GeoPark Kielce - Centrum Geoedukacji [Wietrznia]

Wszystko na temat nowych inwestycji w Kielcach.

Moderatorzy: Nowak, Autor, sueno, Daniel, Sirek1

Awatar użytkownika
Adasiek CK
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1141
Rejestracja: 4 stycznia 2008, o 03:03
Lokalizacja: Kielce <-> Warszawa

Post autor: Adasiek CK » 3 czerwca 2011, o 23:01

grzebo pisze:Natomiast jak zobaczyłem te schody, to od razu pomyślałem, że projektant musi szczerze nienawidzić osób niepełnosprawnych. Przez te zbędne schodki Wietrznia staje się całkiem nieprzystępna dla osób na wózkach i bardzo nieprzyjazna dla niedowidzących lub z ograniczoną zdolnością poruszania się. To skandal, że ośrodek edukacyjny daje taki zły przykład.
Sory, ale czy tylko tą drogą można dojść do CG? Innej nie ma? nie twierdzę, że te schodki to mądry wynalazek, ale bez przesady.

nienawidzić niepełnosprawnych? Wyluzuj... Myślisz, że naprawdę inwestor mści się na takich osobach? Schodki to kwestia braku wyobraźni niż jakieś celowe działanie...
<klawy tekścik w tym miejscu>

grzebo
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1434
Rejestracja: 12 stycznia 2009, o 14:20
Lokalizacja: Kielce

Post autor: grzebo » 3 czerwca 2011, o 23:26

Te schodki nie są na drodze do Centrum Geoedukacji, tylko z Centrum do środka kamieniołomu, czyli jego głównej atrakcji. Nie ma innej drogi, żeby się tam dostać, a dla pewności jeszcze dostawiono barierkę - szykanę.

Z tą nienawiścią to była ironia, ale nie ukrywam, że denerwuje mnie takie podejście polskich projektantów (nie tylko budowlanych, to dotyczy też np. twórców stron internetowych), którzy przy tworzeniu czegokolwiek jakoś zawsze zapominają o niepełnosprawnych. Jak widzę nowiutkie przejścia dla pieszych przy których nie ma tych wypustek dla niewidomych, a za to jest wysoki krawężnik i guzik do wzbudzania świateł (typowy przykład: ul. Łódzka), to sobie myślę, że równie dobrze mogli tam postawić ostentacyjną tabliczkę ze szczerym napisem, gdzie mają niepełnosprawnych.

Wiem, że nie należy znajdywać złej woli tam, gdzie wytłumaczeniem może równie dobrze być lenistwo albo głupota, ale czy gdy ty spojrzysz na Wietrznię to nie nasuwa Ci się wizja złośliwego projektanta, który zamiast płaskiego chodnika o umiarkowanym nachyleniu wstawia schodki szepcząc pod nosem "nie będą mi wózkami jeździć po moim Centrum, a co".

Jak już pisałem, zobaczymy, jak zareagują na pismo z prośbą o poprawkę.

Awatar użytkownika
Adasiek CK
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1141
Rejestracja: 4 stycznia 2008, o 03:03
Lokalizacja: Kielce <-> Warszawa

Post autor: Adasiek CK » 3 czerwca 2011, o 23:35

grzebo pisze:gdy ty spojrzysz na Wietrznię to nie nasuwa Ci się wizja złośliwego projektanta
Nie. Ignoranta, który nie widzi problemów innych ludzi - tak.
Ale jak sam napisałeś najlepiej poczekać na odpowiedź.
<klawy tekścik w tym miejscu>

rzeczownik
Posty: 357
Rejestracja: 12 sierpnia 2008, o 19:50

Post autor: rzeczownik » 4 czerwca 2011, o 12:23

A czy nie ma żadnych rozwiązań prawnych, które regulują tę kwestię? Oprócz schodów nie podoba mi się też sposób odwodnienia tamtej okolicy polegający na poprzecinaniu utwardzonych ścieżek odkrytymi kanalikami. To nie tylko przeszkoda dla ludzi na wózkach, ale też i prosta droga do skręcenia kostki przez nieuważnego spacerowicza podziwiającego ściany kamieniołomu.

Awatar użytkownika
sueno
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4907
Rejestracja: 31 maja 2006, o 21:56
Lokalizacja: Świat czerwonego smoka
Kontakt:

Post autor: sueno » 4 czerwca 2011, o 12:39

grzebo pisze: Natomiast jak zobaczyłem te schody, to od razu pomyślałem, że projektant musi szczerze nienawidzić osób niepełnosprawnych. Przez te zbędne schodki Wietrznia staje się całkiem nieprzystępna dla osób na wózkach i bardzo nieprzyjazna dla niedowidzących lub z ograniczoną zdolnością poruszania się. To skandal, że ośrodek edukacyjny daje taki zły przykład.
Oprócz osób niepełnosprawnych dodaj wózki dziecięce i rowerki dziecięce.

P.S. Myślę dokładnie tak samo o tych schodach
Najlepsza gra w sieci: http://www.reddragon.pl

"Są fachowcy i nie widzę potrzeby, żeby nauczyciel dyktował, jak ma się budować drogi" - autor znany :D

Trojanek
Posty: 223
Rejestracja: 31 lipca 2009, o 22:06
Lokalizacja: CK

Post autor: Trojanek » 4 czerwca 2011, o 13:04

Macie rację, pomysł zrobienia tych schodów (w ten sposób, ale dla mnie to nawet w ogóle) jest kompletnie chybiony.

Dlaczego dla mnie całkowicie :
Sam pomysł utwardzenia ścieżki nie jest zły, bo tam pewnie będą chodzić całe wycieczki szkolne, wydeptanie terenu by źle wyglądało, poza tym taki chodnik porządkuje poruszanie się i daje szanse na niezadeptany trawnik w pobliżu.
Otóż tej trawy tam nie da sie wydeptać, zaraz z boku ścieżki są doły w tej trawie, chaszcze, głazy. Mnóstwo ludzi korzysta z tej ścieżki od nie wiem ilu, ale ze 40 lat napewno, i tam już ani nic nie trzeba było utwardzać, ani niczego się nie zniszczy. Szczerze mówiąc jedynym uzasadnieniem dla budowy tego koszmarku byłoby umozliwienie korzystania z tego miejsca osobom z wózkami lub na wózku, tylko wtedy ta budowa miałaby sens, tymczasem jest budowa która akurat w tej kwestii niczego nie zmienia.

grzebo
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1434
Rejestracja: 12 stycznia 2009, o 14:20
Lokalizacja: Kielce

Post autor: grzebo » 10 czerwca 2011, o 13:15

No i przyszła odpowiedź w sprawie alejek na Wietrzni.

W skrócie: niedasię.

Dodane:

Sprawdziłem w rozporządzeniu i wygląda na to, że rzeczywiście nic się nie da w tej sprawie zrobić bez zmiany prawa. Na Wietrzni jedynie można będzie przedłużyć pochyły chodnik (kończący się teraz na zaniedbanym parkingu przy ul. Wojska Polskiego) aż do Centrum Geoedukacji, żeby niepełnosprawni mogli przynajmniej dojechać naokoło.

Polskie przepisy o nachyleniu chodników są absurdalne i powyżej 6% spadku wymuszają robienie schodów, mimo że jezdnie można budować o spadku aż do 12%. Fajnie toopisują - słusznie narzekając - urzędniczki z Bielska-Białej.

Awatar użytkownika
Clavius
Posty: 81
Rejestracja: 23 kwietnia 2011, o 14:57
Lokalizacja: EGLC/EPKA

Zdjecia z dzisiejszego popoludnia

Post autor: Clavius » 17 czerwca 2011, o 22:50

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nieszczesny schodochodnik:

Obrazek

Obrazek

Z Telegrafu:

Obrazek

Obrazek

maciej
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 534
Rejestracja: 28 sierpnia 2006, o 17:41
Lokalizacja: Kielce

Post autor: maciej » 17 lipca 2011, o 22:00

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

bobek
Posty: 121
Rejestracja: 23 września 2005, o 15:57

Post autor: bobek » 13 września 2011, o 16:50

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Awatar użytkownika
Nowak
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1647
Rejestracja: 29 maja 2006, o 20:09
Lokalizacja: Kraków / Kielce

Post autor: Nowak » 13 września 2011, o 18:33

Z tej perspektywy, z której Bobek zrobił zdjęcie wyglada do baardzo miło :)

Awatar użytkownika
sueno
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4907
Rejestracja: 31 maja 2006, o 21:56
Lokalizacja: Świat czerwonego smoka
Kontakt:

Post autor: sueno » 14 września 2011, o 22:33

Pojechałem na Wietrznię z na rowerze i nie mogłem tego znaleźć... Przejechałem wzdłuż i wszerz...
Najlepsza gra w sieci: http://www.reddragon.pl

"Są fachowcy i nie widzę potrzeby, żeby nauczyciel dyktował, jak ma się budować drogi" - autor znany :D

Awatar użytkownika
RZ
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3623
Rejestracja: 29 marca 2006, o 20:48

Post autor: RZ » 15 września 2011, o 06:42

od strony Ostrej Górki, na obrzeżach :)
Nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość (Michał Anioł)

Boss
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1165
Rejestracja: 20 grudnia 2005, o 21:21
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Boss » 15 września 2011, o 16:08

sueno, ten budynek do tego stopnia wtapia się w otoczenie i krajobraz że aż go nie widać :P
CK|PL|EU

bobek
Posty: 121
Rejestracja: 23 września 2005, o 15:57

Post autor: bobek » 15 września 2011, o 19:50

bylo sie kierowac strzaleczkami z logiem eiffage (mitex)

ODPOWIEDZ