Busy

Wszystko związane z działaniem komunikacji publicznej.

Moderatorzy: Nowak, Autor, sueno, Daniel, CKfan, AR

Awatar użytkownika
Daniel
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 2750
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:35
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Post autor: Daniel » 21 stycznia 2009, o 09:47

... i bilet elektroniczny mają.

Awatar użytkownika
ice
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5738
Rejestracja: 15 maja 2006, o 09:24
Lokalizacja: Kielce

Post autor: ice » 21 stycznia 2009, o 10:13

Obrazek
KIELCE
21 stycznia 2009
Sprawdzą czy na przystankach są rozkłady jazdy busów

Niektórzy prywatni przewoźnicy mogą wkrótce stracić koncesje jeśli okaże się, że na przystankach nie ma rozkłady jazdy ich busów.
Plany odjazdów pojawiły się na przystankach, ale nie wszystkich i nie wszędzie. Urząd Miasta w Kielcach zapowiada wzmożone kontrole i grozi niesubordynowanym busiarzom odebraniem pozwolenia na kursowanie.

Przypomnijmy, ze pod koniec ubiegłego roku Wydział Spraw Obywatelskich kieleckiego ratusza, który zajmuje się między innymi wydawaniem pozwoleń na kursowanie na danych liniach prywatnym przewoźnikom, rozesłał do nich pisma, w których nakazał zamontowanie rozkładów jazdy na wszystkich przystankach.
- Przewoźnik, który otrzymuje od nas zgodę na kursowanie na danej linii
zobowiązuje się także do tego, aby umieścić na każdym przystanku, z którego korzysta aktualny rozkład jazdy. Niestety z naszych danych wynika, że ogromna większość nie stosuje się do zobowiązań i rozkładów nie wiesza - mówi Jerzy Król, dyrektor Wydziału Spraw obywatelskich kieleckiego Urzędu Miasta.

TYLKO W CENTRUM

Cześć właścicieli firm przewozowych wraz z końcem roku rozkłady na przystankach w centrum Kielc zawiesiła. Okazuje się jednak, że tuż za granicami miasta w powiecie kieleckim informacji o kursowaniu busów na przystankach już nie ma. Świętokrzyskie Zrzeszenie Transportu Prywatnego, które skupia większość przewoźników z terenu województwa przyznaje, że problem z rozkładami jazdy jest utrapieniem także i dla zrzeszenia.

- Gdy rozpoczynaliśmy działalność robiliśmy zbiorcze rozkłady wszystkich zrzeszonych u nas firm, które umieszczaliśmy na przystankach, były one przejrzyste i czytelne dla pasażerów. Teraz jednak, gdy cześć przewoźników odłączyła się od zrzeszenia a część rozrosła, każdy właściciel busów chce mieć osobny rozkład z logiem czy też z nazwą firmy. Wkrótce skończy się na tym, że słupek przystankowy będzie oblepiony z każdej strony innym rozkładem. Niestety my nie możemy zmusić przewoźników do stworzenia jednego rozkładu jazdy wszystkich busów, tego muszą chcieć sami przewoźni - mówi Jerzy Godzik, dyrektor Świętokrzyskiego Zrzeszenia Transportu Prywatnego w Kielcach.

W TYM TYGODNIU

Pracownicy Wydziału Spraw Obywatelskich w Kielcach jeszcze w tym tygodniu wyrusza na wybraną przez siebie trasę jednej z linii prywatnej komunikacji i sprawdzą jak i czy zainstalowane są rozkłady jazdy. Urzędnicy będą robić zdjęcia, które posłużą jako dowody w ewentualnych postępowaniach o zawieszenie zezwolenia na kursowanie.

- Mamy nadzieję, że nasze postraszenie przewoźników przyniesie rezultaty, bo sytuacja, w której pasażerowie nie wiedzą, o której zastaną na przystanku autobus, jest nie do przyjęcia. Sprawdzimy linie i wyślemy do przewoźników, którzy na niej kursują zebrany przez nas materiał. Potem rozpoczniemy wnioskowanie o wszczęcie postępowania o zawieszenie pozwolenia na kursowanie na tych liniach - powiedział nam pracownik kieleckiego ratusza.

http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/ar ... /730304881

Ziarek
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1653
Rejestracja: 20 lutego 2008, o 20:16
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Ziarek » 21 stycznia 2009, o 17:47

Co do rozkładów to w moim rejonie (KSM) to pojawiło się już kilka rozkładów na ciemno niebieskiej tabliczce lub... nasz szybie wiaty :x :shock: :roll: :?
B@rteK pisze:Kiedyś pojechałem do Chęcin autobusem linii 31. Powrotny był dopiero późnym wieczorem. Rozkładu busów do Kielc na Rynku nie znalazłem. Musiałem odwiedzić okoliczne sklepy, żeby dowiedzieć się o tym, że jeżdżą zwykle co pół godziny, o pełnej i o w pół do. Gdyby nie to, że nie było żadnego autobusu ZTM o odpowiadającej mi godzinie, to na pewno z tego dziadostwa-busiarstwa bym nie skorzystał. Co to jest za podejście do klienta, że nie wiadomo kiedy bus odjedzie i kiedy można przyjść na przystanek? Wypada na to, że trzeba czekać na przystanku pół godziny i marznąć. Co z tego, że rozkłady rozdawane są pasażerom, skoro ja nie mogłem mieć do niego żadnego dostępu dopóki bus nie przyjechał. W internecie na stronie www.sztp.kie.pl tez nie mogłem znaleźć tego co chciałem. Takiemu chamstwu-busiarstwu mówie stanowcze nie. Jedną z niewielu solidnych firm jest Muszkieter, który działa praktycznie jak PKS. Bilety z konkretną trasą, kanary, rozkład na każdym przystanku.

No to tak:
Faktycznie busiarze przeważnie maja rozkłady w busie ale też nie zawsze a żeby był na przystanku to nie ma, ale teraz będą kontrole czy są rozkłady na przystanku to nie maja wyboru jeśli chcą jeździć dalej to muszą rozwiesić rozkłady.
Ale co do połączeń np. do Skarżyska to elegancko na każdym przystanku w Kielcach i nie Kielcach wisi rozkład i to nie jednej firmy tylko 3, rozkład mógłby być nieco lepiej ułożony bardziej czytelnie tzn., zamiast literek przy godzinie, czy danego dnia jedzie to rozłożyć na 3 tabelki (kursy od pon. do pt., weekendy i święta) bo na razie są oznaczenia literowe przy godzinie i kolorami są oznaczone kursy (każda firma ma swój kolor). Moim liderem wśród busiarzy jest Sindbad bo, tylko z jego usług korzystam ponieważ tylko do Skarżyska jeżdżę ale z mojej rodziny jeżdżą do Kazimierzy Wielkiej tylko Muszkieterem (wiec to kolejny lider wśród busiarzy) i przeważnie są to komfortowe warunki bo, MB Vario to dobry samochód na busa. I na zakończenia oprócz z tych niewielu solidnych firm to ja bym dodał Sindbada właśnie może nie ma jakiś nowiuśkich autokarów tylko używane ale w bardzo dobrym stanie, MB Vario ostatnio nowiutkie kupili - cudo.

Erotis
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 577
Rejestracja: 19 lutego 2008, o 18:18
Lokalizacja: Ślichowice
Kontakt:

Post autor: Erotis » 21 stycznia 2009, o 19:53

B@rteK pisze:Kiedyś pojechałem do Chęcin autobusem linii 31. Powrotny był dopiero późnym wieczorem. Rozkładu busów do Kielc na Rynku nie znalazłem. Musiałem odwiedzić okoliczne sklepy, żeby dowiedzieć się o tym, że jeżdżą zwykle co pół godziny, o pełnej i o w pół do. Gdyby nie to, że nie było żadnego autobusu ZTM o odpowiadającej mi godzinie, to na pewno z tego dziadostwa-busiarstwa bym nie skorzystał. Co to jest za podejście do klienta, że nie wiadomo kiedy bus odjedzie i kiedy można przyjść na przystanek? Wypada na to, że trzeba czekać na przystanku pół godziny i marznąć. Co z tego, że rozkłady rozdawane są pasażerom, skoro ja nie mogłem mieć do niego żadnego dostępu dopóki bus nie przyjechał. W internecie na stronie www.sztp.kie.pl tez nie mogłem znaleźć tego co chciałem. Takiemu chamstwu-busiarstwu mówie stanowcze nie. Jedną z niewielu solidnych firm jest Muszkieter, który działa praktycznie jak PKS. Bilety z konkretną trasą, kanary, rozkład na każdym przystanku.
Ja często jeżdżę tymi busami Kielce - Chęciny, i ostatnio pojawiły sie rozkłady na przystankach co jest dla mnie miłym zaskoczeniem ;) W dodatku busy jeżdżą punktualnie wedlug rozkładów.

Jednak na tejże trasie jeżdżą też inne firmy np. Spider, Mróz, i ich rozkładów na trasie się nie uświadczy...

Awatar użytkownika
ice
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5738
Rejestracja: 15 maja 2006, o 09:24
Lokalizacja: Kielce

Post autor: ice » 22 stycznia 2009, o 17:35

Kontrole busów

Urząd Miasta w Kielcach rozpoczął kontrole rozkładów jazdy busów. Już po pierwszym dniu kontroli wiadomo, że nie jest dobrze. Grzegorz Witkowski z wydziału spraw obywatelskich informuje, że urząd już dziś rozpocznie 4 postępowania, które mogą doprowadzić do zabrania przewoźnikom licencji.
Dziś skontrolowano tylko jedną linię i jak podkreśla Grzegorz Witkowski wybrano, taką trasę na której nie było wielu skarg na przewoźników. Po kontroli okazało się, że niewiele firm zawiesza rozkłady jazdy mimo, że ma taki obowiązek. Kontrole mają skłonić je do zmiany obyczajów. Urzędnicy zapowiadają, że kontrole będą prowadzić sukcesywnie. I zamierzają sprawdzić wszystkie linie i wszystkie trasy.
Przewoźnicy spokojnie podchodzą do działań urzędników. Rafał Chmiel z firmy przewozowej „Muszkieter” stwierdził, że sam przygotował dokumentację fotograficzną pokazującą , że ma rozkłady jazdy i przesłał ją do urzędu. Pod koniec ubiegłego roku w mieście działalność przewozową prowadziło 80 firm.

http://www.radio.kielce.pl/page,,Kontro ... 14329.html

Awatar użytkownika
tomek92
Posty: 34
Rejestracja: 9 grudnia 2008, o 16:28

Post autor: tomek92 » 6 lutego 2009, o 19:08

Co myślicie o jednolitym malowaniu busów np. na żółto-czerwone? Czasem trudno odróżnić, czy biały pojazd to bus pasażerski czy dostawczy.

Awatar użytkownika
ice
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5738
Rejestracja: 15 maja 2006, o 09:24
Lokalizacja: Kielce

Post autor: ice » 6 lutego 2009, o 19:10

Ja byłbym za wycofaniem busów albo żeby były często kontrolowane bo komfort jazdy jak i bezpieczeństwo są znikome :?

Awatar użytkownika
kamilkw
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1458
Rejestracja: 25 czerwca 2007, o 09:48
Lokalizacja: Morawica/Kielce

Post autor: kamilkw » 6 lutego 2009, o 19:23

Powinien byc ogłoszony przetarg który bedzie dokładnie okreslał jak mają te busy wyglądac itp. Bo póki co to jest straszna samowolka.Dziwię się, że jeszcze nikt sie za to nie wziął.
pletwa

Ziarek
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1653
Rejestracja: 20 lutego 2008, o 20:16
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Ziarek » 6 lutego 2009, o 19:31

Dla mnie są może 3 firmy które mają komfortowe warunki; jak zwykle Sindbad :D , Muszkieter, Orlik.
A co do jednolitego malowania busów, to nikt bursiarzom nie będzie kazał malować w taki i taki kolor, bo to są prywatne firmy i mogą robić co chcą ze swoimi pojazdami. I jednolite malowanie busów jest do dupy, bo nikt by nie rozróżniał firm.

Awatar użytkownika
kamilkw
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1458
Rejestracja: 25 czerwca 2007, o 09:48
Lokalizacja: Morawica/Kielce

Post autor: kamilkw » 6 lutego 2009, o 19:50

Dlaczego nikt nie będzie zmuszał?Przecież równie dobrze KASP jest prywatną firmą a jednak ich zmuszają :)
pletwa

Awatar użytkownika
abaddon
Posty: 289
Rejestracja: 21 września 2008, o 10:50
Lokalizacja: z założenia

Post autor: abaddon » 6 lutego 2009, o 20:00

Najlepsze sa ich rozklady... to jest masakra... na przystanku bodajze na Pawiej nakleili je na... znaku drogowym informujacym o przystanku O_O. ( na Grunwaldzkiej pomaklejane sa na szyby przystanku )

No i uwazaja sie za wladcow drogi i przystankow... zajezdza szlachcic na przystanek busem to musi stanac na srodku i blokowac zatoke bo bilety bedzie sprzedawac ( zreszta tak samo ma wiekszosc kierowcow z PKSu ) ... bardzo zadko sie zdaza ze ktorys pomysli ze jeszcze innych moze miec za soba i pociagnie dalej zeby troche miejsca zostawic.

Ziarek
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1653
Rejestracja: 20 lutego 2008, o 20:16
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Ziarek » 6 lutego 2009, o 20:14

kamilkw pisze:Dlaczego nikt nie będzie zmuszał?Przecież równie dobrze KASP jest prywatną firmą a jednak ich zmuszają :)
Ale nad KASP jest ZTM i on wydaje polecenia, nad busami obecnie nie ma jak takie instytucji która ściśle by kontrolowała bursiarzy, a w sumie powinno powstać coś na podobieństwo ZTM, np. ZŚZT - Zarząd Świętokrzyskiego Zrzeszonego Transportu (nazwa nie zbyt oryginalna, wiem)

Awatar użytkownika
ice
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5738
Rejestracja: 15 maja 2006, o 09:24
Lokalizacja: Kielce

Post autor: ice » 6 lutego 2009, o 20:16

Może KGB - Kontrola Gównianych Busów :twisted:

Awatar użytkownika
tester19
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 812
Rejestracja: 31 sierpnia 2006, o 16:17
Lokalizacja: Kielce - Czarnów

Post autor: tester19 » 9 lutego 2009, o 21:31

Firma Muszkieter poszukuje do zakupu Jelcza ogórka :) http://www.muszkieter.pl/?s=Sprzedam,%2 ... &p=Kupi%EA .Ciekawe co chca z nim zrobić? :)

Ziarek
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1653
Rejestracja: 20 lutego 2008, o 20:16
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Ziarek » 9 lutego 2009, o 21:38

może wycieczki po okolicy, jeśli właśnie robili by takie wycieczki to chętnie bym się przejechał Ogórkiem, bo nigdy nie miałem okazji nim jechać.

ODPOWIEDZ