Centrum przy Kinie Moskwa - ul. Staszica

Zmiany w projektach inwestycji, info o niezrealizowanych projektach i subiektywna ocena przedstawionych koncepcji.

Moderatorzy: Autor, sueno, Daniel, Sirek1

Awatar użytkownika
RZ
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3623
Rejestracja: 29 marca 2006, o 20:48

Post autor: RZ » 6 czerwca 2006, o 20:43

Już sam fakt, że w tym miejscu można coś wybudować jest mocno zaskakujący. Byłem naprawdę pod wrażeniem, kiedy pierwszy raz zobaczyłem projekt i uświadomiłem sobie, gdzie to jest :!: :o . Wizualizacja pasażu jest bardzo fajna, ale nie wiem, czy te wszystkie szczegóły są realne w rzeczywistości. Co do zewnętrznego projektu - właściwie to nie wiem, co o nim myśleć. To jest przecież newralgiczny punkt - najpiękniejszy i najbardziej chroniony krajobrazowo teren w całych Kielcach - samo Wzgórze Zamkowe. Ten projekt jest "dziwny" - pewnie bardzo dużo będzie zależeć od realizacji, wykończeń itd. Efekt może być zarówno niezły, jak i kiepski. A pracownia "Ćwiertak"? Z jednej strony Relax na Klonowej, który mi się naprawdę bardzo podoba (i jak wiadomo nie mogę odżałować, że nie zrealizowano projektu hotelu), z drugiej strony City Park, który jest najgorszym badziewiem. Są nieobliczalni :shock:

Awatar użytkownika
tom
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 2504
Rejestracja: 29 grudnia 2005, o 10:15
Lokalizacja: Kielce, Lublin
Kontakt:

Post autor: tom » 6 czerwca 2006, o 21:01

Duza racji jest w tym co mówisz. Ja bym jeszcze wydzielił ulicę Staszica od Wzgórza Zamkowego. Akurat przy "Moskwie" pozwoliłbym na tę realizację, wszak nie jest to dom wolnostojący lecz całkiem przyjemna "dobudówka", która uzupełni pierzeję i doda nieco urody, bo kino samo w sobie ładne nie jest. Rozmiarowo też nie jest to obiekt duży i wpasowuje się w pozostałą zabudowę. Funkcja jaką będzie pełnił też przemawia na korzyść jego wybudowania. Wizualnie nie będzie on wadził ani od strony ulicy, ani od skweru, ani od parku, nie będzie niczego zasłaniał.
Jedynie architektura jest największym problemem. Pierwotny projekt jest sam w sobie dobry, ale nigdy nie wiadomo co może wyniknąć przed(lub w trakcie)rozpoczęcia budowy(chociażby przykład Bechera na Leonarda). O wykonawcy napisał już przedmówca więc tymbardziej jest to rzecz niepewna.
Więcej jest plusów tej inwestycji, ciekawi mnie również zdanie konserwatora i to jak on to widzi.
Komisja Rewizyjna czuwa!

Gość

Post autor: Gość » 6 czerwca 2006, o 22:37

Jesli chodzi o teren relaksu to obecnie wybudowany biurowiec i niestety nierealizowany hotel sa projektu Danuty Jaroszynskiej-Ziach, anie jak twierdzi RZ Pani arch. Joanny Cwiertak. Nadal twierdze, ze obiekt na staszica to trzeciarzedna architektura tla.

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11713
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 6 czerwca 2006, o 23:05

Ja bym tylko chcial, zeby wszystkie detale zawarte na projekcie zostaly zrealizowane. Obiekt sie nie gryzie, bedzie wygladal calkiem fajnie, a Staszica widze jako deptak, ale po wybudowaniu parkingu przy Solnej. W przeciwnym razie pustki w centrum beda coraz wieksze...

Awatar użytkownika
RZ
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3623
Rejestracja: 29 marca 2006, o 20:48

Post autor: RZ » 7 czerwca 2006, o 19:30

Anonymous pisze:Jesli chodzi o teren relaksu to obecnie wybudowany biurowiec i niestety nierealizowany hotel sa projektu Danuty Jaroszynskiej-Ziach, anie jak twierdzi RZ Pani arch. Joanny Cwiertak. Nadal twierdze, ze obiekt na staszica to trzeciarzedna architektura tla.
Dobrze wiedzieć. Zdaje się, że taka wcześniej była informacja na stronie i stąd mój błąd.
No to przynajmniej nie mam dysonansu poznawczego :wink:

Oskar
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1330
Rejestracja: 19 marca 2006, o 14:34
Lokalizacja: Śródmieście
Kontakt:

Post autor: Oskar » 17 czerwca 2006, o 00:50

Ulica Staszica zmienia wygląd

Restauracja w domu towarowym Ludwik, budowa kamienicy przy kinie Moskwa, remont już istniejących budynków - takie zmiany czekają ul. Staszica. Powstanie piękna miejska promenada łącząca deptak z parkiem.

- To dobry przykład, jak ulica zmienia swoje oblicze po remoncie nawierzchni. Jeszcze niedawno to był niewiele znaczący trakt, którym można było przejść tylko do parku. A teraz to coraz bardziej atrakcyjne miejsce, np. dla handlowców - podkreśla Janusz Cedro, wojewódzki konserwator zabytków. Podobnego zdania jest Wojciech Lubawski, prezydent Kielc - Po ul. Sienkiewicza przyszedł czas na ul. Staszica. To chyba też zasługa uchwały, dzięki której inwestorzy mogą liczyć na zwrot części kosztów poniesionych na remont kamienic w centrum - mówi Lubawski.

Rzeczywiście takiego boomu inwestycyjnego na ul. Staszica dawno nie było. Za miesiąc powinien się zakończyć remont kamienicy sąsiadującej z domem towarowym Puchatek. - Tu ze starego budynku zostały tylko mury, a i to nie wszystkie - mówi jeden z budowlańców pracujacy przy remoncie.

Kilkadziesiąt metrów dalej kolejna budowa. Po 50-letniej kamienicy, w której mieściła się m.in. cukiernia Banatkiewiczów, nie ma już śladu. - W tym tygodniu rusza budowa nowego budynku. Oczywiście na parter wróci cukiernia - mówi Grzegorz Kita, współwłaściciel budynku. Nowa kamienica będzie miała powierzchnie około 400 metrów kwadratowych i w większości zostanie przeznaczona na mieszkania. - Ul. Staszica bardzo wyładniała i stojące przy niej kamienice też powinny dobrze wyglądać. A remont był nieopłacalny - mówi Grzegorz Kita.

Swój wygląd zmieni też dom towarowy Ludwik, który powstał w połowie lat sześćdziesiątych. - Wtedy to był najnowocześniejszy sklep w Kielcach. Teraz jednak znacznie odbiega od standardu i trzeba go przebudować - mówi Wiesław Berka, dyrektor ds. administracji Powszechnej Spółdzielni Spożywców "Społem". Zapowiada, że już trwają prace nad projektem przebudowy, którą zaplanowano na przyszły rok. - Chcemy, żeby wygląd budynku znowu trochę zaskakiwał nowoczesnością i lepiej pasował do bardzo ładnej ulicy - podkreśla Berka. Wyjaśnia, że są gotowe dwie koncepcje, z których jedna zakłada nadbudowę piętra. Na razie nie wiadomo, która będzie realizowana. - Decyzja zapadnie w wakacje. Ale już wiadomo, że nie będzie tu domu towarowego. Powstanie restauracja, która będzie działała równolegle do już istniejącego baru - mówi Berka.

Jest też szansa na zmianę wyglądu parkingu przed kinem Moskwa. Do ratusza już wpłynął wniosek prywatnego inwestora o wydanie warunków zabudowy. Kamienica ma przylegać do budynku kina. - Jesteśmy na etapie wydawania decyzji. Powinna ona powstać w ciągu kilku tygodni - mówi Andrzej Kędra, dyrektor wydziału architektury urzędu miasta. Jaka będzie ostateczna forma budynku, nie wiadomo, bo swoje uwagi zgłasza już konserwator zabytków. - To duży obiekt, który może zasłonić Wzgórze Zamkowe, ale decyzje może podjąć miasto - twierdzi Janusz Cedro.

Czy miasto zgodzi się na zabudowanie parkingu? - Na razie nie wiem. Tu rzeczywiście można stracić ładny widok i dlatego trzeba będzie poszukać jakiegoś kompromisu, bo inwestycje są potrzebne - mówi Wojciech Lubawski, prezydent Kielc.

gazeta.pl


Nie wiedzialem gdzie to wrzucic wiec czesciowo tylko na temat :)

Awatar użytkownika
Grzegorz
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3006
Rejestracja: 31 maja 2006, o 17:10

Post autor: Grzegorz » 17 czerwca 2006, o 07:51

Oj się będzie działo :D Ale znowu "konserwa" nam namiesza... :| Już czas najwyższy z nim coś zrobić :>:>:>

Awatar użytkownika
RZ
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3623
Rejestracja: 29 marca 2006, o 20:48

Post autor: RZ » 17 czerwca 2006, o 09:00

Deo pisze:Oj się będzie działo :D Ale znowu "konserwa" nam namiesza... :| Już czas najwyższy z nim coś zrobić :>:>:>
przecież on ma rację! to najpiękniejsza, najbardziej chroniona krajobrazowa przestrzeń w centrum Kielc! Czy nowy budynek jest warty tego, żeby zepsuc taką wartość?? Oczywiste, że nie. Ale, żeby cos zdecydować, trzeba zrobic symulacje komputerowe ze wszystkich stron. Ja sam po przemyśleniu skłaniałbym się do tego, że budowa tam mogłaby być możliwa, ale na pewno nie w takim kształcie, jak proponowany (póki co zostawiłbym wyłącznie pasaż :wink: )

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11713
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 17 czerwca 2006, o 09:02

W sumie to trzeba sie troche postarac, zeby zaprojektowac taki obiekt, ktory nie zasloni w pelni Wzgorza Zamkowego. Tak chcialbym aby on wygladal, a swoja droga ten parking wyglada paskudnie, a raczej nikt spolecznie go nie wyremontuje.

Awatar użytkownika
Michał
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1258
Rejestracja: 29 grudnia 2005, o 01:09

Post autor: Michał » 17 czerwca 2006, o 09:21

Prawdę mówiąc i tak z tego miejsca (w sumie z dosyć bliska) za bardzo wzgórza nie widać bo jest zasłonięte przez drzewa...

Awatar użytkownika
RZ
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3623
Rejestracja: 29 marca 2006, o 20:48

Post autor: RZ » 17 czerwca 2006, o 12:05

Myślę, że ten obiekt może być maksymalnie jednopiętrowy. Przy dobrej architekturze mógłby być nawet parterowy. Ma to sens tym bardziej, gdy weźmie się pod uwagę planowanego nowego Ludwika - najlepiej gdyby to była kompozycyjna całość z Ludwikiem.

Oskar
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1330
Rejestracja: 19 marca 2006, o 14:34
Lokalizacja: Śródmieście
Kontakt:

Post autor: Oskar » 17 czerwca 2006, o 13:52

Dzis jak przechodzilem to specjalnie przypatrywalem sie z kazdej ze stron i mowiac krotko g... widac a nie wzgorze :) Tam jest tyle drzew co chyba nigdzie :wink:

Awatar użytkownika
Tomek
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1002
Rejestracja: 13 marca 2006, o 16:12
Lokalizacja: Kielce / Bytom

Post autor: Tomek » 18 czerwca 2006, o 09:22

Dobrym w miarę przykładem jest tu moje zdjęcie w podpisie, które to możliwe do wykonania było w porze "bezlistnej" :)

Awatar użytkownika
ice
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5738
Rejestracja: 15 maja 2006, o 09:24
Lokalizacja: Kielce

Post autor: ice » 18 czerwca 2006, o 10:45

A moze lekki powiew swiezosci na Staszica z nawiazaniem do starych kamienic. Nowy Banatkiewicz? :)
http://img162.imageshack.us/img162/9049 ... ica1xf.jpg

_koubah

Post autor: _koubah » 18 czerwca 2006, o 11:03

zastanawiam sie jak to mozliwe, ze wam sie podoba nowa inwestycja przy kinie moskwa/ Jak dla mnie koszmar nie z tej ziemi i na peryferjach co najwyzej mozna to cos zrealizowac. Totalnie brak wyczucia!!! Otwory szklane jak z lat 80tych. do tego te kilka telewizorow. Tam nie ma ani ciekawego detalu ani innych ciekawych rzeczy. Clou calego budynku jest pasaz, a nie jak byc powinno jakis ciekawy watek. Chyba nawet kolorystyka nie wpisuje sie za bardzo. Juz widze te szare profile inspirowane centrum Rondo. Kolejny "badziew" w centrum miasta? Chyba tak. Zreszta jak ma byc dobrze, skoro asa architektury zdobywa projekt ktorego "clou" sa reklamy, a wlasciwie ich umiejscowienie w slupku, bo takie tlumaczenie znalazlem gdzies na forum. To tak jakbym slyszal ze okna sa pionowe, a nie poziome... hehe. Zreszta nie jestem w stanie pojac skad sie bierze u architektow przekonanie ze nowoczesne okna to takie kwadratowe?? Przeciez oczywistym jest ze infantylizm. A znalezc niebanalne rozwiazanie elewacji na zasadzie zestawienia odcinka a do odcinka b, to jest sztuka. Zreszta pasaz nie jest jakims szczegolnym rozwiazaniem w tym przypadku. Wiecej kreatywnosci drodzy koledzy i kolezanki! Jak nie architektura wzrorowana na detalach architektury XIX wiecznej, jak nie pseudosecesyjne budowy to biurowce parkowe inspirowane poranna jajecznica w kolorystyce i do zludzenia przypominajace archaiczne kamienice paryskie okresu Hausmannowskiego w wersji uproszczono-kielckiej. Kielce to nie Paryz! A my zyjemy prawie 1.5 wieku pozniej.

ODPOWIEDZ