Świętokrzyskie Dni Muzyki

Ważne wydarzenia z całego regionu.

Moderatorzy: Autor, sueno, Daniel, Sirek1

Awatar użytkownika
Tomek
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1002
Rejestracja: 13 marca 2006, o 16:12
Lokalizacja: Kielce / Bytom

Świętokrzyskie Dni Muzyki

Post autor: Tomek » 27 marca 2014, o 08:40

22. Świętokrzyskie Dni Muzyki ruszają od piątku w Kielcach

Utwory ponad dwudziestu kompozytorów, głównie polskich będzie można usłyszeć w czasie 22. Świętokrzyskich Dni Muzyki, rozpoczynających się w piątek w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach.


Utwory ponad dwudziestu kompozytorów, głównie polskich będzie można usłyszeć w czasie 22. Świętokrzyskich Dni Muzyki, rozpoczynających się w piątek w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. We wtorek przedstawiono program wydarzenia.

Jak poinformował we wtorek w czasie konferencji dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach, Jacek Rogala, 22. Świętokrzyskie Dni Muzyki zainauguruje koncert fortepianowy Andrzeja Panufnika w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej (FŚ).

Z uwagi na setną rocznicę urodzin Panufnika (1914-1991), z twórczością kompozytora kieleccy melomani będą mieli okazję spotkać się kilkukrotnie. M.in. we wtorek, 8 kwietnia podczas koncertu "Andrzej Panufnik – Remember Me" zaprezentowane zostaną cztery utwory na instrumenty smyczkowe i fortepian w wykonaniu Trio Fortepianowego "Subito". Jego "Rapsodia na orkiestrę" zabrzmi natomiast podczas koncertu finałowego 11 kwietnia.

- Świętokrzyskie Dni Muzyki to zawsze wiosna, rozkwitanie muzyki i prezentacja różnorodnych form, formacji wykonawczych oraz różnorodność stylistyczna – zapowiedział Rogala. W rozmowie z dziennikarzami, zwrócił uwagę m.in. na instalacje dźwiękowe Lidii Zielińskiej, które będą towarzyszyły wydarzeniu. - W piątek rozpoczniemy z nimi zabawę. Na telefony komórkowe, ze strony Filharmonii Świętokrzyskiej można ściągnąć specjalnie spreparowane fragmenty partytury koncertu wiolonczelowego Witolda Lutosławskiego. Mam nadzieję, że uda nam się namówić naszą publiczność, by tymi dźwiękami nawoływała się, by nasze koncerty rozpoczynały te dźwięki – powiedział.

Organizatorzy zapowiadają prezentację dorobku całej plejady twórców takich jak Lidia Zielińska, Sławomir Czarnecki czy Marcin Błażewicz oraz wielu nieznanych szerzej publiczności kompozytorów.

- Będą też kompozycje należące do głębokiej tradycji np. romantyczna symfonia Noskowskiego "Od wiosny do wiosny", czy mająca już ponad 50 lat IV symfonia Grażyny Bacewicz. Sięgamy także do utworów, które z jakiś powodów nigdy nie były tu wykonywane, a powinny być poznane i słuchane – ocenił Rogala.

22. Świętokrzyskie Dni Muzyki potrwają od 28 marca do 11 kwietnia. Wszystkie koncerty odbędą się w gmachu Filharmonii Świętokrzyskiej przy ul. Żeromskiego.

Historia Filharmonii Świętokrzyskiej sięga 1920 roku, kiedy rozpoczęła działalność orkiestra symfoniczna stworzona na bazie orkiestry dętej IV Pułku Piechoty Legionów. Po wojnie powstała Wojewódzka Orkiestra Symfoniczna w Kielcach.

W 1998 roku Państwowa Filharmonia została przemianowana na Filharmonię Świętokrzyską, która od 19 stycznia 2012 roku mieści się w nowo wybudowanym gmachu Międzynarodowego Centrum Kultur. Od października 2001 roku Filharmonią Świętokrzyską kieruje kompozytor oraz dyrygent Jacek Rogala.

(DJ;mkw)

źródło: http://wiadomosci.onet.pl/kielce/22-swi ... cach/m3vfd

ODPOWIEDZ