Psałterz wrześniowy i pomnik Homo Homini

Ważne wydarzenia z całego regionu.

Moderatorzy: Autor, sueno, Daniel, Sirek1

Awatar użytkownika
Jarek
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1118
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 22:35
Lokalizacja: Kielce - Bocianek

Post autor: Jarek » 11 listopada 2006, o 00:11

Naszło mnie i podjechałem sobie przed samą północą pod pomnik. Pusty parking, pusto wokół. Pospacerowałem wokół, super atmosfera... szkoda tylko że nie paliły się znicze, których faktycznie było sporo pod pomnikiem.

Polecam każdemu coś takiego. Warto.

Mam zdjęcia ale robione telefonem - wrzuce jutro.
Kielce - tu jest moje miejsce, tu jest mój dom.

Awatar użytkownika
Sz.J.
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1113
Rejestracja: 22 września 2005, o 18:14
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Sz.J. » 11 listopada 2006, o 00:26

Może ktoś wie gdzie ma być umieszczona tablica z nazwiskami Polaków, którzy zgineli w zamachach?
Bo jak na pomniku to jestem przeciw!
Straci on swój uniwersalny charakter, nie powinno sie wyróżniać jednej narodowości.

corse
Posty: 207
Rejestracja: 5 stycznia 2006, o 21:47
Lokalizacja: Korsyka

.....

Post autor: corse » 12 listopada 2006, o 02:00

Informacja z dnia - 26 . 09 . 06 ( Gazeta Wyborcza ) ....
nazwiska zabitych rodem z Polski
na '' pionowej jedynce '' .
I tak na marginesie ....
mam marzenie :
niech replika
naszego '' Homo Homini ''
stanie sobie skromnie w Nowym Jorku .... ( :) ) .

Awatar użytkownika
CKfan
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4200
Rejestracja: 20 grudnia 2005, o 20:56
Lokalizacja: Kielce os. Jagiellońskie

Post autor: CKfan » 12 listopada 2006, o 02:13

I to marzenie może się spełni, bo amerykańska Polonia chce postawić replikę w Nowym Jorku :) Może się uda
Sorry, takiego mamy prezydenta...

Awatar użytkownika
tom
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 2504
Rejestracja: 29 grudnia 2005, o 10:15
Lokalizacja: Kielce, Lublin
Kontakt:

Post autor: tom » 9 stycznia 2007, o 18:25

Obrazek

Dewastacja pomnika "Homo homini" w Kielcach

Kielecka policja ustala, kto zniszczył fragment pomnika „Homo Homini”. Jak powiedziała Radiu Kielce Karolina Sot rzecznik prasowy Komendanta Miejskiego Policji – po południu funkcjonariusze otrzymali informację, że z pomnika oderwanych zostało kilka liter.
Gdy policjanci dojechali na miejsce okazało się, że uszkodzona jest również kostka brukowa, którą wyłożony jest plac wokół pomnika.

:arrow: http://www.radio.kielce.com.pl/index.php?go=3&id_k=1069
Komisja Rewizyjna czuwa!

Awatar użytkownika
MAŁY
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1664
Rejestracja: 29 lipca 2006, o 21:43
Lokalizacja: KIELCE_oś.Świetokrzyskie

Post autor: MAŁY » 9 stycznia 2007, o 18:54

no nie wstyd jak nie wiem , jak ktoś ma sumienie jeszcze w takim miejscu! :evil:
Kielce- Tu jest moje miejsce! Tu sie urodziłem i tu zakończyć żywot swój pragnę!
Obrazek

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3940
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Post autor: Sirek1 » 9 stycznia 2007, o 22:35

Obrazek
Co zrobił człowiek pomnikowi
ziem2007-01-09, ostatnia aktualizacja 2007-01-09 18:21

Wandale uszkodzili wczoraj pomnik Homo Homini. Monument upamiętniający ofiary krwawych ataków terrorystycznych przełomu wieków stracił dwie mosiężne litery. Wandale wyrwali też znajdująca się w otoczeniu pomnika kostkę brukową.

Nie była to raczej kradzież - jedną literę strażnicy miejscy odnaleźli rzuconą w krzaki. Na wszelki wypadek wczoraj przez kilka godzin pilnowali pomnika. - Zgłoszenie dostaliśmy około godziny 17. Trwają oględziny, rozpoczniemy poszukiwanie sprawców - powiedziała wieczorem Karolina Sot, rzeczniczka świętokrzyskiej policji.

Monument Homo Homini (po łacinie "człowiek człowiekowi") został odsłonięty 11 września 2006 roku, w piątą rocznicę zamachu na wieże World Trade Center w Nowym Jorku. Znajdują się na nim m.in. mosiężne litery i cyfry z datą nowojorskich zamachów i nazwami miast, gdzie dochodziło do zamachów. Ma jeszcze dojść tablica z opowieścią, co wydarzyło się w Nowym Jorku, oraz nazwiska Polaków, którzy zginęli podczas tego zamachu.
:arrow: http://miasta.gazeta.pl/kielce/1,35255,3838809.html

Awatar użytkownika
MeehoweCK
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3317
Rejestracja: 25 września 2005, o 17:41
Lokalizacja: Warszawa / Kielce
Kontakt:

Post autor: MeehoweCK » 9 stycznia 2007, o 22:53

Ręce opadają :? (a temu kto to zrobił niech odpadną :evil: ) Czy naprawdę trzeba wszędzie umieszczać patrol z psem? :? Chciałbym, aby wandale płacili ogromne kary i bez żadnego umarzania z racji niemożliwości ściągnięcia. W końcu każdy ma jakieś tam źródło utrzymania. Mniejsze lub większe. Niech mu wejdą na połówkę pensji, emerytury, renty, zasiłku czy co tam ma i ściągają dotąd aż ściągną całość z odsetkami. A on niech nawet głodem przymiera za głupotę
Ambicja to coś co prowadzi ludzkość do postępu, a ludzi do depresji

voodoo
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1224
Rejestracja: 5 września 2006, o 12:28
Lokalizacja: Kielce/Ślichowice

Post autor: voodoo » 10 stycznia 2007, o 08:11

Obrazek
Pomnik Homo Homini ofiarą

Jedyny w Polsce pomnik ku czci ofiar ataków terrorystycznych padł ofiarą wandali. Wczorajszej nocy ktoś zniszczył napis znajdujący się pod pomnikiem.

Pomnik został odsłonięty w piątą rocznice zamachów na nowojorskie World Trade Center. Kosztował 400 tysięcy złotych. Miał być symbolem sprzeciwu przeciwko terrorystycznym atakom na cywilną ludność.

Jednak sam stał się ofiarą. Wczorajszej nocy ktoś zniszczył napis znajdujący się pod pomnikiem. Wraz z kostką brukową wyrwał trzy pierwsze litery z napisu "Wrzesień 2001. O akcie wandalizmu władze miasta dowiedziały się od nas.
- Natychmiast wyślę tam patrol straży miejskiej - stwierdził Czesław Gruszewski, wiceprezydent Kielc.

Zapewnił, że napis zostanie bardzo szybko uzupełniony, a strażnicy uczuleni, żeby w przyszłości zwracali większą uwagę podczas nocnych patroli na pomnik.

Ostrożnie na ten temat wypowiada się Wojciech Bafia, zastępca komendanta Straży Miejskiej. - Mamy tylko dwa nocne patrole, więc jeśli będziemy w okolicach pomnika Homo Homini, to nie będzie nas gdzieś indziej - zauważa.

Nie wiem po co to było rozumiem jakiegoś pijaczka kopnie w coś rozwali ale żeby iśc w nocy specjalnie i trudzić się to już kompletny debilizm

:evil:

Awatar użytkownika
Jarek
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1118
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 22:35
Lokalizacja: Kielce - Bocianek

Post autor: Jarek » 14 stycznia 2007, o 15:29

voodoo pisze:Wczorajszej nocy ktoś zniszczył napis znajdujący się pod pomnikiem.
Co za sk****** :/ Nie dość że powinien taki naprawić szkodę, to przez najbliższy rok, dzień w dzień porządkować okolicę wokół pomniku.

Ostatnio coaz bardziej mam dość tego narodu... :(
Kielce - tu jest moje miejsce, tu jest mój dom.

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3940
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Post autor: Sirek1 » 21 marca 2007, o 18:43

Obrazek
Żywica zamiast brązu


Napis "Wrzesień 2001" przed pomnikiem Homo Homini, z którego zostały skradzione dwie litery, został uzupełniony. Tym razem Wydział Gospodarki Komunalnej zlecił wykonanie tego napisu z żywicy zbrojonej, zamiast cennego brązu. - Mamy nadzieję, że uchroni to pomnik przed kolejnymi aktami wandalizmu - mówi Grażyna Ziętal, kierownik Referatu Usług Komunalnych.

:arrow: http://www.um.kielce.pl/pl/biuro_prasow ... rt107.html

Oskar
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1330
Rejestracja: 19 marca 2006, o 14:34
Lokalizacja: Śródmieście
Kontakt:

Post autor: Oskar » 29 kwietnia 2007, o 22:59

Trochę pomieszany ten temat, ale co tam...

Obrazek

Czwarte oratorium Zbigniewa Książka

Kolejne oratorium Zbigniewa Książka "Siedem pieśni Maryi" będzie miało premierę we wrześniu w Kielcach. Muzykę skomponuje Bartłomiej Gliniak. Ma to być utwór znacznie poważniejszy niż oratoria stworzone z Piotrem Rubikiem.


Tekst "Siedmiu pieśni Maryi" powstał dla księży z sanktuarium Najświętszej Maryi Panny w Leśniowie z wdzięczności za wyleczenie młodego człowieka. - Syn mojego przyjaciela zachorował na sepsę. Był w bardzo złym stanie. Zdaniem lekarzy pomóc mogła mu już tylko modlitwa. Poprosiłem księży z sanktuarium w Leśniowie, żeby modlili się za niego. Oni spełnili moją prośbę. Syn mojego przyjaciela przeżył. Z wdzięczności postanowiłem napisać dla nich "Siedem pieśni Maryi". Klasztor w Leśniowie to magiczne miejsce, które odwiedza mnóstwo osób z prośbą o modlitwę i o cud - opowiada Zbigniew Książek.

Bohaterką utworu jest Maryja. A jak zapowiada autor słów, siedem pieśni to opowieść o siedmiu najważniejszych momentach z jej życia. Ale podobnie jak w poprzednich oratoriach nie zabraknie odniesień do współczesności.

- Moje nowe dzieło znacznie różni się od dotychczasowych, jest poważniejsze. Tym razem do współpracy poprosiłem młodego kompozytora Bartłomieja Gliniaka. Jestem pełen nadziei, że mam dobrą rękę do kompozytorów - mówi Książek.

Zanim utwór zabrzmi w Leśniowie, wcześniej będą mieli okazję usłyszeć go kielczanie. Bo właśnie tu zaplanowano prapremierę. Autor i kompozytor w tej sprawie spotkają się 8 maja z prezydentem Wojciechem Lubawskim. Najprawdopodobniej usłyszymy je w jednym z kieleckich kościołów.

Bartłomiej Gliniak dopiero rozpoczął pracę nad utworem. - Bardzo ucieszyłem się z propozycji współpracy, którą złożył mi Zbigniew Książek. Kiedy przeczytałem tekst, byłem zachwycony. Jest bardzo piękny i napisany w taki sposób, że melodie wręcz same się układają - mówi Bartłomiej Gliniak.

Kompozytor podkreśla, że nie boi się porównań swojego dzieła do oratoriów Piotra Rubika. - Moje obawy dotyczą jedynie tego, żeby napisać dobrą muzykę - tłumaczy.

Podkreśla, że publiczności nie należy narzucać sposobu odbioru. - Jeśli utwór się spodoba, będę szczęśliwy, jeśli spotka się z krytyką - też jestem na to przygotowany - mówi.

Gliniak jest m.in. autorem muzyki filmowej. Napisał ją do głośnych ostatnio filmów "Komornik" i "Mój Nikifor" oraz seriali "Oficerowie" i "Na dobre i na złe".

Współpracę Zbigniew Książek chce zaproponować kieleckim chórom oraz filharmonii. - Do tej pory bardzo dobrze się nam pracowało i mam nadzieję, że nadal tak będzie. Chciałbym, żeby nowy utwór wyśpiewali soliści znani z tryptyku - mówi Książek.

Sanktuarium w Leśniowie

Jak mówi legenda, wszystko zaczęło się w 1382 roku. Ku Częstochowie podążał książę Władysław Opolczyk z orszakiem. Wiózł na Jasną Górę obraz Czarnej Madonny. Było upalne lato, wszystkie źródła i studnie w okolicy wyschły, dla ludzi i koni nie było ani kropli wody. Wyczerpani wędrowcy modlili się o ocalenie. I wtedy wydarzył się cud - w odpowiedzi na ich błagania wytrysnęło źródło krystalicznie czystej wody. Książę w podziękowaniu postawił w tym miejscu figurę Matki Bożej z Dzieciątkiem. Źródło i rzeźba są tu niezmiennie od wieków, a kolejne pokolenia wiernych odwiedzają świątynię i klasztor, położone w rozległym parku na obrzeżach Żarek.


--------------------------------------------------------------------------------------

Koncert w Elblągu jeszcze z Rubikiem

Koncert "Psałterza wrześniowego" w Elblągu doszedł do skutku, choć zespół wystąpił w okrojonym składzie. Wciąż nie wiadomo, co z zaplanowanym na 18 maja koncertem w Kielcach.


W sobotę w Elblągu na scenie pojawił się Piotr Rubik, orkiestra z Częstochowy oraz połączone chóry z Częstochowy i Wrocławia. Zabrakło solistów. Przypomnijmy - pomiędzy Rubikiem i agencją Duo, która organizowała koncerty jego oratoriów, trwa spór. W połowie kwietnia kompozytor zerwał współpracę z agencją, a ta zapowiedziała, że dalej będzie wystawiać na scenie oratoria Rubika, ale już bez autora muzyki. Za dyrygenckim pulpitem kompozytora ma zastąpić krakowski dyrygent Mikołaj Blajda. W Elblągu Rubik wystąpił wyjątkowo, bo jak twierdzi, nie chciał zawieść publiczności. Dlatego też, gdy na scenie zabrakło solistów, zdecydował, że sam zaśpiewa.

- Nie będę już grał z solistami, którzy do tej pory występowali w oratoriach, bo mnie zawiedli. Rano w dniu koncertu dowiedziałem się, że nie wystąpią. Miałem nadzieję, że mogę na nich liczyć - nie kryje rozczarowania kompozytor.

Rubik podkreśla, że jest wdzięczny publiczności, która przyszła na koncert i była dla niego ogromnym wsparciem.

Na razie nie wiadomo, jakie będą losy kolejnych koncertów, w tym zaplanowanego na 18 maja występu w Kielcach. Obecnie kompozytor szuka nowych solistów.

- Jestem na etapie rozmów z młodymi wykonawcami. Informacje o tym, kto to będzie i gdzie zagramy, wkrótce pojawią się na mojej stronie internetowej - zapowiada Rubik.

Awatar użytkownika
Jarek
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1118
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 22:35
Lokalizacja: Kielce - Bocianek

Post autor: Jarek » 14 maja 2007, o 20:59

Byłem dziś pod pomnikiem i jestem zdegustowany - ani pół podświetlenia pomnika. Czy wszystko jak przycichnie popada w niepamięć?

Przydałoby się, żeby RPZ się tym zajęło.
Kielce - tu jest moje miejsce, tu jest mój dom.

Awatar użytkownika
Tomek
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1002
Rejestracja: 13 marca 2006, o 16:12
Lokalizacja: Kielce / Bytom

Post autor: Tomek » 21 maja 2007, o 21:28

Jarek pisze:Byłem dziś pod pomnikiem i jestem zdegustowany - ani pół podświetlenia pomnika. Czy wszystko jak przycichnie popada w niepamięć?

Przydałoby się, żeby RPZ się tym zajęło.
No właśnie, a wizualizacje pokazywały inaczej:
Obrazek

Awatar użytkownika
Jarek
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1118
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 22:35
Lokalizacja: Kielce - Bocianek

Post autor: Jarek » 22 maja 2007, o 06:47

Tomek pisze: No właśnie, a wizualizacje pokazywały inaczej
Na mojego maila w tej sprawie nie raczyli odpowiedzieć.
Kielce - tu jest moje miejsce, tu jest mój dom.

ODPOWIEDZ