » 9 lutego 2010, o 15:35

Zależy do czego chcesz użyć tejże powierzchni. Jak do celów projektowych to Inżynier ma rację, ale jak podatku to PN-70/B-02365 zdecydowanie bardziej koreluje z tymi przepisami.
Żadna z powyżej wymienionych norm nie jest obowiązująca.
Jeżpir

ODPOWIEDZ