"Baza Zbożowa"

Ważne wydarzenia z całego regionu.

Moderatorzy: Autor, sueno, Daniel, Sirek1

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11653
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

"Baza Zbożowa"

Post autor: Autor » 27 stycznia 2006, o 12:37

27.01.2006 r.

Prezentacji Federacji Stowarzyszeń Kulturotwórczych "Baza Zbożowa" oraz zrzeszonych w niej organizacji i grup współpracujących poświęcona będzie konferencja prasowa, która odbędzie się w poniedziałek (30 stycznia o godz. 14.00) w siedzibie Federacji w Kielcach, przy ul. Zbożowej 4. Federacja jest nową organizacją pozarządową, która 19 stycznia 2006 r. podpisała umowę z Miastem Kielce na realizację inicjatyw artystycznych i programu kulturalno-społecznego na rzecz kieleckiej młodzieży. Działa w miejscu, gdzie do niedawna funkcjonowały policyjne warsztaty samochodowe. Tematem spotkania będą plany działalności "Bazy" w bieżącym roku i wykorzystanie powierzonego przez Miasto obiektu przy ul. Zbożowej, w którym ma powstać centrum niezależnych dokonań artystycznych. Gośćmi konferencji będą prezydent Kielc, Wojciech Lubawski oraz dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Marek Scelina.

Źródło: www.um.kielce.pl

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11653
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 27 stycznia 2006, o 12:38

Wydaje mi sie, ze to bedzie miliard razy lepsze niz tak rozslawiona warszawska Fabryka Trzcniy...

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11653
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 30 stycznia 2006, o 15:43

30.01.2006 r.

"Życzę Kielcom, aby Baza była ważnym punktem na kulturalnej mapie naszego miasta i całego kraju" - powiedział prezydent Wojciech Lubawski podczas prezentacji Federacji Stowarzyszeń Kulturotwórczych "Baza Zbożowa" oraz zrzeszonych w niej organizacji i grup współpracujących, która odbyła się dziś w jej siedzibie, przy ul. Zbożowej 4. Federacja jest nową organizacją pozarządową, która 19 stycznia 2006 r. podpisała umowę z Miastem Kielce na realizację inicjatyw artystycznych i programu kulturalno-społecznego na rzecz kieleckiej młodzieży. Działa w miejscu, gdzie do niedawna funkcjonowały policyjne warsztaty samochodowe. Program działania Federacji obejmuje różnorodne działania na rzecz młodzieży, takie jak warsztaty teatralne, muzyczne, filmowe, fotograficzne oraz plastyczne. Jednym z głównych celów jest również organizacja imprez artystycznych, koncertów, wystaw, festiwali, spektakli oraz wspieranie niezależnych inicjatyw twórczych, szczególnie ludzi młodych. "Baza Zbożowa" zamierza także współpracować z podobnymi ośrodkami w Polsce i za granicą.

Obrazek

Źródło: www.um.kielce.pl

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11653
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 31 stycznia 2006, o 00:58

http://www.slowo.com.pl/kielce/?id=4725

Słowo, 31.01.2006

Artyści wzięli bazę!

Do zimnej sali ze smarami wżartymi w podłogę i farbą odłażącą ze ścian stowarzyszenia artystyczne zaprosiły dziennikarzy. - To specjalnie, żebyście za kilka miesięcy widzieli, ile już tu zrobiliśmy - stwierdzili.

Było to pierwsze spotkanie w "Bazie Zbożowej", czyli dawnych warsztatach policji, które miasto przekazało w użytkowanie stowarzyszeniom i fundacjom zajmującym się sztuką. Przez jej różne dziedziny (muzykę, teatr, fotografię, film i malarstwo) wspólnie mają wychowywać młodzież. Aby pełnoprawnie funkcjonować w budynkach przy ul. Zbożowej, organizacje utworzyły Federację Stowarzyszeń Kulturotwórczych "Baza Zbożowa".

- Chociaż mamy bardzo bujną wyobraźnię, nie jesteśmy w stanie powiedzieć, co tutaj się będzie działo. Ale na pewno będzie się działo wiele - zapewnił Ryszard Turek, który z chłopakami grającymi w Kieleckiej Szkole Jazdy zaadaptował już pierwsze pomieszczenia na studio muzyczne.

Wprawdzie mająca blisko 3 tys. metrów hala na razie straszy pustką i zimnem, stowarzyszenia mają pomysły na jej zagospodarowanie. "Ecce Homo" chce mieć tu salę ćwiczeń, Ośrodek Inicjatyw Twórczych "Piekarnia" organizować imprezy z cyklu "Muzyka Miasta" i "Look at me", a Fundacja Rozwoju Kultury "Wici" w czerwcu rozkręcić pierwszą poważną imprezę w dawnych warsztatach.

- Częściowo w "Bazie Zbożowej", częściowo w Domu Środowisk Twórczych chcemy zorganizować festiwal Sztuki Otwartej - Firmament, który będzie kontynuacją festiwali CK Alternatiff. Planujemy koncerty, wystawy, przeglądy fotograficzne i plenery, a także Hasarapasę, czyli tradycyjne świętowanie najkrótszej nocy w roku z muzyką Włodzimierza Kiniorskiego - zapowiada Lilka Kulińska z Fundacji Kultury Wici.

Inauguracja bazy planowana jest właśnie podczas Hasarapasy, ale już w czasie nadchodzących ferii zostaną tu zorganizowane warsztaty artystyczne dla młodzieży.

Urząd Miasta będzie wspierał działalność bazy przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, który sfinansuje media i drobne remonty. Na większe prace stowarzyszenia muszą same znaleźć środki i już ich szukają, m.in. starając się o fundusze unijne.

- Pomysł był taki: przekazać bazę stowarzyszeniom, a one muszą same być tutaj gospodarzami. Między innymi dlatego nie zrobiliśmy z tego miejsca kolejnej placówki kulturalnej, żeby nie było tu zbyt wielu urzędników - stwierdził prezydent Wojciech Lubawski, który jako pomysłodawca utworzenia "Bazy Zbożowej" był honorowym gościem wczorajszej konferencji.

Autor artykułu: Anna Niedzielska

Obrazek
Fot. K. Krogulec

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11653
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 31 stycznia 2006, o 01:12

Obrazek
Otwarcie ośrodka kulturalnego Baza Zbożowa
Paweł Słupski 30-01-2006

Na razie doskwiera im mróz, ale w ciągu kilku miesięcy chcą zamienić ogromny zdewastowany obiekt w kulturalne centrum Kielc i regionu. Artyści zrzeszeni w Federacji Stowarzyszeń Kulturoznawczych "Baza Zbożowa" wprowadzili się do hali po byłych warsztatach policyjnych przy ul. Zbożowej.

Zaniedbany i obdrapany budynek o powierzchni ponad 3 tys. metrów kwadratowych przekazał im pod koniec ubiegłego roku prezydent Kielc Wojciech Lubawski. Wczoraj był jednym z gości spotkania zwołanego przez nowych gospodarzy.

Mimo że w hali rozpoczął się już remont pomieszczeń biurowych i sali prób muzycznych, dziennikarzy zaproszono do zdewastowanego i zimnego pomieszczenia po byłej silnikowni. - To celowy zabieg. Chcieliśmy pokazać wam, od czego zaczynamy - wyjaśniał z humorem Ryszard Turek, szef Kieleckiej Szkoły Jazdy.

- To początek drogi, ale wiem, że takie miejsce jest w mieście potrzebne - mówił prezydent Lubawski. - Będę śledził zmiany, które zależne są od nowych gospodarzy. Wiem, że nie boją się ciężkiej pracy, jak choćby młodzi muzycy, którzy kilofami zrywali starą posadzkę - dodał.

To właśnie fatalny stan techniczny, na którego poprawę trzeba wyłożyć grube pieniądze, jest obecnie największą bolączką artystów. - Ten rok będzie najtrudniejszy. Staramy się o pieniądze od sponsorów, tworzymy też programy z myślą o pieniądzach unijnych. Podstawowe opłaty będą opłacane przez MOPR, a i z kasy miasta dostaliśmy trochę na adaptację pomieszczeń - powiedziała Monika Witek z Ośrodka Inicjatyw Twórczych "Piekarnia".

Kiedy Baza Zbożowa ruszy na dobre? Artyści zapraszają pierwszych chętnych już w czasie ferii zimowych - na młodych ludzi czekać będą warsztaty muzyczne, filmowe, teatralne. Wielkie otwarcie ma nastąpić 1 czerwca.

Wprowadzili się do Bazy
* Stowarzyszenie Artystyczne "Ecce Homo" - projekty teatralne
* Fundacja Kultury "Wici" (zmiana admin.) - widowiska muzyczne, teatralne, wystawy malarstwa i fotografii, koncerty, przeglądy filmowe
* Stowarzyszenie Teatralno-Filmowe "Hotel pod Aniołem" - uruchomienie nowej sceny teatralnej - Teatru Magellana i galerii
* Kielecka Szkoła Jazdy - opieka nad młodymi grupami muzycznymi
* Ośrodek Inicjatyw Twórczych "Piekarnia" - film i muzyka
* Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi "Odnowica"
* Grupa Fotograficzna CKF - amatorska i zawodowa fotografia artystyczna
* Studio Teatralno-Muzyczne "Jazz-Club" - zajęcia muzyczne
Ostatnio zmieniony 4 lutego 2006, o 19:08 przez Autor, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Sz.J.
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1113
Rejestracja: 22 września 2005, o 18:14
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Sz.J. » 31 stycznia 2006, o 19:38

Brakuje mi jeszcze malarzy czy rzeźbiarzy.
Może uczniowie Plastyka czy studenci AŚ mogliby doskonalić się tam , pozalekcyjnie.

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11653
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 31 stycznia 2006, o 19:59

Pomysl bardzo dobry :!:

Gość

Post autor: Gość » 4 lutego 2006, o 14:11

Fundacja Kultury Wici

tak brzmi pełna nazwa - nigdy nie uzywaliśmy nazwy
podawanej w cytowanych relacjach prasowych

:shock:

Awatar użytkownika
tom
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 2504
Rejestracja: 29 grudnia 2005, o 10:15
Lokalizacja: Kielce, Lublin
Kontakt:

Post autor: tom » 10 maja 2006, o 07:24

Artystyczny konflikt w Bazie Zbożowej

Agnieszka Kopacz, Paweł Słupski 09-05-2006 , ostatnia aktualizacja 09-05-2006 20:08

Konflikt wśród artystów. Nie potrafią się porozumieć nawet w najprostszych sprawach. Grzegorz Artman zrezygnował z pracy w zarządzie Federacji Stowarzyszeń Kulturotwórczych, chce również odwołania prezesa. O konflikcie wie już nawet prezydent Kielc

W poniedziałkowy wieczór zebrał się zarząd federacji. Spotkanie miało burzliwy przebieg i zakończyło się pisemną rezygnacją Grzegorza Artmana, twórcy powstającego właśnie Teatru Magellana. Uważa on, że do wymiany jest cały zarząd. Udało się nam ustalić, że w Bazie Zbożowej utworzyły się dwa obozy - z jednej strony Ośrodek Inicjatyw Twórczych "Piekarnia" i Teatr "Ecce Homo", z drugiej - Artman ze swoim Teatrem Magellana oraz fundacja Wici.

- Od początku mówiliśmy różnymi językami. Zarząd jest niekompetentny, to szkółka niedzielna. Owszem, zapał jest, ale w tym chaosie nie można nic zrobić - oskarża Artman. Twierdzi, że Monika Witek, prezes zarządu i jednocześnie szefowa Piekarni, ma dyktatorskie zapędy i chce rządzić całą federacją.

Witek odpiera zarzuty. - Są bezpodstawne. W tym zamieszaniu Artman zamierza wykreować siebie. Tymczasem my realizujemy zadania statutowe. Codziennie coś się dzieje w bazie, wykonujemy prace zgodnie z harmonogramem - twierdzi.

- To było żenujące spotkanie - relacjonuje Sergiusz Pawłowski z Wici. - Chcę, żeby federacja działała zgodnie z prawem, lecz - jak widać - komuś jest to nie na rękę. Spotkamy się 5 czerwca. Może wtedy pójdzie lepiej i się dogadamy - dodaje.

W oświadczeniu o rezygnacji Artman jako główne powody podaje "trudności z nawiązaniem merytorycznej dyskusji na temat kierunków i sposobów działania federacji i zrzeszonych w niej jednostek". - Zamiast skupić się na artystycznych działaniach, dba się o pielęgnowanie pomieszczeń biurowych - mówi aktor. Twierdzi, że zagrożona jest przyszłość Teatru Magellana. Zaplanowana na październik premiera stanęła pod znakiem zapytania.

Według Artmana, sytuacje poprawić może jedynie odwołanie członków zarządu. - Łącznie z prezesem. Trzeba sporządzić bilans zysków i strat i zacząć od nowa - uważa.

Wczoraj spotkał się z prezydentem Kielc Wojciechem Lubawskim.

- Od początku zakładaliśmy, że artyści w bazie są samorządni. Dlatego nie zamierzam ingerować w tę sprawę. Po rozmowie z panem Artmanem uważam, że mają trochę różne wizje dotyczące prowadzenia ośrodka. Dotarcie się artystycznych planów wymaga czasu. Myślę, że za miesiąc wszystko będzie jasne i nawet Teatr Magellana na tym nie ucierpi - mówi prezydent.

A lepsze czasy nie są tak odległe. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, który administruje bazą, złożył w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego projekt o dofinansowanie z funduszy unijnych, co pozwoliłoby gruntownie wyremontować obiekt. Ma to kosztować milion złotych.

Co dostali artyści?

Hala po byłych warsztatach policyjnych przy ul. Zbożowej ma ponad 3 tys. m kw. i od lat stała niewykorzystana. W grudniu ubiegłego roku prezydent Kielc uznał, że warto ją przekazać artystom, którzy od lat skarżyli się na to, że nie mają warunków do pracy artystycznej, że samorząd nie wspiera działań kulturalnych. Dotychczas obecnym gospodarzom udało się wyremontować kilka pomieszczeń biurowych. Podstawowe opłaty na utrzymanie obiektu daje MOPR.

http://www.gazeta.pl/kielce
Komisja Rewizyjna czuwa!

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11653
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 19 stycznia 2010, o 15:40

Projekt Uchwały Rady Miejskiej w Kielcach w sprawie przystąpienia do realizacji projektu pn. Rozwój kultury alternatywnej w Bazie Zbożowej marką promocji województwa świętokrzyskiego składanego w ramach Regionalnego Programu Organizacyjnego Województwa Świętokrzystkiego na lata 2007-2013.

Uzasadnienie
Miasto Kielce prowadzi działania zmierzające do pozyskania środków finansowych na realizację projektu pn. Rozwój kultury alternatywnej w Bazie Zbożowej marką promocji województwa świętokrzyskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013, Oś priorytetowa 2. Wsparcie innowacyjności, budowa społeczeństwa informacyjnego oraz wzrost potencjału inwestycyjnego regionu, Działanie 2.3. Promocja gospodarcza
i turystyczna regionu.

Projekt obejmuje wypromowanie Bazy Zbożowej – miejsca kultury alternatywnej jako marki promocyjnej Miasta Kielce i regionu świętokrzyskiego poprzez organizację wydarzeń kulturalnych
o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Planowane działania inwestycyjne zmierzają do poprawy infrastruktury budynku i otoczenia Bazy Zbożowej.

Realizacja projektu przyczyni się do promocji turystycznej oraz wykreowania pozytywnego wizerunku Miasta Kielce i regionu świętokrzyskiego na arenie krajowej i międzynarodowej.

ODPOWIEDZ