MZD Kielce - ul. Sandomierska

Ulice, mosty, inżynieria ruchu oraz uwagi i propozycje.

Moderatorzy: sueno, Daniel, Sirek1, Nowak, Autor, MeehoweCK, Masmix

Awatar użytkownika
MAŁY
Ranga: Inspektor nadzoru ;)

MZD Kielce - ul. Sandomierska

Post autor: MAŁY » 21 lutego 2007, o 13:17

Obrazek
Sandomierska wreszcie do remontu
Drogowcy zabiorą się za Sandomierską w Kielcach. Na pierwszy ogień skrzyżowanie ze Źródłową, później wylot na Cedzynę.

Dziury, zapadliska, wybrzuszenia, asfaltowe łaty, wystające studzienki kanalizacyjne - tak wygląda ulica Sandomierska w Kielcach. To jedna z najbardziej zniszczonych dróg w mieście. Niestety, w tym roku zostanie wyremontowany tylko niewielki fragment.

Ulica Sandomierska to jedyna trasa, którą można wyjechać z miasta w kierunku Sandomierza, Rzeszowa czy Lublina. Gołym okiem widać, że jezdnia wymaga kapitalnego remontu i to od wielu lat. Drogowcy tłumaczyli, że nie mogą go rozpocząć, ponieważ nie otrzymają zgody na zamknięcie na czas prac jedynego wyjazdu z miasta na Wschód.
Za kilka miesięcy ten problem zniknie, ponieważ zakończy się budowa ulicy Domaszowskiej, którą można wytyczyć objazd. Czy wówczas rozpocznie się remont Sandomierskiej? Drogowcy wywalczyli na poprawę jezdni 500 tys. zł, a potrzeba na jej modernizację wraz z budową kanalizacji sanitarnej około 7 mln zł.

- Długo analizowaliśmy, co zrobić za te 500 tys. zł, gdy cała droga wymaga remontu. Uznaliśmy, że najpilniejsza jest naprawa skrzyżowania Sandomierskiej z aleją Solidarności - informuje Piotr Wójcik, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach. - Przejeżdża przez nie kilkanaście tysięcy samochodów w ciągu doby.

Dodaje, że potrzebny jest remont całej Sandomierskiej aż do granic miasta i jest on planowany na przyszły rok. - Wykonywany jest projekt na przebudowę odcinka od Szczecińskiej do Wikaryjskiej - informuje dyrektor Wójcik. - Ten docinek wymaga kompletnej przebudowy, ale ulica pozostanie jako jedno jezdniowa. Nieco jednak ją poszerzymy, wybudujemy zatoki dla autobusów oraz lewoskręty w Radlińską i Gustawa Morcinka. Szykujemy się do remontu na przyszły rok, jeśli radni dadzą nam pieniądze. Chcemy te prace wykonać w ciągu jednego sezonu i dlatego będą one prowadzone przez całą dobę. Dla mieszkańców będzie to trudny okres, ale lepiej go przetrwać niż przeciągać roboty na kilka lat.

Do naprawy pozostanie jeszcze dwupasmowy odcinek Sandomierskiej, od Źródłowej do Szczecińskiej. Potrzeba na nią około 2 mln zł. - Trudno powiedzieć, kiedy weźmiemy się za ten odcinek, raczej nie w tym roku, no chyba że udałoby się zaoszczędzić taką kwotę z innych przetargów, ale to zależy od tego, jak ceny ułożą się w tym sezonie - tłumaczy dyrektor Wójcik.
Kielce- Tu jest moje miejsce! Tu sie urodziłem i tu zakończyć żywot swój pragnę!
Obrazek

Awatar użytkownika
Jarek

Re: Sandomierska

Post autor: Jarek » 21 lutego 2007, o 22:14

MAŁY pisze: Dodaje, że potrzebny jest remont całej Sandomierskiej aż do granic miasta i jest on planowany na przyszły rok. - Wykonywany jest projekt na przebudowę odcinka od Szczecińskiej do Wikaryjskiej - informuje dyrektor Wójcik. - Ten docinek wymaga kompletnej przebudowy, ale ulica pozostanie jako jedno jezdniowa. Nieco jednak ją poszerzymy, wybudujemy zatoki dla autobusów oraz lewoskręty w Radlińską i Gustawa Morcinka.
Dobra informacja o remoncie, ale szkoda że pozostanie nadal wąskie gardło na tej trasie. Mam nadzieję, że przynajmniej jakoś sensownie zrobią pobocza, bo jak muszę tam jechać na rowerze, to mam cały czas obawy że ktoś mnie potrąci.
Kielce - tu jest moje miejsce, tu jest mój dom.

Awatar użytkownika
CKfan
Ranga: Menadżer budowy ;)

Post autor: CKfan » 21 lutego 2007, o 22:59

Przedłużą Świętokrzyską do Cedzyny i na Sandomierskiej będzie spokój, więc raczej na nic innego oprócz remontu nawierzchni na tej samej szerokości nie można liczyć. Może chociaż nowe chodniki zrobią
Sorry, takiego mamy prezydenta...

Awatar użytkownika
Jarek

Post autor: Jarek » 21 lutego 2007, o 23:14

b@rtek pisze:Przedłużą Świętokrzyską do Cedzyny i na Sandomierskiej będzie spokój, więc raczej na nic innego oprócz remontu nawierzchni na tej samej szerokości nie można liczyć. Może chociaż nowe chodniki zrobią
Ja poproszę o ścieżkę rowerową :] Będzie mi się dobrze wracało do Kielc - reszta mojej stałej trasy ładniutka :D

Awatar użytkownika
CKfan

Post autor: CKfan » 22 lutego 2007, o 00:00

Też bym chciał. Przynajmniej byłoby możliwe dostanie się nad zalew albo na cmentarz bez ryzyka śmierci. Podobno ma być jakaś ścieżka do Cedzyny, ale zupełnie w innym miejscu

Awatar użytkownika
cm

Post autor: cm » 22 lutego 2007, o 08:54

Sandomierska to już od lat krzyczy i błaga o remont... Miałem nadzieję, że najpierw zrobią wylot na Cedzynę na przedłużeniu Świętokrzyskiej, ale widzę, że nic z tego. Wyobraźcie sobie korki jakie powstaną, kiedy jedyną wylotówką z Kielc na wschód będzie ul. Domaszowska...

Awatar użytkownika
pawloz

Post autor: pawloz » 22 lutego 2007, o 16:26

cm pisze:Wyobraźcie sobie korki jakie powstaną, kiedy jedyną wylotówką z Kielc na wschód będzie ul. Domaszowska...
No właśnie nie wyobrażam sobie tego.

Rozumiem, że objazd będzie wytyczony dopiero wtedy, kiedy będzie remont "do granic miasta". No bo przecież nie zamkną skrzyżowania.

Poza tym, którą ulicą ten objazd miałby zostać pociągnięty? Od Poleskiej do Wikaryjskiej? Toż to paraliż tej części miasta, nie mówiąc już nawet o samochodach WORD-u i szkół jazdy, których tam są setki. A może etapami: Poleska - Morcinka Gustawa i Morcinka Gustawa - Wikaryjska.

Mój ojciec pracuje w tych rejonach i śmiga Domaszowską kilkanaście razy dziennie - nie będzie zadowolony.

Daję mapkę dla orientacji

Obrazek
Główny bohater nie podpisany

Awatar użytkownika
Jarek

Post autor: Jarek » 12 kwietnia 2007, o 06:44

Obrazek

Zagrożone płoty na Sandomierskiej?

Mieszkańcy Sandomierskiej będą musieli rozebrać swoje ogrodzenia i zmniejszyć podwórka. Ale za to po przebudowie wzdłuż ulicy powstanie ścieżka rowerowa.

Wstępna wersja koncepcji Nowa Sandomierska jest już gotowa. Zakłada ona gruntowną przebudowę drogi. I tu pojawił się problem. Oprócz lewo- i prawoskrętów, montażu oświetlenia, chodników planowana jest budowa ścieżki rowerowej. - To dosyć popularny kierunek wycieczek rowerowych. Ścieżkę oraz chodnik zaplanowaliśmy po prawej stronie, jadąc z miasta. Pod nią chcemy wybudować kanalizację sanitarną - wyjaśnia Piotr Wójcik, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg. Ale żeby ją zrealizować, mieszkańcy będą musieli rozebrać ogrodzenia i zmniejszyć podwórka. - To nie jest w porządku. Przecież ogrodzenia są od wielu lat, niektóre bardzo kosztowne. Wielu mieszkańców zagospodarowało swoje posesje, teraz mają to wszystko niszczyć? - pyta Stanisław Rupniewski, radny z tamtejszego okręgu.

MZD ma jednak prawo odebrać działki, bo jak się okazuje, są one własnością miasta, a mieszkańcy zagrodzili je samowolnie.

- To prawda, tylko że mieszkańcy nie są do końca winni - zastrzega Rupniewski. Przypomina, że kilkadziesiąt lat temu równolegle do ulicy Sandomierskiej planowano budowę ulicy Wydryńskiej, która miała prowadzić do drugiego szeregu domów na tyłach Sandomierskiej.

Jednak z czasem urbaniści doszli do wniosku, że nie ma sensu budować Wydryńskiej, bo dojazd do domów zapewnia Pomorska. - Zaproponowano mieszkańcom, żeby wydłużyli swoje działki, a w zamian oddali miastu nieruchomości od Sandomierskiej, która miała być dwujezdniowa. Tylko że nigdy precyzyjnie nie dokonano podziałów. Mijały lata, inwestycja nie powstawała, z czasem właściciele posesji porobili ogrodzenia - opowiada Rupniewski.

Dodaje, że mieszkańcy chcieli uregulować sprawy własności. W ubiegłym roku uczestniczył w spotkaniu, na którym miasto deklarowało, że będą mogli odkupić od gminy te fragmenty działek. - Teraz nieoczekiwanie urodził się nowy pomysł. Mam nadzieję, że może uda się wypracować jakieś kompromisowe rozwiązanie - mówi Rupniewski.

W tej sprawie dyrektor Wójcik ma się spotkać z mieszkańcami ulicy Sandomierskiej. Uczestniczyć w nim mają także autorzy koncepcji oraz radni. - To, w ilu przypadkach zajdzie konieczność przesunięcia ogrodzeń, wykaże kolejne opracowanie projektu podziału działek pod tę inwestycję. Wszystkie informacje przekażemy mieszkańcom na spotkaniu - zapowiada Wójcik.

Rupniewski szacuje, że dotyczy to co najmniej 20 posesji.

Niewykluczone, że pojawią się i takie przypadki, że miasto będzie musiało odkupić działki pod budowę ścieżki. - Jeżeli zajdzie taka potrzeba, to nie będę blokować budowy chodnika i ścieżki i pewnie zgodzę się na odsprzedaż kawałka swojego terenu. Dzięki temu na pewno będzie tu bezpiecznej - mówi mieszkanka jednego z domów przy Sandomierskiej.

Ulica Sandomierska jest jedną z najbardziej ruchliwych ulic, prowadzi tamtędy tranzyt na Lublin. Ciężkie tiry dokładnie rozjechały drogę. Ulica jest wąska, nie ma przyzwoitego chodnika, brakuje kanalizacji deszczowej.

Joanna Gergont

http://miasta.gazeta.pl/kielce/1,35255,4052155.html

Koval

Post autor: Koval » 12 kwietnia 2007, o 07:51

TIRy przez czas trwania remontu rozwalą Domaszowską... Jaka tam jest dopuszczalna nośność? Chyba nie za duża?

Awatar użytkownika
BziQ76
Kontakt:

Post autor: BziQ76 » 12 kwietnia 2007, o 13:25

http://www.portal.uzp.gov.pl/pl/site/uz ... rodzaj=owp

Określenie przedmiotu zamówienia:
Opracowanie dokumentacji projektowej dla zadania: "Wzmocnienie ul. Sandomierskiej - ETAP I - przebudowa skrzyżowania ulic: Sandomierska, Al. Solidarności, IX Wieków Kielc, Źródłowa".

Awatar użytkownika
CKfan

Post autor: CKfan » 12 kwietnia 2007, o 14:50

Wg mnie powinni poczekać do zbudowania przedłużenia Świętokrzyskiej i wtedy się brać za remont

Awatar użytkownika
cm

Post autor: cm » 12 kwietnia 2007, o 15:23

B@rteK pisze:Wg mnie powinni poczekać do zbudowania przedłużenia Świętokrzyskiej i wtedy się brać za remont
Tylko, że zdają sobie sprawę z faktu, że to może potrwać jeszcze kolejne 30 lat (biorąc pod uwagę dotychczasowe tempo), a w tym czasie Sandomierska zamieni się w drogę gruntową z domieszką zmielonych bituminów :wink: Obecne działania to po prostu mniejsze zło...

Awatar użytkownika
CKfan

Post autor: CKfan » 12 kwietnia 2007, o 15:27

cm pisze:
B@rteK pisze:Wg mnie powinni poczekać do zbudowania przedłużenia Świętokrzyskiej i wtedy się brać za remont
Tylko, że zdają sobie sprawę z faktu, że to może potrwać jeszcze kolejne 30 lat (biorąc pod uwagę dotychczasowe tempo), a w tym czasie Sandomierska zamieni się w drogę gruntową z domieszką zmielonych bituminów :wink: Obecne działania to po prostu mniejsze zło...
Możeby to zmotywało niektórych do roboty, czyli do rozpoczęcia w końcu tej budowy

Awatar użytkownika
Sirek1

Post autor: Sirek1 » 12 maja 2007, o 17:44

Obrazek
Będą zmiany na skrzyżowaniu

Jeszcze w tym roku zostanie przebudowane jedno z największych skrzyżowań w Kielcach - alei Solidarności i ulicy Sandomierskiej.

W miejscu wyburzonych budynków w pasie między jezdniami powstanie "zawrotka”.
Wkrótce w Miejskim Zarządzie Dróg zostanie rozstrzygnięty przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej inwestycji. - Skrzyżowanie ulic Sandomierskiej - al. IX Wieków - al. Solidarności i Źródłowej będzie przebudowane najprawdopodobniej na przełomie września i października - informuje Zbigniew Czekaj, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach.

Jak informuje dyrektor, zostanie wzmocniona i wymieniona nawierzchnia na skrzyżowaniu. - Dużym problemem są tam głębokie koleiny, głównie w ciągu ulic Źródłowej i Sandomierskiej. Być może korekcie ulegnie także geometria skrzyżowania - mówi dyrektor Czekaj.

W pasie między jezdniami na alei Solidarności, w miejscu gdzie jeszcze niedawno stały budynki, zostanie wybudowana “zawrotka” wraz z lewoskrętnym pasem włączania. Dzięki budowie dodatkowego pasa ruchu nie będą się “korkować” pasy już istniejące. Kierujący chcący skorzystać z “zawrotki” będą to więc mogli zrobić bez problemu wjeżdżając na nią nowo dobudowanym fragmentem jezdni.

Po wybudowaniu “zawrotki” zostaną zlikwidowane lewoskręty na sąsiednim skrzyżowaniu. Z alei Solidarności nie będzie można skręcić w lewo zarówno w aleję Tysiąclecia oraz w ulicę Domaszowską. Dojazd do tych ulic będzie możliwy właśnie przy wykorzystaniu “zawrotek”, tej nowej oraz już istniejącej przy Tesco.
Przebudowa skrzyżowania alei Solidarności i ulicy Sandomierskiej będzie pierwszym etapem kompleksowej modernizacji tej ostatniej ulicy.

Najprawdopodobniej w przyszłym roku Sandomierska zyska nową nawierzchnię na odcinku od alei Solidarności do ulicy Szczecińskiej. Przebudowany będzie też jednopasmowy odcinek tej drogi do granic miasta. Zostaną tam wybudowane między innymi autobusowe zatoki oraz ścieżka rowerowa.

:arrow: http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/ar ... 4/70511086

Awatar użytkownika
AR
Kontakt:

Post autor: AR » 13 maja 2007, o 12:14

Koleiny tam są straszne! Jadą Sandomierską do Centrum, a zwlaszacza od strony Cedzyny trzeba zwalniac do 10 km/h. Ja czekam zawsze na czerwone swiatlo bo pozniej mozna powoli ruszyc :)

ODPOWIEDZ