Kielce zapomniane

Dzieje, wspomnienia, fotografie, czyli dawne Kielce

Moderatorzy: Autor, sueno, Daniel, Sirek1

Awatar użytkownika
Tomek
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1002
Rejestracja: 13 marca 2006, o 16:12
Lokalizacja: Kielce / Bytom

Post autor: Tomek » 24 czerwca 2007, o 11:22

Wielkie dzięki :)
Wieczorem więcej coś tu napisze na spokojnie jak będę miał czas bo na razie się tylko gapie na zdjęcia i próbuje to wszystko sobie "poukładać" ;)

Awatar użytkownika
RZ
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3623
Rejestracja: 29 marca 2006, o 20:48

Post autor: RZ » 24 czerwca 2007, o 12:58

Jak mi nie minie zapał, to pociągnę wątek i będę Wam pokazywał Kielce, tak jak juz sam je poznałem i zwracał uwagę na, to co uważam, że nałeży zmienić (lub przeciwnie - pozostawić). Mam nadzieję, że - oprócz Tomka i cm - dla innych też to jest interesujące :roll: Mam już też pomysły na następne zagadki.
Tomek - oczywiście nie widzę przeszkód, żebyś to wszystko wklejał do swojej galerii.
Nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość (Michał Anioł)

Awatar użytkownika
cm
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1665
Rejestracja: 19 stycznia 2007, o 14:22
Lokalizacja: Sienkiewicza - centrum świata ;-)

Post autor: cm » 24 czerwca 2007, o 13:19

RZ pisze:Ta publikacja to "Rynek w Kielcach" J.L. Adamczyka (1993). (...)uliczka Przejazd (między Leśną a Piotrkowską) z "Sentymentalnych Kielc"
Dokładnie o te zdjęcia mi chodziło :D
Mam nadzieję, że - oprócz Tomka i cm - dla innych też to jest interesujące
Wklejaj i nie miej wątpliwości! Zawsze jest szansa, że ktoś tu nawet przypadkim trafi i zainteresuje się tematyką :D

Awatar użytkownika
Grzegorz
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3006
Rejestracja: 31 maja 2006, o 17:10

Post autor: Grzegorz » 24 czerwca 2007, o 15:24

Jeśli mógłbym to chciałem złożyć "zamówienie" ( ;-) ) na zdjęcia z budowy osiedli Na Stoku i Świętokrzyskiego, oraz "Żółtego Wieżowca" i Dekom'u :-) Może ktoś z Was ma jakieś fotki :-)

Awatar użytkownika
RZ
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3623
Rejestracja: 29 marca 2006, o 20:48

Post autor: RZ » 26 czerwca 2007, o 20:01

Trochę historii:
Koleje dziejów sprawiły, że po Kongresie Wiedeńskim, gdy Kraków stał się wolnym miastem, trzeba było przenieść siedzibę władz województwa krakowskiego do innego miasta. Kielce, po 600 latach bycia prywatnym miastem biskupów krakowskich niedawno upaństwowione (w 1789 r.) niespodziewanie dostały swoją szansę. Najpierw grunt do awansu administracyjnego przygotowali Austriacy, którzy rządzili tu przez pierwsze lata rozbiorów i przenieśli do Kielc z Chęcin siedzibę powiatu oraz ustanowili tu dyrekcję górniczą. Niewątpliwe znaczenie miało też ustanowienie po raz pierwszy w 1806 r. diecezji kieleckiej. Atutem miasteczka były budynki pobiskupie: pałac i Gmach Leonarda. Ponieważ brany najpierw pod uwagę Miechów nie miał odpowiednich budynków, w 1816 r. zdecydowano siedzibą władz województwa krakowskiego ustanowić właśnie miasteczko Kielce. Jednocześnie dzięku S. Staszicowi stworzono w Kielcach pierwszą polską wyższą szkołę techniczną - Szkołę Akademiczno-Górniczą (działała 10 lat) i Główną Dyrekcję Górniczą. Fizycznie urzędy przeniosły się tu w roku 1818 r. Podobny awans spotkał wtedy Radom - stał się on siedzibą władz województwa sandomierskiego. Potem województwo przemianowano na gubernię krakowską, a następnie na gubernię kielecką.
W 1845 r. zmniejszono liczbę guberni w zaborze rosyjskim i Kielce na 21 lat utraciły status miasta gubernialnego - znalazły się w guberni radomskiej (wtedy naczelnikiem powiatu kieleckiego był Tomasz Zieliński). W 1866 r. Kielce z powrotem stały siedzibą rządu gubernialnego i z tego właśnie okresu pochodzą najstarsze znane mi zdjęcia.
Najpierw odnalezione zdjęcie pałacu (zdążyłem skopiować ze strony Echa Dnia :D ) - przygotowywano go właśnie do roli siedziby władz gubernialnych (przed 1845 r. rząd gubernialny mieścił się w Gmachu Leonarda):
Obrazek

Ponieważ było świeżo po Powstaniu Styczniowym carskie władze postanowiły zmienić wygląd Wzgórza Zamkowego. Odtąd nad miastem miała górować cerkiew, pomnik rosyjskiego panowania.
Oto zdjęcie z budowy cerkwi z 1868 r. z książki "Wzgórze Zamkowe w Kielcach" Adamczyka. Z tyłu widać katedrę przed przebudową:
Obrazek

W związku z tym "chwilę" po zrobieniu powyższego rewelacyjnego odnalezionego zdjęcia zdjęto hełmy z wież pałacu biskupiego, żeby nie konkurowały z cerkwią...
Obrazek
Powyłamywano tez portale z pałacu i przeniesiono je do nowej cerkwi...

Żeby otworzyć widok na cerkiew zburzono również jeden z najcenniejszych kieleckich zabytków - XVI-więczną Bramę Krakowską (dopiero co odrestaurowaną jako "starożytny zabytek" staraniem Tomasza Zielińskiego). Ale zachowało się jej zdjęcie sprzed wyburzenia:
Obrazek
Ostatnio zmieniony 31 lipca 2008, o 11:30 przez RZ, łącznie zmieniany 3 razy.
Nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość (Michał Anioł)

Awatar użytkownika
RZ
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3623
Rejestracja: 29 marca 2006, o 20:48

Post autor: RZ » 26 czerwca 2007, o 20:23

XVII-wieczny kościół pw. Świetej Trójcy oraz XVIII-wieczne seminarium oryginalnie wyglądały tak (z tyłu widać wieżyczkę cerkwi):
Obrazek

Na początku XX wieku Seminarium nadbudowano o jedno piętro, a kościołowi Świętej Trójcy zmieniono sygnaturkę (jest teraz z przodu).

Dzisiejsza kuria to XVIII-wieczny Dom Prepozyta ("proboszcza" kolegiackiego). Tak wyglądała przed przebudową, która miała miejsce w 1888 r.:
Obrazek

Tu dygresja: w bardzo słabej, chaotycznej "Historii Kielc" Massalskiego (nijak nie można się np. dowiedzieć, w którym miejscu na mapie miasta znajdowały się opisywane w tej części książki instytucje...) pod zdjęciem Kurii znajduje się podpis, z którego wynika, ze budynek został zbudowany w 1888 r... (nie polecam tej książki - a właściwie części ksiązki, tej która jest autorstwa dzisiejszego rektora AŚ 8) )
Nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość (Michał Anioł)

Awatar użytkownika
RZ
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3623
Rejestracja: 29 marca 2006, o 20:48

Post autor: RZ » 26 czerwca 2007, o 20:32

Moje najulubieńsze zdjęcie Rynku - z Sentymentalnych Kielc (zwróćcie uwagę na okna :) ) I znowu widac wieżyczkę cerkwi :!: :
Obrazek

Pierwsza wersja dzisiejszego ratusza (z "Rynku w Kielcach" Adamczyka). Ok. trzy lata po zrobieniu tego zdjęcia magistrat spłonął i został odbudowany z inną elewacją. dzisiejszy UM nawiązuje do tej pierwszej wersji, która powstała na bazie XVIII-wiecznej kamienicy:
Obrazek
Nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość (Michał Anioł)

Awatar użytkownika
Tomek
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1002
Rejestracja: 13 marca 2006, o 16:12
Lokalizacja: Kielce / Bytom

Post autor: Tomek » 26 czerwca 2007, o 20:33

RZ pisze:... (nie polecam tej książki - a właściwie części ksiązki, tej która jest autorstwa dzisiejszego rektora AŚ 8) )
Dzisiejszego senatora i byłego rektora ;) (Rektorem jest pani Regina Renz) A tak apropos to bardzo się ciesze ze wkoncu ten dzial forum sie ożywił (ukłony w kierunku RZ), ja narazie sporo pracuje i na wiele rzeczy nie mam czasu takze na pisanie tu ale odrobie to obiecuje.

Awatar użytkownika
RZ
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3623
Rejestracja: 29 marca 2006, o 20:48

Post autor: RZ » 26 czerwca 2007, o 20:39

Tomek pisze:Dzisiejszego senatora i byłego rektora ;) (Rektorem jest pani Regina Renz)
Wiem przecież :oops: Jakaś pomroka na mnie padła, gdy to pisałem - chyba przeniosłem sie w czasie :wink:
Nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość (Michał Anioł)

Awatar użytkownika
Grzegorz
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3006
Rejestracja: 31 maja 2006, o 17:10

Post autor: Grzegorz » 26 czerwca 2007, o 22:25

RZ pisze:...Żeby otworzyć widok na cerkiew zburzono również jeden z najcenniejszych kieleckich zabytków - XVI-więczną Bramę Krakowską (dopiero co odrestaurowaną jako "starożytny zabytek" staraniem Tomasza Zielińskiego). Ale zachowało się jej zdjęcie sprzed wyburzenia:
Obrazek
Uważam, że Brama Krakowska powinna zostać odbudowana! Może znalazłby się jakiś sponsor? A jak nie to może Unia dofinansuje? ;-) Co do cerkwii to choć niezbyt chlubnie wpisała się w historię naszego miasta to jednak jej też mi brakuje - świetnie by się z nią prezentowało nasze Stare Miasto - no i to kolejna wieża do skromnej wysokościowo panoramy Kielc ;-)

Awatar użytkownika
cm
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1665
Rejestracja: 19 stycznia 2007, o 14:22
Lokalizacja: Sienkiewicza - centrum świata ;-)

Post autor: cm » 27 czerwca 2007, o 08:23

Grzegorz pisze:Uważam, że Brama Krakowska powinna zostać odbudowana!
Taaaak, mój ulubiony postulat od lat... ale wyobraź sobie, jakie problemy komunikacyjne stworzyłoby zamknięcie dla ruchu samochodowego ul. JP II :!: Z drugiej strony - chcieć to móc, podobno.

Awatar użytkownika
RZ
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3623
Rejestracja: 29 marca 2006, o 20:48

Post autor: RZ » 27 czerwca 2007, o 09:42

Cerkiew, co by o niej nie mówić, była bardzo ładna, dlatego nieco ją rozpropagowałem pocztówkami :)
No ale jej nikt nie będzie odbudowywał... (ja jestem zwolennikiem dużej, stylowej tablicy informacyjnej z historią miejsca i szczególnym wyeksponowaniem fotografii cerkwi)
Ale odbudowa Bramy Krakowskiej :?: Odkąd dowiedziałem się, że zachowały się jej dokładne pomiary, też mi to ciągle chodzi po głowie. Skoro jest nas więcej, może dałoby się polobbować za tym pomysłem :) :!: .
Czy Stowarzyszenie jest tym zainteresowane? :)
Nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość (Michał Anioł)

Awatar użytkownika
BziQ76
Posty: 174
Rejestracja: 8 października 2005, o 11:21
Lokalizacja: Kielce - Sieje
Kontakt:

Post autor: BziQ76 » 27 czerwca 2007, o 12:35

RZ pisze:Cerkiew, co by o niej nie mówić, była bardzo ładna, dlatego nieco ją rozpropagowałem pocztówkami :)
No ale jej nikt nie będzie odbudowywał... (ja jestem zwolennikiem dużej, stylowej tablicy informacyjnej z historią miejsca i szczególnym wyeksponowaniem fotografii cerkwi)
Ale odbudowa Bramy Krakowskiej :?: Odkąd dowiedziałem się, że zachowały się jej dokładne pomiary, też mi to ciągle chodzi po głowie. Skoro jest nas więcej, może dałoby się polobbować za tym pomysłem :) :!: .
Czy Stowarzyszenie jest tym zainteresowane? :)
Z tego co wiem to planowane było ograniczenie ruchu kołowego w ścisłym centrum Kielc przy okazji przebudowy rynku. Chciałbym zobaczyć kiedyś odbudowaną Bramę Krakowską

Awatar użytkownika
Grzegorz
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3006
Rejestracja: 31 maja 2006, o 17:10

Post autor: Grzegorz » 27 czerwca 2007, o 15:56

cm pisze:
Grzegorz pisze:Uważam, że Brama Krakowska powinna zostać odbudowana!
Taaaak, mój ulubiony postulat od lat... ale wyobraź sobie, jakie problemy komunikacyjne stworzyłoby zamknięcie dla ruchu samochodowego ul. JP II :!: Z drugiej strony - chcieć to móc, podobno.
Ostatecznie ruch mógłby odbywać się w jednym kierunku przez Bramę Krakowską :D

Awatar użytkownika
RZ
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3623
Rejestracja: 29 marca 2006, o 20:48

Post autor: RZ » 1 lipca 2007, o 11:13

Trzy fotki z "Sentymentalnych Kielc":

XIX-wieczny budynek scholasterii koło katedry (wybudowany na miejscu wczesniejszej scholasterii drewnianej). Niestety wbrew stanowisku konserwatora zabytków w latach 80-tych został wyburzony, a na jego miejscu postawiono nowy budynek mający architekturą nawiązywać do oryginału (czyli dzisiejszą siedzibę Radia Plus). Uważam, że koniecznie trzeba przywrócić charakterystyczne ostrołukowe okna, które tak własnie wyglądały:
Obrazek

Wyburzone w latach 50-tych kamieniczki przy ul. Sienkiewicza między ulicami Dużą i Małą. Wtedy wybudowano nowy, bardziej oddlalony od ulicy budynek (powstał przez to placyk), w którym mieszczą się m.in. apteka, Desa i Flerynka:
Obrazek

Dom starców na Krakowskiej Rogatce:
Obrazek
Nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość (Michał Anioł)

ODPOWIEDZ