Kielce zapomniane

Dzieje, wspomnienia, fotografie, czyli dawne Kielce

Moderatorzy: Autor, sueno, Daniel, Sirek1

Awatar użytkownika
cm
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1665
Rejestracja: 19 stycznia 2007, o 14:22
Lokalizacja: Sienkiewicza - centrum świata ;-)

Post autor: cm » 30 marca 2012, o 19:34

Dzięki uprzejmości pana Antoniego Myśliwca (autora wszystkich poniższych zdjęć) mam przyjemność zaprezentować serię z początku lat 80.

Mam nadzieję, że wybaczycie szerokość 1024px, ale wydaje mi się, że tak się lepiej prezentują. Będę umieszczał po kilka z komentarzem.

Obrazek
Sienkiewicza - sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniach z Małą (Kilińskiego) i Dużą (Świerczewskiego), ciekawostka: parkomaty (nie pamiętam ich działających), pomiędzy panem w kapeluszu a Polonezem.

Obrazek
Sienkiewicza, bliżej dworca PKP. Ciekawostka: plakat na drzwiach ("zanim przystąpisz do strajku...").

Obrazek
Sienkiewicza, naprzeciwko Kościoła Ewangelickiego. Za czym kolejka ta stoi? Odpowiedź na neonie: mięso wędliny. Buda po prawej - Domy Towarowe Centrum O/Kielce. Na rogu hipotecznej znak "Stop" wg starego wzoru. Zwraca uwagę różnorodność środków lokomocji.

Obrazek
Sienkiewicza, obok teatru. Poszperałem w necie na temat sztuki na plakacie - "Mochnacki - sny o ojczyźnie". Historia jej wystawienia w Kielcach w linku, na dole strony (Od autora). Stąd wnioskuję, że zdjęcie zrobiono w 1981 r.

Obrazek
Sienkiewicza, delikatesy "Turysta".

Awatar użytkownika
RZ
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3623
Rejestracja: 29 marca 2006, o 20:48

Post autor: RZ » 30 marca 2012, o 21:38

Rewelacja! W dodatku moje dzieciństwo, bo wychowałem się w centrum i te zdjęcia "przywracają" mi pamięć :)
Sklep mięsny vis a vis kościoła (wtedy mówiło się "narodowego" bo użytkował go kościół polsko-katolicki - zresztą niektórzy dalej tak mówią) to był, jeszcze przed 1980 rokiem, "sklep komercyjny", w którym mięso i wędliny były drożej niż w "normalnych" sklepach. Ile ja się wystałem w tych kolejkach z moją babcią... Młodszym i mniej obeznanym w najnowszej historii czytelnikom wyjaśniam tę pozorną sprzeczność - w "normalnych" mięsnych sklepach głównym dostępnym asortymentem były ekspedientki.

Już sobie wyobrażam co może być w posiadaniu pana Myśliwca!! (to m.in. autor wielu pocztówek z tamtego okresu). Przy okazji dodam, że na 31 maja przygotowywana jest super rewelacyjna z naszego punktu widzenia wystawa zdjęć Janusza Buczkowskiego:
http://www.wici.info/Kalendarz,kielce_w ... 20123.html
Będą najprawdopodobniej m.in. wszystkie kieleckie lokale gastronomiczne z lat 60-tych i 70-tych!
Nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość (Michał Anioł)

Awatar użytkownika
cm
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1665
Rejestracja: 19 stycznia 2007, o 14:22
Lokalizacja: Sienkiewicza - centrum świata ;-)

Post autor: cm » 30 marca 2012, o 22:34

Już ostrzę sobie zęby na wystawę Buczkowskiego :D Dlaczego dopiero 31 maja!? :wink:

Póki co - kontynuuję serię zdjęć p. Antoniego Myśliwca.

Obrazek
Ul. Kozia (d. Świętokrzyska), MDK.

Obrazek
Pałac Biskupi w remoncie

Obrazek
ul. Kapitulna (Śliska) / Mała (Kilińskiego), poniżej powiększenie interesującego fragmentu. Jakaś akcja?
Obrazek

Obrazek
Prawdopodobnie ul. Bodzentyńska (Armii Czerwonej), ale nie na pewno (jakiś pomysł?)

Obrazek
A wszystko to pod czujnym okiem tow. Lenina - ul. Zagnańska (Dzierżyńskiego). Po prawej - budowa hali FSS Polmo-SHL

Awatar użytkownika
RZ
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3623
Rejestracja: 29 marca 2006, o 20:48

Post autor: RZ » 30 marca 2012, o 22:57

Na Świętokrzyskiej (czyli Koziej) w dzisiejszym MDK była siedziba Solidarności - przez okno były wystawione głośniki (tego akurat nie pamiętam, ale za to czytałem I tom Studiów Muzealno-Historycznych MHK ;) ).
Budek niestety nie potrafię skojarzyć.
Nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość (Michał Anioł)

Zdzisław S.
Posty: 231
Rejestracja: 14 lutego 2012, o 08:45
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Post autor: Zdzisław S. » 31 marca 2012, o 20:05

cm pisze: Obrazek
Prawdopodobnie ul. Bodzentyńska (Armii Czerwonej), ale nie na pewno (jakiś pomysł?)
Hm, mnie się kojarzą te budki z kiełbaskami i piwem, z rogiem Mielczarskiego i Piekoszowskiej. W każdym razie podobnie wyglądają ;)
A zdjęcia rewelacyjne! Poproszę o więcej :)

Z tym zdjęciem poniżej kojarzy mi wprowadzenie stanu wojennego wkrótce potem i osobiste wspomnienia...
Obrazek
Ul. Kozia (d. Świętokrzyska), MDK.
Dzień po 13 grudnia, a właściwie w następną noc, wysiadłem na dworcu kolejowym w Kielcach, a wraz ze mną grupka, głównie młodych ludzi wracających ze studiów. Nie było żadnych autobusów ani taksówek, za to nie brakowało ZOMO-wców z pałami i z nasuniętymi kaskami. Idąc Sienkiewicza zatrzymywali nas niemal na każdej przecznicy, sprawdzając dokumenty. Mróz był wtedy pamiętam, jak cholera!. Stopniowo grupka się kurczyła i w okolicy Źródłowej zostałem sam ze śliczną blondynką :). Zmęczeni kilkukilometrowym przymusowym nocnym spacerem usiedliśmy na jakiejś ławce na skwerku. Miałem na szczęście piwo w plecaku i w ten sposób zregenerowaliśmy siły. Później już spędzaliśmy ze sobą coraz więcej czasu... okazało się, że mieszkaliśmy blisko siebie na KSM-ie :)
Czy to dobrze czy to źle, kto to wie, kto to wie..:)

Awatar użytkownika
RZ
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3623
Rejestracja: 29 marca 2006, o 20:48

Post autor: RZ » 1 kwietnia 2012, o 00:20

Szewc bez butów chodzi, najciemniej jest pod latarnią itd... Dopiero teraz, dzięki pomocy pewnego zacnego człowieka, mam profesjonalnie poskanowane negatywy, które mi zostały po moim tacie - Jerzym. Gdy je zacząłem przeglądać pod kątem Kielc (tata robił zdjęcia głownie rodzinie i był w tym naprawdę dobry) okazało się, że jest ich więcej niż mi się wydawało. Ba, są tam niezłe niespodzianki!
Na początek robiąca wrażenie seria Kielc widzianych z Kadzielni. Około 1965 rok:
Obrazek

Te zaskakujące bloki z tyłu to ulica Południowa (czyli już za torami):
Obrazek

Tu bardzo dobrze widać browar Dłużewskiego:
Obrazek

Zdjęcia poniżej i powyżej są wymowne - jak inaczej wyglądałoby nasze miasto, gdyby nie powstały wieżowce osiedla Nowotki, tylko normalne pierzejowe rozwinięcie śródmieścia...
Obrazek

Powyższe zdjęcie nadaje się też do wątku o inwestycji Grzyba na Chęcińskiej - lada moment zniknie bowiem Instytut Chemii (wcześniej było tam LO im. H. Sawickiej).
Tu zaś pojawia się ulica Spacerowa:
Obrazek
Obrazek

I Krakowska:
Obrazek

Wystarczyłoby wzdłuż ulicy Bp Kaczmarka budować podobnie jak w przypadku osiedla Gagarina:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

EDYTA: zwiększyłem format zdjęć
Ostatnio zmieniony 7 kwietnia 2012, o 00:14 przez RZ, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość (Michał Anioł)

Awatar użytkownika
cm
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1665
Rejestracja: 19 stycznia 2007, o 14:22
Lokalizacja: Sienkiewicza - centrum świata ;-)

Post autor: cm » 1 kwietnia 2012, o 11:12

Wspaniałe zdjęcia! Tylko przydałyby się większe :wink:

Fajnie jest zobaczyć krajobraz jeszcze nie zmasakrowany przez bloczyska z okolic ul. Karczówkowskiej. Niesamowite, jak dominuje nad okoliczną zabudową kopuła d. cerkwi wojskowej, teraz taka malutka w stosunku do wybudowanych później sąsiadów.

Zdzisław S.
Posty: 231
Rejestracja: 14 lutego 2012, o 08:45
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Post autor: Zdzisław S. » 1 kwietnia 2012, o 11:27

Super zdjęcia! To ja też proponuję powiększyć, widać, że mają dobrą rozdzielczość.
Czy to dobrze czy to źle, kto to wie, kto to wie..:)

Awatar użytkownika
RZ
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3623
Rejestracja: 29 marca 2006, o 20:48

Post autor: RZ » 1 kwietnia 2012, o 11:38

No nie wiem... Po tym jak użytkownik portalu dobroni.pl wykorzystał zdobyte przeze mnie z trudem zdjęcia nie tylko nie powołując źródła, ale też pieczołowicie wymazując napis "inwestycje.kielce.pl/forum/" i wstawiając na to miejsce swój, uznałem że taka rozdzielczość jest optymalna ;) (zresztą i tak zwiększyłem do 800, a trzeba pamiętać, że to obciąża serwer - w regulaminie forum jest 600 ;) ).
Nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość (Michał Anioł)

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11713
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 1 kwietnia 2012, o 11:43

W tym otoczeniu dawny budynek Instytutu Chemii nabiera zupelnie innej wartosci i znaczenia.

Awatar użytkownika
RZ
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3623
Rejestracja: 29 marca 2006, o 20:48

Post autor: RZ » 1 kwietnia 2012, o 11:51

Właśnie. Powiedziałbym też, że wąziutki wieżowiec (mówiąc po dawnemu punktowiec) koło dawnej Biruty by tego raczej nie zepsuł. Zepsuły to pozostałe wieżowce.
Te zdjęcia pokazują dobitnie to na co już dawno zwróciłem uwagę - przez pierwsze 20 lat PRL-u budowano generalnie ładnie, pod koniec lat 60-tych rozpoczęła się dewastacja krajobrazu.
Nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość (Michał Anioł)

Zdzisław S.
Posty: 231
Rejestracja: 14 lutego 2012, o 08:45
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Post autor: Zdzisław S. » 1 kwietnia 2012, o 12:13

Te jednakowe bloki miały swój ideologiczny wyraz wtedy - wszyscy są równi i mieszkają w takich samych warunkach. To była też najtańsza forma masowego budownictwa mieszkalnego. Podobne wielorodzinne klocki budowano również w PGR-ach, ale w mniejszej skali.
Zmieniła się ideologia i teraz utożsamiamy się z inną - indywidualistyczną. Tylko co zrobić z tą spuścizną PRL-u?
Czy to dobrze czy to źle, kto to wie, kto to wie..:)

Awatar użytkownika
RZ
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3623
Rejestracja: 29 marca 2006, o 20:48

Post autor: RZ » 1 kwietnia 2012, o 12:44

Ideologia oczywiście miała znaczenie, ale to jest też kwestia krajobrazu, estetyki przestrzeni miejskiej. W tamtym czasie przecież protestowano (na ile to było możliwe, a więc nie negując ideologii) przeciwko niszczeniu "parawanowcami" barokowej osi Wzgórze Zamkowe-Karczówka czy budowie osiedla Podkarczówka.
Nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość (Michał Anioł)

Zdzisław S.
Posty: 231
Rejestracja: 14 lutego 2012, o 08:45
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Post autor: Zdzisław S. » 1 kwietnia 2012, o 13:19

Nie wyburzymy bloków, jak w USA, bo mamy potężne potrzeby mieszkaniowe w Kielcach. Możemy natomiast złagodzić skutki takiej "ubranistyki" przez tworzenie infrastruktury dla ludzi. Widziałem też w innej części forum przykłady, jak zmieniać bloki przy okazji termoizolacji. Wiele fajnych i wiele takich sobie... Widać na tych pozytywnych, że wystarczy dodać drobny nieraz element architektury i ładnie pomalować, aby blok nabrał indywidualnego charakteru. Podobnie z kamienicami, nie niszcząc przeszłości, można wkomponować je w teraźniejszość i przyszłość. Ale potrzebne są plany zagospodarowanie przestrzennego. Bez tego żywioł wolnoamerykanki, gdzie ludzie są nieważni, tylko interes, może doprowadzić do większej pokraczności niż PRL-wskiego krajobrazu. Dlatego np. tak nie znoszę Warszawy ;)
Kielce mogą być pięknym, przyjaznym miastem z klimatem. Inni mogliby nam zazdrościć :)
Czy to dobrze czy to źle, kto to wie, kto to wie..:)

Awatar użytkownika
cm
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1665
Rejestracja: 19 stycznia 2007, o 14:22
Lokalizacja: Sienkiewicza - centrum świata ;-)

Post autor: cm » 1 kwietnia 2012, o 19:07

RZ pisze:No nie wiem... Po tym jak użytkownik portalu dobroni.pl wykorzystał zdobyte przeze mnie z trudem zdjęcia nie tylko nie powołując źródła, ale też pieczołowicie wymazując napis "inwestycje.kielce.pl/forum/" i wstawiając na to miejsce swój, uznałem że taka rozdzielczość jest optymalna ;)
Myślisz, że gdyby miały 600px, to by nie wymazał? :wink:
Do druku się przy takiej rozdzielczości i tak nie nada, a umieszczając cokolwiek w internecie trzeba się liczyć z tym, że ktoś to sobie weźmie i nie wiadomo do czego wykorzysta.
(zresztą i tak zwiększyłem do 800, a trzeba pamiętać, że to obciąża serwer - w regulaminie forum jest 600 ;) ).
Oj tam, skoro przekroczyłeś do 800, to do 1000 też możesz :D
Poza tym zdjęcia hostujemy na zewnętrznych serwerach (imageshack itp.), więc co to ma do obciążenia? Ten regulamin jest już nieżyciowy moim zdaniem. Podejrzewam, że zamysłem ograniczenia szerokości było niedopuszczanie do rozjeżdżania się forum na monitorach o małej rozdzielczości i miało to sens jeszcze parę lat temu, a w tej chwili już niewielki procent użytkowników ma rozdzielczość poniżej 1024x768. Postulowałbym zmiany.

ODPOWIEDZ