kieleckie rekomendacje

Ważne wydarzenia z całego regionu.

Moderatorzy: Autor, sueno, Daniel, Sirek1

poznaniak
Posty: 1
Rejestracja: 14 lipca 2010, o 07:22
Lokalizacja: Poznań

kieleckie rekomendacje

Post autor: poznaniak » 14 lipca 2010, o 10:42

Witam;

Rozpatruję możliwość zamieszkania w Kielcach (choć jest to mocno uzależnione od potencjalnego nowego pracodawcy). Niestety, nie znam Waszego miasta, ciężko mi się zorientować co może mnie czekać poza godzinami pracy.

Na stronach gazetowego forum założyłem już podobny wątek lecz albo odpowiedzi były mocno lakoniczne albo odsyłano mnie do Was.

http://forum.gazeta.pl/forum/w,60,11412 ... Kielc.html

W związku z powyższym może tu znajdę odpowiedź jak wygląda codzienne życie w Kielcach i co miasto to może zaproponować człowiekowi w sile wieku.

Z góry dziękuję za odpowiedzi i sugestie

pozdrawiam

m

Awatar użytkownika
RZ
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3623
Rejestracja: 29 marca 2006, o 20:48

Post autor: RZ » 14 lipca 2010, o 11:55

No tak, kieleckie forum GW to niezły "folklor"...
Zacznij od prześledzenia http://wici.info - tam znajdziesz mnóstwo interesujących Cię informacji. Wbrew frustratom,
w Kielcach dzieje się niemało.

Myślę, że może Cię zainteresować http://baza-zbozowa.eu/

Moim ulubionym, tętniącym życiem kulturalnym i niezwykle urokliwym miejscem jest http://www.palacykzielinskiego.pl

Koniecznie rzuć okiem na http://www.kck.com.pl/ i http://www.wdk-kielce.pl/

W Kielcach ma siedzibę jeden z największych internetowych sklepów z płytami http://fan.pl

Kielecką specjalnością jest taniec w wielu swoich odmianach - m.in. bardzo szybko rozwija się Kielecki Teatr Tańca http://www.ktt.pl/

Jest oczywiście teatr
http://www.teatr-zeromskiego.com.pl/ i najprawdopodobniej będzie następny (autorski Grzegorza Artmana) w budynku dawnej synagogi przeprojektowanym przez... Petera Zumthora:
http://bryla.gazetadom.pl/bryla/1,85301 ... lcach.html

filharmonia (dobra): http://filharmonia.kielce.com.pl/ - warto zobaczyć wizualizacje nowej budującej się siedziby

i sporo muzeów, w tym Muzeum Narodowe http://www.mnki.pl/pl/# i Muzeum Zabawek i Zabawy http://www.muzeumzabawek.eu/mziz/ , gdzie też sporo się dzieje (np. aktualnie koncerty chopinowskie w Ogrodzie Włoskim pałacu pobiskupiego)

Mamy w mieście 4 rezerwaty geologiczne w dawnych kamieniołomach (w tym Kadzielnia, gdzie kończy się modernizacja naszej dumy - unikalnego amfiteatru http://geopark-kielce.pl/index.php?id1=75&id2=87 http://www.inwestycje.kielce.pl/forum/v ... 3e513fe827 i przygotowania do udostępnienia dla turystów jaskiń /w centrum miasta!/ oraz Wietrznia, gdzie niebawem rozpocznie się budowa Centrum Geoedukacji http://inwestycje.kielce.pl/wietrznia_c ... ukacji.htm i piąty krajobrazowy Karczówka:
Obrazek

Korzystając z lata warto wieczorem poczuć klimat kieleckiego deptaka czyli ulicy H. Sienkiewicza (jeszcze nie tak dawno wieczorami był pusty, teraz tętni życiem) http://www.sienkiewicza.pl/

Mam nadzieję, że inni napiszą Ci o klubach, kawiarniach i restauracjach, trasach spacerowych itd :)
Pozdrawiam
Nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość (Michał Anioł)

Kot
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 527
Rejestracja: 7 maja 2007, o 16:26
Lokalizacja: Zagórska-Północ

Post autor: Kot » 14 lipca 2010, o 21:34

Witaj kolego z Poznania. Pytasz jak wygląda życie codzienne w Kielcach i co miasto może zaoferować człowiekowi w sile wieku. Szeroki temat i nie wiem jakie dziedziny Cię konkretnie interesują. Powyżej już RZ wrzucił Ci lekturę obowiązkową, to ja kilka słów od siebie tak ogólnie.

Jak mówię innym o Kielcach to mówię o średniej wielkości, najładniej położonym mieście wojewódzkim w kraju (być może też najbardziej zielonym, poza Zieloną Górą rzecz jasna). I to jest atut jeśli lubisz aktywny wypoczynek. Góry Świętokrzyskie na wyciągnięcie ręki, dla przykładu stok narciarski na Telegrafie jakieś 15 minut jazdy samochodem od centrum. Kiedyś Krzysztof Klicki powiedział takie zdanie, że Kielce mu odpowiadają, bo są na tyle małe, że z jednego krańca na drugi można przejechać w 15 minut (przy założeniu, że nie ma korków) i na tyle duże, że można spokojnie zachować anonimowość.
Jeśli interesuje Cię historia, to znajdziesz w starym Klerykowie szalejący barok i wspaniałe założenie Wzgórza Zamkowego z katedrą i Pałacem Biskupów na czele. Centrum miasta zmienia się w oczach. Obecnie przechodzi kolejny etap rewitalizacji, remontowany jest Rynek i kilka ulic od niego odchodzących. Kilka lat temu wyremontowano ulicę Sienkiewicza czyli główny deptak, który stanowi oś starych Kielc i jest niewątpliwie jedną z najpiękniejszych ulic w Polsce. W mojej opinii nie da się też mówić o Kielcach bez powiązania z regionem świętokrzyskim, a tu już zareklamuję Ci stronę naszego kolegi asmo:
http://jakiecudne.pl/

Z rekreacją wiążę się oczywiście sport (na jedno i drugie nasze władze stawiają od lat, czasami z lepszym, czasami z gorszym skutkiem). I tu jest się czym pochwalić. Jeśli jesteś kibicem to możesz w Kielcach oglądać drużyny piłkarzy ręcznych, nożnych i siatkarzy w najwyższych klasach rozgrywkowych w kraju. Szczególnie ta pierwsza jest naszą dumą i kontynuuje świetne tradycje kieleckiego szczypiorniaka.

Z piłką ręczną wiążę się oczywiście obecnie jeden ze sponsorów czyli kieleckie Targi, zapewne znane Ci z racji dobrej konkurencji dla poznańskich. Dobra marka, coraz lepiej się rozwijająca i organizująca często wyjątkowe ekspozycje w skali całego kraju.

Kawiarni i knajp nie będę opisywał, co by się nie rozdrabniać, jest tego trochę wedle gustów. Mnie osobiście brakuje ciekawych klubów dla "młodzieży pracującej", której w Kielcach jest sporo ale wybór lokali dla nich jest średni jak na mój gust. W większości panuje dzieciarnia miast i wsi okolicznych (zakładam, że masz więcej lat niż 16 ;-). Jeśli jesteś amatorem galerii handlowych, to raczej nie znajdziesz tu (przynajmniej na razie) klimatu Starego Browaru. Budują się dwie duże galerie - Echo (w rozbudowie) i Korona (zaraz będzie wbita pierwsza łopata), które będą bardzo ciekawe architektonicznie (zwłaszcza ta druga) i właściwie tylko to mnie w galeriach interesuje, bo nie gustuję w miastach w mieście. No chyba że mają w sobie to coś, jak rzeczony Browar chociażby.

Z galeriami wiążą się też czasami kina ale zostawimy colę i popcorn na boku, bo to znajdziesz wszędzie. Są w Kielcach dwa kina, które mają ambicje pokazywać coś więcej niż Hollywood - Moskwa i Kino przy Wojewódzkim Domu Kultury. Może nie wypada ich jeszcze porównywać do poznańskich kin - Muzy, Malty czy Rialto (mam bardzo sympatyczną koleżankę w Poznaniu - pozdrawiam serdecznie - to się znam i wiem co u Was dobre :-) ale tendencja jest słuszna więc miej je na uwadze.

Ja lubię Kielce. To spokojne miasto, które ma potencjał, wiele atutów i w kilku dziedzinach bardzo fajnie się rozwija. Napisałem powyżej bardzo ogólnie o mieście. Jeśli masz jakieś pytania czy uwagi w odniesieniu do konkretnych dziedzin, to pytaj śmiało. Oczywiście zapraszamy do Kielc. Mnie podobają się dobre, poznańskie cechy jak racjonalizm, pragmatyzm, umiejętność planowania, praca organiczna. Zawsze to mile tutaj widziane.

Awatar użytkownika
michal_ck
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 2682
Rejestracja: 18 stycznia 2007, o 00:20
Lokalizacja: Kielce-Dąbrowa

Post autor: michal_ck » 16 lipca 2010, o 09:55

Ja dorzucę coś od siebie:
na plus przemawia to, że stąd wszędzie blisko:
Kraków 120 km (tanie pociągi osobowe, w perspektywie ekspresówka S-7) 1,5 -2 h
Łódź 170 km (ale połączenie kiepskie) , 3 h
Warszawa 180 km (dobre połączenie kolejowe i S-7), ok. 3 h
Lublin 180 km 3 h
Katowice 170 km 2,5 - 3 h (w tym tanie osobówki).
Rzeszów - 170 km (połączenie kiepskie) 3 h
Częstochowa 140 km (tanie osobówki, dobre połączenie) <2 h
Radom 80 km (najlepsze połączenie drogowe i osobówki) ok. 1 h (S-7)

Po prostu wsiadam i jadę w Polskę...

na minus to, że w tym mieście się o nic nie dba, czyli coś wybudują, ładnie zrobią, wandale roz... i nikt tego nie pilnuje i wszystko niszczeje. Brakuje mi też takiej aktywności obywatelskiej (to Forum jest wyjątkiem).
1. Zastępca Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej SKI
2. Koordynator ds. zieleni miejskiej
3. Koordynator ds. zagospodarowania os. Dąbrowa II

maklog
Posty: 186
Rejestracja: 14 maja 2008, o 13:05
Lokalizacja: Kielce

Post autor: maklog » 17 lipca 2010, o 21:40

To ja też dorzucę kila słów. Ładne miasto średniej wielkości. Ciche i spokojne. Bardzo szybko się rozwijające i z porządną władzą. Cudów nie ma ale za 10 lat jak będziemy się tak rozwijać mam nadzieję żę w końcu będzie to miasto przyciągające ludzi a nie odstraszające. W porównaniu z innymi miastami podobnej wielkości a nawet troszkę większymi wypada w połowie stawki. Nie jest źle ale do ideału też mu bardzo dużo brakuje. Jak na miasto z którego wysysane są wszystkie soki kadrowe (wyższe i średnie) przez aglomeracje Warszawy, Krakowa Łodzi to radzimy sobie nieźle. Bolączka jest bardzo mała ilość przemysłu oraz brak pracy. Kulturalnie to na pewno nie Kraków ale taka Łódź już tak. To tyle ... jak Cie interesuje przyroda albo geologia wal tutaj śmiało nigdzie indziej tak pięknej przyrody nie ma. A wiem co mówię :). Poza tym wzmocnisz kondycje tysiące górek i pagórków :) I żyje się spokojniej.

Awatar użytkownika
michal_ck
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 2682
Rejestracja: 18 stycznia 2007, o 00:20
Lokalizacja: Kielce-Dąbrowa

Post autor: michal_ck » 18 lipca 2010, o 09:12

- no i powietrze bardzo czyste, piękne okolice, ale ścieżek rowerowych mało.
1. Zastępca Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej SKI
2. Koordynator ds. zieleni miejskiej
3. Koordynator ds. zagospodarowania os. Dąbrowa II

Awatar użytkownika
Wizard
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1035
Rejestracja: 16 stycznia 2007, o 22:49
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Post autor: Wizard » 19 lipca 2010, o 11:09

To może jeszcze ja coś dorzucę:

- wszędzie jest blisko

- narzekanie przez Kielczan na korki, będą wywoływały u ciebie uśmiech na twarzy (porównuję z 5 latami spędzonymi w Krakowie i prawie trzema w Warszawie)

- miasto jest pełne zieleni i trzeba przyznać że nieźle się rozwija

- życie tutaj nie męczy tak jak w dużych miastach

- mając pracę/działalność gospodarczą Kielce są dobrym miejscem
do życia, spokojniejszym od dużych miast

Pozdrawiam
Every dream has a price

ODPOWIEDZ