Nowe autobusy - ZTM

Wszystko związane z działaniem komunikacji publicznej.

Moderatorzy: Nowak, Autor, sueno, Daniel, CKfan, AR

andrzej
Posty: 259
Rejestracja: 28 maja 2007, o 18:43

Nowe autobusy - ZTM

Post autor: andrzej » 5 lutego 2009, o 12:16

Obrazek

Superautobusy wjeżdżają do centrum Kielc

To będzie nowa jakość na kieleckich drogach. Autobusy renomowanych marek z klimatyzacją, monitoringiem i GPS-em kupuje Zarząd Transportu Miejskiego. Pasażerów zaczną wozić jesienią

W ZTM przygotowano już dokumentację przetargową. Sam przetarg ogłoszony zostanie prawdopodobnie 17 lutego. - Liczymy, że pierwsza partia 20 pojazdów dotrze około 1 listopada - mówi Marian Sosnowski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach.

Nowych wozów ma być 40, a ich zakup współfinansowany będzie przez Unię Europejską. Autobusy mają się różnić oznakowaniem, a ich wprowadzenie oznacza dla pasażerów nową jakość. Wszystkie mają być m.in. klimatyzowane, wyposażone w monitoring, lokalizatory GPS i automaty do sprzedaży biletów. - Przetarg jest tak skonstruowany, że o wyborze nie będzie decydowała tylko cena. Ocenimy też dane techniczne i gwarancję - informuje Barbara Damian z ZTM. To oznacza, że do Kielc nie trafi kolejna partia np. ukraińskich łazów.

Autobusy mają obsługiwać połączenia pomiędzy tzw. przystankami węzłowymi, czyli miejscami, w których krzyżuje się najwięcej połączeń, np. przy ul. Żytniej. Będą także dojeżdżać do centrum miasta, które już niedługo będzie zamknięte dla samochodów. I z tego powodu pięć wozów musi być mniejszych. - Dzięki temu łatwiej będzie nimi manewrować na wąskich uliczkach - tłumaczy Damian. Mają odjeżdżać w wyliczonych odstępach czasu m.in. z okolic budowanego parkingu wielopoziomowego i dowozić pasażerów np. na przystanek węzłowy przy ul. Żytniej.

W praktyce nowe autobusy mają obsługiwać sześć nowych linii, czyli przejeżdżać w sumie ok. 2,5 mln km rocznie.

Nie wiadomo, czy z tych komfortowych wozów korzystać będzie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Kielcach. - Gdy rozstrzygniemy przetarg na dostawę autobusów, ogłosimy kolejny na korzystanie z nich. O wyborze operatora zdecyduje cena - podkreśla Damian. Oczywiście MPK ma największe szanse, bo trzeba mieć zajezdnię i kilkudziesięciu kierowców. - Ale pewności, że wygra MPK, nie ma - zastrzega Damian.

Źródło: Gazeta Wyborcza Kielce

Awatar użytkownika
Daniel
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 2750
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:35
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Post autor: Daniel » 5 lutego 2009, o 12:18

Nie jestem przekonany do wydzielenia nowego tematu - teraz mamy 2 firmy z autobusami a temat jeden, szczerze mówiąc nie widzę powodów aby ZTMowe autobusy nie zaliczyć do kieleckich autobusów. A jakie jest zdanie innych?

Awatar użytkownika
AR
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5704
Rejestracja: 15 listopada 2005, o 19:01
Lokalizacja: QKI
Kontakt:

Post autor: AR » 5 lutego 2009, o 13:46

Podzielam zdanie Daniela.
Wszystkim się podoba, a tobie się nie podoba

Awatar użytkownika
abaddon
Posty: 289
Rejestracja: 21 września 2008, o 10:50
Lokalizacja: z założenia

Post autor: abaddon » 5 lutego 2009, o 14:25

a ja widze... przynajmniej do czasu dopoki ich niema na drogach miasta.

tak samo jak PKS jest wydzielony od kieleckich autobusow ... dlaczego ??? przeciez tez po kielcach i okolicznych miescinach jezdza.

Jezeli nowe autobusy bedzie oblugiwac inna firma niz MPK jak dla mnie powinny byc w nowym temacie ( tak jak PKS ) ... inaczej w temacie kieleckich autobusow beda pewnie prowadzone 2 - 3 albo i wiecej roznych dyskusji w 1 temacie....
bedzie 1 post na temat MPK, 2gi na temat nowych autobusw, 3 o jeszcze czyms inym, 4 kontynuacja 1szego, 5 odp na 3ci, 6 dopowiedz do 4 ktory jest kontynuacja 1szego... itd itd itd...

ale decyzja nie nalezy do mnie...

andrzej
Posty: 259
Rejestracja: 28 maja 2007, o 18:43

Post autor: andrzej » 5 lutego 2009, o 14:33

abaddon pisze:[...]
Jezeli nowe autobusy bedzie oblugiwac inna firma niz MPK jak dla mnie powinny byc w nowym temacie ( tak jak PKS ) ... inaczej w temacie kieleckich autobusow beda pewnie prowadzone 2 - 3 albo i wiecej roznych dyskusji w 1 temacie....
bedzie 1 post na temat MPK, 2gi na temat nowych autobusw, 3 o jeszcze czyms inym, 4 kontynuacja 1szego, 5 odp na 3ci, 6 dopowiedz do 4 ktory jest kontynuacja 1szego... itd itd itd...
Właśnie o to mi chodzi, wątek Kieleckie autobusy jest jak rzeka, ilość tematów tam poruszanych jest ogromna.

Awatar użytkownika
AR
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5704
Rejestracja: 15 listopada 2005, o 19:01
Lokalizacja: QKI
Kontakt:

Post autor: AR » 5 lutego 2009, o 14:56

Tematy się zazębiają więc trudno do każdego najmniejszego wątku dodawac nowy temat.
Kieleckie autobusy to temat o autobusach komunikacji miejskiej dlatego nie ma tam PKSu.
Mowa o autobusach ZTM, których jeszcze nie ma jest tym samym co mowa o następnych zakupach MPK.
Byc moze rozdzielenie tematów będzie wg mnie uzasadnione, jeżeli w komunikacji miejskiej w Kielcach pojawi się inny operator niż MPK.
Wtedy pewnie tematy zostaną rozdzielone i będzie PKS, MPK i nowy operator.

Takie moje zdanie 8)
Wszystkim się podoba, a tobie się nie podoba

Awatar użytkownika
CKfan
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4200
Rejestracja: 20 grudnia 2005, o 20:56
Lokalizacja: Kielce os. Jagiellońskie

Post autor: CKfan » 5 lutego 2009, o 15:33

Moim zdaniem, po wymianie silnika forum, trzeba zrobić kilka kategorii w tym dziale, żeby był większy porządek. A temat zbiorczy zamknąć i zostawić tylko do odczytu.
Sorry, takiego mamy prezydenta...

eM
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1103
Rejestracja: 2 października 2005, o 19:14
Lokalizacja: Kielce

Post autor: eM » 5 lutego 2009, o 22:04

Wg mnie trzeba by było zamknąć wątek kieleckie autobusy. Natomiast stworzyć nowe, według jakiegoś logicznego podziału, do omówienia zresztą. Swoją drogą mam do tego wątku sentyment, bo go otwieram :D

Awatar użytkownika
CKfan
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4200
Rejestracja: 20 grudnia 2005, o 20:56
Lokalizacja: Kielce os. Jagiellońskie

Post autor: CKfan » 9 lutego 2009, o 19:52

Wskazówka dla naszego ZTM jak organizować przetargi i co umieścić w SIWZ przetargu na zakup a również na użytkowanie nowych autobusów.

ZTM Warszawa ogłosił przetarg na przewóz 30 szt autobusami o dł. 12m i 20 szt 8-10m. Pełna klimatyzacja, kamery, automaty biletowe,...
ftp://85.128.61.18/5_2009_Przewozy/

Z nowych rzeczy: niedopuszczalne jest klejenie reklam na bocznych oknach, dopuszczalne na tylnich, a także na burtach. W środku wyświetlacze LCD odpowiadające za informację pasażerską.
Sorry, takiego mamy prezydenta...

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11713
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 10 lutego 2009, o 00:58

Dzisiaj sobie zrobilem lekture i juz wiem, ze wiele rzeczy zaproponuje naszemu ZTM przy organizacji przetargu na przewoznika. Caly warszawski SIWZ to niezla szkola jak w drobnym szczegole mozna wszystko ustandaryzowac.

Awatar użytkownika
CKfan
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4200
Rejestracja: 20 grudnia 2005, o 20:56
Lokalizacja: Kielce os. Jagiellońskie

Post autor: CKfan » 10 lutego 2009, o 01:58

ZTM W-wa określił w SIWZ wszystkie detale jak mają wyglądać autobusy. Myślę, że u nas też trzeba zwrócić na nie uwagę. Szczególnie interesuje mnie tu wewnętrzny wyświetlacz LCD, regulacje dotyczące klejenia reklam (u nas mają być nieklejone przez min. 3 lata), a także informacje wyświetlane na zewnętrznych tablicach (trasa zmieniona, przebieg trasy na bocznym wyświetlaczu od aktualnego przystanku, w przypadku wariantu jakiejś linii, w drugim rzędzie przedniego wyświetlacza jest on podany dopóki się nie dojedzie do głównej trasy, czas odjazdu z pętli - wszystko to powinno się znaleźć też w MPK po wprowadzeniu GPS).

Nie chciałbym za to niskowejściowych MIDI, na dodatek krótszych niż 10 m. Podłoga powinna być na całej długości niska, z układem drzwi 2-2-1, a długość powinna być w granicach 10-10,5 m. W ten sposób wyeliminujemy Solarisa Alpino i Autosany Sancity oraz Solinę. Praktycznie jedynym faworytem będzie Solaris, ale chyba nikt z tego powodu płakać nie będzie. MAN raczej do Polski nie chce wracać (oprócz Starachowic).

W przetargu na przewoźnika przydałby się zapis, żeby rezerwę organizował sobie sam (oczywiście barwy zakładowe, rocznik, wyświetlacze) i żeby wyjeżdżała tylko w razie awarii któregoś z ZTMowskich autobusów. Ten zapis umożliwi codzienne pojawianie się na ulicach wszystkich 40 nowych brygad. Na dodatek, te które w weekendy nie jeździłyby, mogłyby kursować na kilku brygadach MPK (oczywiście po ograniczeniu wozokm temu przewoźnikowi w ramach umowy - max 10%).
Sorry, takiego mamy prezydenta...

Awatar użytkownika
pawel_ŚLV
Posty: 300
Rejestracja: 14 marca 2008, o 22:44
Lokalizacja: Kielce\Skarżysko
Kontakt:

Post autor: pawel_ŚLV » 14 lutego 2009, o 10:42

"Na minionej sesji radni przyjęli uchwałę, w której przesunęli na ten rok zakup autobusów. W budżecie na ten cel zabezpieczone jest 20 milionów złotych, w przyszłym roku zaplanowano zakup partii 80 autobusów, na które pieniądze mają wpłynąć ze środków unijnych"

http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/ar ... /607344681

wow :shock: jeżeli to prawda to kielecka komunikacja będzie jedną z najmłodszych w Polsce, nieźle :D
Waleczne Serce Korona Kielce

Awatar użytkownika
Daniel
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 2750
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:35
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Post autor: Daniel » 14 lutego 2009, o 10:44

Błąd w tekście.

Erotis
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 577
Rejestracja: 19 lutego 2008, o 18:18
Lokalizacja: Ślichowice
Kontakt:

Post autor: Erotis » 14 lutego 2009, o 12:57

Chodzi tutaj o zakup 80 automatów raczej ;)

michau

Post autor: michau » 14 lutego 2009, o 13:26

No za 20 milionów złotych to przecież nie kupią 80 nowych autobusów :lol: błąd w tekście...

ODPOWIEDZ