Kielce - infrastruktura rowerowa

Ulice, mosty, inżynieria ruchu oraz uwagi i propozycje.

Moderatorzy: Nowak, Autor, sueno, Daniel, Sirek1, MeehoweCK, Masmix

Grzybozbur
Posty: 21
Rejestracja: 18 lipca 2012, o 19:42
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Grzybozbur » 1 sierpnia 2013, o 17:14

Tam się chyba nie zmieści buspas razem z wysepkami i jeszcze dwoma pasami dla rowerów.

Miejsca parkingowe z taką szykaną byłyby niebezpieczne, szczególnie u podnóża zjazdu. Rower może być wtedy zupełnie niewidoczny z zaparkowanych samochodów, dopóki nagle nie wyjedzie zza szykany, często z dużą prędkością (bo z górki). Bardzo łatwo dostać drzwiami w zęby i wpaść pod autobus. Trzeba by jakoś skutecznie oddzielić pas dla rowerów od drzwi samochodów. Być może lepiej byłoby zrobić te szykany tylko dla samochodów, a rowerzystom umożliwić jazdę prosto, po prawej stronie miejsc parkingowych - jak kogoś zaatakują drzwi, to przynajmniej nie wpadnie pod samochód. Ewentualnie zrobić parking tylko po stronie południowej, na podjeździe.

W ramach sprowadzania na ziemię, chciałbym przypomnieć, że jeszcze w ubiegłym roku pełnomocnik od rowerów zapewniał w obecności Skrzydły, że w Kielcach nie będzie pasów rowerowych. Nie oszukujmy się: w tej chwili jedyne dozwolone w Kielcach rozwiązanie to wszechobecna "podwójna helisa", w której chodnik i droga dla rowerów przecinają się przy każdej możliwej okazji. Na ostatnim spotkaniu z pełnomocnikiem, na moją nieśmiałą sugestię, że infrastruktura rowerowa powinna przebiegać prosto, a nie slalomem między pieszymi, usłyszałem (od - jak sądzę - jakiegoś współpracownika Zbocha, który mu tam pomagał), że ja to bym chciał autostrad rowerowych.

grzebo
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1434
Rejestracja: 12 stycznia 2009, o 14:20
Lokalizacja: Kielce

Post autor: grzebo » 1 sierpnia 2013, o 17:34

Że realistycznie nie ma na to żadnych szans - zgoda. Puszczanie pasa rowerowego między miejscami postojowymi a chodnikiem jest niezgodne z rozporządzeniem "Czerwoną książeczką" - też o tym myślałem. Być może dałoby się to obejść przez oznakowanie kawałków tych pasów między miejscami postojowymi a chodnikiem jako DDR.

Jeśli buspas, to bez wysepek, bo inaczej się nie zmieści. Oczywiście docelowo, jak MZD zbuduje przebicie do Wojska Polskiego (albo tę autostradę "Wapiennikowa") to Seminaryjska na tym odcinku powinna zostać tylko dla autobusów i rowerów (zgodnie z planem transportu zrównoważonego). Szanse na to przy obecnym MZD? Zerowe.

Xback
Posty: 77
Rejestracja: 30 marca 2010, o 20:42
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Post autor: Xback » 1 sierpnia 2013, o 19:54

grzebo pisze:(...) Seminaryjska na tym odcinku powinna zostać tylko dla autobusów i rowerów (zgodnie z planem transportu zrównoważonego). Szanse na to przy obecnym MZD? Zerowe.
Nie ma nawet żadnych szans na zabranie choćby jednego jedynego pasa ruchu pod buspas czy infrastrukturę rowerową.

Tym bardziej, że z tego co słyszałem MZD nawet nie chce myśleć o uspokojeniu ruchu na Sandomierskiej, która stała się teraz pustą autostradą o trzech pasach ruchu w jedną stronę.

Jeszcze co do wjeżdżania w drzwi samochodów:
Wyliczyłem że starczyłoby miejsca na pas parkingowy o szerokości 2m i 1m obszaru wyłączonego z ruchu, który skutecznie by chronił przed tego typu zdarzeniami. Widać to na projekcie.

Marcinus
Posty: 388
Rejestracja: 13 września 2007, o 23:20
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Post autor: Marcinus » 9 sierpnia 2013, o 19:22

Filmik z mojego przejazdu po Kielcach. Ścieżki rowerowe strasznie poprzerywane...
http://youtu.be/sZOe8Ydu3NY

Awatar użytkownika
inwestor
Posty: 168
Rejestracja: 9 marca 2009, o 22:25
Lokalizacja: Kielce

Post autor: inwestor » 12 sierpnia 2013, o 13:27

W jaki sposób będzie puszczona ścieżka rowerowa wzdłuż Silnicy przez XXwieków na nowym rondzie ? jest tam wydzielony osobny przejazd pod ziemią ?
pionki są w pionie, a poziomki w poziomie

grzebo
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1434
Rejestracja: 12 stycznia 2009, o 14:20
Lokalizacja: Kielce

Post autor: grzebo » 5 września 2013, o 19:54

Spóźniona odpowiedź na pytanie inwestora: a jak myślisz? Wcale!

Dla niefejsbukujących wstawiam też ostatnie infografiki Kieleckiego Rzecznika Osób Niezmotoryzowanych:
Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
inwestor
Posty: 168
Rejestracja: 9 marca 2009, o 22:25
Lokalizacja: Kielce

Post autor: inwestor » 6 września 2013, o 09:59

grzebo pisze:Spóźniona odpowiedź na pytanie inwestora: a jak myślisz? Wcale!
przepraszam , ale czasami jak ktoś mi odpisze odpowiedź na pytanie, to mam wrażenie, że sobie żartuje albo ja zadaję głupie pytania ..

jeszcze raz może : rozumiem , że ścieżka rowerowa biegnąca od zalewu wzdłuż Silnicy przez XX Wieków i dalej przez Planty będzie puszczona w jakiś sposób dołem pod nowym rondem tak ? tylko nie będzie osobnego przejazdu ? tak ? bo inaczej sobie po prostu nie wyobrażam, żeby zostawili tak jak jest przez przejście dla pieszych koło UW
pionki są w pionie, a poziomki w poziomie

Awatar użytkownika
spidimarcin
Posty: 213
Rejestracja: 16 lipca 2013, o 14:27
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Post autor: spidimarcin » 6 września 2013, o 13:56

Fajnie by było gdyby taki przejazd wytyczyli ale patrząc na to co zrobili w tunelu koło iskry to pochylnia będzie przystosowana tylko dla niepełnosprawnych z barierka po środku a promień skrętu taki mały, że na rowerze nie idzie się wyrobić :(

Awatar użytkownika
bender
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 829
Rejestracja: 25 lipca 2011, o 21:11
Lokalizacja: Bo to Kielce, Kielce są bracie...

Post autor: bender » 6 września 2013, o 14:50

Pewnie trzeba będzie jeździć tak jak dotychczas - ze ścieżki myk w Paderewskiego, przez rondo, w Okrzei i myk na ścieżkę. Nikt rozsądny nie będzie dmuchał do przejazdu przy UW. :wink:
Stowarzyszenie Blokujemy Kieleckie Inwestycje by T. Sayor

grzebo
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1434
Rejestracja: 12 stycznia 2009, o 14:20
Lokalizacja: Kielce

Post autor: grzebo » 6 września 2013, o 15:19

O tym było wiadomo od kiedy ujawnili projekt. Ścieżka rowerowa wzdłuż Silnicy została nieodwracalnie przerwana. W ciągu tej ścieżki będzie podziemne przejście dla pieszych, przez które "rowerzyści mogą wygodnie przeprowadzić rower, bo będzie pochylnia" (nie pamiętam z kogo to cytat, chyba z dyr. Wójcika w jakimś radiu). Pochylnia oczywiście będzie z zakrętem, więc po niej nie zjedziesz.

Rewitalizacja!

Awatar użytkownika
CKfan
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4200
Rejestracja: 20 grudnia 2005, o 20:56
Lokalizacja: Kielce os. Jagiellońskie

Post autor: CKfan » 6 września 2013, o 16:11

W nie takie dziury już się wjeżdżało 30 km/h, niepełnosprawni i piesi strzeżcie się :lol:
Sorry, takiego mamy prezydenta...

Awatar użytkownika
inwestor
Posty: 168
Rejestracja: 9 marca 2009, o 22:25
Lokalizacja: Kielce

Post autor: inwestor » 6 września 2013, o 16:32

powiem szczerze, że się załamałem, do głowy by mi nawet nie przyszło, że tam nie ma przejazdu rowerowego ... czy ktoś się w tym mieście zajmuje jakimś planowaniem przestrzennym .. ? ja pie ... przecież można było (do tej pory byłem naiwnie przekonany ,że tak będzie) puścić przejazd dołem w kierunku na Paderewskiego i Czarnowską, i np wytyczyć tam ścieżki rowerowe, byłoby rewelacja .. i tak będzie tam (jest ) ograniczony ruch samochodowy, ..koszmar, masakra, debilizm , postawmy sobie jeszcze kilka pomników i wesołe miasteczko na rynku, będzie pasowało do tego burdelu , który tam już jest
pionki są w pionie, a poziomki w poziomie

Awatar użytkownika
ice
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5738
Rejestracja: 15 maja 2006, o 09:24
Lokalizacja: Kielce

Post autor: ice » 6 września 2013, o 22:17

Może kiedyś zrobią tam taki przejazd jak pod Ogrodową?

grzebo
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1434
Rejestracja: 12 stycznia 2009, o 14:20
Lokalizacja: Kielce

Post autor: grzebo » 7 września 2013, o 10:17

Znając zamiłowanie WL do betonu i niepotrzebnej, przewymiarowanej infrastruktury, to bym się wcale nie zdziwił. Może wydaliśmy 10 milionów na tunel dla rowerów, ale za to samochody nie muszą w centrum miasta czekać 10 sekund na przejeździe rowerowym.

Awatar użytkownika
tomasz2719
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 867
Rejestracja: 8 marca 2008, o 00:19
Lokalizacja: Kielce

Post autor: tomasz2719 » 16 września 2013, o 22:10

Ścieżka rowerowa na ul. Grunwaldzkiej istnieje już jakiś czas, ale nadal nie ma na niej oznakowania poziomego. Zresztą pewnie tak samo jest z innymi. Może trzeba to zgłosić?

ODPOWIEDZ