KSM

Dzieje, wspomnienia, fotografie, czyli dawne Kielce

Moderatorzy: Autor, sueno, Daniel, Sirek1

sailor_ck
Posty: 69
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 14:41
Lokalizacja: Kielce

Post autor: sailor_ck » 5 marca 2012, o 20:42

https://picasaweb.google.com/lh/photo/j ... directlink
Mapa cieków wodnych z wczesnego średniowiecza, naniesiona na "prawie współczesną" mapę głównych ulic.
Na Wielkopolu (KSM), czy może raczej w rejonie Wietrzni były dwa istotne źródła: Silnicy i Potoku Szwedzkiego. Ech... i komu one przeszkadzały :)

Zdzisław S.
Posty: 231
Rejestracja: 14 lutego 2012, o 08:45
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Post autor: Zdzisław S. » 5 marca 2012, o 21:19

Fajna i ciekawa Mapka :) Wygląda na niej, że strumyk z okolic Wietrzni zasilał jezioro (doły Siekluckiego) i ten strumień, o którym wcześniej pisałem. Dalej biegł w stronę kościoła Św. Wojciecha. Nic dziwnego, że towarzyszył mu trakt Silniczka.
Zobaczyłem też na mapce nieistniejący strumień na Czarnowie w pobliżu mojego domu. Teraz już wiem, skąd tak podmokło jest u mnie i komary tną!
Czy to dobrze czy to źle, kto to wie, kto to wie..:)

Awatar użytkownika
Nowak
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1647
Rejestracja: 29 maja 2006, o 20:09
Lokalizacja: Kraków / Kielce

Post autor: Nowak » 5 marca 2012, o 21:38

Jest niepełna. Z telegrafu wypływały 2 strumyki i płynęły "dołem" Barwinka, Pakoszem do Silnicy. Czytałem, że po wielkiej wichurze, chyba na pocz. XX w.(?), która powaliła drzewa na Telegrafie góra straciła swoją retencyjność i źródełka wyschły.

sailor_ck
Posty: 69
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 14:41
Lokalizacja: Kielce

Post autor: sailor_ck » 5 marca 2012, o 23:41

Na Wikipedii umieściłem opis rzek księdza Jacka Pyci http://pl.wikipedia.org/wiki/Silnica_%28rzeka%29

Awatar użytkownika
Tomasso
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 589
Rejestracja: 13 kwietnia 2006, o 17:47
Lokalizacja: Kielce - Sieje
Kontakt:

Post autor: Tomasso » 6 marca 2012, o 10:17

To Zdzichu jesteś z Czarnowa? Ja mieszkałem na Hożej 47 od 1974 roku

Zdzisław S.
Posty: 231
Rejestracja: 14 lutego 2012, o 08:45
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Post autor: Zdzisław S. » 6 marca 2012, o 10:23

To jesteśmy sąsiadami :D Ja mieszkam na Miłej od 1985r. Przeprowadziłem się wtedy z KSM.
Czy to dobrze czy to źle, kto to wie, kto to wie..:)

Awatar użytkownika
Tomasso
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 589
Rejestracja: 13 kwietnia 2006, o 17:47
Lokalizacja: Kielce - Sieje
Kontakt:

Post autor: Tomasso » 6 marca 2012, o 19:21

To my Zdzichu ziomale - z Miłą zawsze mieliśmy sztame a z Chrobrego kose. Nie mówiąc już o Malikowie :) Coniedzielne derby pod Świętym Krzyżem a potem cukiernia naprzeciw figury świętego przy 1 Maja.
Wracając do tematu Sailor tam jest błąd na Wiki - Silnica (czyli Dąbrówka) wypływa z Pasma Tumlińskiego. Jeśli coś to mam fotkę ze źródła z tego roku, możesz podlinkować.

Obrazek

Awatar użytkownika
sueno
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4907
Rejestracja: 31 maja 2006, o 21:56
Lokalizacja: Świat czerwonego smoka
Kontakt:

Post autor: sueno » 6 marca 2012, o 20:03

Temat o Silnicy znajduje się tutaj: http://inwestycje.jupiter.superhost.pl/ ... php?t=1497
Najlepsza gra w sieci: http://www.reddragon.pl

"Są fachowcy i nie widzę potrzeby, żeby nauczyciel dyktował, jak ma się budować drogi" - autor znany :D

Zdzisław S.
Posty: 231
Rejestracja: 14 lutego 2012, o 08:45
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Post autor: Zdzisław S. » 6 marca 2012, o 23:05

Tomasso,
Fajne takie osiedlowe gangi he he :D Ja je pamiętam z KSM. Tam się wychowałem, na Miłą sprowadziłem się już jako dorosły i dzieciaty facet. Chętnie bym posłuchał takich historii, zwłaszcza, że Czarnów i Herby od zawsze były "sławne". Taki widać mikroklimat ;)

Coś mi się zdaje, że Admin obok KSM założy osobny temat Czarnów :)
Wtedy opiszę w nim kilka historii związanych z przedwojennym i tuż powojennym Czarnowem. Od mojego teścia, który się tu wychował :)
Czy to dobrze czy to źle, kto to wie, kto to wie..:)

m07m10
Posty: 162
Rejestracja: 21 sierpnia 2011, o 21:18

Post autor: m07m10 » 7 marca 2012, o 07:05

Ale chyba nie ma sensu pisać żadnych histori o Czarnowie, bo to jest temat niewyczerpalny w opowieści, heheh.

Zdzisław S.
Posty: 231
Rejestracja: 14 lutego 2012, o 08:45
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Post autor: Zdzisław S. » 7 marca 2012, o 07:41

Myślę, że ma sens. Podobnie jak KSM, Czarnów po wojnie przeżywał swój rozkwit, nawet wcześniej, bo już od lat 50-tych. KSM dekadę później. Obecnie to najstarsze demograficznie osiedla w Kielcach (KSM starsze).
KSM powstawał w większej części "na polach" niż Czarnów. Wskaźnik przestępczości obecnie jest większy na KSM ;) Wskaźnik biedy od zawsze największy na Herbach i Czarnowie. Jest o czym dyskutować...
Czy to dobrze czy to źle, kto to wie, kto to wie..:)

Awatar użytkownika
RZ
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3623
Rejestracja: 29 marca 2006, o 20:48

Post autor: RZ » 7 marca 2012, o 07:53

m07m10 pisze:Ale chyba nie ma sensu pisać żadnych histori o Czarnowie, bo to jest temat niewyczerpalny w opowieści, heheh.
Właśnie dlatego należy pisać! :)
Nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość (Michał Anioł)

Trojanek
Posty: 223
Rejestracja: 31 lipca 2009, o 22:06
Lokalizacja: CK

Post autor: Trojanek » 7 marca 2012, o 19:17

Zdzisław S. pisze:Tomasso,
Fajne takie osiedlowe gangi he he :D Ja je pamiętam z KSM.
Międzyosiedlowe wojny na początku lat 80tych, na KSMie związane były z bardzo zaskakującym z dzisiejszej perspektywy, jesli powróci się do tamtych czasów, miejscem. Były to przede wszystkim wojny z Czarnowem, bitki niczym dzisiejsze kibolskie ustawki, choć nie aż tak brutalne (bez akcesoriów, bo i czasy były inne), po prostu pięści, wtedy facet był facetem, a nie strachliwym wirachą odważnym tylko jak kosa w kieszeni. No więc w bitwach tych czasem uczestniczyło i 40 chłopa, a odbywały się one przy okazji wizyt... wesołego miasteczka :D.
Kiedy 2-3 razy do roku na Bohaterow Warszawy rozkladało się Wesołe Miasteczko, właściwie było kwestią czasu kiedy przyjedzie Czarnów.
Ja w sumie wtedy byłem jeszcze trochę za mały, ale nastoletnie chlopaki tylko czekali na tę wizytę :D

Zdzisław S.
Posty: 231
Rejestracja: 14 lutego 2012, o 08:45
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Post autor: Zdzisław S. » 7 marca 2012, o 19:45

Ja z KSM pamiętam podobną historię ale w latach 70-tych. Byłem wtedy nastoletnim chłopakiem. Także miejsce "ustawki" było w wesołym miasteczku, ale w pobliżu bazarów. Wrócił stamtąd chłopak "od nas" ;) z podbitym okiem i opowiadał, że zrobili mu to chłopaki z Zagórza. Szybko zorganizowało się pospolite ruszenie KSM-u :) Ja też poszedłem, bo nie honor było nie iść! Napastnik nie został rozpoznany, ale paru chłopaków z Zagórza "latało w powietrzu". Niegroźnie jednak, parę guzów i po wszystkim :).
Nie wiedziałem, że później KSM wojowało z Czarnowem :)
Czy to dobrze czy to źle, kto to wie, kto to wie..:)

Awatar użytkownika
sueno
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4907
Rejestracja: 31 maja 2006, o 21:56
Lokalizacja: Świat czerwonego smoka
Kontakt:

Post autor: sueno » 7 marca 2012, o 20:19

W latach 80-tych SP15 walczyło z SP2 podczas każdych rekolekcji czy innych imprez kościelnych a mój blok Romualda 9 (nazywany papierniczym) walczył z połączonymi siłami Romualda 5 (milicyjny) i Romualda 7 (wojskowy).
Najlepsza gra w sieci: http://www.reddragon.pl

"Są fachowcy i nie widzę potrzeby, żeby nauczyciel dyktował, jak ma się budować drogi" - autor znany :D

ODPOWIEDZ