Historyczna Galeria Kielc

Dzieje, wspomnienia, fotografie, czyli dawne Kielce

Moderatorzy: Autor, sueno, Daniel, Sirek1

Awatar użytkownika
tom
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 2504
Rejestracja: 29 grudnia 2005, o 10:15
Lokalizacja: Kielce, Lublin
Kontakt:

Post autor: tom » 11 lipca 2006, o 22:47

Komisja Rewizyjna czuwa!

Awatar użytkownika
Sz.J.
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1113
Rejestracja: 22 września 2005, o 18:14
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Sz.J. » 11 lipca 2006, o 23:08

JOPAS pisze:Czy budynek znajdujący sie na drugim brzegu stawu to właśnie wspomniana Resursa?

:arrow: http://allegro.pl/item115182414_kielce_ ... ystan.html

Świetne zdjęcie swoja drogą. Prawdopodomnie jutro bedzie jakas aktualizacja i wtedy znajdzie sie ono na www.kielce.vel.pl. Założyłem dziś tez newsletter na stronie i zapraszam do dopisywania się.
Nie, to nie ten. Niestety nie mam wizualizacji. Budynek dosyć duży, piętrowy.
Jak RZ pojawi się na forum, to może podrzuci zdjęcie starej pocztówki.

Awatar użytkownika
tom
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 2504
Rejestracja: 29 grudnia 2005, o 10:15
Lokalizacja: Kielce, Lublin
Kontakt:

Post autor: tom » 14 lipca 2006, o 21:10

Zatkało mnie
:arrow: http://miasta.gazeta.pl/kielce/1,35255,3484793.html
JOPAS, masz w Wyborczej jakieś wtyki? :).
Komisja Rewizyjna czuwa!

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11713
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 14 lipca 2006, o 23:56

Obrazek
Powstała strona internetowa "Historyczna galeria Kielc"

Obrazek marc, 14-07-2006

Kielecka cerkiew, kino Moskwa w latach sześćdziesiątych, pierwszy kielecki dworzec kolejowy - to tylko niektóre z 357 zdjęć, jakie można znaleźć na stronie internetowej przygotowanej przez Tomasza Rojka z Kielc. Wszystkie pokazują, jak wyglądały Kielce wiele lat temu.

Tomasz Rojek ma 24 lata, jest studentem trzeciego roku informacji naukowej i bibliotekoznawstwa Akademii Świętokrzyskiej. Prywatnie natomiast pomysłodawcą i autorem strony internetowej "Historyczna galeria Kielc", która działa od kilku dni. - Nawet nie wiem, kiedy to się zaczęło. Interesuję się historią i lubię to miasto. Przy okazji serfowania w internecie w różnych miejscach widziałem stare fotografie miasta. Zacząłem je zbierać. Pokazałem znajomym i zobaczyłem, że zamiast się podśmiewać, z zainteresowaniem oglądali i dyskutowali jak zmieniły się poszczególne miejsca - mówi Tomasz Rojek.

Kilka miesięcy temu zdecydował się stworzyć stronę internetową. Jeszcze raz przeszukał strony ze zdjęciami, zaczął je segregować. - Choć można je znaleźć bez większego problemu w kilku witrynach, odnoszę wrażenie, że prezentowane są tam często dosyć chaotycznie. Chciałbym to jakoś uporządkować Poza tym sporo ciekawych zdjęć, głównie widokówek, znalazłem na aukcjach internetowych. Ale co ciekawe, najtrudniej jest o zdjęcia z lat PRL - mówi Rojek.

Ostatecznie do galerii trafiło kilkaset zdjęć. Np. park miejski jest na 21 fotografiach. Można na nich zobaczyć m.in. nieistniejący już pawilon. Wzgórze katedralne widać na 45 zdjęciach, a Rynek na 33. - Dla mnie Rynek i plac Panny Marii to najlepszy przykład miejsc, które kiedyś wyglądały lepiej niż teraz. Stare Kielce wyglądają jak takie trochę magiczne miejsce - mówi Tomasz.

W galerii nie zabrakło też zdjęć z codziennego życia miasta - z zawodów narciarskich na kieleckiej skoczni w czasach jej świetności, przejażdżki bryczką w okresie międzywojennym, czy dzieci bawiących się na nowoczesnym osiedlu Szydłówek. Takich fotografii jest jednak niewiele. - Ludzie trzymają je w szufladach, a szkoda, bo przecież to też historia. Bardzo proszę o kontakt osoby, które mają takie zdjęcia i chciałyby je pokazać - mówi Tomasz i zaprasza na swoją stronę. - Może uda się ją uzupełnić - dodaje. Marzy mu się umieszczenie w swojej galerii np. zdjęcia nieistniejącej już bramy Krakowskiej czy pokazujących, jak budowano Kielce . - Takich w obiegu jest niewiele, a przecież budowa kamienic przy ul. Paderewskiego musiała być wydarzeniem - mówi Tomek.

Adres strony "Historyczna galeria Kielc", www.kielce.vel.pl

woj
Posty: 122
Rejestracja: 15 stycznia 2006, o 11:20
Lokalizacja: Kielce-Podkarczówka

Post autor: woj » 15 lipca 2006, o 08:26

w witrynie kawiarni Bliklego na Sienkiewicza jest mała wystawka starych zdjęc. Może dadzą zeskanować?

Ja znalazłem album z 1970 pt. KIELCE. Jest tam kilkadziesiąt czarno-białych zdjęć miasta niestety dość miernej jakości, ale jak chcesz to mogę Ci go pożyczyć do zeskanowania (sam niestety nie mam skanera)

Awatar użytkownika
Tomek
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1002
Rejestracja: 13 marca 2006, o 16:12
Lokalizacja: Kielce / Bytom

Post autor: Tomek » 16 lipca 2006, o 09:23

tom pisze:Zatkało mnie
:arrow: http://miasta.gazeta.pl/kielce/1,35255,3484793.html
JOPAS, masz w Wyborczej jakieś wtyki? :).
Nie, no nie mam :) Tak jakos wyszlo 8)
woj pisze:Ja znalazłem album z 1970 pt. KIELCE. Jest tam kilkadziesiąt czarno-białych zdjęć miasta niestety dość miernej jakości, ale jak chcesz to mogę Ci go pożyczyć do zeskanowania (sam niestety nie mam skanera)
Bardzo chetnie. Sam też nie mam skanera ale bym do kolegi mogl isc bez problemu. Nie ma mnie teraz w Kielcach. Bede dopiero gdzieś za 2 tygodnie i wtedy odezwalbym sie do Ciebie na PW.

woj
Posty: 122
Rejestracja: 15 stycznia 2006, o 11:20
Lokalizacja: Kielce-Podkarczówka

Post autor: woj » 16 lipca 2006, o 21:44

OK. Dzisiaj pożyczyłem od rodziny album z 88r, ale zdjęcia są starsze. Ten jest już kolorowy (ponad 100 zdjęć) Co ciekawe opisy pod zdjęciami często zawieraja dane historyczne. Analogicznie, jeżeli reflektujesz na zeskanowanie to też chyba nie będzie problemu.

Awatar użytkownika
Tomek
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1002
Rejestracja: 13 marca 2006, o 16:12
Lokalizacja: Kielce / Bytom

Post autor: Tomek » 17 lipca 2006, o 07:00

No pewnie, że bym chcial :) Bylaby mega aktualizacja :shock: Jesli chodzi o jakosc zdjec, to skaner na ktorym bym skanowal jest dosc dobry, a i mysle ze poprawiloby sie troche jeszcze w Photoshopie. Jakby to doszlo do skutku to bardzo bys pomogl Woj. Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11713
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 17 lipca 2006, o 09:41

Widziałem wystawe u Bliklego. Bardzo fajne zdjecia ulicy Sienkiewicza. Ta ulica kiedys wygladala podobnie jak warszawski Nowy Świat, teraz jest lepsza, bo jest deptakiem. Jedyne czego mi zal to piekne neony, ktore dodawaly ulicy miejskiego stylu, szczegolnie nocą. Chcialbym, zeby ktos w Kielcach odnowił te, ktore jeszcze pozostały, np. vis a vis teatru. Moglibysmy zrobic jakas akcje, zbiorke itp.

Oskar
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1330
Rejestracja: 19 marca 2006, o 14:34
Lokalizacja: Śródmieście
Kontakt:

Post autor: Oskar » 17 lipca 2006, o 15:53

Fotka pochodzaca z ksiazki "Z pilka nozna przez Kielecczyzne"
http://i2.tinypic.com/208a0bb.jpg

Awatar użytkownika
Tomek
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1002
Rejestracja: 13 marca 2006, o 16:12
Lokalizacja: Kielce / Bytom

Post autor: Tomek » 1 sierpnia 2006, o 21:49

Swieża dostawa zdjec (139!) do galerii.

Awatar użytkownika
RZ
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3623
Rejestracja: 29 marca 2006, o 20:48

Post autor: RZ » 2 sierpnia 2006, o 21:25

Sz.J. pisze:
JOPAS pisze:Czy budynek znajdujący sie na drugim brzegu stawu to właśnie wspomniana Resursa?

:arrow: http://allegro.pl/item115182414_kielce_ ... ystan.html

Świetne zdjęcie swoja drogą. Prawdopodomnie jutro bedzie jakas aktualizacja i wtedy znajdzie sie ono na www.kielce.vel.pl. Założyłem dziś tez newsletter na stronie i zapraszam do dopisywania się.
Nie, to nie ten. Niestety nie mam wizualizacji. Budynek dosyć duży, piętrowy.
Jak RZ pojawi się na forum, to może podrzuci zdjęcie starej pocztówki.
No to jestem :) Nie mam niestety resursy :(
Ale przy okazji - najfajniejszy chyba (do tej pory rzecz jasna :!: :D ) internetowy zbiór dawnych kieleckich pocztówek był tutaj:
http://www.i-kielce.pl/pocztowki/pocztowki.html

Cieszę się w ogóle, że taki wątek się pojawił i w ogóle gratuluję Jopasowi :!: Temat jest mi bliski w sposób szczególny i nawet sam próbowałem kiedyś takie dyskusje zainicjować. Nie radzę sobie niestety z czasem tak jak należy :wink: i sprawa upadła.

Tak czy inaczej chłonę wszystko, co dotyczy historii Kielc i sądzę nieskromnie, ze mam dużą wiedzę na ten temat :roll:
Dlatego też chętnie przynajmniej w tym wątku poodpowiadam na pytania chętnych dowiedzieć się ciekawych szczegółów z historii naszego miasteczka. Nie obiecują, że codziennie...
A "manufakturę pocztówkową" po 3 latach zamknąłem, tak że strona "pocztówki.kielce" na plusie jest już "historyczna" :)

Awatar użytkownika
Tomek
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1002
Rejestracja: 13 marca 2006, o 16:12
Lokalizacja: Kielce / Bytom

Post autor: Tomek » 11 maja 2007, o 17:55

Po kilku miesięcznym zastoju zapraszam do odwiedzenia Historycznej galerii Kielc www.kielce.vel.pl Na stronie jest ponad 150 nowych zdjęć, a także nowe plany miasta do pobrania, w tym wyjątkowo ciekawy plan z 1823 r.!

Nowości:

Ul Czarnowska - 1 nowa fot.
Ul Duża - 4 nowe fot.
Ul Jana Pawła II - 6 nowych fot.
Ul Paderewskiego - 2 nowe fot.
Ul Piotrkowska - 1 nowa fot.
Ul Sienkiewicza - 13 nowych fot.
Ul Staszica - 1 nowa fot.
Ul Warszawska - 2 nowe fot.
Ul Żeromskiego - 1 nowa fot.
Ul Żytnia - 3 nowe fot.
Al IX Wieków - 5 nowych fot.
Park Miejski - 14 nowych fot.
Rynek - 11 nowych fot.
Plac Wolności - 5 nowych fot.
Wzgórze katedralne - 23 nowe fot.
Karczówka - 13 nowych fot.
Kościół p.w. Św. Wojciecha - 1 nowa fot.
Kościół p.w. Św. Krzyża - 1 nowa fot.
Cerkiew wojskowa - 1 nowa fot.
Dworzec Kolejowy - 5 nowych fot.
Politechnika - 2 nowe fot.
WDK - 1 nowa fot.
Kadzielnia - 8 nowych fot.
Osiedla - 7 nowych fot.
Stadiony - 1 nowa fot.
Zalew kielecki - 3 nowe fot.
Baseny - 4 nowe fot.
Stoki narciarskie - 1 nowa fot,
Widoki Ogólne - 8 nowych fot.
Wydarzenia - 4 nowe fot.
Pocztówki - 2 nowe fot.
Inne - 6 nowych fot.

Ponadto sporo dotychczasowych zdjęć zostało zastapione takimi samymi, ale w lepszej jakości dlatego zachęcam do przeglądania strony.

Dziekuje wszystkim za pomoc w zbogacaniu galerii i w dalszym ciągu namawiam do nadsyłania zdjęć.

Pozdrawiam
Tomek
http://kielce.vel.pl
historyczna-galeria@o2.pl

Awatar użytkownika
Tomek
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1002
Rejestracja: 13 marca 2006, o 16:12
Lokalizacja: Kielce / Bytom

Post autor: Tomek » 15 maja 2007, o 12:11

Mam w przygotowaniu anglojęzyczną wersję strony. Minimalnie graficznie różni się od podstawowej wersji polskiej (żeby było jakieś urozmaicenie), ale ogólnie będzie to to samo. Sporo mam już porobione i właściwie niedługo mógłbym już zamieścić ja w Internecie, ale potrzebowałbym pomocy. Czy jest ktoś co zna angielski bardzo dobrze i zająłby się tym? Ja angielski znam "tyle o ile" ze szkoły i na pewno zbyt słabo by samemu się za to brać. Na razie mam wersje roboczą przetłumaczoną w komputerowym translatorze. Chciałbym aby było to dobrze zrobione, aby nie było sytuacji że ktoś będzie znajdywał błędy i dlatego zwracam się do Was z prośbą o pomoc. Nazwisko osoby która, potłumaczy wpiszę na stronę, aby jej praca nie została zapomniana. Jeśli jest ktoś chętny proszę pisać na PW.

hey
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1475
Rejestracja: 24 kwietnia 2006, o 13:47

Post autor: hey » 22 sierpnia 2007, o 22:53

Coś o kieleckim getcie i kilka zdjęć:
http://www.deathcamps.org/occupation/ki ... hetto.html



Kilka ciekawych zdjęć w galerii (np. kamienica na Plantach):
http://www.kielce.org.il/content/

ODPOWIEDZ