Cyfrowa Biblioteka Świętokrzyska

Moderatorzy: Autor, sueno, Daniel, Sirek1

eM
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1103
Rejestracja: 2 października 2005, o 19:14
Lokalizacja: Kielce

Cyfrowa Biblioteka Świętokrzyska

Post autor: eM » 20 listopada 2008, o 20:16

W dniu 21 listopada br. nastąpi otwarcie Świętokrzyskiej Biblioteki Cyfrowej - pierwszej w regionie świętokrzyskim biblioteki wirtualnej. Udostępniane będą w niej głównie starodruki i zbiory regionalne.
Serwis dostępny będzie pod adresem: http://sbc.wbp.kielce.pl/

Awatar użytkownika
ice
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5712
Rejestracja: 15 maja 2006, o 09:24
Lokalizacja: Kielce

Post autor: ice » 16 lutego 2009, o 15:08

Świętokrzyska Biblioteka Cyfrowa przyciąga czytelników

Prawie 40 tysięcy osób odwiedziło już Świętokrzyską Bibliotekę Cyfrową. Funkcjonuje ona od 3 miesięcy przy Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach. Celem jej powołania było ułatwienie dostępu do starych druków i archiwalnych zasobów biblioteki.


Do chwili obecnej w cyfrowej wersji udostępniono blisko 2400 publikacji. Aneta Strzępka, kierownik działu zbiorów cyfrowych informuje, że wciąż trwa dodawanie kolejnych dzieł.
Tworzenie cyfrowych kopii starych druków rozpoczęło się w 2003 roku. Początkowo było to skanowanie mikrofilmów z archiwalnymi wydaniami Gazety Kieleckiej, której pierwszy numer datowany jest na rok 1870. Następnie w roku 2008 biblioteka zakupiła profesjonalny skaner dziełowy - jedyny tej klasy skaner w Polsce.
Spodziewano się, że największym powodzeniem cieszyć się będzie prasa regionalna. Po blisko 3 miesiącach działalności okazało się, że najczęściej czytane publikacje, to katalogi wystaw i bibliografie opracowane przez pracowników Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. Zasoby Świętokrzyskiej Biblioteki Cyfrowej dostępne są pod adresem sbc.wbp.kielce.pl

http://www.radio.kielce.pl/page,,Swieto ... f0ed8.html

Awatar użytkownika
ice
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5712
Rejestracja: 15 maja 2006, o 09:24
Lokalizacja: Kielce

Post autor: ice » 24 lutego 2009, o 12:26

Oblegana cyfrowa biblioteka

Ponad czterdzieści i pół tysiąca osób odwiedziło Świętokrzyską Bibliotekę Cyfrową, jaka od trzech miesięcy funkcjonuje w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach. Głównym i najważniejszym celem jej stworzenia było ułatwienie dostępu do archiwalnych zasobów biblioteki i do starych druków.
W ciągu trzech miesięcy istnienia, odwiedziło ją 40-ści tysięcy 582-ie osoby. „To jest bardzo dobry wynik” –mówi Aneta Strzępka, kierownik działu zbiorów cyfrowych: „Najczęściej czytane są publikacje ‘Katyń w zbiorach i wspomnieniach’, rocznice 2009, najczęściej czytelnicy sięgają po nasze wydawnictwa i bibliografie; dużym zainteresowaniem cieszy się też Gazeta kielecka i starodruki, a także Wielka Encyklopedia Powszechna.”
Do tej pory po wirtualne zbiory sięgali czytelnicy nie tylko z Polski, ale też z Francji, Niemiec, Kanady i Izraela- dodaje Strzępka.
Tworzenie cyfrowych kopii trwa od 2003 roku. W chwili obecnej jest już udostępnionych 2610 publikacji. Codziennie dokładane są nowe-podkreśla Strzępka. Zasoby Świętokrzyskiej Biblioteki Cyfrowej dostępne są pod adresem sbc.wbp.kielce.pl

http://www.plus.kielce.pl/www/index.php ... &op=3#nius

ODPOWIEDZ