Wąskotorówka Kielce

Dzieje, wspomnienia, fotografie, czyli dawne Kielce

Moderatorzy: Autor, sueno, Daniel, Sirek1

rzeczownik
Posty: 357
Rejestracja: 12 sierpnia 2008, o 19:50

Post autor: rzeczownik » 9 maja 2010, o 15:50

Kolejny obraz z cyklu "Śladami kolejki zagnańskiej". Tym razem Barcza. Przy samym wjeździe do wsi, po obu stronach szosy, na wysokości pętli końcowej autobusu linii 12 widać pozostałości nasypu kolejowego. W zachodniej części miejscowości, jakieś 50m od drogi, znajduje się przepust kolejowy. Dawne torowisko po obu stronach mostku porasta brzezina.
Na tym niestety koniec spostrzeżeń. Po dotarciu do linii lasu dalsza jazda w kierunku drogi S7 okazała się niemożliwa. W tym miejscu pozostałości nasypu zrównują się z otaczającym terenem. Dalej w las biegnie droga, która w dniu wczorajszym przypominała grzęzawisko.
Obrazek

rowerzysta
Posty: 440
Rejestracja: 20 czerwca 2009, o 14:24
Lokalizacja: Kielce lewobrzeżne

Post autor: rowerzysta » 30 maja 2010, o 14:30

Stojąca do dziś,tj. 30 V 2010 lokomotywa kolei wąskotorowej(?) na "węglobloku" przy ul Zagnańskiej:
Obrazek
http://img155.imageshack.us/img155/9133/dscn9870.jpg
http://img408.imageshack.us/img408/6897/dscn9869.jpg
Obrazek
Ostatnio zmieniony 30 maja 2010, o 20:39 przez rowerzysta, łącznie zmieniany 1 raz.
...kiedy stoję, patrzę w okno, krótka chwila
idą ludzie tam za bramą jeszcze senni
na ulicy mały płomień porzucony
nasze domy pośród nocy
nasze domy obok fabryk...

rzeczownik
Posty: 357
Rejestracja: 12 sierpnia 2008, o 19:50

Post autor: rzeczownik » 30 maja 2010, o 17:39

To raczej normalnotorowa lokomotywka manewrowa SM-03 albo SM-04.

Awatar użytkownika
dovers_ck
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 523
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 18:55
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Post autor: dovers_ck » 30 maja 2010, o 17:45

rzeczownik pisze:To raczej normalnotorowa lokomotywka manewrowa SM-03 albo SM-04.
Mnie ona wygląda bardziej na SM-04.
"Lepiej jest jechać słabym samochodem na 100% niż dobrym na 20%"James Hunt

rowerzysta
Posty: 440
Rejestracja: 20 czerwca 2009, o 14:24
Lokalizacja: Kielce lewobrzeżne

Post autor: rowerzysta » 30 maja 2010, o 20:37

Słabo ją widać i się pomyliłem :? ,i to raczej SM03 lub SM04...
...kiedy stoję, patrzę w okno, krótka chwila
idą ludzie tam za bramą jeszcze senni
na ulicy mały płomień porzucony
nasze domy pośród nocy
nasze domy obok fabryk...

rzeczownik
Posty: 357
Rejestracja: 12 sierpnia 2008, o 19:50

Post autor: rzeczownik » 6 czerwca 2010, o 12:29

Przy okazji zwiedzania kamieniołomu w Zachełmiu zlokalizowałem przepust wąskotorówki zagnańskiej w Chrustach. W kierunku wschodnim zachował się nasyp biegnący praktycznie aż do Zachełmia. Po zachodniej stronie mostku teren jest splantowany, prawdopodobnie z uwagi na konieczność zapewnienie dojazdu ciężkiego sprzętu, który wykonywał widoczne prace drenażowe w nasypie linii normalnotorowej.

ObrazekObrazek

rowerzysta
Posty: 440
Rejestracja: 20 czerwca 2009, o 14:24
Lokalizacja: Kielce lewobrzeżne

Post autor: rowerzysta » 8 czerwca 2010, o 07:47

Pod klubem "U Ducha" w Zagnańsku stoi lokomotywa wg mnie od wąskotorówki(na pewno tam jeszcze jest) ale pewnie znów się mylę :lol:
Obrazek
...kiedy stoję, patrzę w okno, krótka chwila
idą ludzie tam za bramą jeszcze senni
na ulicy mały płomień porzucony
nasze domy pośród nocy
nasze domy obok fabryk...

Awatar użytkownika
dovers_ck
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 523
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 18:55
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Post autor: dovers_ck » 8 czerwca 2010, o 21:35

rowerzysta pisze:Pod klubem "U Ducha" w Zagnańsku stoi lokomotywa wg mnie od wąskotorówki(na pewno tam jeszcze jest) ale pewnie znów się mylę :lol:
Pewnego jestem tylko, że tam nada stoi. :lol:
"Lepiej jest jechać słabym samochodem na 100% niż dobrym na 20%"James Hunt

Awatar użytkownika
piter84
Posty: 112
Rejestracja: 5 grudnia 2007, o 13:43

Post autor: piter84 » 17 czerwca 2010, o 13:05

Rozmawiałem dzisiaj z mieszkańcem ulicy Starodomaszowskiej.Powiedział, że kolejka przestała kursować gdzieś w latach 1959-62 a most na Silnicy po którym jeździła od tartaku był drewniany.

rzeczownik
Posty: 357
Rejestracja: 12 sierpnia 2008, o 19:50

Post autor: rzeczownik » 4 lipca 2010, o 18:43

Korzystając z dłuższego okresu bezdeszczowej pogody postanowiłem pokonać odcinek kolejki z Barczy do drogi S-7. Na zachód od wsi droga biegnie raz nasypem, raz w wykopie, a czasem obok szlaku po dawnym torze. Im głębiej w las, tym większe grzęzawisko. W drodze widać ślady zniszczeń dokonanych przez ciężkie pojazdy z drzewem. Pierwszy odcinek jest najbardziej zdewastowany. Prawdopodobnie po usunięciu torowiska przez kilkadziesiąt lat nie wykonywano tutaj większych prac drogowych. Zawalone przepusty, cieki wodne płynące szlakiem, głębokie koleiny, w których zalega gruby kolejowy tłuczeń. Obraz nędzy i rozpaczy. Przez chwilę droga biegnie po wysokim dawnym nasypie, co daje niecodzienny widok w postaci koron drzew na wysokości oczu. Im dalej w las tym mniej szans na napotkanie śladów kolejki. Pojawia się porządna droga bita, która prowadzi aż do zapory leśnej ustawionej przed węzłem drogowym Barcza. Jednym słowem, nie zachowało się praktycznie nic z infrastruktury kolejowej.

rzeczownik
Posty: 357
Rejestracja: 12 sierpnia 2008, o 19:50

Post autor: rzeczownik » 10 lipca 2010, o 17:29

dovers_ck pisze:
rowerzysta pisze:Pod klubem "U Ducha" w Zagnańsku stoi lokomotywa wg mnie od wąskotorówki(na pewno tam jeszcze jest) ale pewnie znów się mylę :lol:
Pewnego jestem tylko, że tam nada stoi. :lol:
Dodam tylko, że coraz mniej jest lokomotywy w pomniku-lokomotywie. Na szczęście nie za sprawą złomiarzy, ale funkcjonujących wąskotorówek, które od czasu do czasu zgłaszają zapotrzebowanie na części zamienne. (ostatnio Bieszczadzka Kolejka Leśna)

Awatar użytkownika
agar28
Posty: 112
Rejestracja: 26 maja 2009, o 09:10
Lokalizacja: Królewska Strona Miasta
Kontakt:

Post autor: agar28 » 12 lipca 2010, o 06:33

Można się obawaiać, że wkrótce cała "zniknie":-)
Ni ma jak Lwów:-)

Awatar użytkownika
dovers_ck
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 523
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 18:55
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Post autor: dovers_ck » 12 września 2010, o 22:29

rowerzysta pisze:Stojąca do dziś,tj. 30 V 2010 lokomotywa kolei wąskotorowej(?) na "węglobloku" przy ul Zagnańskiej:
Dziś jadąc obok zauważyłem jej brak, są trzy przypuszczenia:
1. Stoi gdzieś za górą węgla
2. Przysypana została węglem (w miejscu gdzie stała jest teraz wielka góra węglu więc wątpię, że pod nią jest)
3. Już jej nie ma.
"Lepiej jest jechać słabym samochodem na 100% niż dobrym na 20%"James Hunt

tompac
Posty: 19
Rejestracja: 3 października 2010, o 14:31

Post autor: tompac » 12 października 2010, o 23:06

Fajny wątek :)
W kwestii kolejki kieleckiej, na 100% jest torowisko biegło ul. Kniewskiego (teraz chyba jakiegoś biskupa), przedłużenie linii tej ulicy na mapie może wile wyjaśnić ;)

Kolej Zagnańsk - Wiśniówka, chyba ktos zasugerował wąskotorówkę - nic z tych rzeczy, normalna kolej szeroko torowa, na odcinku od "skrzyżowania" z linią zelektryfikowaną (Lekomin) aż do Wisniówki rozebrana w "czynie" społecznym przez miejscowych złomiarzy. W trakcie budowy estakady i wiaduktu na S7 odtworzono kilkaset (ok.200?) metrów torowiska.

Kolejka Zagnańsk - Bodzentyn, jako dzieciak widziałem na niej jeszcze pociągi, na przełomie lat 70/80 rozebrana. Wbrew temu co tu sadzicie, jej przebieg w okolicy przecięcia z E77 był inny. Droga, którą obecnie da sie wjechać w las w Barczy nie jest starym torowiskiem - przynajmniej nie po tej wąskotorówce - opcjonalnie może to być fragment starego torowiska, prowadzącego kolej szerokotorową na rampę towarową pod kopalnią w Barczy. W lesie, w pewnym momencie, od tej drogi odchodzi w lewo dość długi odcinek prostej, leśnej drogi - to właśnie końcowy odcinek tej kolei. Droga ta kończy się nasypem przed którym rozciąga się widok na kilkanaście dołów i pagórków - po wojnie w tym miejscu saperzy "utylizowali" swoje znaleziska.

Ślad torowisko wąskiej kolejki można znaleźć pomiędzy tą droga prowadząca w las a starym torowiskiem kolei na Wisniówkę, jeżeli ktoś bedzie próbował owe torowisko namierzyć, podpowie tylko aby sie nie dać zwieść pozorom, bo choć w tym miejscu powinien być nasyp to spokojnie można natknąć sie na wykopy - przez ładnych parę lat nasyp ów służył za źródło pisku dla okolicznych mieszkańców ;)


PS Nie wiem czy wiecie, ael na odcinku linii prowadzącej na Wisniówke (w rejonie gdzie linia z lasu wychodziła na łąki na Podwisniówce kręcono sceny wykolejenia pociągu prze partyzantów w filmie "Barwy walki" (to chyba ten film).

Awatar użytkownika
Tomasso
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 589
Rejestracja: 13 kwietnia 2006, o 17:47
Lokalizacja: Kielce - Sieje
Kontakt:

Post autor: Tomasso » 18 października 2010, o 06:50

Ostatnio połaziłem po Łysogórach i tam też jest sporo pozostałości po kolejce wąskotorowej do wywozu drzewa. Szedłem akurat "Białym Goscińcem", śladem dawnej kolei. Sporo tu mostków betonowych i często można znaleźć jeszcze drewniane podkłady i wyraźne ślady ciągów komunikacyjnych.
Obrazek

ODPOWIEDZ