Plac Wolności

Wszystko na temat nowych inwestycji w Kielcach.

Moderatorzy: Nowak, Autor, sueno, Daniel, Sirek1

Awatar użytkownika
Grzegorz
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3005
Rejestracja: 31 maja 2006, o 17:10

Post autor: Grzegorz » 22 grudnia 2013, o 17:27

Ale się upieracie do tej zieleni w ścisłym centrum, która zresztą zazwyczaj jest zaniedbana w takich miejscach. Na zdjęciu jest zieleń. I tyle wystarczy. Reszta przy większych ulicach i w parkach oraz na obrzeżach a jak ktoś chce jeszcze więcej to weekendowa wyprawa poza miasto.

Londyn - tak wygląda miasto:

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
bender
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 829
Rejestracja: 25 lipca 2011, o 21:11
Lokalizacja: Bo to Kielce, Kielce są bracie...

Post autor: bender » 22 grudnia 2013, o 22:56

Rewelacja. Żeby, za przeproszeniem, wysrać psa trzeba urządzić sobie wycieczkę za miasto na pół dnia.
Stowarzyszenie Blokujemy Kieleckie Inwestycje by T. Sayor

FYLU91
Posty: 55
Rejestracja: 1 listopada 2008, o 10:25
Lokalizacja: kielce

Post autor: FYLU91 » 23 grudnia 2013, o 16:36

Nie przesadzajmy, ale wysrywanie psa nie powinno się odbywać na rynku czy placu wolnosci :D
Nie jestem też mega zwolennikiem zieleni, ale można to również zrobić w taki sposób, by więcej mieszkańców było usatysfakcjonowanych. Nie oszukujmy się ale porównywanie przestrzeni miejskich Londynu do kieleckich, nie jest za bardzo trafione. Ja się oczywiscie zgadzam, ze tak wygląda miasto , ale nie ta skala, równie dobrze można znaleźć paryskie przykłady z zielenią i nikt nie powie ze nie są to miejskie miejsca.

http://goo.gl/maps/OTF4M
http://goo.gl/maps/L1m5k
http://goo.gl/maps/PjMii Budapeszt

To oczywiście nie są idealne przykłady pasujące do Placu Wolnosci, ale można by wykorzystać niektóre z elementów.

Dobre byłoby wypracowanie kompromisu, fajny plac z kamienną nawierzchnią + dużo drzew i jakieś mocno zielone obrzeża, mogłyby się sprawdzić, mysle ze kamien i drzewa w ładnych oprawach załatwiłyby sprawę:)

Awatar użytkownika
Tomasso
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 587
Rejestracja: 13 kwietnia 2006, o 17:47
Lokalizacja: Kielce - Sieje
Kontakt:

Post autor: Tomasso » 23 grudnia 2013, o 19:47

Jezu - widzę że zrobiła się awantura nad betonem kontra zielenią. A czy nie można by jakoś to połączyć? Jest muzeum zabawek i zabawy - temat dla dzieci. Postawmy na coś dla dzieci i rodzin aby poczuli się tu dobrze. Propozycje?:
Może lunapark - dzieci ściągają opiekunów (turystów) to podnosi frekwencję, połączone z czymś dla starszych (kawiarenki, puby?) i mamy frekwencję czyli ruch w interesie i miasto żyje. Kolejny plac z ławkami i klombami nic nie zmieni. Potrzeba moim zdaniem ożywienia tej części miasta. Można tu też robić jakieś fajne spektakle czy koncerty na wolnej przestrzeni. Problem samochodów nadal sprowadziłbym pod ziemię, nie widzę problemu z urządzeniem czegoś fajnego nad powierzchnią.
To tak po przeczytaniu tego art: http://www.radio.kielce.pl/pl/post-19396

Awatar użytkownika
CubaSh
Posty: 54
Rejestracja: 4 marca 2012, o 15:45
Lokalizacja: CK

Post autor: CubaSh » 23 grudnia 2013, o 21:10

:roll: Dlaczego miasto tam nie chce postawić ogródków gastronomicznych...wg mnie jak najbardziej powinny tam być, trzeba ożywić ten plac a nie budować brukowany skansen... choć z drugiej strony pomysł Tomasso na jakieś lunaparki, plac zabaw dla dzieci....no nie, dajcie spokój...nie róbmy tam cyrku, ten Plac powinien być naprawdę reprezentacyjnym miejscem w Kielcach, jest zdecydowanie bardziej miejski niż rynek. Robienie tam wesołego miasteczka to nie jest najlepszy pomysł.
Tak jak wcześniej mówiłem, plac zrobiony na podobieństwo nowej Mickiewicza ( co więcej, uważam że cała okolica a więc kwartały zbudowane za czasów rosyjskich powinny mieć taki sam charakter.), parking jak najbardziej może być schowany pod ziemie, nie widze w tym nic szkodliwego, a jak usprawni funkcjonowanie centrum, nie trzeba mówić; jakies miejsce na koncerty, fontanna ( ale mam nadzieje że w końcu taka normalna, a nie jakies "sikacze" :wink: , dużo skwerów, drzewa, ławki...może być naprawdę świetny plac.

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3939
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Post autor: Sirek1 » 27 grudnia 2013, o 10:24

Plac Wolności czeka na pomysł i rewolucję

Jak wykorzystać skarpę? Jaki powinien być parking podziemny i strefa ciszy? Między innymi na takie pytania będą musieli odpowiedzieć architekci, którzy wystartują w konkursie na koncepcję zagospodarowania kieleckiego placu Wolności. Bo to miejsce czeka wielka rewolucja.
Jak wykorzystać skarpę? Jaki powinien być parking podziemny i strefa ciszy? Między innymi na takie pytania będą musieli odpowiedzieć architekci, którzy wystartują w konkursie na koncepcję zagospodarowania kieleckiego placu Wolności. Bo to miejsce czeka wielka rewolucja.

To element przygotowań do kolejnego etapu rewitalizacji centrum Kielc. Władze miasta chcą na ten cel uzyskać środki unijne przewidziane na lata 2014-2020. - To będzie bardzo twórczy konkurs. Do rozwiązania jest kilka dość istotnych kwestii, nad którymi dużo myśleliśmy w sferze funkcjonalnej, ale nie konkretnych rozwiązań - mówi Artur Hajdorowicz, dyrektor Biura Planowania Przestrzennego w Urzędzie Miasta w Kielcach.

Tłumaczy, że konkurs zostanie ogłoszony w lutym i ma niewiele wspólnego z wizualizacjami placu, które pojawiały się już kilka lat temu. Były one wówczas elementem dyskusji przy okazji sesji naukowej zorganizowanej przez Muzeum Zabawek i Zabawy.

- Do rozwiązania jest kilka kwestii, m.in. skarpy po wschodniej stronie placu. Pojawił się pomysł, żeby wykorzystać ją jako miniwidownię - opowiada Hajdorowicz. W grę wchodzi też wydzielenie strefy ciszy. - Skłaniamy się w stronę kameralnego miejsca, raczej pozbawionego zgiełku - tłumaczy. Uczestnicy konkursu będą też musieli zaplanować parking podziemny, o którym mówi się od dawna. - Tu też liczymy na sugestie dotyczące jego objętości czy technologii. To szczególnie istotne, bo trzeba brać pod uwagę wytyczne konserwatora zabytków i stan okolicznych kamienic - podkreśla Artur Hajdorowicz.


Cały tekst: http://kielce.gazeta.pl/kielce/1,35255, ... lucje.html

Awatar użytkownika
Ahmed
Posty: 239
Rejestracja: 19 maja 2008, o 17:56

Post autor: Ahmed » 27 grudnia 2013, o 10:57

Znaczną część placu przystosować pod lodowisko na zimę, wiele takich miejsc można spotkać za oceanem. Przynajmniej można by fajnie spędzić zimą na nim czas.
Mój kraj Polska, moja Ojczyzna Świętokrzyskie, mój Dom Kielce

Awatar użytkownika
AR
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5704
Rejestracja: 15 listopada 2005, o 19:01
Lokalizacja: QKI
Kontakt:

Post autor: AR » 27 grudnia 2013, o 13:09

Chciałbym żeby to był zwykły plac - bez jakiś "rewolucyjnych" i "oryginalnych" rozwiązań.
Wszystkim się podoba, a tobie się nie podoba

Awatar użytkownika
Baranówczanin
Posty: 91
Rejestracja: 14 listopada 2012, o 18:12

Post autor: Baranówczanin » 27 grudnia 2013, o 16:10

AR pisze:Chciałbym żeby to był zwykły plac - bez jakiś "rewolucyjnych" i "oryginalnych" rozwiązań.
Popieram w 100%
Baranówek od 1929 roku w Kielcach. :-)

Awatar użytkownika
Danon
Posty: 282
Rejestracja: 21 września 2005, o 23:21
Lokalizacja: Śródmieście
Kontakt:

Re: Plac Wolności

Post autor: Danon » 8 stycznia 2014, o 16:14

Choć także Plac Wolności po remoncie widzę jako główny i najbardziej reprezentacyjny plac miasta, to jeśli już wydziwiać, to w tym kierunku:
Erzsébet tér (Budapeszt)
Obrazek
Obrazek

więcej: http://goo.gl/lf6NYS

Jest tam parking podziemny, zieleń, kawiarnie, woda, wszystko to, co tygrysy lubią najbardziej. ;)

FYLU91
Posty: 55
Rejestracja: 1 listopada 2008, o 10:25
Lokalizacja: kielce

Re: Plac Wolności

Post autor: FYLU91 » 12 stycznia 2014, o 04:10

troche za dużo zieleni jednak, za mało placu :) ale kto co lubi:D przez wycinanie zieleni wszędzie, będzie teraz ciężko osiągnąć kompromis placu :D

Awatar użytkownika
ice
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5726
Rejestracja: 15 maja 2006, o 09:24
Lokalizacja: Kielce

Re: Plac Wolności

Post autor: ice » 16 lutego 2015, o 20:36

Taki będzie kielecki plac Wolności. A jaki mógł być?

- Bardzo umiejętnie łączy różne funkcje - tak zwycięską koncepcję przebudowy kieleckiego placu Wolności zachwalał wiceprezes Stowarzyszenia Architektów Polskich i przewodniczący sądu konkursowego. Wygrała go krakowska pracownia eM 4. Inwestycja szacowana na 41 mln zł zakłada m.in. stworzenie amfiteatru geologicznego, sadzawki i dwupoziomowego parkingu podziemnego.


- To nie był łatwy konkurs z uwagi na liczbę funkcji, które ten plac ma pełnić. Ma to być miejsce, do którego ludzie chętnie przychodzą, spędzają wolny czas, a równocześnie musi pełnić funkcje reprezentacyjne i skrywać w sobie parking podziemny - podkreślał Włodzimierz Mucha, wiceprezes Stowarzyszenia Architektów Polskich i przewodniczący sądu konkursowego.

Dopuszczono do niego 48 pracowni, prace złożyło 17, ale trzy odrzucono, bo zabrakło wycen. Jedna z tych odrzuconych tak bardzo spodobała się jurorom, że otrzymała honorowe wyróżnienie. Wyróżnienie i 5 tys. zł trafiło do pracowni Archi 5 z Krakowa; zdecydowano też o przyznaniu dwóch równorzędnych trzech nagród - po 15 tys. zł otrzymały Alicja Ścigaczewska z hiszpańskiego miasta La Rioja oraz kielczanka Regina Kozakiewicz-Opałka. Drugiej nagrody nie przyznano.

Za najlepszą pracę uznano projekt pracowni eM 4 z Krakowa, którego autorami są m.in. Marcin Brataniec, Urszula Forczek-Brataniec, Damian Mierzwa i Marek Bystroń. Ta sama pracownia przygotowała m.in. projekt przebudowy rynku w Starachowicach. Za zwycięstwo otrzymali teraz 30 tys. zł i zaproszenie do negocjacji w sprawie projektu technicznego.

Wiceprezes SARP nie ukrywa, że zwycięzca nie był oczywisty. - Po bliższej analizie okazał się najbardziej dojrzały, najspokojniejszy. Nieprzypadkowo przyznaliśmy dwie równorzędne trzecie nagrody - mówił "Wyborczej" Mucha.

W uzasadnieniu decyzji jury czytamy m.in., że "praca umiejętnie wpisuje współczesną kompozycję (...) w historyczny kontekst krajobrazu miejskiego. (...) Realizacja programu użytkowego (...) zachowuje reprezentacyjny charakter placu oraz spójność i elegancję jego przestrzeni, organizując elastyczne, atrakcyjne przedpola dla wielorakich wydarzeń i atrakcji plenerowych". Doceniono też nawiązanie do geologii regionu świętokrzyskiego i "nieagresywne rozwiązanie funkcji parkingu podziemnego".

Projekt zakłada wjazd do niego wzdłuż zachodniej pierzei, przed skrzyżowaniem z ul. Mickiewicza, a wyjazd od strony zachodniej, za skrzyżowaniem z ul. Głowackiego. - Całość pozwala na bardzo dobrą komunikację pieszą, naturalne będzie przejście przez środek placu z każdego narożnika, co jak zauważyłem, jest tam bardzo popularne - mówi przewodniczący sądu konkursowego.

Autorzy zwycięskiego projektu także podkreślają, że zadanie było trudne. - Ciągle dyskutowaliśmy w naszym zespole, intensywnie pracowaliśmy, by połączyć różne funkcje placu. Kilka razy przyjeżdżaliśmy, piliśmy kawę, zjedliśmy coś w pobliskim barze i obserwowaliśmy, jak ludzie się po nim poruszają - mówi Marcin Brataniec. Zapowiada, że powstanie "piękny plac, przyjazny ludziom". - Projektując go, chcieliśmy nawiązać do tożsamości Kielc, bo to jedno z nielicznych miast znajdujących się na takim bogactwie geologicznym. Dlatego w skarpie widzimy amfiteatr wykonany z kamieni wydobywanych w waszych kopalniach. Zresztą odwiedzaliśmy je - dodaje Urszula Forczek-Brataniec. Tłumaczy, że w założeniu plac to miejsce spotkania "ziemi z niebem". - Temu ma służyć sadzawka, w której będzie odbijało się niebo. Z drugiej strony to będzie dobry punkt zabaw dla dzieci - podkreśla.

Projektanci zastrzegają, że niektóre pomysły są jeszcze do przedyskutowania i dopracowania. - Na przykład lokalizacja poszczególnych elementów, zieleni, bo to na razie scenariusz - zaznacza Marcin Brataniec.

Projekt ma być zrealizowany ze środków unijnych. - Dokumentacja ma kosztować ok. 1,35 mln zł, a budowa ok. 41 mln. W porównaniu z innymi propozycjami to cena w środku stawki - mówi Piotr Wójcik, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach. Dodaje, że dokumentacja powinna być gotowa do końca 2016 roku, a sama inwestycja możliwa jest do realizacji w 2018 roku. - O ile zdobędziemy na nią środki - zastrzega szef MZD.

Cały tekst: http://kielce.gazeta.pl/kielce/1,47262, ... z3RwFP5ddP

dannn...
Posty: 83
Rejestracja: 30 lipca 2013, o 20:38
Lokalizacja: Kraków/ Kielce

Re: Plac Wolności

Post autor: dannn... » 16 lutego 2015, o 22:33

Dla mnie to takie nijakie... ale będę trzymał kciuki za tą inwestycję

Awatar użytkownika
AR
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5704
Rejestracja: 15 listopada 2005, o 19:01
Lokalizacja: QKI
Kontakt:

Re: Plac Wolności

Post autor: AR » 17 lutego 2015, o 13:07

Szału nie ma.
Mam nadzieję, że po budowie parkingu, zlikwidują wszystkie miejsca parkingowe od Sienkiewicza do Seminaryjskiej i od Wesołej do Tarnowskiej.
Wszystkim się podoba, a tobie się nie podoba

Awatar użytkownika
Baranówczanin
Posty: 91
Rejestracja: 14 listopada 2012, o 18:12

Re: Plac Wolności

Post autor: Baranówczanin » 17 lutego 2015, o 13:56

Przesadzone i tyle. Jak kiedyś usłuszałem o sadzawkach to myślałem, że to jaja są.
Baranówek od 1929 roku w Kielcach. :-)

ODPOWIEDZ