Inwestycje Pro Ekologiczne :-)

Dla tych, którzy urządzają, remontują i nie tylko.

Moderatorzy: sueno, Sirek1

Morell
Posty: 76
Rejestracja: 2 stycznia 2008, o 11:47
Lokalizacja: Kielce

Inwestycje Pro Ekologiczne :-)

Post autor: Morell » 2 stycznia 2008, o 20:20

Szanowni użytkownicy tego jakże wspaniałego forum :D czy myśleliście kiedyś jak to mogłoby być gdyby w naszym rodzinnym (przynajmniej dla większości )mieście powstał blok / osiedle nastawione na odnawialne źródła energii ?? osiedle które byłoby ogrodzone , monitorowane czy słyszeliście kiedyś o takich inwestycjach w innych miastach ??

Awatar użytkownika
MeehoweCK
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3317
Rejestracja: 25 września 2005, o 17:41
Lokalizacja: Warszawa / Kielce
Kontakt:

Post autor: MeehoweCK » 2 stycznia 2008, o 21:09

jestem za, ale nie mam tyle funduszy :wink:
Musimy więc poszukać inwestora :lol:
Ambicja to coś co prowadzi ludzkość do postępu, a ludzi do depresji

Awatar użytkownika
koubah
Posty: 121
Rejestracja: 6 września 2006, o 22:39
Lokalizacja: Kielce

Post autor: koubah » 3 stycznia 2008, o 23:47

co masz na mysli piszac zrodla odnawialne? Tzn. chcesz uzyc energii slonecznej, wiatrowej czy geotermalnej? W naszych warunkach ciezko jest zrobic budynek o pozytywnym bilansie enregetycznym lub prznajmniej zrownowazonym. Ja bym chetnie taki dom zbudowal, ale nie kupil od dewelopera, zwlaszcza kieleckiego, gdzie jakosc wykonczenia i uzytych materialow pozostawia wiele do zycznia. Ja bym sobie zyczyl na poczatek, abysmy przestali uzywac okien PCV, bo jesli chodzi o ekologie, mimo ich niskiej niskiej transmisji ciepla, bedzie wielki problem z ich utylizacja, a ta na pewno bedzie drogo kosztowac. Raczej na szczatkowym etapie swiadomsci ekologicznej Kielczan i Polakow w ogole pozwole sobie zasugerowac raczej DOMY PASYWNE. Malymi kroczkami mozemy dochodzic do ekologicznych domow, gdzie sa rekuperatory, baterie sloneczne, pompy geotermalne itd.
CO ma ogrodzenie i monitoring do odnawialnych zrodel energi?? W jaki sposob mieli bysmy byc bardziej ekologiczni od tych nie monitorowanych. Zreszta grodzenie osiedli jest juz malo skuteczna metoda wabienia klientow.
Takich osiedli jest bardzo duzo, generalnie wpisuja sie w kadr zrownowazonego rozwoju. Jest np. osiedle Vauban w Freiburgu, ktore powstalo jao jedno z pierwszych i na pewno modelowe. Wkorzystano do tego teren powojskowy, parkingi wielopoziomowe umieszczono na skraju osiedla, polaczono osiedle sprawna i szybka komunikacja miesjka -w tym przypadku tramwaj. Zreszta jak poszukasz na internecie pod haslem domy pasywne, rozwoj zrownowazony itd. znajdziesz bardzo duzo przykladow podobnych realizacji. Domow Pasywnych jest rowniez duzo. Jak cos to zapraszam na priv. moge podac kilka anglojezycznych i frankofonskich stronek na ten temat.
A czy by sie sprawdzilo w Kielcach? Mysle ze tak pod warunkiem, ze szla by za tym odpowiednia akcja marketingowa i nie nastawione na wyciskanie metrazu (PUM-u) swiadome celow projektowanie.

Tam91
Posty: 245
Rejestracja: 12 sierpnia 2006, o 15:51
Lokalizacja: Kielce/Lublin

Post autor: Tam91 » 4 stycznia 2008, o 15:06

a po co zrodla odnawialne? narazie nie jest to potrzebne.. jak sie wegiel skonczy to trzeba w energie atomowa inwestowac... chyba ze chcecie walczyc z globalnym ociepleniem:) jesli tak to nie wroze sukcesow.. prosze spojrzec na wykres temperatur za ostatnie 4500 lat... co bysmy nie robili globalne ocieplenie musi nastapic bo jest niezalezne od nas:) a ja lubie cieeeeplo:)

Awatar użytkownika
Michel2
Posty: 383
Rejestracja: 20 marca 2006, o 10:21
Lokalizacja: Ziemia Swietokrzyska :*
Kontakt:

Post autor: Michel2 » 4 stycznia 2008, o 21:15

Jeśli chodzi o źródła odnawialne to już wiadomo ze nie zaspokoją one potrzeb energetycznych świata. One mogą być najwyżej stosowane jako wspomaganie. Natomiast węgiel będzie drożał i o stopniowym zastępowaniu go atomem trzeba już teraz zacząć myśleć. Z tego co wiem Polska ma zbudować pierwsza elektrownie atomowa do 2021r.
www.nowiny.com.pl - serwis internetowy gminy Sitkówka-Nowiny
Kocham Świętokrzyskie :* :)

Awatar użytkownika
koubah
Posty: 121
Rejestracja: 6 września 2006, o 22:39
Lokalizacja: Kielce

Post autor: koubah » 5 stycznia 2008, o 13:59

widac niektorzy przyjeli styl wypowiedzi ojca dyrektora i w podobny sposob probuja prowadzic retoryke.
Mysle, ze w tego typu inwestycjach nie chodzi o obawe o brak energii tylko o zbudowanie ekologicznego osiedla/bloku/domu. Ten typ osiedli stal sie bardzo modny, a Unia Eurpejska coraz bardziej jest wymagajaca pod tym wzgledem wobec krajow czlonkowskich. Juz pojawilo sie w Polsce ustawodastwo dot. swiadectw energetycznych itd. Ale osiedle ekologiczne to nie tylko zmniejszone zuzycie enrgii, ewentualnie wytwarzanie wlasnej z odnawialnych zrodel jak wiatr czy slonce, ale takze samo podejscie do projektowania, to takze jakosc i rodzaj uzywanych materialow, to takze w przypadku osiedla mozliwosc dotacia do centrum/srodmiescia srodkami transportu publicznego. Przyznam szczerze ze w ten sposob sobie wyobrazalem Miasteczko Wilanow w Warszawie, najwiekszy projekt deweloperski w Polsce, w podobny sposob myslalem o zagospodarowaniu terenu Zieleni Miejskiej, tak aby calkowicie wpisac projekt w kadr zasad "zrownowazonego rozwoju". Tylko ze u nas ekoterrorysci zamiast walczyc o tego typu osiedla o zbliansowanie zuzycia energii poprzez wlasnie tego typu male inwestycje, przydomowe lub przyosiedlowe instalacje, walcza o Rospude i wyludzaja pieniadze za zgode na inwestycje w centrach duzych miast pod pretekstem zaglady fauny i flory okolicznych trawnikow. A niestety nie tedy droga. WG planowanego ustawodastwa udzial energii odnawialnych ma sie zwiekszyc w Polsce z 5 do 20 procent, a poprzez ekologiczne osiedla mamy szanse ten dystans nadrobic szybciej. Najwieksze biurowce budowane i i projektwane na swecie (niestety nie w Polsce) maja wbudowane kolektory sloneczne w elewacje, zwykle przewidywane sa silowniki wiatrowe na dachach. Przyklad La Tour Phare projetowany obecneie przez Thomasa Mayna ma zawierac tego typu instalacje i pozyskiwac do 50 procent potrzebnej energii ze zrodel odnawialnych.

maju
Posty: 205
Rejestracja: 10 stycznia 2006, o 18:08
Lokalizacja: Kielce-KSM,Warszawa-StaraPraga
Kontakt:

a propos....

Post autor: maju » 5 stycznia 2008, o 15:35

Wspólnota , w ktorej mieszkam na Pradze chce sie uniezależnić od CO i ciepłej wody z sieci miejskiej (SPEC) i zamierzamy zbudować własne ogrzewanie z pieca gazowego oraz na dachu zamontowac ogniwa słoneczne...to wszystko jest w sferze przygotowań papierowych, ale wynika jak na razie z tegi , iż 1) Unia zwaraca do 20% wydanych na ten cel pieniędzy 2) same ogniwa zwracają sie po 3-5 latach 3) ich konserwacja nie jest aż tak bardzo uciążliwa

Morell
Posty: 76
Rejestracja: 2 stycznia 2008, o 11:47
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Morell » 9 stycznia 2008, o 11:33

Widze że temat do prostych nie nalezy ale warto byłoby zadać sobie pytanie dlaczego żaden z kieleckich developerów nie buduje energooszczednych domów/bloków z dodatkowymi źródłami zasilania.Ja naprzykład bardzo chętnie bym w takim zamieszkał.

ODPOWIEDZ