Uroczysko - tajemnice

Dzieje, wspomnienia, fotografie, czyli dawne Kielce

Moderatorzy: Autor, sueno, Daniel, Sirek1

Hokky
Posty: 157
Rejestracja: 10 listopada 2007, o 17:58

Uroczysko - tajemnice

Post autor: Hokky » 19 maja 2008, o 11:50

Witam,
dostałem informację od cioci (rocznik 1955), że na Uroczysku są podziemne tunele "wpuszczało się papierową łódeczkę na jednym końcu, a na drugim wypływała" oraz "sama nazwa Uroczysko".

Czy ktoś coś wie na ten temat? Co to za tunele?

pozdrawiam
Hokky 8)

Awatar użytkownika
ice
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5738
Rejestracja: 15 maja 2006, o 09:24
Lokalizacja: Kielce

Post autor: ice » 19 maja 2008, o 12:40

Z tego co piszesz wynika, ze to jakies kanaly (sciekowe, deszczowe, kanalizacyjne).
Podejrzewam, ze pod naszym miastem jest takich wiecej i chyba to nic nadzwyczajnego.

Hokky
Posty: 157
Rejestracja: 10 listopada 2007, o 17:58

Post autor: Hokky » 19 maja 2008, o 13:28

ice pisze:Z tego co piszesz wynika, ze to jakies kanaly (sciekowe, deszczowe, kanalizacyjne).
Podejrzewam, ze pod naszym miastem jest takich wiecej i chyba to nic nadzwyczajnego.
Bardzo możliwe, że to zwykłe kanały. Ale niekoniecznie.
Chcę sprawdzić tą inforację, dlatego jeśli ktoś coś wie, proszę o umieszczenie na forum.
Wskazane wszelkie info ustne od starszych osób, zdjęcia, mapy, plany itp.

Pozdrawiam
Hokky 8)

andriey
Posty: 79
Rejestracja: 21 listopada 2007, o 13:47
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Post autor: andriey » 19 maja 2008, o 13:48

Ja słyszałem o sieci połączeń schronów pod blokami i szkołą na Szydłówku.
Co do uroczyska to nic mi nie wiadomo, choć całe życie tam mieszkam.

Hokky
Posty: 157
Rejestracja: 10 listopada 2007, o 17:58

Post autor: Hokky » 20 maja 2008, o 07:11

andriey pisze:Ja słyszałem o sieci połączeń schronów pod blokami i szkołą na Szydłówku.
Co do uroczyska to nic mi nie wiadomo, choć całe życie tam mieszkam.
super :), to już coś, a wiesz może gdzie są wejścia?

Pozdrawiam
Hokky 8)

andriey
Posty: 79
Rejestracja: 21 listopada 2007, o 13:47
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Post autor: andriey » 21 maja 2008, o 07:12

uper Smile, to już coś, a wiesz może gdzie są wejścia?
Szkoła podstawowa nr 16 na Toporowskiego, bloki przy Bukowej. Trzeba by wejść do schronów pod blokami i porozglądać się.
dostałem informację od cioci (rocznik 1955), że na Uroczysku są podziemne tunele "wpuszczało się papierową łódeczkę na jednym końcu, a na drugim wypływała" oraz "sama nazwa Uroczysko".
Co do uroczyska - Dawniej kanalizacja burzowa podobno ,,szła" prosto do zalewu, może to o te kanały chodzi?

Awatar użytkownika
tom
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 2504
Rejestracja: 29 grudnia 2005, o 10:15
Lokalizacja: Kielce, Lublin
Kontakt:

Post autor: tom » 21 maja 2008, o 11:45

Ja swoją drogą słyszałem, że wzdłuż dzisiejszej Orkana dawniej płynęła rzeka.
Komisja Rewizyjna czuwa!

sailor_ck
Posty: 69
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 14:41
Lokalizacja: Kielce

Post autor: sailor_ck » 24 czerwca 2009, o 22:08

Tam, gdzie jest Uroczysko jeszcze w 1975 rosło żyto. Ziemia kiepska - piaski. W tej sytuacji nie ma mowy o żadnych "tunelach" naturalnych.

Wzdłuż ulicy Orkana nie płynęłą żadna rzeka. Idą tam jakieś kanały (cieplownicze?, kanalizacyjne?). Przez cały czas budowania osiedla (kilka lat) były one odkryte i rozkopane. Wyglądały, jak wielki wąwóz - i stała w nich oczywiście woda.

Schrony pod blokami na Szydłówku oczywiście są, ale nie mają ze sobą żadnych połączeń. No chyba, że te połączenia są zamurowane, bo drzwi na pweno żadnych nie ma. Pomieszczenia schronowe są tylko połączone z szybami wentylacyjnymi (charakterystyczne "budki" z kratami) za pośrednictwem kanałów wentylacyjnych, które biegną pod ulicami (w poprzek ulicy). Przez te kanały da się przejść. Jako dwunastolatek często się tam bawiłem - dorosły musiałby iść na czworakach.

ODPOWIEDZ