Lotnisko Kielce

Wszystko na temat nowych inwestycji w Kielcach.

Moderatorzy: Nowak, Autor, sueno, Daniel, Sirek1

grzebo
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1434
Rejestracja: 12 stycznia 2009, o 14:20
Lokalizacja: Kielce

Re: Lotnisko Kielce

Post autor: grzebo » 6 lutego 2014, o 12:32

Takie ograniczenie kosztów i zakresu inwestycji jest oczywiście sensowne i powinno być zrobione przed poprzednim DŚU, ale w obecnym stanie tej inwestycji to wygląda tak, jakby Prezydent oświadczył, że zamiast skakać na główkę do pustego basenu, napuści wody tak przynajmniej do kostek.

A że Lubawski się w ten sposób broni przed zarzutem niegospodarności - to oczywiste. A do tego jest ciągle sporo ludzi, którzy się nabierają na "sen o lotnisku". Wystarczy spojrzeć na komentarze na stronie Echa Dnia - część ludzi narzeka, że lotnisko będzie za małe!

Awatar użytkownika
ice
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5706
Rejestracja: 15 maja 2006, o 09:24
Lokalizacja: Kielce

Re: Lotnisko Kielce

Post autor: ice » 6 lutego 2014, o 12:47

W dzisiejszej rozmowie dnia, w Radiu Kielce, marszałek woj. podkarpackiego zapytany o budowę lotniska w woj. Świętokrzyskim (08:20).
:arrow: http://www.radio.kielce.pl/pl/przeglad-548/_post/20432

grzebo
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1434
Rejestracja: 12 stycznia 2009, o 14:20
Lokalizacja: Kielce

Re: Lotnisko Kielce

Post autor: grzebo » 6 lutego 2014, o 13:21

Piękna wypowiedź, ewidentnie widać, że facet nic nie wie o lotnisku w woj. świętokrzyskim (unika nawet podawania nazwy miejscowości), ale stara się zrobić dobre wrażenie.

Jasionka dla Rzeszowa, choć niedochodowa, ma jednak głęboki sens, bo Rzeszów ma "Dolinę Lotniczą" i u nich to daje efekt synergii. Na tej zasadzie w Kielcach zamiast lotniska wypadałoby zbudować cementownię albo tartak, bo wycinanie i betonowanie to są nasze specjalności.

suchy
Posty: 167
Rejestracja: 6 stycznia 2009, o 22:51
Lokalizacja: Kielce/Baranówek

Re: Lotnisko Kielce

Post autor: suchy » 6 lutego 2014, o 13:51

Są Targi Kielce, moim zdaniem głowna nadzieje, czy też nawet szansa.

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3934
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Re: Lotnisko Kielce

Post autor: Sirek1 » 6 lutego 2014, o 15:14

Pas krótszy o 300 m, o 300 mln mniejsze koszty lotniska

Ok. 50 tys. zł będzie kosztowała inwentaryzacja przyrodnicza terenu przyszłego lotniska w Obicach. Sama inwestycja została okrojona - pas startowy ma być skrócony do 2,5 km.
Inwentaryzację wykona Pracowni Badań Ekologicznych "NATURA" Marek Wierzba z miejscowości Żabokliki. Złożyła ona najlepszą ofertę w przetargu zorganizowanym przez spółkę Port Lotniczy Kielce.

Dokument jest potrzebny do uzyskania nowej decyzji środowiskowej dla inwestycji. Poprzednia została uchylona w zeszłym roku przez generalnego dyrektora ochrony środowiska m.in. po oprotestowaniu przez Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot. Miasto odwołało się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, ale przegrało. - Czekam na uzasadnienie. Liczę, że będą w nim wskazówki jak przygotować wniosek o nową decyzję środowiskową. Poprzedni wniosek powstał po konsultacjach z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska, a mimo to przepadł - mówi Ryszard Muciek, prezes spółki Port Lotniczy Kielce.

Jak informowaliśmy, GDOŚ uchylił pierwszą decyzję środowiskową, ponieważ "dwa przedsięwzięcia odrębne technologicznie potraktowano jako jedno". Innymi słowy, wydana została jedna decyzja na wydobycie kamienia w ramach niwelacji terenu oraz na budowę lotniska. - Trudno oddzielić roboty górnicze w tym przypadku, skoro trzeba wydobyć kruszywo, żeby zniwelować teren - zauważa prezes Muciek.

Prezes spółki Port Lotniczy Kielce zdradza szczegóły, jak mogłoby wyglądać lotnisko zgodnie z nową decyzją środowiskową. Ma być ono mniejsze niż pierwotnie zakładano, o czym już w zeszłym roku wspominał prezydent Kielc Wojciech Lubawski.

- Gdy pierwsza decyzja środowiskowa została zaskarżona, musieliśmy zdecydować, co zrobić. W maju zeszłego roku zleciliśmy więc wykonanie studium, które miało odpowiedzieć na pytanie, jakie mamy możliwości, żeby możliwie najtańszym kosztem zrobić lotnisko spełniające nasze oczekiwania - relacjonuje prezes Muciek.

Na podstawie analizy zdecydowano o skróceniu długości pasa startowego z 2800 do 2500 metrów oraz zrezygnowano z części obiektów kubaturowych. - To oznacza redukcję szacunkowych kosztów budowy z 630 mln zł do 360 mln zł - wyjaśnia prezes Muciek. Podkreśla, że to nie oznacza rezygnacji z jakiegoś obszaru lotniska. - Chcemy zmniejszyć nakłady, ale lotnisko zachowa możliwość rozbudowy zgodną z pierwotnym planem oraz możliwość dalszego rozwoju - tłumaczy. Szef spółki Port Lotniczy Kielce nie ukrywa, że chodziło też o porównanie minimalnych kosztów inwestycji w Obicach z planowanymi inwestycjami w Masłowie, na które samorząd województwa chciał wydać kilkadziesiąt milionów złotych. - To moim zdaniem ślepa uliczka. W Obicach, dokładając większe pieniądze, można stworzyć coś, co ma perspektywy - uważa prezes Muciek.


Cały tekst: http://kielce.gazeta.pl/kielce/1,35255, ... niska.html

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3934
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Re: Lotnisko Kielce

Post autor: Sirek1 » 7 lutego 2014, o 18:09

Kielce wybudują lotnisko w Obicach bez wsparcia UE?

Prezydent Kielc podtrzymuje pomysł budowy lotniska w Obicach. W odpowiedzi na dzisiejszą wypowiedź komisarza Unii Europejskiej - Janusza Lewandowskiego, który na antenie Radia Kielce stwierdził, że samorządowcy muszą odpowiedzieć na pytanie, czy budowa portów lotniczych będzie opłacalna, Wojciech Lubawski powiedział, że lotnisko jest Kielcom niezbędne. „Nie potrzebujemy do tego wsparcia Unii Europejskiej, będziemy w stanie utrzymać tę inwestycję sami. Bez niej nie będzie bowiem możliwe funkcjonowanie Targów Kielce” - powiedział prezydent.

Prezydent Kielc przypomniał, że w ubiegłym roku, złożono propozycję, by lotnisko w Obicach zostało centralnym portem lotniczym Polski. Inwestycja miałaby być realizowana w ramach programu Inwestycje Polskie. Koniecznym warunkiem byłoby wybudowanie linii szybkiej kolei łączącej Kraków i Warszawę.

Zdaniem Wojciecha Lubawskiego, atutem Obic jest duży obszar, który może zostać przeznaczony pod budowę portu lotniczego. Miasto wykupiło już 600 ha gruntów, wokół usytuowanych jest dodatkowe 2000 ha nieużytków. W porównaniu z 800 ha zajmowanymi przez lotnisko Okęcie dawałoby to przestrzeń dla rozwoju.

Według prognoz ruchu lotniczego, do 2035 roku liczba pasażerów korzystających z połączeń samolotowych ma wzrosnąć w Polsce trzykrotnie i przekroczyć 70 milionów osób

:arrow: http://www.radio.kielce.pl/pl/post-20464

Trojanek
Posty: 223
Rejestracja: 31 lipca 2009, o 22:06
Lokalizacja: CK

Re: Lotnisko Kielce

Post autor: Trojanek » 4 marca 2014, o 19:24

A Radom już zaczyna strzyc uszami.
http://www.rynekinfrastruktury.pl/artyk ... skiem.html

grzebo
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1434
Rejestracja: 12 stycznia 2009, o 14:20
Lokalizacja: Kielce

Re: Lotnisko Kielce

Post autor: grzebo » 4 marca 2014, o 21:40

Po prostu Prezydent Lubawski już podpisał tajne porozumienia na wyłączność dla Portu Lotniczego Kielce-Obice z wszystkimi tanimi liniami i teraz Radom ma kłopot.

Awatar użytkownika
Tomek
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1002
Rejestracja: 13 marca 2006, o 16:12
Lokalizacja: Kielce / Bytom

Re: Lotnisko Kielce

Post autor: Tomek » 26 marca 2014, o 19:32

Kto będzie zarządzał lotniskiem w Masłowie?

Lotnisko w Masłowie powinno dalej funkcjonować, ale na razie nie wiadomo jak prawnie opisać kompetencje podmiotu, który będzie nim zarządzać - powiedział członek Zarządu Województwa świętokrzyskiego Jan Maćkowiak. Odniósł się w ten sposób do przyszłości obiektu w Masłowie, który od kilku lat oczekuje na jakieś konkretne rozwiązania strukturalne i inwestycyjne. Spółka Lotnisko Kielce powołana do zarządzania obiektem jest w stanie przedłużającej się likwidacji.

Zawarta między nią a Aeroklubem Kieleckim umowa na zarządzanie obiektem wygasła z końcem roku. Dotychczas Aeroklub otrzymywał z tego tytułu pieniądze.

Jak powiedział Jan Maćkowiak - w pierwszej kolejności trzeba zamknąć proces likwidacji spółki Lotnisko Kielce i jakoś prawnie opisać kompetencje podmiotu, który będzie zarządzał obiektem. Ma nadzieję, na dobrą współpraca z nowym prezesem Aeroklubu Kieleckiego Adamem Kluźniakiem i znalezienie rozwiązań, które będą satysfakcjonować wszystkie strony. Dziś w sprawie bieżącego funkcjonowania instytucji prowadzone były rozmowy z nowym prezesem.

Na razie lotnisko, które jest własnością województwa świętokrzyskiego i miało być ważnym elementem w strategii rozwoju regionu, przysparza tylko kłopotów. Ostatnio za niepłacone rachunki odcięta została energia elektryczna.

źródło: http://www.radio.kielce.pl/pl/post-21670

Awatar użytkownika
Tomek
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1002
Rejestracja: 13 marca 2006, o 16:12
Lokalizacja: Kielce / Bytom

Re: Lotnisko Kielce

Post autor: Tomek » 28 marca 2014, o 06:55

Kolejne opóźnienie w przygotowaniach do budowy lotniska
Marcin Sztandera

Obrazek
Obice. Tu ma powstać Port Lotniczy Kielce (Fot. Jarosław Kubalski / Agencja Gazeta)


Opóźnia się opracowanie dokumentacji przyrodniczej dla terenu przyszłego lotniska w podkieleckich Obicach. I wiele wskazuje na to, że prawdopodobnie będzie droższa niż spodziewali się urzędnicy.


Opracowanie inwentaryzacji przyrodniczej jest niezbędne do uzyskania nowej decyzji środowiskowej dla inwestycji.

Poprzednią uchylił w ubiegłym roku generalny dyrektor ochrony środowiska m.in. po oprotestowaniu przez ekologów. Miasto odwołało się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, ale przegrało. - Wciąż czekamy na uzasadnienie - mówi Ryszard Muciek, prezes spółki Port Lotniczy Kielce.

Żeby nie tracić czasu, już pod koniec roku miejska spółka ogłosiła konkurs ofert na wykonanie inwentaryzacji przyrodniczej. A w lutym poinformowano, że postępowanie wygrała Pracownia Badań Ekologicznych "Natura" Marek Wierzba z miejscowości Żabokliki w powiecie siedleckim. Przedstawiła on najlepszą ofertę wycenioną na ok. 50 tys. zł.

Jak się jednak okazuje umowy z PBE "Natura" nie podpisano. - Gdy dogadywaliśmy ostatnie szczegóły umowy okazało się, że oferta wykonawcy nie wyczerpuje wszystkich naszych oczekiwań i w tej cenie nie możemy dostać wszystkiego, co jest nam potrzebne. Chociaż ten wykonawca jest stosunkowo tani - mówi prezes Muciek. Chodziło m.in. o liczbę wizyt w terenie, które trzeba przeprowadzić, żeby monitorować zmiany zachodzące w środowisku w ciągu roku.

W takiej sytuacji spółka ogłosiła kolejne postępowanie. Co istotne, tym razem nie jest to konkurs ofert o wartości do 14 tys. euro, ale przetarg. A to oznacza, że cena może być wyższa. - Nie chcemy płacić mniej za coś, co nie będzie nam potrzebne - tłumaczy szef spółki Port Lotniczy Kielce.

Opracowanie ma objąć teren lotniska, dolinę rzeki Morawki i samą rzekę oraz półkilometrowy pas buforowy wokół terenu lotniska. Samo ogłoszenie jest bardzo obszerne i wynika z niego m.in., że inwentaryzacja dotyczy wszystkich gatunków roślin, zwierząt i grzybów oraz "siedlisk przyrodniczych i siedlisk gatunków, zbiorowisk roślinnych i stanowisk, w tym chronionych, wraz z oceną stanu ich zachowania i tendencji rozwojowych". Szczególną uwagę autorzy opracowania mają zwrócić na zwierzęta i rośliny chronione oraz ptaki. W pracach mają brać udział ornitolog, teriolog (specjalista od ssaków), herpetolog (fachowiec od żab), entomolog i botanik.

- Doprecyzowaliśmy zapisy, żeby nie powtórzyć błędu - mówi prezes Muciek. Dodaje, że o wyborze oferty znów nie zdecyduje najniższa cena, ale też zaproponowana metodologia. Zainteresowane firmy oferty mogą składać do najbliższej środy.

źródło: http://kielce.gazeta.pl/kielce/1,47262, ... z2xEZKNgHk

Awatar użytkownika
ice
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5706
Rejestracja: 15 maja 2006, o 09:24
Lokalizacja: Kielce

Re: Lotnisko Kielce

Post autor: ice » 14 kwietnia 2014, o 08:26

W sobotę, Falcon po raz kolejny w Masłowie.
http://www.youtube.com/watch?v=tRLrnaOJmOQ

Awatar użytkownika
AR
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5704
Rejestracja: 15 listopada 2005, o 19:01
Lokalizacja: QKI
Kontakt:

Re: Lotnisko Kielce

Post autor: AR » 14 kwietnia 2014, o 12:22

Może kiedyś, potencjalny kupiec, pokusi się o stworzenie tanich linii lotniczych? :)
Wszystkim się podoba, a tobie się nie podoba

Awatar użytkownika
jaromlody
Posty: 482
Rejestracja: 25 grudnia 2008, o 11:34
Lokalizacja: Kielce

Re: Lotnisko Kielce

Post autor: jaromlody » 14 kwietnia 2014, o 21:01

w sobotę widziałem jak krążył sobie w ok. oś uroczysko, słoneczne wzgórze i bocianek. zrobił kilka rundek a potem gdzieś znikł.

Awatar użytkownika
AR
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5704
Rejestracja: 15 listopada 2005, o 19:01
Lokalizacja: QKI
Kontakt:

Re: Lotnisko Kielce

Post autor: AR » 15 kwietnia 2014, o 09:07

Wszystkim się podoba, a tobie się nie podoba

Kelso
Posty: 36
Rejestracja: 14 czerwca 2011, o 19:48

Re: Lotnisko Kielce

Post autor: Kelso » 27 maja 2014, o 09:52

Może moja wypowiedź to pewnego rodzaju off-topic, ale zawsze zastanawiało mnie dlaczego nikt nie próbował zrealizować lotniska w rejonie Skarżyska Kamiennej...
Moim zdaniem jest to bardzo dobre miejsce ze względu na potencjał pod względem ludności (Kielce (25 min), Skarżysko, Starachowice , Ostrowiec , Końskie, a także RADOM !!!).
Myślę, że gdyby dwa województwa się dogadały w tej sprawie to naprawdę skorzystał by na tym cały region kielecko-radomski.
Wystarczyłoby dokończyć S7 ze Skarżyska do Radomia i dla Radomian też byłaby to bardzo dobra lokalizacja, która byłaby im w stanie zapewnić miejsca pracy w odległości do 30 min jazdy samochodem od miejsca zamieszkania (w tym momencie jest to czesto 1,5h do W-wy).
Ktoś powie czy nie za blisko do Warszawy, to ja odpowiem że Łódź wcale nie jest dalej i posiadają port lotniczy,a do tego potencjał ludności bardzo podobny do wskazanego przeze mnie obszaru.
Trzeba mieć świadomość tego, że nasz region się wyludnia i starzeje właśnie dlatego, że nie ma żadnych perpsektyw dla ludzi młodych (brak dobrze płatnej ambitnej pracy), a tych miejsc nie będzie dopóki nie będzie infrastruktury.
Naprawdę wszystkie strefy ekonomincze działające w pobliżu autostrad i portów lotniczych generują ogromną ilość miejsc pracy w dużych fabrykach, natomiast nasze KPT tak naprawdę pełni rolę taniego wynajmu powierzchni pod niewielkie biura małych prywatnych firm...
Bez żadnego lobby ze strony władz samorządowych nasz region zadłuży się do 2020 roku,a potem będzie ogromny krach.
"Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą" - św. Augustyn (Aureliusz Augustyn z Hippony)

ODPOWIEDZ