UM Kielce - Przystań żeglarska, zalew miejski

Zmiany w projektach inwestycji, info o niezrealizowanych projektach i subiektywna ocena przedstawionych koncepcji.

Moderatorzy: Autor, sueno, Daniel, Sirek1

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11713
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

UM Kielce - Przystań żeglarska, zalew miejski

Post autor: Autor » 19 stycznia 2007, o 00:34

Obrazek
Powstaje zaplecze żeglarskie na zalewie kieleckim

Obrazek Joanna Gergont, 19-01-2007

Funkcjonalny hangar żeglarski z zapleczem to inwestycja, o której w Kielcach mówi się od lat. Wydział gospodarki komunalnej nareszcie zdobył pozwolenie na jego budowę. Już teraz powstaje obiekt tymczasowy.

Do budowy przystani żeglarskiej z prawdziwego zdarzenia miasto szykuje się od dziesięciu lat. W 1997 roku przygotowano nawet projekt techniczny, ale z powodu braku pieniędzy schowano go do szuflady. Trzy lata później do pomysłu powrócono. Uporządkowano teren przy dawnej przystani żeglarskiej, wykarczowano zdziczałe drzewa, odnowiono alejki. Do gotowego projektu wniesiono drobne poprawki, i tak m.in. zamiast pomostu wbetonowanego w dno zalewu powstał pływający pomost, który lepiej znosi zmiany wysokości wody. Brak pieniędzy znów wstrzymał inwestycje.

Teraz przystań żeglarska ma zostać dokończona. Wydział gospodarki komunalnej kieleckiego Ratusza zlecił przygotowanie projektu przebudowy hangaru. - Ujmuje dwa elementy: przebudowę obecnego hangaru, gdzie oprócz miejsca na łodzie znajdzie się podręczny warsztat, oraz porządne zaplecze socjalne - opisuje architekt Joanna M. Ćwiertak, autorka projektu.

Część druga to całkiem nowy budynek. Przykuwa uwagę kształtem, który nawiązuje do łodzi żeglarskiej. - Ten pomysł nasunął nam się w sposób naturalny, w związku z funkcją obiektu. To typowy budynek klubowy, pomieści świetlicę, sale szkoleniowe, małą kawiarnię na powietrzu - mówi Ćwiertak. Dach budynku ma być pokryty płaską blachą, która nawiązuje do brytów, z których zrobione są żagle.

Pozwolenie na budowę wydał kilka dni temu wydział architektury i spraw mieszkaniowych UM. Inwestycja ma się jednak rozpocząć dopiero w przyszłym roku, a całość kosztować będzie ok. 2 mln zł.

Wydział gospodarki komunalnej nie chce zmarnować kolejnego sezonu żeglarskiego, tym bardziej że dynamicznie rozwija się działalność Uczniowskiego Klubu Sportowego i, co pokazał ubiegły rok, coraz więcej dzieci chce się uczyć żeglarstwa. Dlatego ogłoszono przetarg na ustawienie kontenerów, z których tymczasowo mogłyby korzystać dzieci. Wygrało go Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni. - Korzystając z dobrej pogody, robimy przyłącza. Gotowe jest już wodne, teraz zabierzemy się za kanalizacyjne - mówi Andrzej Ścipniak, kierownik Zakładu Konserwacji Terenów Zieleni. Kontenery już zamówiono. - Będą trzy niebiesko-białe pawilony o łącznej powierzchni ok. 40 m kw. Znajdzie się tam świetlica środowiskowa dla dzieci z Szydłówka, skorzystają z niej także młodzi żeglarze - mówi Ścipniak. - Jak dobrze pójdzie, wszystko będzie gotowe pod koniec lutego - zapowiada.

Lokalizacja :arrow: http://www.gis.kielce.eu/geoportal_tool ... ?link=1008

Awatar użytkownika
tom
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 2504
Rejestracja: 29 grudnia 2005, o 10:15
Lokalizacja: Kielce, Lublin
Kontakt:

Post autor: tom » 19 stycznia 2007, o 10:12

Mam nadzieję, że to będzie ten sam projekt, który znajduje się na stronie.
Komisja Rewizyjna czuwa!

Oskar
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1330
Rejestracja: 19 marca 2006, o 14:34
Lokalizacja: Śródmieście
Kontakt:

Post autor: Oskar » 19 stycznia 2007, o 10:35

Ten sam, Jurek chyba specjalnie projektu nie wklejał, który jest w "Gazecie" z innej perspektywy:

Obrazek

Swoją drogą nie wyobrażam sobie połączenia tego starego budynku z nowym. Dla mnie wygląda bardziej jak rudera do rozbiórki niż rozbudowy:

Obrazek

hey
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1475
Rejestracja: 24 kwietnia 2006, o 13:47

Post autor: hey » 19 stycznia 2007, o 13:48

Kiedyś w Echu było info,że pan Grzyb chce wybudować przystań a za to miasto mu wydzierżawi na 30 lat działke pod hotel (obok przystani).Nie wiem dlaczego nic z tego nie wyszło.

Awatar użytkownika
koubah
Posty: 121
Rejestracja: 6 września 2006, o 22:39
Lokalizacja: Kielce

Post autor: koubah » 19 stycznia 2007, o 18:10

moze nawet dobrze, ze nic z tego nie wyszlo, bo znajac praktyki p. Grzyba, wybudowalby tam pewnie zamiast hotelu, kolejny apartamentowiec. Ciekaw jestem jakby sie nazywal, moze "Pod Cmentarzem", albo "Pod Hangarem". Miasto teraz dwa razy sie powinno zastanowic zanim sprzeda lub wydzierżawi mu kolejna dzialke.

kon_rad
Posty: 158
Rejestracja: 22 grudnia 2006, o 02:11
Lokalizacja: Kielce

Post autor: kon_rad » 20 stycznia 2007, o 00:16

Nawiązuję do artykułu w GW Pani Joanny Giergont:

Żeby tylko z tymi kontenerami nie wyszło tak jak to zwykle bywa z rozwiązaniami tymczasowymi - zostają na lata. Przykładem może być Most Syreny w Stolicy, a przypuszczam, że i u nas znalazło by się kilka takich przykładów...[/quote]

voodoo
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1224
Rejestracja: 5 września 2006, o 12:28
Lokalizacja: Kielce/Ślichowice

Post autor: voodoo » 6 marca 2007, o 13:18

Obrazek

Rewolucja nad zalewem
Basen z zapleczem rekreacyjno-sportowym, hotel i przystań to tylko niektóre zmiany czekające kielecki zalew.

Na deskach architektów powstaje nowy plan zagospodarowania przestrzennego kieleckiego zalewu. Krakowska firma Budplan, która wygrała przetarg na jego wykonanie nie bardzo sobie jednak radzi, bo ma tu być pięknie.

- Nie jesteśmy z ich propozycji zadowoleni - mówi Władysław Boberek, kierownik Referatu Planów Zagospodarowania Przestrzennego kieleckiego ratusza.

Plan ma uporządkować sytuację wokół zalewu, bo po zwrocie ziemi dawnym właścicielom wszyscy chcą tu budować. Zgodnie z jego założeniami obok przystani w tzw. małpim gaju będzie miejsce na hotel. Ulica Zagnańska ma mieć drugą jezdnię, poprawi się komunikacja z ul. Witosa - ul. Orkana ma być z nią połączona. Przy ul. Klonowej przewidziane są budynki usługowo-mieszkalne, a równoległa do Klonowej ulica pozwoli zabudować teren bliżej zalewu. Jednocześnie pozostanie miejsce przeznaczone pod rekreację.

Na działce przy Klonowej, między hotelem a włoską restauracją, ma powstać kryty basen.

Basen koło Hellady

Działka między włoską restauracją a hotelem Hellada przy ul. Klonowej jest własnością Ryszarda Grzyba, który obok kończy stawianie potężnego apartamentowca - lokatorzy powinni się wprowadzić pod koniec roku. Na liczącej ok. 2 ha działce Grzyb chce zbudować basen 25x12 m. - Ale nie sam, bo to się nie opłaca - podkreśla inwestor. - Musi mu towarzyszyć zaplecze rekreacyjno-sportowe. Decyzję, co konkretnie będzie się mieściło w budynku podejmę w ciągu pół roku.

Przystań ze świetlicą

Zmieni się także harcerska przystań nad zalewem. Na nabrzeżu zakończyły się właśnie roboty ziemne. Na betonowych podporach umieszczone zostaną trzy kontenery, w których zacznie działać świetlica środowiskowa. Uczniowski Klub Sportowy Zalew wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie zaprasza dzieci z okolicznych osiedli. Będzie tu można odrobić lekcje, pobawić się, ale przede wszystkim pouczyć się żeglowania.

- Ponieważ mamy małe łódki, optymistki, to możemy przyjąć dzieciaki do 13 roku życia - mówi szef klubu Andrzej Kosmala. - Zapraszamy wszystkich, zajęcia będą całkowicie bezpłatne.

Kontenery będą później stanowić zaplecze budowy. - Mamy już pozwolenie na budowę - wyjaśnia Renata Klimczak z Wydziału Gospodarki Komunalnej UM. - I przystępujemy do remontu i rozbudowy hangaru, tak by powstała tu przystań z prawdziwego zdarzenia.

Basen:
Obrazek

Przystań:
Obrazek

Awatar użytkownika
Grzegorz
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3006
Rejestracja: 31 maja 2006, o 17:10

Post autor: Grzegorz » 6 marca 2007, o 14:10

Najważniejsze jest, żeby Zalew był jak kiedyś miejscem odpoczynku wszystkich kielczan. Powinno się powiększyć plażę (nawieźć dużo piasku) i koniecznie zabudować (np. ściankami dźwiękochłonnymi, lub czymś podobnym) cmentarz od strony Zalewu! :evil:

Awatar użytkownika
cm
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1665
Rejestracja: 19 stycznia 2007, o 14:22
Lokalizacja: Sienkiewicza - centrum świata ;-)

Post autor: cm » 6 marca 2007, o 17:17

voodoo pisze:(...) poprawi się komunikacja z ul. Witosa - ul. Orkana ma być z nią połączona.
O, a to jest dla mnie nowość, bo do tej pory słyszałem, że nie planuje się takiego połączenia! Wydaje mi się, że czytałem to w "Echu", przy okazji rozważań nad komunikacją w Kielcach.

Awatar użytkownika
MeehoweCK
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3317
Rejestracja: 25 września 2005, o 17:41
Lokalizacja: Warszawa / Kielce
Kontakt:

Post autor: MeehoweCK » 6 marca 2007, o 19:06

Ja to słyszałem już jakiś czas temu... Ogólnie plany są ambitne, ale całość wydaje się, że może być bardzo droga. Mimo wszystko myślę, że warto. Denerwuje mnie jak o Helladzie piszą "hotel". Przecież to nie jest żaden hotel tylko "hotelIK" :? Czyli mówiąc inaczej - jakby noclegownia. W Polsce mamy takie prawo, że hotel jest nazwą zastrzeżoną tylko dla obiektów spełniających pewne normy. Hellada ich nie spełnia. Uważam, że takie obiekty powinny się nazywać hostelami lub motelami, a nie hotelikami, które wprowadzają w błąd klientów. A już najbardziej mnie denerwuje jak przy wjeździe do Kielc od strony północnej jest po prawej stronie taki domek z wielkim bilboardem "usługi HOTELowe". Osoba jadąca samochodem z daleka widzi samo HOTEL :roll: jakby to ode mnie zależało to grzywna nie podlegałaby dyskusji...
Sorry za OT
Ambicja to coś co prowadzi ludzkość do postępu, a ludzi do depresji

Awatar użytkownika
RZ
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3623
Rejestracja: 29 marca 2006, o 20:48

Post autor: RZ » 6 marca 2007, o 20:19

MeehoweCK pisze:Ja to słyszałem już jakiś czas temu... Ogólnie plany są ambitne, ale całość wydaje się, że może być bardzo droga. Mimo wszystko myślę, że warto. Denerwuje mnie jak o Helladzie piszą "hotel". Przecież to nie jest żaden hotel tylko "hotelIK" :? Czyli mówiąc inaczej - jakby noclegownia. W Polsce mamy takie prawo, że hotel jest nazwą zastrzeżoną tylko dla obiektów spełniających pewne normy. Hellada ich nie spełnia. Uważam, że takie obiekty powinny się nazywać hostelami lub motelami, a nie hotelikami, które wprowadzają w błąd klientów. A już najbardziej mnie denerwuje jak przy wjeździe do Kielc od strony północnej jest po prawej stronie taki domek z wielkim bilboardem "usługi HOTELowe". Osoba jadąca samochodem z daleka widzi samo HOTEL :roll: jakby to ode mnie zależało to grzywna nie podlegałaby dyskusji...
Sorry za OT
Aleś się uwziął :wink: wg mnie to bardzo ładny obiekt, poza tym chwalony. Pewnie jakichś warunków hotelu nie spełnia, ale to nie jest podrzędny zajazd czy "noclegownia":
http://www.hellada-kielce.emeteor.pl/
W poniższym zestawie ma trzy gwiazdki:
http://www.emeteor.pl/hotele/hotele_kielce_01.html

Awatar użytkownika
MeehoweCK
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3317
Rejestracja: 25 września 2005, o 17:41
Lokalizacja: Warszawa / Kielce
Kontakt:

Post autor: MeehoweCK » 6 marca 2007, o 20:35

ja nie mówię, że ten obiekt jest brzydki. Wręcz przeciwnie. Tylko moim zdaniem albo powinno się budować hotel, albo motel. Trzech gwiazdek to nie ma bo w hotelikach, motelach, hostelach, pensjonatach itp nie jest prowadzona kategoryzacja. Jeśli jest napisane o trzech gwiazdkach to znaczy, że to właściciel sobie tak zadecydował
Ambicja to coś co prowadzi ludzkość do postępu, a ludzi do depresji

Boss
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1165
Rejestracja: 20 grudnia 2005, o 21:21
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Boss » 7 marca 2007, o 01:22

poprawi się komunikacja z ul. Witosa - ul. Orkana ma być z nią połączona.
no rewelacja :D nareszcie ktoś pomyślał. doczekamy sie mostku nad silnicą. jak plany mają byc naprawde konkretne to powinni jeszcze ten zalew poszerzy w strone północną, wzdłuż koryta rzeki(kiedys takie plany były). a szczytem rewolucji byłaby ekshumacja zwłok i przeniesienie tego cmentarza gdzie indziej bo on tam pasuje jak już nie powiem co i do czego.
CK|PL|EU

Awatar użytkownika
Jarek
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1118
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 22:35
Lokalizacja: Kielce - Bocianek

Post autor: Jarek » 7 marca 2007, o 08:26

Boss pisze:
poprawi się komunikacja z ul. Witosa - ul. Orkana ma być z nią połączona.
. a szczytem rewolucji byłaby ekshumacja zwłok i przeniesienie tego cmentarza gdzie indziej bo on tam pasuje jak już nie powiem co i do czego.
Nie sądze, żeby był to dobry pomysł i czy kielczanie zaakceptowaliby coś takiego. Z drugiej strony, żadna atrakcja cokolwiek robić na miejscu dawnego cmentarza. Niech zostanie gdzie jest, kwestia tylko jakiegoś odgrodzenia go od strony zalewu.
Kielce - tu jest moje miejsce, tu jest mój dom.

Awatar użytkownika
Tomasso
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 589
Rejestracja: 13 kwietnia 2006, o 17:47
Lokalizacja: Kielce - Sieje
Kontakt:

Przedłużenie Klonowej

Post autor: Tomasso » 9 marca 2007, o 07:33

Ciekawe którędy pociągną dalej Klonową.....jeśli był tam ktoś to widział napewno jaka tam jest wysoka skarpa. Potrzeba by była budowa sporego mostu, chyba że wgryzą się w ta skarpę. Moim zdaniem wolałbym nic tam nie robić. Mieszkam niedaleko, często łażę tam z psem i tam jest bardzo urokliwe miejsce (pomijając dzikie wysypisko śmieci). Powinni oczyścić i wykarczować te tereny, puścić tamtędy ścieżkę rowerową i każdy mógłby podziwiać ten zakątek. Płynąca tamtędy Silnica stworzyła piękne meandry, co w połączeniu z dużą ilością starych drzew tworzy malowniczy klimat.
Wrzuciłem fotki z tamtych miejsc:
http://img83.imageshack.us/my.php?image=dscf6737ox0.jpg
http://img92.imageshack.us/my.php?image=foto3xj1.jpg
http://img92.imageshack.us/my.php?image=dscf3916ye3.jpg

ODPOWIEDZ