kino ROMANTICA

Moderatorzy: Autor, sueno, Daniel

Czy ROMANTICA ma szansę na reaktywację jako kino ?

tak
10
31%
nie
22
69%
 
Liczba głosów: 32

Awatar użytkownika
Ronaldo
Posty: 106
Rejestracja: 22 lipca 2010, o 22:54
Lokalizacja: KIELCE --> KSM
Kontakt:

kino ROMANTICA

Post autor: Ronaldo » 20 sierpnia 2010, o 08:34

Romantica działała w Kielcach przez ponad 40 lat. To tu, w odróżnieniu od Moskwy, w której stawiano na kino europejskie, grano najbardziej kasowe filmy amerykańskie. Na początku działalności, gdy telewizory nie były tak powszechne, na kroniki filmowe ściągały tłumy. Nikogo nie zrażała słaba jakość kopii. - Jak graliśmy "Wejście smoka" czy inny hit, to szpilki na salę nie dało się wcisnąć. Był taki ścisk, że szyby się tłukły w poczekalni. Ludzie nie zrażali się niewygodą i przychodzili - wspominał w "Gazecie" zaraz po zamknięciu kina wieloletni operator Jan Kwiatkowski.

Sześć lat temu kielczanie obejrzeli w kinie ostatni film - "Przyjaciel gangstera". Jesienią 2004 roku właściciel, krakowska firma Apollo Film, zamknął Romanticę. Po otwarciu Kinopleksu przestało być rentowne. Budynek w długoletnią dzierżawę z możliwością pierwokupu przejął Zakład Przetwórstwa Mięsnego Hochel. Od tamtej pory sala kinowa jest zamknięta na głucho.

Na parterze kwitnie za to handel. Jest tu apteka, sklep z pieczywem, wędlinami, ubraniami i solarium. Między lokalami i na schodach, prowadzących do budynku handlarze rozkładają swoje kramy z ubraniami.
Kilka miesięcy temu chodnik i przyległe trawniki przy budynku zostały zgłoszone przez mieszkańców Kielc do plebiscytu "Gazety" na najbrudniejsze miejsce w mieście.

- Nigdy nie zamierzaliśmy wyświetlać filmów. To miejsce wymaga generalnego remontu - zwraca uwagę Rafał Chaiński, zastępca dyrektora ZPM Hochel.

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Tak wygląda wyjscie ewakuacyjne z sali kinowej :D
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
www.masazkielce24.pl Day Spa Kielce - ul. Warszawska ( naprzeciwko Galerii Korona )

ODPOWIEDZ