Psałterz wrześniowy i pomnik Homo Homini

Ważne wydarzenia z całego regionu.

Moderatorzy: Autor, sueno, Daniel, Sirek1

Awatar użytkownika
Lukash
Kontakt:

Post autor: Lukash » 11 września 2006, o 01:38

Obrazek

Obchody piątej rocznicy ataku na WTC

Uroczystym pokazem filmy "Lot 93", który opowiada historię jednego z uprowadzonych 11 września samolotów, rozpoczęły się wczoraj obchody piątej rocznicy ataku na WTC.

Gościem specjalnym był prof. Aleksander Smolar, prezes Fundacji im. Stefana Batorego. Uczestnicy pokazu wysłuchali jego wykładu o tym, jak po zamachu na WTC zmienił się świat.

A dziś o godz. 17.30 uroczystość odsłonięcia pomnika Homo Homini. 2630 uczniów kieleckich szkół zapali znicze, na każdym będzie imię i nazwisko jednej ofiary terrorystów.

Z tego powodu w godz. 15-18.30 wyłączony z ruchu zostanie odcinek ulicy Ściegiennego od Gagarina do Husarskiej. Objazdy dla ciężarówek poprowadzono ulicami Gagarina, al. Legionów, Marmurową, Husarską i Wapiennikową. Autobusy komunikacji miejskiej kursować będą normalnie.

Na godz. 19.30 w hali przy ul. Bocznej zaplanowano rozpoczęcie prapremiery "Psałterza wrześniowego", czyli III części oratorium Piotra Rubika i Zbigniewa Książka. W godz. 16-22.30 zamknięte zostaną ulice Dzika, Sucha, Dolna, Boczna, Okrężna i Żwirowa.

Obrazek
Fot. Jarosław Kubalski / AG

:arrow: http://miasta.gazeta.pl/kielce/1,35255,3608290.html

Awatar użytkownika
Nowak
Ranga: Inspektor nadzoru ;)

Post autor: Nowak » 11 września 2006, o 08:25

A w Wikipedi juz jest hasło o kieleckim pomniku :) http://pl.wikipedia.org/wiki/Homo_Homini

Oskar
Kontakt:

Post autor: Oskar » 11 września 2006, o 14:44

A wlasnie, przypomnialo mi sie. Mial byc jakis telebim wystawiony na stadionie i co? Sprawa ucichla i chyba nic z tego nei wyszlo, a szkoda bo kilka tysiecy Kielczan i nie tylko z pewnoscia by przyszlo.

Awatar użytkownika
Michał

Post autor: Michał » 11 września 2006, o 15:19

oskar_mks pisze:A wlasnie, przypomnialo mi sie. Mial byc jakis telebim wystawiony na stadionie i co? Sprawa ucichla i chyba nic z tego nei wyszlo, a szkoda bo kilka tysiecy Kielczan i nie tylko z pewnoscia by przyszlo.
Już od rana montowany jest na stadionie lekkoatletycznym.

Oskar
Kontakt:

Post autor: Oskar » 11 września 2006, o 15:58

Uu no to mile zaskoczenie :)

Wie ktos w takim razie o ktorej zaczyna sie "Psalterz"? Raz "Gazeta" podaje godzine 19, raz 19:30.

voodoo

Post autor: voodoo » 11 września 2006, o 17:26

Zdjęcie zrobione pare minut po rozpoczęciu uroczystości:
Obrazek

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Kontakt:

Post autor: Autor » 11 września 2006, o 18:08

Zaraz sie zaczyna oratorium, hala pelna, gosci mnostwo i sie zachwycaja. Relacjonuje moja mama 8) 8) 8)

Awatar użytkownika
Nowak

Post autor: Nowak » 11 września 2006, o 19:36

Ja siedze w pokoju i slucham tego oratorium.. Przesadzili z naglosnieniem.. ciekawe co sie musi dziac pod hala.. :lol:

Awatar użytkownika
Lukash
Kontakt:

Post autor: Lukash » 11 września 2006, o 22:25

Naos pisze:Ja siedze w pokoju i slucham tego oratorium.. Przesadzili z naglosnieniem.. ciekawe co sie musi dziac pod hala.. :lol:
U mnie podobnie :). A na balkonie to już w ogóle pełen komfort słuchania :D.

Teraz podzielę się mymi dzisiejszymi materiałami. Na początek zdjęcia (wykonane na godzinę przed rozpoczęciem uroczystości - przechodziłem obok pomnika, miałem aparat pod ręką, więc pokusiłem się o pstryknięcie kilku fotek):
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Ogólnopolskie stacje telewizyjne nie pokusiły się o zbyt wiele informacji na temat dzisiejszej uroczystości w swych serwisach informacyjnych. W Wiadomościach TVP ani słowa. Fakty TVN - trochę lepiej, ale bez rewelacji. Poniżej link do tejże wzmianki (nagrałem przez tuner TV):
Obrazek
(kliknij obrazek aby obejrzeć)

Oskar
Kontakt:

Post autor: Oskar » 11 września 2006, o 22:28

Wcale nic nie przesadzili. Przy telebimie wszystko bylo slychac idealnie, nie za glosno, nie za cicho. Ludzi sporo, mysle ze 3-4tys nawet. Podobalo sie tylko troszki chlodno.

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Kontakt:

Post autor: Autor » 11 września 2006, o 22:36

Wielkie dzięki za relacje z TVN, a jak bylo poza TVP, Polsat coś mowił?

Awatar użytkownika
Lukash
Kontakt:

Post autor: Lukash » 11 września 2006, o 22:46

autor pisze:Wielkie dzięki za relacje z TVN, a jak bylo poza TVP, Polsat coś mowił?
Niestety hie oglądałem Wydarzeń, ale na stronie wydarzenia.wp.pl znalazłem tylko to http://wydarzenia.wp.pl/kat,33318,wid,8 ... omosc.html, a tu nie ma wzmianki o Homo Homini (jest tylko mowa o pomniku polskich ofiar WTC w Warszawie).

Awatar użytkownika
Michał

Post autor: Michał » 11 września 2006, o 22:54

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Lukash
Kontakt:

Post autor: Lukash » 11 września 2006, o 23:08

Obrazek
W Kielcach odsłonięto pomnik Homo Homini

"Jestem wdzięczny ludziom zaangażowanym w inicjatywę pomnika Homo Homini" - napisał prezydent George W. Bush przesłaniu do kielczan. Wczoraj uroczyście uczczono pamięć ofiar zamachów terrorystycznych.

Przez pół godziny 2630 uczniów klas V i VI składało znicze pod odsłoniętym wczoraj pomnikiem Homo Homini. Uroczystości między cmentarzami przy ul. Ściegiennego przyglądało się około 400 kielczan.

List prezydenta Stanów Zjednoczonych George'a W. Busha odczytał David Moris, pierwszy sekretarz ds. politycznych ambasady USA w Polsce. "Wasza pozytywna praca szerzy wzajemne zrozumienie pomiędzy narodami i pomaga budować bardziej przyjazny świat dla naszych dzieci i wnuków", napisał Bush (cały list na stronie 2).

Emocjonalne przemówienie wygłosił prezydent Kielc Wojciech Lubawski: - Świat nie jednoczy się w proteście [przeciw terroryzmowi - red], nie przetaczają się przez największe miasta świata tłumy demonstrujących - powiedział. - Dlaczego? Czyżby terroryzm był powszechnie akceptowany? Może strach nas paraliżuje? A może walkę o pokój uznajemy za beznadziejną? - pytał Lubawski.

Potem podeszły dzieci. Ustawiały znicze, stojąc w rządach, klasa po klasie. Świeczki zajęły więcej miejsca na bruku, niż sam pomnik. - To robi na mnie ogromne wrażenie, nie mogę powstrzymać emocji - powiedział "Gazecie" przez łzy David Moris.

- To jest dopiero performance, niech się artyści schowają, wspaniały pomysł - komentował twórca pomnika prof. Adam Myjak.

Monument Homo Homini odsłonili uczniowie SP nr 5 Justyna Maślana i Michał Grzesik.

Pomnik składa się z dwóch półtoratonowych części, w kształcie pękniętych jedynek. Ma sześć metrów wysokości. Oprócz napisu "wrzesień 2001" znajdzie się tablica z miejscami i datami, gdzie od tamtego czasu terroryści dokonali szczególnie krwawych zamachów, jak w Biesłanie, Madrycie, Londynie, Bali. Jest jeszcze miejsce na tablicę z nazwiskami fundatorów. Obelisk kosztował około 400 tys. zł. Składki po 20 tys. zł wpłaciło 20 osób. Ich nazwiska w kolejności alfabetycznej znajdą się na tablicy przy pomniku.

We wczorajszych uroczystości wzięli udział przedstawiciele ambasad: USA, Izraela, Federacji Rosyjskiej, Hiszpanii, Indonezji oraz Indii. Wieczorem przy ul. Bocznej odbyła się premiera oratorium "Psałterz Wrześniowy".

:arrow: http://miasta.gazeta.pl/kielce/1,35255,3611739.html

Awatar użytkownika
Lukash
Kontakt:

Post autor: Lukash » 11 września 2006, o 23:56

Obrazek
Polska pamięta o tragedii z 11 września

W wielu miastach Polski uczczono pamięć ofiar tragedii z 11 września 2001 roku. W Kielcach odsłonięto pomnik Homo Homini, upamiętniający ofiary z World Trade Center. W Warszawie i Suwałkach złożono kwiaty przed pomnikami polskich ofiar ataku. Polskie MSZ wydało specjalne oświadczenie.

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski zaapelował podczas uroczystości: „Niech ten pomnik – dzieło wybitnego artysty prof. Adama Myjaka – przypomina nam, że żyjemy w czasie wojny i starania o pokój są naszym obowiązkiem”.

Symbolizujący „protest wobec terroryzmu” 6-metrowej wysokości spiżowy pomnik Homo Homini (Człowiek Człowiekowi), przedstawiający dwa walące się na siebie wieżowce, albo „zranioną” liczbę 11, stanął na wzgórzu między kieleckimi cmentarzami przy ulicy Ściegiennego.

2630 dzieci zapaliło wokół niego znicze z nazwiskami osób zabitych przed pięcioma laty w Nowym Jorku. W ten sposób każde z nich zobowiązało się „zostać strażnikiem pamięci”.

Obrazek

Więcej pod adresem
:arrow: http://ww6.tvp.pl/120,20060911393615.strona

--------------------------------------------------------------------------------------

Honor TVP ratuje Panorama (wybaczcie słabą jakość, ale ten fragment wycinałem z pliku ASF Panoramy dostępnej na stronie tvp.pl, którego autor powinien zostać powieszony za kompletny brak pojęcia o kompresji wideo i to dzięki niemu mamy m.in. rozstrojony obraz z dźwiękiem)
Obrazek
(kliknij na zdjęcie aby obejrzeć)

ODPOWIEDZ