Przewoźnicy w innych miastach

Wszystko związane z działaniem komunikacji publicznej.

Moderatorzy: Nowak, Autor, sueno, Daniel, CKfan, AR

Awatar użytkownika
CKfan
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4200
Rejestracja: 20 grudnia 2005, o 20:56
Lokalizacja: Kielce os. Jagiellońskie

Post autor: CKfan » 19 grudnia 2012, o 19:25

Tychy sprzedają 4 sztuki SU18. Jeśliby nasze MPK chciało się nimi zainteresować, to mają czas tylko do końca roku, bo ich rocznik to 2007.

http://www.pkmtychy.pl/#?&news_id=134&module=news
Sorry, takiego mamy prezydenta...

Awatar użytkownika
Thermalcake
Posty: 349
Rejestracja: 24 czerwca 2011, o 00:45
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Thermalcake » 15 stycznia 2013, o 08:15

Hakuję kartę miejską. A ty?

Proceder uprawiany od paru lat w Warszawie na małą skalę, został nagłośniony w związku z ostatnią podwyżką cen biletów na komunikację miejską. Mieszkańcy stolicy chwalą się w internecie własnymi zhakowanymi Kartami Miejskimi, ale również wyjaśniają innym jak to się robi.

Ostatnio podczas spotkania towarzyskiego, gdy rozmowa dotarła do tematu o styczniowych podwyżkach za przejazd komunikacją miejską, znajoma zdradziła: - Nie muszę się martwić, bo kolega doładowuje mi miesięczny bilet za połowę wartości. Nigdy nie interesowała się w jaki sposób on to robi i na ilu osobach sobie „dorabia”. Ale okazuje się, że nie on jeden. Internauci na forach dzielą się informacjami jak obejść zabezpieczenia Warszawskiej Karty Miejskiej i jak doładować bilet na dowolny okres.

Jak to się robi

Na warszawskim forum komunikacyjnym dyskusję prowadzą głównie pasażerowie – użytkownicy komunikacji miejskiej. Narzekają na stare tabory, na zmiany rozkładów jazdy i ceny biletów na przejazd. Od czasu do czasu do rozmowy wtrącają się kontrolerzy, zwłaszcza w tematach, które dotyczą ich bezpośrednio: odnośnie kontroli biletów i regulaminu przewozów. W zeszłym roku szczególnie gorąco omawianym tematem była możliwość manipulacji przy Karcie Miejskiej. Kontrolerzy byli cennym głosem w dyskusji, bo mają wgląd do urządzenia niedostępnego dla pasażera. Na bieżąco więc komentowali czy da się wykryć nielegalnie doładowaną Kartę Miejską, jaki ślad podczas kontroli pozostawia zhakowany bilet i czy da radę po numerze karty namierzyć „hakera”.

- Haker nic nie kopiuje ani nie kradnie. Bierze się czystą kartę i programuje na niej termin ważności i typ biletu. Struktura danych jest na tyle prosta, że przeciętny programista klikając w kilka kasowników jest w stanie odkryć w jaki sposób na kartę nanoszone są dane – jeden z uczestników dyskusji forum zdradzał możliwy scenariusz kodowania nielegalnej Karty Miejskiej. Inni podpowiadali, że można również próbować oszukać biletomat albo „doładować” kartę przy pomocy parkomatu.

ZTM mówi nie

Dyskusja o hakowaniu Warszawskich Kart miejskich powróciła na początku tego roku, ale już na Facebooka. Oburzeni podwyżkami cen biletów na komunikację miejską (koszt biletu normalnego jednorazowego urósł z 3,60 zł do 4,40 zł) mieszkańcy stolicy, jęli przytaczać wątki z zeszłorocznych rozmów na forach, proponując, by pomysły „hakerów” wprowadzić w życie na szerszą skalę.

- Nie da rady – wyjaśnia Igor Krajnow, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie. - Wszystkie tego typu działania monitorujemy, a w razie wykrycia nieprawidłowości przekazujemy sprawę policji. Czy można „wpaść” podczas kontroli biletów? - Można nawet wchodząc do metra – dodaje Krajnow.

- Jak się nie da, skoro da – zaczepiona w internecie mieszkanka Warszawy odpowiada prywatnie: - Mój mąż ma znajomego, który pracuje w ZTM. Nie wiem jak on doładowuje te karty, ale my za miesięczną taryfę płacimy 30 zł za osobę, zamiast 100 zł. I żaden kontroler jeszcze mi nie powiedział, żeby karta miała jakieś błędy.

W całej Polsce

Mieszkańcy innych miast kraju zwracają uwagę, że u nich również da się korzystać z komunikacji miejskiej „po kosztach”. Poznaniacy w zeszłym roku przez kilka tygodni mogli doładowywać miesięczne Karty Miejskie za kilka złotych. Umożliwił im to błąd w oprogramowaniu biletomatów. Jak donoszą internauci, podobne akcje udawały się również we Wrocławiu i Krakowie. A warszawiacy na internetowym forum komunikacyjnym w tej chwili zastanawiają się czy dałoby radę podrobić bilety jednorazowe tak, by nikt nie zauważył podstępu.

biznes.onet.pl

------------

U nas też pewnie do tego dojdzie.

Awatar użytkownika
AR
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5704
Rejestracja: 15 listopada 2005, o 19:01
Lokalizacja: QKI
Kontakt:

Post autor: AR » 26 stycznia 2013, o 17:11

MAZ 206 MZK Ostrołęka
Obrazek
Wszystkim się podoba, a tobie się nie podoba

proskarzysko
Posty: 15
Rejestracja: 24 stycznia 2013, o 01:21
Lokalizacja: Skarżysko-Kamienna
Kontakt:

Post autor: proskarzysko » 31 stycznia 2013, o 11:21

Od jakiegoś czasu na trasie Kielce - Skarżysko jeździ nowy ekspresowy bus. Jeździ ekspresówką, a więc nie zatrzymuje się nigdzie po drodze, przystanki tylko w Kielcach i Skarżysku.
Cennik i rozkład dla zainteresowanych: http://www.tgi.biz.pl/Start/TGI.html

Loginer
Posty: 138
Rejestracja: 7 grudnia 2012, o 13:46

Post autor: Loginer » 31 stycznia 2013, o 12:26

proskarzysko pisze:Od jakiegoś czasu na trasie Kielce - Skarżysko jeździ nowy ekspresowy bus. Jeździ ekspresówką, a więc nie zatrzymuje się nigdzie po drodze, przystanki tylko w Kielcach i Skarżysku.
Cennik i rozkład dla zainteresowanych: http://www.tgi.biz.pl/Start/TGI.html
Od listopada 2012 roku jeździ ten przewoźnik. Nawet doczekał się już jednego zdjęcia na TWB:

Obrazek

Mirek
Posty: 87
Rejestracja: 24 października 2006, o 14:53
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Mirek » 4 lutego 2013, o 22:43

Na fali "osiągnięć" naszego ZTM, który nie potrafi nawet wprowadzić jednolitego sposobu oznaczania autobusów (np nowe SU18 i Mazy - różna czcionka, różnej wielkości w różnych miejscach, na lewej burcie SU18 brak numerów, żenada), warto zwrócić uwagę na to co dzieje się w miastach o porównywalnej wielkości.
http://www.zkm.olsztyn.eu/informacje/ko ... rzewo-nika - oto jakie wymagania postawiono nowemu przewoźnikowi w Olsztynie. Oczywiście informacja pasażerska na poziomie dla Kielc kosmicznym (min. elektroniczne tablice koralikowe - u nas nie dało się wprowadzić zwykłych koralików kilka lat temu, teraz już chyba wszyscy dali sobie z tym spokój), nowe naprawdę oryginalne malowanie (czy ładne, to oczywiście kwestia gustu), jednolite czytelne oznaczanie autobusów (logo i czytelny numer taborowy w widocznym miejscu), klimatyzacja...

Białystok:
http://phototrans.pl/14,525044,0,Solari ... 8_465.html
http://phototrans.pl/14,546640,0,Solari ... 2_318.html
http://przeglad-its.pl/2012/07/03/nowe- ... alymstoku/.
Kwestia przystanków - dawno temu były na nich tabliczki z numerami linii. Dlaczego zostały zlikwidowane? W każdym normalnym mieście takie coś funkcjonuje - pewnie powiecie, że za przystanki odpowiada MZD... OK, ale dlaczego w takim razie mnożenie tych instytucji zamiast wpływać na poprawę danej dziedziny życia, wpływa na jej pogorszenie?

Panowie i Panie z ZTM, MZD i innych takich tworów - weźcie poczytajcie trochę o tym co się dziej w temacie, którym się zajmujecie i za co bierzecie kasę!

Awatar użytkownika
AR
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5704
Rejestracja: 15 listopada 2005, o 19:01
Lokalizacja: QKI
Kontakt:

Post autor: AR » 5 lutego 2013, o 08:19

Obrazek
Wszystkim się podoba, a tobie się nie podoba

Mat
Posty: 426
Rejestracja: 19 grudnia 2007, o 23:03
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Mat » 13 lutego 2013, o 22:44

Infobus pisze:"Wałbrzyskie autobusy z Wi-Fi"

Od 11 lutego br. w wałbrzyskich autobusach miejskich można korzystać z bezpłatnego WIFI, który daje dostęp do Internetu. Teraz działa on w najnowszych 20. egzemplarzach Solaris Urbino 12, ale od kwietnia internet będzie już we wszystkich autobusach miasta. Przypomnijmy, że najnowsze „jamniki”pojawiły się na ulicach Wałbrzycha w październiku 2012 r. Miasto kupiło je dzięki 13 milionom unijnego dofinansowania. Pojazdy mają monitoring, system informacji pasażerskiej i zliczania pasażerów, a od tego tygodnia także bezpłatne Wi-Fi. To koszt rzędu 200 zł za router w każdym autobusie.
To kolejne etapy rewolucji w komunikacji miejskiej w dolnośląskim mieście. Już teraz na jego ulicach jeździ 20 nowych autobusów, a do końca marca br. przybędzie ich kolejnych 32 szt. (także będą wyposażone w routery Wi-Fi), co oznacza, że Wałbrzych będzie miał jedną z najnowszych i najnowocześniejszych flot komunikacyjny w Polsce. Dodatkowo w tym roku pojawią się również nowe, oryginalne przystanki autobusowe, z których część będzie wyposażona w kioski mulitmedialne. Wałbrzyską komunikację wyróżniają również konduktorzy, którzy nie tylko sprzedają i kontrolują bilety, ale przede wszystkim dbają o porządek, bezpieczeństwo i komfort pasażerów. Kolejna nowinka to aplikacja 'My bus' firmy PZI Taran, w której pasażerowie mogą sprawdzić on-line rozkład jazdy oraz to, gdzie aktualnie jest autobus, na jaki czekają. To wszystko pokazuje, że jeżeli tylko ma się pomysł i energię można diametralnie odmienić komunikację miejską na lepsze.
źródło: http://www.infobus.pl/text.php?from=main&id=53569

Kiedy my w Kielcach doczekamy się Wi-Fi ?

Widać, że ani przewoźnik ani organizator się nie kwapią do poniesienia kosztów, bo pewnie później przerzucili by koszty na pasażerów w postaci podniesienia cen biletów.

Awatar użytkownika
CKfan
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4200
Rejestracja: 20 grudnia 2005, o 20:56
Lokalizacja: Kielce os. Jagiellońskie

Post autor: CKfan » 13 lutego 2013, o 23:48

A po co Ci wifi jak masz gazetkę propagandową przewoźnika :lol:
Sorry, takiego mamy prezydenta...

Mat
Posty: 426
Rejestracja: 19 grudnia 2007, o 23:03
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Mat » 14 lutego 2013, o 11:16

Gazetka gazetką ale chcę mieć obiektywny punkt widzenia na pewne sprawy. :)

A propos, dlaczego MPK nie doda tej gazetki na swoją stronę internetową. Rozumiem, że chodzi im o starsze osoby i wielu mieszkańców Kielc, którzy nie korzystają z internetu ale część już chętnie skorzysta z internetowego wydania.
:)

boogie
Posty: 317
Rejestracja: 13 października 2008, o 19:15

Post autor: boogie » 14 lutego 2013, o 13:36

Mat pisze: A propos, dlaczego MPK nie doda tej gazetki na swoją stronę internetową.
:)
bo im wstyd? ;)

proskarzysko
Posty: 15
Rejestracja: 24 stycznia 2013, o 01:21
Lokalizacja: Skarżysko-Kamienna
Kontakt:

Post autor: proskarzysko » 15 lutego 2013, o 23:06

W skarżyskim MKS wprowadzono CallPay czyli kupowanie biletu przez telefon.
http://mks.skarzysko.pl/callpay

emilus08
Posty: 193
Rejestracja: 4 kwietnia 2010, o 13:59

Post autor: emilus08 » 16 lutego 2013, o 02:15

Jeżeli już o tym mowa, to bardzo przyjemną, prostą w obsłudze i funkcjonalną aplikację dostarcza mobilet: http://www.mobilet.pl/

Ich przewagi to możliwość zintegrowania także z systemem strefy parkowania oraz duża dostępność platform w telefonach, od zwykłej javy począwszy. Bardzo przyjemna i wygodna aplikacja. Tylko wdrożyć i oddać część dochodów podwykonawcy, czego nasz ZTM pewnie będzie unikał jak ognia :)

Awatar użytkownika
CKfan
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4200
Rejestracja: 20 grudnia 2005, o 20:56
Lokalizacja: Kielce os. Jagiellońskie

Post autor: CKfan » 16 lutego 2013, o 02:54

W sumie to jak mamy kartę miejską, to chyba nie będzie łatwiejszego sposobu jak przyłożyć kartę do kasownika. Jak braknie środków to jest biletomat. Więc to płacenie przez komórkę raczej byłoby zbędnym gadżetem w Kielcach.
Sorry, takiego mamy prezydenta...

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11633
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 16 lutego 2013, o 11:31

Dla mieszkańców tak, dla gości nie, tym bardziej, ze wiele systemow tych samych firm funkcjonuje w kilku miastach jednoczesnie. Choc nie wiem, skad w naszym ZTM taki lęk, pewnie sie zrazili tym idiotycznym systemem, ktory chcieli wprowadzic na poczatku swojej dzialalnosci, ze do skasowania biletu sms trzeba bylo wykonac 100 krokow.

ODPOWIEDZ