Kielce zapomniane

Dzieje, wspomnienia, fotografie, czyli dawne Kielce

Moderatorzy: Autor, sueno, Daniel, Sirek1

woj58
Posty: 3
Rejestracja: 28 października 2013, o 10:01
Lokalizacja: Kielce

Post autor: woj58 » 9 listopada 2013, o 15:43

Witam
dla interesujących się historią Kielc, udostępniam film, który jest składanką filmów amatorskich z lat 50 i 60 pokazuje życie codzienne w Kielcach, również różne uroczystości np. otwarcie dworca PKP w 1970 roku, jest to 1 część, wkrótce udostępnię część 2 lata 70, pochody 1 majowe, nawet jadącą przez Sienkiewicza podczas pochodu lokomotywę
oto link
http://youtu.be/zXRBMhJpUBk

Mirek
Posty: 87
Rejestracja: 24 października 2006, o 14:53
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Mirek » 10 listopada 2013, o 12:15

Niesamowite, zwłaszcza ujęcia na ulicy, zwykłych ludzi. Oglądając takie filmy możemy sobie uświadomić ilu ludziom, których już nie ma zawdzięczamy to co mamy obecnie. Pomimo częstej krytyki tamtych czasów warto uświadomić sobie w jak trudnych czasach przyszło im żyć i działać a mimo to tak wiele się udało zrobić. Fajny fragment z otwarcia dworca PKP - ciekawe co powiedzieliby ludzie zaangażowani w budowę tego dworca dziś w obliczu powszechnej jego krytyki i perspektywy wyburzenia... Ilu z nich jeszcze żyje?
Super, czekam na drugą część. Czy będzie z dźwiękiem?

a1016
Posty: 14
Rejestracja: 7 kwietnia 2012, o 19:46
Lokalizacja: CK

Post autor: a1016 » 10 listopada 2013, o 13:04

Bardzo fajne i ciekawe, szkoda, że w pierwszej części (tej najstarszej `50 `60nie ma szerszych planów).
Czekamy na część B.

Awatar użytkownika
spidimarcin
Posty: 213
Rejestracja: 16 lipca 2013, o 14:27
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Post autor: spidimarcin » 10 listopada 2013, o 15:31

Wechikuł czasu :shock:

Awatar użytkownika
Baranówczanin
Posty: 91
Rejestracja: 14 listopada 2012, o 18:12

Post autor: Baranówczanin » 10 listopada 2013, o 16:20

Super sprawa, szkoda, że duża część filmów bardzo słabej jakośći, dlatego brakuje im ,,kopa". Widać, postęp, na początku wozy z kołami drewnianymi,a potem ogumione.
Baranówek od 1929 roku w Kielcach. :-)

woj58
Posty: 3
Rejestracja: 28 października 2013, o 10:01
Lokalizacja: Kielce

Post autor: woj58 » 10 listopada 2013, o 17:12

No niestety jakość jest taka a nie inna, filmy były robione amatorską kamerą prawdopodobnie 8mm, w oryginale mam w lepszej rozdzielczości (720x576) mpg2, mając odpowiednie oprogramowanie można by je polepszyć ułożyć w jakąś chronologiczną całość dodać komentarz muzykę oraz napisy szczególnie w miejscach których już niema, powycinać niektóre fragmenty które się powtarzają. Ja niestety nie mam odpowiedniego oprogramowania. OTO 2 CZĘŚĆ http://youtu.be/rMh1KKw_YtI
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
cm
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1665
Rejestracja: 19 stycznia 2007, o 14:22
Lokalizacja: Sienkiewicza - centrum świata ;-)

Post autor: cm » 12 listopada 2013, o 09:07

Filmy - rewelacja. Może dałoby się zainteresować nimi Muzeum Historii Kielc?
Jeszcze nie udało mi się wszystkiego obejrzeć, bo materiału jest sporo, ale zarezerwuję sobie któryś wieczór na seans :) Jedyne, czego szkoda, to mała ilość szerszych planów, przez co trudno zidentyfikować miejsca. Ale tego nie przeskoczymy.

Awatar użytkownika
Tomasso
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 589
Rejestracja: 13 kwietnia 2006, o 17:47
Lokalizacja: Kielce - Sieje
Kontakt:

Post autor: Tomasso » 24 listopada 2013, o 15:40

Te filmy są niesamowite, teraz przydałby się ktoś aby je podrasować (oczyścić, powycinać zdublowane fragmenty i podstawić muzykę).
Pozwoliłem sobie zrobić kilka zrzutów jakie ciekawostki znalazłem:

Obrazek
Wijąca się Silnica przy Okrzei/1 Maja
Obrazek
Okolice ronda HG - w oddali widać dawną 14-tke pod kościołem
Obrazek
Nieistniejący budynek w drodze IXWK - w oddali budynek ZDZ-tu
Obrazek
Fragment 1 Maja, dalej kościół Świetego Krzyża
Obrazek
Ulica Żelazna - w oddali dawny Polmozbyt
Obrazek
Ś.P. CPN na Żytniej
Obrazek
Dom-dworek w miejscu obecnej Biruty
Obrazek
.... i ciekawostka, budowali nowy budynek z cegieł z rozbiórki?Nic dziwnego że potem było zimno, pleśń i dziadostwo.

Awatar użytkownika
cm
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1665
Rejestracja: 19 stycznia 2007, o 14:22
Lokalizacja: Sienkiewicza - centrum świata ;-)

Post autor: cm » 24 listopada 2013, o 21:50

Te filmy to kopalnia genialnych ujęć, np. ul. Staszica z drewnianym domkiem w miejscu obecnego Banku Śląskiego, sporo widoczków ul. Żelaznej sprzed budowy drugiego pasma, stare dworce PKP i PKS... Jest też trochę fragmentów młodszych, niż lata 50. i 60., np. widać świeżo zbudowane bloki na Sadach - początek lat 70. Filmy są super. Jedyne, co by im się teraz przydało, to profesjonalny montaż i fachowy opis (lata i lokalizacje).

Zdzisław S.
Posty: 231
Rejestracja: 14 lutego 2012, o 08:45
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Kielce zapomniane

Post autor: Zdzisław S. » 17 grudnia 2013, o 00:23

Jestem tego samego zdania
Czy to dobrze czy to źle, kto to wie, kto to wie..:)

Awatar użytkownika
Ahmed
Posty: 239
Rejestracja: 19 maja 2008, o 17:56

Re: Kielce zapomniane

Post autor: Ahmed » 5 lutego 2014, o 11:35

Mój kraj Polska, moja Ojczyzna Świętokrzyskie, mój Dom Kielce

Awatar użytkownika
malpka
Posty: 49
Rejestracja: 20 października 2010, o 09:21
Lokalizacja: Kielce

Re: Kielce zapomniane

Post autor: malpka » 5 lutego 2014, o 17:58

A TO już tu było?

Obrazek

Awatar użytkownika
RZ
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3623
Rejestracja: 29 marca 2006, o 20:48

Re: Kielce zapomniane

Post autor: RZ » 26 maja 2014, o 21:21

Zapraszam!
zatylki.jpg
zatylki.jpg (79.91 KiB) Przejrzano 4520 razy
Nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość (Michał Anioł)

Awatar użytkownika
Baranówczanin
Posty: 91
Rejestracja: 14 listopada 2012, o 18:12

Re: Kielce zapomniane

Post autor: Baranówczanin » 24 stycznia 2015, o 20:41

RZ Kierowniku, może jeszcze jakieś zdjecia by się znalazły?
Baranówek od 1929 roku w Kielcach. :-)

Awatar użytkownika
RZ
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3623
Rejestracja: 29 marca 2006, o 20:48

Re: Kielce zapomniane

Post autor: RZ » 25 stycznia 2015, o 17:38

Zapewne by się znalazły, ale cały mój internetowy czas poświęcany Kieleckim Inwestycjom w ostatnich czasach pożarł niestety facebook. Nigdy nie byłem jego fanem i właściwie nie korzystam z fb "prywatnie". Chcąc nie chcąc swoją aktywność tam przeniosłem, bo jest to dziś skuteczniejsze od forum narzędzie wpływania na opinię publiczną (ostatni przykład to sprawa dawnej kawiarni Biruta - w tym przypadku "zaiskrzyło" i cała Polska to komentowała - setki ponownych udostępnień, komentarze w tysiącach, w końcu materiał na portalu BRYLA.PL). Dodatkowo ciągle się coś zmienia na niekorzyść na portalach, na których udostępniałem zdjęcia (najpierw fotosik, potem imageshack). Znacznie łatwiej tworzy się albumy na fb, dlatego zaczynam wznawiać swoją działalność historyczno-fotograficzną na fanpage'u KI https://www.facebook.com/kieleckieinwestycjeprzy okazji łącząc to z tematami współczesnymi, w które staram się angażować w ramach Stowarzyszenia Kieleckie Inwestycje.
Ponadto Autor (Jerzy Stradomski) szukuje nową odsłonę portalu KI. Sprawa się opóźnia, ale w końcu zaistnieje (bo sporo już zostało zrobione). Planujemy tam m.in. całościowe materiały o charakterze m.in. historyczno-publicystycznym z albumami.
Nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość (Michał Anioł)

ODPOWIEDZ