GeoPark Kielce - Centrum Geoedukacji [Wietrznia]

Wszystko na temat nowych inwestycji w Kielcach.

Moderatorzy: Nowak, Autor, sueno, Daniel, Sirek1

voodoo
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1222
Rejestracja: 5 września 2006, o 12:28
Lokalizacja: Kielce/Ślichowice

GeoPark Kielce - Centrum Geoedukacji [Wietrznia]

Post autor: voodoo » 23 września 2006, o 18:45

Co o tym sądzicie?:
Nazwa planowanej inwestycji:
Centrum Geoedukacji "Wietrznia"

Lokalizacja:
Nieruchomość usytuowana jest na obszarze naturalnego rezerwatu geologicznego "Wietrznia", ok. 2 km. od centrum miasta.

Przeznaczenie:
kompleks rekreacyjno - biznesowy z hotelem, restauracją, centrum kongresowym, muzeum geologicznym, informacją i innymi atrakcjami turystycznymi

Powierzchnia:
23 000 m2

Właściciel:
Gmina Kielce

Media:
sieć energetyczna, wodna, kanalizacja

Sposób zbycia:
Projekt z udziałem partnera prywatnego lub dzierżawa

Uwagi:
Doskonała lokalizacja ze względu na unikalne i malownicze otoczenie.


Dodatkowych informacji udziela:
Elżbieta Czajkowska
Dyrektor GeoPark Kielc
Urząd Miasta Kielce
25-361 Kielce, ul. Szymanowskiego 6;

tel.: +48 041 3676753
fax: + 48 041 3676583
e-mail: elzbieta.czajkowska@um.kielce.pl

Awatar użytkownika
Gandalf
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 703
Rejestracja: 29 lipca 2006, o 21:11
Lokalizacja: Kielce

Re: Centrum Geoedukacji "Wietrznia"

Post autor: Gandalf » 23 września 2006, o 18:58

voodoo pisze: Co o tym sądzicie?:
(...)
Wszystko ładnie brzmi z wyjątkiem tego:
voodoo pisze: (...)
Lokalizacja:
Nieruchomość usytuowana jest na obszarze naturalnego rezerwatu geologicznego "Wietrznia", ok. 2 km. od centrum miasta. (...)
Na obszarze? To znaczy, że zabudują nawet rezerwaty? Byłbym jak najbardziej za tą inwestycją gdyby była trochę od terenu rezerwatu oddalona, tzn. aby nie ingerować w krajobraz rezerwatu.

voodoo
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1222
Rejestracja: 5 września 2006, o 12:28
Lokalizacja: Kielce/Ślichowice

Re: Centrum Geoedukacji "Wietrznia"

Post autor: voodoo » 23 września 2006, o 19:07

Gandalf pisze: Na obszarze? To znaczy, że zabudują nawet rezerwaty? Byłbym jak najbardziej za tą inwestycją gdyby była trochę od terenu rezerwatu oddalona, tzn. aby nie ingerować w krajobraz rezerwatu.
Można by napisać do tej dyrektorki i może by napisała coś więcej o tej inwestycji.

Awatar użytkownika
Jarek
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1118
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 22:35
Lokalizacja: Kielce - Bocianek

Post autor: Jarek » 23 września 2006, o 20:52

O tych planach już kiedyś ktoś gdzieś przebąkiwał. Powiem szczerze, że przydałaby się tam taka inwestycja, ale faktycznie, żeby zabudowania były bardziej odsunięte w kierunku ul. Prostej.
Kielce - tu jest moje miejsce, tu jest mój dom.

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11669
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 23 września 2006, o 22:22

Nie ma mozliwosci jakiejkolwiek ingerencji w sam rezerwat. Ten obszar jest tak ogromny, ze budynki mozna zlokalizowac blizej np. Tarnowskiej, gdzie sa tylko łąki.

Awatar użytkownika
tom
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 2504
Rejestracja: 29 grudnia 2005, o 10:15
Lokalizacja: Kielce, Lublin
Kontakt:

Post autor: tom » 24 września 2006, o 09:52

Wszystko ok, ale nie ma żadnych dat. Nawet orientacyjnych.
Komisja Rewizyjna czuwa!

sabotage
Posty: 42
Rejestracja: 28 czerwca 2007, o 08:45

Post autor: sabotage » 29 czerwca 2007, o 17:27

Piękny kawałek Kielc.
Przy okazji ze strony geopark.pl:
Od roku 2003 Ośrodek Pracy Twórczej "Wietrznia" wchodzi w skład GEOPARK Kielce. Na terenie OPT "Wietrznia" znajduje się sześć indywidualnych pracowni rzeźbiarskich w których tworzą kieleccy rzeźbiarze : Arkadiusz Latos, Tomasz Łukaszczyk, Waldemar Musik, Wacław Stawecki, Piotr Suliga, Jan Szałapski. Ośrodek oferuje wszystkim rzeźbiarzom pomieszczenia hali rzeźbiarskiej wykorzystywanej do dużych realizacji, kuźnię wraz z odlewnią oraz utwardzony plac do robót rzeźbiarskich o pow. ok. 2.000 m2. Mieści się również siedziba Zarządu Oddziału Związku Polskich Artystów Rzeźbiarzy w Kielcach. Na terenie Ośrodka znajduje się mała galeria rzeźby plenerowej - znajdują się tu m.in. prace artystów rzeźbiarzy : Wacława Staweckiego, Jana Szałapskiego, Józefa Sobczyńskiego, Wojciecha Nowaka, Józefa Opali, Teresy Plata, Władysława Klamerusa, Michała Gałkiewicza.
Na zlecenie Geoparku wykonana została koncepcja architektoniczno programowa zagospodarowania terenu Ośrodka zakładająca jego modernizację w połączeniu z rezerwatem "Wietrznia" poprzez przeprowadzenie ciągu pieszego z ul. Wojska Polskiego przez Ośrodek i "skalną bramę" do systemu ścieżek rezerwatu.
Ostatnio zmieniony 4 sierpnia 2015, o 11:50 przez sabotage, łącznie zmieniany 1 raz.

seba_ck
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1231
Rejestracja: 31 sierpnia 2006, o 14:01
Lokalizacja: KIELCE

Post autor: seba_ck » 17 września 2007, o 21:45

"Wietrznia" stanie się perełką geologiczną miasta

Wiele wskazuje na to, że uda się w najbliższym czasie zagospodarować kielecki rezerwat geologiczny "Wietrznia". Geopark, któremu podlega rezerwat, ze względu na zawiłości własnościowe do tej pory niewiele mógł zrobić na tym terenie. W niedługim czasie całość powierzchni powinna znaleźć się w zarządzie Geoparku. Jak powiedziała Elżbieta Czajkowska - dyrektor Geoparku właściciele działek po wielu negocjacjach są chętni do rozmów i sprzedaży swoich nieruchomości. Najbardziej cieszy nas, że właściciel nieruchomości, na której znajduje się największe wyrobisko, gotowy jest przystąpić do rozmów. Obecnie trwają prace nad przygotowaniem planu zagospodarowania przestrzennego. To daje nadzieję, że "Wietrznia" wreszcie stanie się perełką geologiczną miasta - dodała Czajkowska. Istnieje kilka koncepcji uatrakcyjnienia tego miejsca. Powstał ciekawy projekt "Centrum Geoedukacji", obejmujący zagospodarowanie całego rezerwatu poprzez system tarasów widokowych, kładek spacerowych i punktów odkrywkowych. Kolejny projekt zakłada utworzenie systemu ścieżek edukacyjnych.

2007-09-17 19:00:20
:arrow: http://www.radio.kielce.com.pl/index.php?go=3&id_k=6683
Zmieniaj świat na taki, jaki sobie wymarzyłeś.

kampio1
Posty: 93
Rejestracja: 17 listopada 2005, o 21:27

Post autor: kampio1 » 3 października 2007, o 11:30

Rezerwat Wietrznia jak wysypisko

Śmieci, gruz i zdewastowane otoczenie odstraszają kielczan od spacerowania po Wietrzni.

Na Wietrzni jest
Na Wietrzni jest pełno śmieci. Wszędzie leżą papiery, reklamówki, puste butelki. W wielu miejscach wysypany jest gruz. (P. Więcek)

Spacerując po rezerwacie można się natknąć na butelki, puszki, reklamówki i opakowania. Koło stawu leży dziecięcy rowerek, a na drzewie wiszą szmaty.

Przed wejściem na Wietrznię od strony ulicy Wojska Polskiego widnieje tablica z napisem: "Zakaz wywozu śmieci, gruzu i ziemi”. Ale nie odstrasza to od wyrzucania odpadów. Tuż przy wejściu natrafiamy na wielkie wysypisko śmieci. Przy drodze nad oczko wodne ktoś wysypał stertę gruzu. Co krok znajdują się mniejsze lub większe sterty odpadów. To pozostałości po imprezowiczach, bawiących się przy ogniskach mimo zakazu palenia na terenie rezerwatu. Na dodatek ktoś zdewastował tablice informacyjne.

GEOPARK MUSI SPRZĄTAĆ

Straż Miejska problem śmieci na Wietrzni doskonale zna. - Dosyć często wysyłamy na teren rezerwatu patrol. Wiemy, że ludzie wyrzucają tam śmieci. Czasem udaje nam się kogoś złapać - powiedział Wojciech Bafia, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Kielcach.

Nadzór nad Wietrznią sprawuje Geopark Kielce. Andrzej Płonka, kierownik rezerwatu, nie był zaskoczony całą sprawą.

- Teren rezerwatu ma 18 hektarów. Sprzątamy go co najmniej dwa razy do roku. W żadnym innym kieleckim rezerwacie tak się nie śmieci. Ten znajduje się na odludziu, ma łatwy dojazd. Trudno to wszystko zabezpieczyć, upilnować. Ale największą bolączką są stosunki własnościowe. W jednej trzeciej teren rezerwatu należy do rodziny Zagajskich. Jest to ta część, która obejmuje pierwsze wyrobisko, patrząc od strony ulic Wojska Polskiego i Poniatowskiego. Właśnie na tym obszarze jest najwięcej śmieci. Właściciele mieszkają w USA. W Polsce reprezentuje ich krakowska kancelaria, do której wysyłamy zdjęcia ze śmieciami. Są nakładane kary, ale na tym się kończy. Ostatecznie to my uprzątamy teren, by ludzie, którzy przyjeżdżają zwiedzać, nie oglądali śmieci.
reklama

UCYWILIZOWAĆ WIETRZNIĘ

Andrzej Płonka zdaje sobie sprawę, że położony na odludziu rezerwat wymaga ogromnych zmian. Geopark Kielce ma w planach wybudowanie ścieżek, punktów widokowych, muzeum geologicznego. - Naszym celem jest ucywilizować to miejsce. Na Wietrzni i Ślichowicach chcielibyśmy powtórzyć to, co udało się zrobić na Kadzielni. Realizacja przedsięwzięcia w równej mierze będzie zależeć od nas oraz od kultury i zachowania ludzi. Wiadomo jednak, że z tym drugim bywa niekiedy różnie - podsumował Andrzej Płonka.

źródło: http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/ar ... 4/71003010

Przydałoby się faktycznie zrobić coś z tym rezerwatem. Byłem tam w niedziele i aż prosi się by jakieś ścieżki rowerowe i spacerowe zostały zrobione, a co najważniejsze punkty widokowe. Cały teren należy uporządkować. Sam rezerwat jest bardzo ładny i obok Kadzielni może w niedługim czasie stać się miejscem częstych wypadów Kielczan :) Przydałyby się tam jakieś hotele restauracje i samo oświetlenie rezerwatu po zmroku, co w przypadku Kadzielni daje super efekt :D

Awatar użytkownika
Gear
Posty: 135
Rejestracja: 5 sierpnia 2006, o 16:36
Lokalizacja: CK

Post autor: Gear » 24 października 2007, o 17:42

Obrazek

Filmik z www.itv.kielce.eu o Wietrzni:

:arrow: Rezerwat Wietrznia


Jest najmłodszym tego typu obiektem w stolicy regionu świętokrzyskiego. Jego położenie, krajobraz, formy tektoniczne oraz inne walory sprawiają, że jest miejscem rekreacji wielu kielczan. I nie tylko, bo Wietrznię w celach edukacyjnych chętnie odwiedzają uczniowie i studenci.
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.

Awatar użytkownika
Sebastian
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 535
Rejestracja: 23 sierpnia 2007, o 13:19
Lokalizacja: WIETRZNIA

Post autor: Sebastian » 5 grudnia 2007, o 18:01

Byłem dzisiaj w Urzędzie Miasta przy ul.Koziej 3 i oglądałem plany zagospodarowania terenu począwszy na ul.Prostej a skończywszy na przedłużeniu ul. Wapiennikowej. Muszę przyznać,że podział terenu wygląda nieźle :) Od strony Prostej planują zabudowę jednorodzinną natomiast okolice Wojska Polskiego to domki i zabudowa usługowa :) Jest jedna działka w miarę spora pomiędzy Premą a właśnie Wojska Polskiego przeznaczona na usługi.W opisie do planu zawarta jest informacja ,że na owej działce mogą powstać obiekty handlowe od 400 m.kw. do 2000 m.kw.Więc może przybęcie nam jakiś nowy market? :D Wszystkich zainteresowanych tym terenem zapraszam do Urzędu Miasta na Kozią (II piętro) albo na spotkanie z projektantami i urzędnikami w sprawie w/w planu w piątek (7.12.2007 r.) o 16 do Urzędu Miasta na Szymanowskiego :P

Boss
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1164
Rejestracja: 20 grudnia 2005, o 21:21
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Boss » 5 grudnia 2007, o 18:03

a może któryś z naszych forumowych fotografów wybrałby sie tam :wink:
CK|PL|EU

seba_ck
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1231
Rejestracja: 31 sierpnia 2006, o 14:01
Lokalizacja: KIELCE

Post autor: seba_ck » 21 kwietnia 2008, o 23:39

KIELCE
22 kwietnia 2008 - 0:01

Wietrznia zmieni oblicze


W pobliżu kieleckiego rezerwatu geologicznego mogą powstać centrum kongresowe i domki jednorodzinne.

Centrum konferencyjne i edukacyjne, obiekty sportowe, ścieżki rowerowe i pas zabudowy mieszkaniowej, tak ma wyglądać otoczenie Wietrzni w Kielcach, jednego z najpiękniejszych rezerwatów geologicznych w Europie.

Na razie przypomina wysypisko śmieci, a nie atrakcję turystyczną. Wokół Wietrzni rozciągają się zaśmiecone pola, na których nie można budować dopóki nie będzie uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Urzędnicy borykają się z nim od trzech lat.

- Przystąpiliśmy do przygotowania tego planu, ponieważ to ważny dla miasta teren. Po pierwsze chcemy uchronić rezerwat przed niekontrolowaną zabudową, a po drugie otworzyć ten olbrzymi obszar pod inwestycje. Są one potrzebne, aby rezerwat stał się atrakcyjnym miejscem - przyznaje Władysław Boberek, zastępca dyrektora Biura Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta w Kielcach.

- Jeśli plan szybko nie powstanie, to grozi nam zabudowa ulic Prostej i Wojska Polskiego wokół Wietrzni tak, że zostanie ona odcięta od świata, bez dojazdu.

Obrazek

TRAWNIK CZY POLE?

Dodaje, że prace nad planem trwają tak długo, ponieważ urzędnicy wystąpili o ustanowienie nowych granic rezerwatu geologicznego. Na odpowiedź z Ministerstwa Ochrony Środowiska czekali ponad rok.

- Prace nad planem zostały wznowione i są na ukończeniu. Już raz jego projekt był wyłożony i mieszkańcy wnieśli kilkanaście uwag i część z nich została uwzględniona. Prosili, aby tereny zielone przewidziane na ich działkach zamienić na zwykłe pola rolne. Uważają, że kiedyś z mocy prawa staną się działkami budowlanymi, bo ostatnio mówi się o takiej ustawie. Jednak nie będzie ona na pewno dotyczyła wszystkich obszarów rolnych w mieście. Tę zmianę jednak uwzględnimy - przyznaje Władysław Boberek.

Planem objęto 107 hektarów, położonych między ulicą Prostą, przedłużeniem Cedzyńskiej w stronę Wrzosowej, Daleszycką, Wojska Polskiego i Poniatowskiego. Zabudowa mieszkaniowa będzie możliwa tylko od strony ulicy Prostej. Za nią w kierunku rezerwatu i w rejonie oczka wodnego przewidziane są obiekty sportowe i rekreacyjne, jak hale sportowe, ścianki wspinaczkowe czy boiska.

- Chcemy nie dopuścić do zniknięcia wody w oczku, ale niestety nie można mieć pewności, że wraz z zabudową terenu nie stanie się to, tak jak na Kadzielni. Oczko jest zasilane wyłącznie wodami powierzchniowymi - przyznaje dyrektor Boberek.
Obok części sportowo-rekreacyjnej jest przewidziane centrum kongresowe, z hotelem, salami i pięknym widokiem na rezerwat i Kielce. W jego pobliżu zaprojektowane są punkty widokowe.

KŁADKA NAD REZERWATEM


Wyrobisko geologiczne połączy mostek, aby podziwiać je z obu stron nie będzie trzeba obchodzenia go na około. Od strony ulicy Daleszyckiej powstanie efektowny budynek edukacji geologicznej, w którym znajdą się sale wykładowe, wystawiennicze, zaplecze gastronomiczne oraz siedziba Geoparku.

Cały teren objęty planem zostanie pocięty siecią ścieżek rowerowych.
Kiedy to wszystko powstanie? Niestety trudno powiedzieć, ponieważ teren w większości jest w rękach prywatnych. - Liczymy, że znajdą się inwestorzy, wykupią działki i zrealizują te plany, przede wszystkim centrum kongresowe. Na obiekty sportowe i rekreacyjne możemy starać się o unijne pieniądze, gdy plan będzie już gotowy - przyznaje dyrektor Boberek.

Dokument powinien być uchwalony za 2-3 miesiące.

Agata Kowalczyk
:arrow: http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/ar ... /563798816
Zmieniaj świat na taki, jaki sobie wymarzyłeś.

petermks
Posty: 68
Rejestracja: 5 stycznia 2006, o 21:54

Post autor: petermks » 22 kwietnia 2008, o 05:33

Czy ktos wie co z ulica Prostą a wasciwie z płytami betonowymi koło międzyszkolnego....?

Awatar użytkownika
Daniel
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 2750
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:35
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Post autor: Daniel » 22 kwietnia 2008, o 07:47

petermks pisze:Czy ktos wie co z ulica Prostą a wasciwie z płytami betonowymi koło międzyszkolnego....?
Będzie przebudowana na całej swojej długości. Więcej info znajdziesz w linku poniżej:
http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/ar ... 5432500405

ODPOWIEDZ