Judaika w Kielcach

Dzieje, wspomnienia, fotografie, czyli dawne Kielce

Moderatorzy: Autor, sueno, Daniel, Sirek1

Awatar użytkownika
Dywizjon303
Posty: 38
Rejestracja: 25 sierpnia 2010, o 09:23
Lokalizacja: Królewska Strona Miasta

Post autor: Dywizjon303 » 10 stycznia 2011, o 07:24

Mam w Kielcach wreszcie (?) żydowską restaurację. Taki mały drobiazg - hebrajska nazwa KNAJPY jest z dwoma (!) błędami ortograficznymi.
http://www.mazeltov.pl/
Zgłosiłem to obsłudze, ciekawe czy zmienią szyld.Konkretnie chodzi o słowo "tow".Pisze się je inaczej. O tak: מזל טוב
"...dowódców Flotylli Rzecznej ostatniej nocy sny"

maciej
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 534
Rejestracja: 28 sierpnia 2006, o 17:41
Lokalizacja: Kielce

Post autor: maciej » 10 stycznia 2011, o 12:12

To świetna wiadomość (nie o błędzie tylko o restauracji:P )! Wielka szkoda, że pozostałości po kulturze żydowskiej w Polsce jest tak niewiele, mimo że przed wojną stanowili tak liczną grupę... Dlatego powrót do żydowskich tradycji, imprez, zwyczajów, odnawianie czy odnajdywanie starych miejsc kultu, etc. są dla mnie jak powrót w czasie do okresu sprzed II WŚ i przynajmniej cząstkowe odzyskanie kultury i klimatu tamtych dni.

Awatar użytkownika
Dywizjon303
Posty: 38
Rejestracja: 25 sierpnia 2010, o 09:23
Lokalizacja: Królewska Strona Miasta

Post autor: Dywizjon303 » 12 stycznia 2011, o 14:26

Owszem, przywrócenie żydowskiego klimatu do dość ciekawa inicjatywa...a ten błąd?Cóż,wystarczyło wpisać w google.A teraz przyjedzie jakiś Żyd i będzie wstyd...dość "ciekawie" kończy się zaproszenie ze strony internetowej - "szabat szalom".Takie ni w 5 ni w 9.Przynajmniej moim zdaniem.
"...dowódców Flotylli Rzecznej ostatniej nocy sny"

Awatar użytkownika
sueno
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4907
Rejestracja: 31 maja 2006, o 21:56
Lokalizacja: Świat czerwonego smoka
Kontakt:

Post autor: sueno » 12 stycznia 2011, o 15:39

Ale chyba wszystko konsultowali z jakimś Żydem? Wszelkie nazwy, hasła, potrawy itepe?
Najlepsza gra w sieci: http://www.reddragon.pl

"Są fachowcy i nie widzę potrzeby, żeby nauczyciel dyktował, jak ma się budować drogi" - autor znany :D

Awatar użytkownika
Dywizjon303
Posty: 38
Rejestracja: 25 sierpnia 2010, o 09:23
Lokalizacja: Królewska Strona Miasta

Post autor: Dywizjon303 » 12 stycznia 2011, o 18:42

No po napisie widać, że nie.A jesli chodzi o potrawy..hmmm jedzenie "żydowskie",a "koszerne" to są dwie różne bajki.A określenie "szabat szalom",to takie chrzeslicjańskie mniej więcej "pochwalony".
"...dowódców Flotylli Rzecznej ostatniej nocy sny"

Kot
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 527
Rejestracja: 7 maja 2007, o 16:26
Lokalizacja: Zagórska-Północ

Post autor: Kot » 12 stycznia 2011, o 18:59

Dywizjon303 pisze:Owszem, przywrócenie żydowskiego klimatu do dość ciekawa inicjatywa...a ten błąd?Cóż,wystarczyło wpisać w google.A teraz przyjedzie jakiś Żyd i będzie wstyd...dość "ciekawie" kończy się zaproszenie ze strony internetowej - "szabat szalom".Takie ni w 5 ni w 9.Przynajmniej moim zdaniem.
Szabat Szalom to tradycyjne i popularne wśród Żydów pozdrowienie, błogosławieństwo. Zazwyczaj wypowiadane od piątku wieczorem do soboty wieczorem. Ostatnio coraz częściej jest stosowane już we czwartek. Można to przetłumaczyć po prostu jako "spokojnego Szabatu", choć "szalom" ma oczywiście głębsze znaczenie. Jest to mniej więcej używane jak odpowiedniki naszego polskiego "udanego weekendu" :D W przypadku tej restauracji może być też rozumiane po prostu jako zaproszenie do świętowania.

maciej
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 534
Rejestracja: 28 sierpnia 2006, o 17:41
Lokalizacja: Kielce

Post autor: maciej » 12 stycznia 2011, o 19:17

No ja na pewno skorzystam z zaproszenia :) Co do konsultacji nazwy... Skoro w karcie są dania według przepisów sprzed wojny to zakładam, że właściciele mają coś wspólnego z Żydami. Inna sprawa to, że raczej ze spolonizowanymi.
Swoją drogą, może takie inicjatywy (czy taka jak muzeum w synagodze w Chmielniku), przybliżą z powrotem choć trochę nasze narody. Miałem parę razy styczność z Żydami z Izraela (głównie wycieczki) i zawsze odnosiłem wrażenie, że oni się nas boją, zawsze wycieczki były obstawiane przez ochroniarzy, a raz na próbę zagadania do jednej osoby dostałem odpowiedź, że nie mogą z nami rozmawiać...

Kot
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 527
Rejestracja: 7 maja 2007, o 16:26
Lokalizacja: Zagórska-Północ

Post autor: Kot » 12 stycznia 2011, o 20:11

Restauracja zapowiada się dobrze, widać że ktoś już włożył w nią sporo pracy. Z właścicielem wymieniłem też kilka maili, bardzo uprzejmy człowiek. Pójdziemy kiedyś i przekonamy się co do reszty. Generalnie jak dla mnie kolejny punkt zmieniający wśród Żydów pogromowy wizerunek Kielc. Jeśli właściciel o to zadba odpowiednio, to i wycieczki izraelskie będą mogły korzystać.

Co do wycieczek to temat rzeka. Zazwyczaj młodzież izraelska przyjeżdża tu w ramach obowiązkowego przygotowania militarnego (w Izraelu służą też kobiety) i są już negatywnie nastawieni. Druga sprawa, to że plan wycieczki obejmuje zwykle tylko miejsca gdzie Żydów mordowano, no i to oczywiście nie może ich nastrajać pozytywnie. Ostatnio widziałem na youtube filmik z wizyty młodzieży izraelskiej w Budapeszcie i Warszawie. Wjeżdżając autokarem do Warszawy ich pilot mówi, że "Warszawa to jest dla nas jedynie getto i Powstanie w Getcie". Bez komentarza. Często kończy się potem taka "edukacja" tak, że autokary czy pokoje hotelowe są zwyczajnie zdemolowane. W Krakowie kilka hoteli odmówiło przyjmowania wycieczek młodzieży z Izraela. Inna sprawa, że widząc w takim Krakowie czy innej Łodzi nasmarowane na murach "Jude raus" czy gwiazdy Dawida na szubienicy, to też na ich miejscu bym nie był szczęśliwy.

Kolejny temat to właśnie ochrona. Tutaj sprawa jest prosta - firmy ochroniarskie w Izraelu lobbują na rzecz utrzymania takiego obrazu rzekomego zagrożenia w Europie, dzięki temu czują się niezbędne i mają kontrakty. Kilka lat temu była głośna sprawa gdy pobili w Krakowie Włocha, który mieszkał na Kazimierzu i wracając do domu z zakupami patrzył się na młodzież izraelską. Pamiętam, że założył tej firmie ochroniarskiej proces ale nie śledziłem tego tematu dalej.

Ale trzeba też uczciwie powiedzieć, że coś się zmienia. Nie jest to oczywiście tak spektakularne jak wypadki opisane powyżej więc się o tym nie słyszy, niemniej się dzieje. Kilka szkół kieleckich współpracuje z izraelskimi, są wymiany młodzieży, wspólne imprezy, widziałem zdjęcia, fajna sprawa. Często bywam w Warszawie i widuję na Starym Mieście grupy młodzieży izraelskiej spacerujące samodzielnie w czasie wolnym. Kiedyś widok trudny do uchwycenia.

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11713
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 12 stycznia 2011, o 20:57

To mozemy zrobic grupowy wypad z rabatem na dobry poczatek ;)

Awatar użytkownika
Sz.J.
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1113
Rejestracja: 22 września 2005, o 18:14
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Sz.J. » 12 stycznia 2011, o 21:15

Ale strona internetowa informująca 12 stycznia o imprezie sylwestrowej, to trochę mało profesjonalne.
Na starcie mogliby bardziej się postarać, jakaś karta dań i napojów by się przydała na stronie.

Kot
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 527
Rejestracja: 7 maja 2007, o 16:26
Lokalizacja: Zagórska-Północ

Post autor: Kot » 12 stycznia 2011, o 21:52

Autor pisze:To mozemy zrobic grupowy wypad z rabatem na dobry poczatek ;)
Dobry pomysł. Idę w to. Mnie by pasowała pierwsza połowa lutego, jakiś weekend się znaczy. Mogę zająć się organizacją i podpytać o zniżki grupowe :-) Dam znać.
Sz.J. pisze:Ale strona internetowa informująca 12 stycznia o imprezie sylwestrowej, to trochę mało profesjonalne.
Na starcie mogliby bardziej się postarać, jakaś karta dań i napojów by się przydała na stronie.
Racja. Z drugiej strony jak rozmawiałem z właścicielem to odniosłem wrażenie, że dużo rzeczy robi sam i faktycznie przykłada się do tego ale wszystkiego jeszcze ogarnąć nie może. Nawet mi się podobało, że to takie samodzielne, a nie "sieciowe" powiedzmy.

Johny
Posty: 66
Rejestracja: 10 marca 2010, o 15:34
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Johny » 12 stycznia 2011, o 23:33

maciej pisze:zawsze odnosiłem wrażenie, że oni się nas boją, zawsze wycieczki były obstawiane przez ochroniarzy, a raz na próbę zagadania do jednej osoby dostałem odpowiedź, że nie mogą z nami rozmawiać...
Pewnie, wcale się nie dziwię, zważając na to ,że w Izraelu niestety od małego dzieci są poddawane anty-polskiej indoktrynacji. Niestety publikacje takie jak ta ostatnia p. Grossa w jakichkolwiek zmianach postrzegania nas nie pomagają.
To taka mała dygresja.

Awatar użytkownika
Dywizjon303
Posty: 38
Rejestracja: 25 sierpnia 2010, o 09:23
Lokalizacja: Królewska Strona Miasta

Post autor: Dywizjon303 » 13 stycznia 2011, o 07:45

Nasza dyskusja trochę zbacza:-) Można zauwazyć w Polsce lekki "pęd" do klimatów żydowskich,chociazby właśnie pod postacią otwierania restauracji.A odnośnie tej kieleckiej,to...skoro mamy poznac tam kulturę jidysz,i atmosferę "sztetl",to Żydzi używający jidysz (bo mała część mówiła hebrajskim),zamiast "szabat szalom", mówili "git szabes" lub "gut szabes".
Może się czepiam, ale jak dla mnie są to ważne szczegóły.
Poza tym, temat Żydów w naszym mieście trochę przycichł:-)
"...dowódców Flotylli Rzecznej ostatniej nocy sny"

rowerzysta
Posty: 440
Rejestracja: 20 czerwca 2009, o 14:24
Lokalizacja: Kielce lewobrzeżne

Post autor: rowerzysta » 13 stycznia 2011, o 08:49

Mam nadzieję,że to "pęd" ku klimatom żydowskim a nie tylko odwrócenie uwagi od pogromu kieleckiego.Nawet jeśli te kroki(pomniki,menora,obchody rocznic,restauracja itd,itp) prowadzą do tego,żeby słowa Żyd i Kielce nie kojarzyły się tylko z wydarzeniami z 1946 r. , to i tak dobrze.Ale lepiej patrzeć na kulkturę czy tradycje żydowskie jak na coś ciekawego i klimatycznego niż "niwelację skojarzeń antysemickich".Kielce są przecież bardzo związane z Żydami.Przed II wojną światową mieszkało w Kielcach około 18 tysięcy Żydów,czyli co trzeci mieszkaniec Kielc był Żydem.
Jeszcze kilka lat temu byłoby nie do pomyślenia założenie takiej knajpki bo od razu byłaby pomalowana sprayem w swastyki albo obrzucona kamieniami ale na szczęście coraz mniej antysemitów i moda na skrajną prawicę,nacjonalizm,skin-headów,Wszechpolaków etc powoli zanika.
...mamy poznac tam kulturę jidysz,i atmosferę "sztetl",to Żydzi używający jidysz (bo mała część mówiła hebrajskim),zamiast "szabat szalom", mówili "git szabes" lub "gut szabes".
A najlepiej poznać właśnie przy piwie i wśród np barmanów z pejsami :) ,ale powinno się zgadzać to i owo z rzeczywistością :wink:
...kiedy stoję, patrzę w okno, krótka chwila
idą ludzie tam za bramą jeszcze senni
na ulicy mały płomień porzucony
nasze domy pośród nocy
nasze domy obok fabryk...

Awatar użytkownika
Sz.J.
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1113
Rejestracja: 22 września 2005, o 18:14
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Sz.J. » 14 stycznia 2011, o 13:59

Dziś zmiany na stronie www.mazeltov.pl. Jest już menu.

ODPOWIEDZ