Judaika w Kielcach

Dzieje, wspomnienia, fotografie, czyli dawne Kielce

Moderatorzy: Autor, sueno, Daniel, Sirek1

Awatar użytkownika
sueno
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4907
Rejestracja: 31 maja 2006, o 21:56
Lokalizacja: Świat czerwonego smoka
Kontakt:

Post autor: sueno » 8 grudnia 2010, o 19:51

Na mapie z 1930 roku ulica jest ale nie jest nazwana: http://www.klc.vectranet.pl/~klient1120 ... pa1930.rar
Najlepsza gra w sieci: http://www.reddragon.pl

"Są fachowcy i nie widzę potrzeby, żeby nauczyciel dyktował, jak ma się budować drogi" - autor znany :D

Awatar użytkownika
RZ
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3623
Rejestracja: 29 marca 2006, o 20:48

Post autor: RZ » 8 grudnia 2010, o 20:32

Sprawdziłem w książce Kopertowskiej - nazwę Słowackiego nadano w 1935 roku (do tego czasu była Hipoteczna)
Nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość (Michał Anioł)

rowerzysta
Posty: 440
Rejestracja: 20 czerwca 2009, o 14:24
Lokalizacja: Kielce lewobrzeżne

Post autor: rowerzysta » 9 grudnia 2010, o 07:26

I wygląda na to,że biuro Klubu 'Makkabi' było na Słowackiego 3 po 1935 roku.tzn prawdopodobnie...
...kiedy stoję, patrzę w okno, krótka chwila
idą ludzie tam za bramą jeszcze senni
na ulicy mały płomień porzucony
nasze domy pośród nocy
nasze domy obok fabryk...

rzeczownik
Posty: 357
Rejestracja: 12 sierpnia 2008, o 19:50

Post autor: rzeczownik » 9 grudnia 2010, o 17:23

RZ pisze:Sprawdziłem w książce Kopertowskiej - nazwę Słowackiego nadano w 1935 roku (do tego czasu była Hipoteczna)
Po przejrzeniu Gazety Kieleckiej z 22 marca 1935 r., w której komornik ogłasza o licytacji parceli położonej przy ul. Słowackiego (d. Hipotecznej) pozwolę sobie uściślić, że zmiana nazwy miała miejsce w pierwszym kwartale tego roku.

Awatar użytkownika
Adasiek CK
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1141
Rejestracja: 4 stycznia 2008, o 03:03
Lokalizacja: Kielce <-> Warszawa

Post autor: Adasiek CK » 9 grudnia 2010, o 22:58

Film o pogromie pokażą w Izraelu

mon
2010-12-09, ostatnia aktualizacja 2010-12-08 20:22

Koniec zdjęć do izraelskiej części filmu pod roboczym tytułem "Świętokrzyskie sztetle" w reżyserii kielczanina Pawła Guli. Współfinansująca projekt Regionalna Organizacja Turystyczna chce, żeby był on wyświetlany m.in. w tamtejszych szkołach.

Grupa młodych ludzi z Kielc była w Izraelu w ubiegłym tygodniu. Młodzież mieszkała u swoich rówieśników i spotykała się ze świadkami pogromu kieleckiego, m.in. z Baruchem Dortmanem.

- Mężczyzna został pobity w 1946 roku, cudem przeżył. Nie widzi, słabo słyszy. Wydawało się, że po tym, co mu się przydarzyło będzie miał ogromny żal do kielczan, do Polaków. I był taki czas, że czuł nienawiść, ale już dawno przebaczył - opowiada Małgorzata Wilk-Grzywna, dyrektorka ROT-u.

Podczas wizyty w Izraelu rozmawiano też o tym, gdzie film zostanie wyemitowany. - Mamy umowę z producentką, że będzie to jedna z ogólnopolskich stacji. Interesuje nas m.in. TVP, TVN, Polsat czy Planete - tłumaczy Wilk-Grzywna.

Równocześnie ROT zaproponował izraelskiemu ministerstwu edukacji, aby film wyświetlany był w szkołach, które zamierzają organizować wyjazdy młodzieży do Polski. - W tej chwili nasz region jest tylko jednym z przystanków. Wycieczki z Izraela są tu tylko przejazdem, a zależy nam, by zostali u nas na dłużej - mówi Wilk-Grzywna.

"Świętokrzyskie sztetle" to dokument jak trudne są relacje polsko-żydowskie po pogromie. O tolerancji i pojednaniu. Jesienią w świętokrzyskim przebywało pięcioro nastolatków z Izraela, którzy wspólnie z rówieśnikami z Kielc w obecności kamer odwiedzali miejsca i ludzi pamiętających przedwojenne i powojenne czasy. Byli w Chmielniku, Nowym Korczynie, Bodzentynie, Pińczowie, Chęcinach, Małogoszczu i w Oświęcimiu. W Archiwum Państwowym w Kielcach analizowali przedwojenne dokumenty z okresu pogromu.

Produkcja "Świętokrzyskich sztetli" dofinansowywana jest przez Regionalną Organizację Turystyczną, która w ramach Świętokrzyskiego Funduszu Artystyczno-Filmowego przekazała na ten cel pół miliona zł.

Źródło: Gazeta Wyborcza Kielce
:arrow: http://kielce.gazeta.pl/kielce/1,35255, ... raelu.html
<klawy tekścik w tym miejscu>

Awatar użytkownika
Adasiek CK
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1141
Rejestracja: 4 stycznia 2008, o 03:03
Lokalizacja: Kielce <-> Warszawa

Post autor: Adasiek CK » 18 grudnia 2010, o 21:45

Liczba Żydów w miastach polskich, w tym Kielce na rok 1912.
Zdjęcie pochodzi z Rocznika Gebethnera i Wolffa na rok 1914.

Obrazek
<klawy tekścik w tym miejscu>

rowerzysta
Posty: 440
Rejestracja: 20 czerwca 2009, o 14:24
Lokalizacja: Kielce lewobrzeżne

Post autor: rowerzysta » 20 grudnia 2010, o 08:38

Kilka fotek z Żydami w Kielcach:
W 1939 r:
Obrazek
Austriaccy Żydzi w kieleckim getcie(dokładniej ul. Stolarska):
Obrazek
w kieleckim Judenracie:
Obrazek
Mapka getta:
Obrazek
Wiem,że te zdjęcia pasują do innego tematu,m.in. do historycznej galerii,map ale po zastanowieniu się,wstawiłem jako judaikaObrazek :wink:
Ostatnio zmieniony 25 stycznia 2011, o 19:31 przez rowerzysta, łącznie zmieniany 2 razy.
...kiedy stoję, patrzę w okno, krótka chwila
idą ludzie tam za bramą jeszcze senni
na ulicy mały płomień porzucony
nasze domy pośród nocy
nasze domy obok fabryk...

Martin
Posty: 30
Rejestracja: 9 lipca 2006, o 14:19

Post autor: Martin » 20 grudnia 2010, o 19:17

Czy ktoś mógłby zidentyfikować miejsce, w którym było zrobione pierwsze zdjęcie (to z 1939 roku). Znam je od jakiegoś czasu ale mam wątpliwości, czy pochodzi ono z Kielc.
Pozdr.

Awatar użytkownika
sueno
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4907
Rejestracja: 31 maja 2006, o 21:56
Lokalizacja: Świat czerwonego smoka
Kontakt:

Post autor: sueno » 20 grudnia 2010, o 20:18

Może Silniczna?
Najlepsza gra w sieci: http://www.reddragon.pl

"Są fachowcy i nie widzę potrzeby, żeby nauczyciel dyktował, jak ma się budować drogi" - autor znany :D

Martin
Posty: 30
Rejestracja: 9 lipca 2006, o 14:19

Post autor: Martin » 21 grudnia 2010, o 18:45

sueno pisze:Może Silniczna?
A ten płot z drzewami? Chyba na Silnicznej coś takiego nie wystepowało.

Awatar użytkownika
sueno
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4907
Rejestracja: 31 maja 2006, o 21:56
Lokalizacja: Świat czerwonego smoka
Kontakt:

Post autor: sueno » 21 grudnia 2010, o 21:10

zapytam na fejsbuku :)
Najlepsza gra w sieci: http://www.reddragon.pl

"Są fachowcy i nie widzę potrzeby, żeby nauczyciel dyktował, jak ma się budować drogi" - autor znany :D

rowerzysta
Posty: 440
Rejestracja: 20 czerwca 2009, o 14:24
Lokalizacja: Kielce lewobrzeżne

Post autor: rowerzysta » 21 grudnia 2010, o 21:32

zapytam na fejsbuku Smile
Skądinąd wiem,że jest to zdjęcie na facebooku(pejs buku?) bo ...też wrzuciłem (mam mini-profil o Kielcach):wink: Obrazeka te foty znalazłem na jakiejś anglojęzycznej stronce o holokauście(nie pamiętam namiarów na nią chwilowo) podpisy pod nimi były takie jak tutaj napisałem.W sumie,to każde z nich(może oprócz mapki :D )wygląda jakby mogło być zrobione nie w Kielcach. Ale faktycznie,tylko nad tym z 39 rokuObrazek,można się pozastanawiać :idea:
...kiedy stoję, patrzę w okno, krótka chwila
idą ludzie tam za bramą jeszcze senni
na ulicy mały płomień porzucony
nasze domy pośród nocy
nasze domy obok fabryk...

Awatar użytkownika
RZ
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3623
Rejestracja: 29 marca 2006, o 20:48

Post autor: RZ » 21 grudnia 2010, o 23:03

Pasuje mi do tego zdjęcia kamienica na Paderewskiego (dziś sąsiadująca z Centrum Rondo) pod warunkiem, że za drzewkami, na 1 piętrze kryją się balkony. A same drzewka świadczą o tym, że ulica była reprezentacyjna.
Nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość (Michał Anioł)

Awatar użytkownika
sueno
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4907
Rejestracja: 31 maja 2006, o 21:56
Lokalizacja: Świat czerwonego smoka
Kontakt:

Post autor: sueno » 21 grudnia 2010, o 23:40

Takie drzewka były na sienkiewce :) Może to ona?

rowerzysta: Jaka nazwa tego Twojego profilu? :)
Najlepsza gra w sieci: http://www.reddragon.pl

"Są fachowcy i nie widzę potrzeby, żeby nauczyciel dyktował, jak ma się budować drogi" - autor znany :D

Martin
Posty: 30
Rejestracja: 9 lipca 2006, o 14:19

Post autor: Martin » 22 grudnia 2010, o 14:09

[quote="sueno"]Takie drzewka były na sienkiewce :) Może to ona?

Rzeczywiście o tym nie pomyślałem. Może to być odcinek Sienkiewicza od Paderewskiego do dworca. Chyba w końcu lat 30-tych było tam jeszcze sporo niezabudowanych działek?

ODPOWIEDZ