Lotnisko Kielce

Wszystko na temat nowych inwestycji w Kielcach.

Moderatorzy: Nowak, Autor, sueno, Daniel, Sirek1

Awatar użytkownika
kamilkw
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1458
Rejestracja: 25 czerwca 2007, o 09:48
Lokalizacja: Morawica/Kielce

Post autor: kamilkw » 8 kwietnia 2010, o 14:06

Obrazek
Najpierw kopalnia, potem lotnisko – plany lotów z Obic trzeba odłożyć na później

W Obicach jest warte miliony złoże – zajmą się nim górnicy. Zapowiadany na 2015 rok start pierwszego samolotu może znacznie się opóźnić. - Może zarobimy na tym niewiele, ale eksploatacja złoża pozwoli wyrównać teren pod budowę lotniska – mówi prezydent Kielc, Wojciech Lubawski.

Na terenie przyszłego portu lotniczego w Obicach, który chce budować miasto są miliony ton kruszywa. To konkretnie 15 milionów ton materiału skalnego, jaki znajduje się na terenie przyszłego lotniska. Są to wapienie dolomitowe, dolomityczne oraz dolomity. Wyniki badań wskazują, że surowiec spełnia odpowiednie normy, by mógł być wykorzystany w budownictwie. Skały wapienne mogą zaś być użyte do produkcji mączki, jako wypełniacza do mas asfaltowych.

CENNE ZŁOŻE

- Jako miasto oczywiście nie jesteśmy w stanie eksploatować złoża, dlatego zajmie się tym wyspecjalizowana firma, są już zainteresowani – mówi Wojciech Lubawski, prezydent Kielc.

W bardzo uproszczonym przeliczeniu wartość złoża to ponad 200 milionów złotych. Wiadomo jednak, że sama eksploatacja także kosztuje. - Nawet, jeśli na złożu nie zarobimy, to uzyskamy efekt w postaci makroniwelacji terenu, czyli jego wyrównania, bo materiał skalny znajdujący się w górze, która jest na terenie lotniska, zostanie po prostu wybrany. Gdyby na tym obszarze były na przykład gliny, albo nieprzydatne do wykorzystania materiały, to za operację wyrównania musielibyśmy zapłacić około 200 milionów złotych – mówi Wojciech Lubawski.

TRZEBA CZEKAĆ

Eksploatacja złoża będzie możliwa dopiero po uzyskaniu odpowiedniej koncesji, na tę trzeba będzie jednak poczekać. Przypomnijmy ,że według zapowiedzi prezydenta Kielc niwelacja terenu miała się rozpocząć już w tym roku – tymczasem dopiero pod koniec roku może uda się uzyskać koncesję. Eksploatacja złoża to minimum kolejne trzy lata. Zapowiadany na 2015 rok start pierwszego samolotu trzeba odłożyć na dalszą przyszłość…

http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/ar ... 4/19005427

Jak dla mnie prezydent jest śmiesznym człowiekiem... :roll:
pletwa

baux
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1203
Rejestracja: 1 kwietnia 2008, o 19:21
Lokalizacja: gdzieś pomiędzy Centrum a Kadzielnią...

Post autor: baux » 8 kwietnia 2010, o 14:19

Złoże warte 200 mln zł a on już zakłada, że może nic nie zarobimy? Zapewne firma wydobywcza tylko na to liczy, byłby świetny interes...

Awatar użytkownika
RZ
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3623
Rejestracja: 29 marca 2006, o 20:48

Post autor: RZ » 8 kwietnia 2010, o 14:45

Ale jaja
Nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość (Michał Anioł)

Boss
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1164
Rejestracja: 20 grudnia 2005, o 21:21
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Boss » 8 kwietnia 2010, o 15:07

aż popatrzyłem na datę czy to czasem nie 1 kwietnia.
Lubawski skompromitował się na całej linii w tym momencie.

ps. ciekawe czy ten "plan b" był z góry ustalony i dlatego Rykoszyn nie mógł wygrać rywalizacji z Obicami:)
CK|PL|EU

Awatar użytkownika
MeehoweCK
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3317
Rejestracja: 25 września 2005, o 17:41
Lokalizacja: Warszawa / Kielce
Kontakt:

Post autor: MeehoweCK » 8 kwietnia 2010, o 15:51

Właściciele terenów zostali oszukani. Byli wywłaszczeni pod inwestycję, pod którą zgodnie z prawem nie mogą zostać wywłaszczeni. Gwarantuje im to konstytucja. Moim zdaniem powinni zgłosić sprawę do sądu, aby ten nadał wywłaszczeniom klauzulę nieważności.

Cała sytuacja wydaje mi się dość logiczna: wójt Morawicy ma świadomość cennych złóż na terenie swojej gminy. Problem w tym, że tereny te należą do prywatnych właścicieli. Zdaje sobie sprawę, że w przypadku gdy informacja o złożach wycieknie, ceny gruntów gwałtownie wzrosną. Najlepszym pomysłem wydaje się wywłaszczenie po cenach obowiązujących. Ale co gmina może w tym miejscu wybudować w celu publicznym? Brakuje pomysłu. Z pomocą przychodzą Kielce, które są miastem na tyle dużym, że powinny mieć lotnisko. Wójt Buras dogaduje się z Lubawskim. Zapada decyzja o budowie lotniska. Aby cała sytuacja nie budziła podejrzeń, organizowany jest "konkurs" w którym startują również Rykoszyn i Masłów. Następnie miasto występuje o dopłatę z Unii, która jest mrzonką i ma na celu odwrócenie uwagi od prawdziwego celu. Ludzie chętnie odsprzedają ziemię bo wmawia się im, że jest to ugór, a w dodatku i tak mogą zostać wywłaszczeni. Cała ziemia została przejęta. Można wyjawić plany...
Ambicja to coś co prowadzi ludzkość do postępu, a ludzi do depresji

Awatar użytkownika
sueno
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4907
Rejestracja: 31 maja 2006, o 21:56
Lokalizacja: Świat czerwonego smoka
Kontakt:

Post autor: sueno » 8 kwietnia 2010, o 16:13

Ja bym jeszcze posprawdzał właścicieli przyległych do lotniska działek, czy ich lista nie pokrywa się z nazwiskami rodzin zatrudnionych w UM :P
Najlepsza gra w sieci: http://www.reddragon.pl

"Są fachowcy i nie widzę potrzeby, żeby nauczyciel dyktował, jak ma się budować drogi" - autor znany :D

Awatar użytkownika
koubah
Posty: 121
Rejestracja: 6 września 2006, o 22:39
Lokalizacja: Kielce

Post autor: koubah » 8 kwietnia 2010, o 16:38

Widzę, że coraz więcej spiskowych teorii dziejów się rodzi podczas czytania rewalacji Echa.

Ja patrzę na to trochę inaczej. Źródło widzę w umowie jaką zawarło miasto z Polconsultem i APA Kuryłowicz. Wydaje mi się, że o to kto ma zrobić dokumentację na niwelację góry tak naprawdę poszli do sądu. Miasto pewnie nie miało pojęcia co się z czym je i inaczej sobie to wyobrażali. Zresztą zrozumiałe bo nikt w Polsce ostatnio lotnisk nie budował, a samorząd niestety nie jest organizacją która działa wg. reguł którymi rządzą się firmy prywatne.
Hipotetycznie proszę odwróćcie sobie sytuację. Co by było, gdyby podczas prac przy realizacji lotniska okazało się, że można było zarobić lub zaoszczędzić ca. 200 mln złotych i koszt budowy spadłby o 1/3. Wtedy byłyby komentarze nie odbiegające od tych co obecnie.
Inną sprawą jest plan miejscowy, zdaje się już uchwalony. Czy on zakłada coś takiego jak kopalnia? Jeżeli tak, to dlaczego nikt wcześniej tego nie zauważył?
Jeżeli jest to część realizacji inwestycji pn. Port Lotniczy to niby dlaczego, część kosztów miałoby się nie zwrócić? Poza tym zakładam się , że pod Twoim domem (nieważne czy dużym czy małym) znajdują się jakieś minerały, które hipotetycznie mogą być źródłem dochodu dla Twoich prawnucząt, oczywiście tylko pod warunkiem, że ktoś skupi inne działki dookoła, wyłoży odpowiednie pieniądze, "załatwi koncesję", zorganizuje zbyt itd. To nie jest kazus pojedynczej działki w mieście, gdzie hipotetycznie możemy postawić 30-pietrowego klocka, tylko zakładu wydobywczego- kopalni i wszystkich związanymi z nią pozwoleń. Przypomnijcie sobie sprawę Bełchatowa i nowego wyrobiska, mimo, że tam zysk to nie 200 mln tylko co najmniej 10 razy więcej.
Proponuje więcej wstrzemięźliwości w ocenie tego co napisało echo.

maciej
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 534
Rejestracja: 28 sierpnia 2006, o 17:41
Lokalizacja: Kielce

Post autor: maciej » 8 kwietnia 2010, o 18:01

Jeśli inwestycja, pod którą ludzie zostali wywłaszczeni nie ruszy (w ciągu 2 lat? nie pamiętam), to gmina będzie zobowiązana do zwrotu nieruchomości.

Awatar użytkownika
Petras
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 910
Rejestracja: 7 grudnia 2007, o 16:41
Lokalizacja: Kielce ŚLV

Post autor: Petras » 8 kwietnia 2010, o 19:20

Nie da się tak po prostu w ramach robót ziemnych wybrać tych skał tyle ile trzeba i sprzedać? Jak się rozpędzą to dół się zrobi i czym go potem zasypią? A, przyda się nowa dziura na wysypisko śmieci. Chyba szybciej elektrownię atomową Polsce postawią. 2020 to już zbyt magiczna data. Może pojawią się dokładniejsze informacje. Jak robili odwierty (w ogóle robili?) to chyba wiedzieli, że są skały...

Rzut okiem na przekrój, ile trzeba wybrać ziemi (a ile nasypać, bo to też bierze się pod uwagę, czysty zarobek to wykop minus nasyp):
Obrazek
Na razie nie wrzucam Lubawskiemu, czekam na rozwój sytuacji.
Ostatnio zmieniony 8 kwietnia 2010, o 19:39 przez Petras, łącznie zmieniany 4 razy.
"Rzecznik MZD zapowiada, że mimo protestów inwestycja zostanie zrealizowana."

Awatar użytkownika
sueno
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4907
Rejestracja: 31 maja 2006, o 21:56
Lokalizacja: Świat czerwonego smoka
Kontakt:

Post autor: sueno » 8 kwietnia 2010, o 19:24

ta skała jest z wyburzenia góry a nie z wyrobiska :P
Najlepsza gra w sieci: http://www.reddragon.pl

"Są fachowcy i nie widzę potrzeby, żeby nauczyciel dyktował, jak ma się budować drogi" - autor znany :D

tk3008
Posty: 177
Rejestracja: 10 maja 2007, o 17:11
Lokalizacja: Kielce/ Kraków

Post autor: tk3008 » 8 kwietnia 2010, o 19:28

Lubawski sie pograrzyl i watpie zeby piastowal urzad prezydenta dalje :) ... a tak apropo miasto ( ?) wydalo mnostwo kasy na wywlaczenia gruntow a teraz lipton z tego, zlorze jest warte 200 mln zl i nic nie zarobi ?! ... ciekawe ;/ ... w takim razie trzeba znalezc dzialke gdzie indziej i budowac to lotnisko !!! bylo przedziez kilka opcji a i tak moim zdaniem obice sa za daleko od Kielc ...

Awatar użytkownika
Wizard
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1036
Rejestracja: 16 stycznia 2007, o 22:49
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Post autor: Wizard » 8 kwietnia 2010, o 20:19

Możemy się jedynie domyślać co się stało, lub co było planowane. Wydaje się jednak, że o lotnisku możemy zapomnieć.
Every dream has a price

Koval
Posty: 95
Rejestracja: 6 września 2006, o 21:38
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Koval » 8 kwietnia 2010, o 20:57

Nie rozumiem jednej rzeczy. Więc niby jak - teraz dopiero dowiedzieli się o tych skałach? Nie robiono tam wcześniej żadnych odwiertów, nie konsultowano tego z geologami? Tak po prostu przegapiono 15 milionów ton materiału skalnego? A skoro wiedziano o tym wcześniej, to co mamy o tym sądzić? :(

Awatar użytkownika
Nowak
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1647
Rejestracja: 29 maja 2006, o 20:09
Lokalizacja: Kraków / Kielce

Post autor: Nowak » 8 kwietnia 2010, o 21:12

Na forum Wyborczej tłuką o tym już od 27.03. http://forum.gazeta.pl/forum/w,60,10929 ... lnia_.html

Awatar użytkownika
Wizard
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1036
Rejestracja: 16 stycznia 2007, o 22:49
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Post autor: Wizard » 8 kwietnia 2010, o 21:57

Miarka się przelała. Kiedy są wybory ? :x
Every dream has a price

ODPOWIEDZ