WBP Biblioteka - ul. Ściegiennego 13

Wszystko na temat nowych inwestycji w Kielcach.

Moderatorzy: Nowak, Autor, sueno, Daniel, Sirek1

Awatar użytkownika
sueno
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4907
Rejestracja: 31 maja 2006, o 21:56
Lokalizacja: Świat czerwonego smoka
Kontakt:

Post autor: sueno » 17 listopada 2008, o 08:43

Obrazek
Rusza Świętokrzyska Biblioteka Cyfrowa
Monika Rosmanowska
2008-11-16, ostatnia aktualizacja 2008-11-16 18:58

Rusza pierwsza w regionie wirtualna biblioteka. Za kilka dni nie trzeba już będzie wychodzić z domu, by zajrzeć do interesującego nas starodruku czy numeru "Gazety Kieleckiej". Wystarczy kilka kliknięć i to, czego potrzebujemy, znajdzie się w naszym komputerze.

Na początku na swojej stronie internetowej - http://sbc.wbp.kielce.pl - Świętokrzyska Biblioteka Cyfrowa udostępni ponad tysiąc publikacji, dokumentów, książek, czasopism, starodruków i map. - Nie jest to jeszcze zbyt wiele, ale codziennie będziemy poszerzać nasze wirtualne zbiory - zapowiada Anita Strzępka, kierowniczka działu digitalizacji zbiorów cyfrowych w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach.

Zbiory Świętokrzyskiej Biblioteki Cyfrowej będą też dostępne w serwisie Federacji Bibliotek Cyfrowych. Jest to ogólnopolska wyszukiwarka, w której można znaleźć zbiory 20 najważniejszych bibliotek cyfrowych na terenie całego kraju. Aby nie powielać pozycji, które znajdują się już w innych wirtualnych książnicach, świętokrzyska chce się skupić na publikacjach regionalnych. - Trzeba je promować i pokazywać. Szczególnie te, które są cenne i trudno dostępne. Bezsensem byłoby publikować to samo, co mają inne biblioteki skupione w federacji - zwraca uwagę Strzępka.

Publikacje zgromadzone na stronie będą dostępne dla każdego. Do ich ściągnięcia i otwarcia nie będzie potrzebny żaden specjalistyczny program. Chętni będą się też mogli zalogować na stronie, aby m.in. otrzymywać wiadomości o publikacjach, które na bieżąco będą dołączane, a także pomagać w tworzeniu biblioteki, zgłaszając na przykład propozycje słów kluczy, które ułatwią poruszanie się wśród zbiorów.

- W dowolnej chwili z dowolnego miejsca na świecie będzie można skorzystać z naszych zbiorów i zdobyć to, czego w innych bibliotekach nie ma. Biblioteka wirtualna to też - co bardzo ważne - ochrona najcenniejszych zbiorów zabytkowych przed uszkodzeniem czy kradzieżą - mówi Strzępka.

Proces digitalizacji zbiorów w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach trwa od 2003 roku.

Źródło: http://miasta.gazeta.pl/kielce/1,35255, ... frowa.html
Najlepsza gra w sieci: http://www.reddragon.pl

"Są fachowcy i nie widzę potrzeby, żeby nauczyciel dyktował, jak ma się budować drogi" - autor znany :D

Awatar użytkownika
sueno
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4907
Rejestracja: 31 maja 2006, o 21:56
Lokalizacja: Świat czerwonego smoka
Kontakt:

Post autor: sueno » 20 listopada 2008, o 20:28

Wirtualny księgozbiór w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej
Aktualizacja: 2008-11-20 18:56:36

Świętokrzyska Biblioteka Cyfrowa, pod taką nazwą Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach utworzyła pierwszą w regionie bibliotekę wirtualną. Celem jej powołania było rozwiązanie problemu dostępu do starych druków i ułatwienie dotarcia do archiwalnych zasobów biblioteki.
Kierownik działu zbiorów cyfrowych Aneta Strzępka mówi, że obecnie mamy dostęp do ponad 1400 druków.

Tworzenie cyfrowych kopii rozpoczęło się w 2003 roku. Początkowo było to digitalizowanie mikrofilmów z archiwalnymi wydaniami Gazety Kieleckiej, której pierwszy numer datowany jest na rok 1870. Następnie w roku 2008 biblioteka zakupiła profesjonalny skaner dziełowy - jedyny tej klasy w Polsce. Obecnie odbywa się na nim digitalizowanie najstarszej księgi w zbiorach biblioteki - pochodzącej z 1470 roku.

Świętokrzyska Biblioteka Cyfrowa funkcjonuje już od kilku dni, ale jej oficjalne otwarcie nastąpi jutro o godzinie 11. Zasoby serwisu dostępne są pod adresem sbc.wbp.kielce.pl

źródło: http://www.radio.kielce.pl/page,,Wirtua ... 0d6f2.html
Najlepsza gra w sieci: http://www.reddragon.pl

"Są fachowcy i nie widzę potrzeby, żeby nauczyciel dyktował, jak ma się budować drogi" - autor znany :D

Awatar użytkownika
sueno
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4907
Rejestracja: 31 maja 2006, o 21:56
Lokalizacja: Świat czerwonego smoka
Kontakt:

Post autor: sueno » 20 lutego 2009, o 17:10

3 tysiące pozycji kupi biblioteka wojewódzka
Artykuł dodany: 2009-02-19 16:40:38, ostatnia aktualizacja: 2009-02-19 16:44:50

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach wzbogaci się o 3 tysiące pozycji. Instytucja ogłosiła przetarg na zakup nowych książek, czasopism, filmów i innych wydawnictw.
Główny Bibliotekarz - Jadwiga Zielińska informuje, że lista kupowanych publikacji tworzona jest przede wszystkim na podstawie zapotrzebowania czytelników, ale także na podstawie obserwacji bibliotekarzy.
To będzie pierwszy przetarg z czterech, które odbędą się w tym roku. W 2008 Wojewódzka Biblioteka Publiczna kupiła blisko 10 tysięcy woluminów, za które zapłaciła niecałe 300 tysięcy złotych. Dla porównania, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zakupiła 20 tysięcy książek za kwotę 440 tysięcy złotych.
Książnica nieustannie przenosi stare publikacje na nośniki elektroniczne. To bardzo kosztowny proces, dlatego Wojewódzka Biblioteka Publiczna starała się o dotacje na ten cel od Ministra Kultury. Wnioskowała o 131 tysięcy złotych z programu Mecenat, który właśnie został rozstrzygnięty. Niestety, ze względu na cięcia, biblioteka nie otrzyma z tego programu ani złotówki. Zdaniem Jadwigi Zielińskiej, nie zakłóci to funkcjonowania placówki, ale odsunie w czasie wiele działań.
Zgłoszenia do przetargu na zakup nowych tytułów przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Kielcach będą przyjmowane do 24 lutego.

źródło: http://www.radio.kielce.pl/page,,3-tysi ... 9aa55.html
Najlepsza gra w sieci: http://www.reddragon.pl

"Są fachowcy i nie widzę potrzeby, żeby nauczyciel dyktował, jak ma się budować drogi" - autor znany :D

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3934
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Re: WBP Biblioteka - ul. Ściegiennego 13

Post autor: Sirek1 » 21 kwietnia 2014, o 18:40

Biblioteka będzie z nowym skrzydłem? Przygotowuje się do rozbudowy

Biblioteka wojewódzka przygotowuje się do rozbudowy. - Po kilku latach od przeprowadzki obecna siedziba zrobiła się zbyt ciasna - mówi dyrektor. Instytucja ma zyskać nowe skrzydło, w którym znajdzie się m.in. strefa otwartej książki dla czytelników.
Projekt dobudowy skrzydła ma być gotowy pod koniec roku. - W nowym Regionalnym Programie Operacyjnym województwa mają być zapisy, które umożliwiają rozbudowę instytucji kultury. Chcemy z nich skorzystać. W maju będziemy rozmawiać z urzędem marszałkowskim o możliwości pozyskania tych środków - mówi Andrzej Dąbrowski, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach.

Do obecnej siedziby przy ul. Ściegiennego przeprowadziła się w 2007 roku. - Od tamtego czasu wiele się zmieniło m.in. w zakresie technologii cyfrowych, jakie oferujemy. Coraz większą popularnością cieszy się Świętokrzyska Biblioteka Cyfrowa, dlatego będziemy potrzebować nowych pomieszczeń na serwerownię. Kupujemy również znacznie więcej książek. Jeszcze kilka lat temu było to około 3 tys. egzemplarzy rocznie, teraz 16-18 tys. - tłumaczy dyrektor.

Po rozbudowie biblioteka zyskałaby dodatkowy tysiąc metrów kwadratowych. Ma stać się bardziej otwarta dla czytelników. - Około 400 metrów kwadratowych chcemy przeznaczyć na strefę wolnego dostępu do książki. W obecnej siedzibie zajmuje ona około 200 metrów. Czytelnicy chcą jednak, żeby książki nie były w magazynach, tylko mieli do nich wolny dostęp. Zastanawiamy się również nad tym, żeby udostępniać tam nie tylko książki, ale również tematyczne multimedia - opowiada dyrektor Dąbrowski.


Cały tekst: http://kielce.gazeta.pl/kielce/1,35255, ... z2zXlaojBV

Awatar użytkownika
Tomek
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1002
Rejestracja: 13 marca 2006, o 16:12
Lokalizacja: Kielce / Bytom

Re: WBP Biblioteka - ul. Ściegiennego 13

Post autor: Tomek » 5 marca 2015, o 18:19

http://www.inwestycje.kielce.pl/forum/v ... 95#p149343

Coś tu jest nie tak, kilka lat temu poszły pieniądze na adaptacje i remont obecnego budynku i już trzeba rozbudowywać... To, że zbiory się nie mieszczą oznacza, że wtedy ktoś delikatnie mówiąc nie pomyślał. Ten sam dyrektor będzie rozbudowywał budynek, który nie dawno uroczyście oddano. Krótkowzroczność i marnotrawstwo pieniędzy według mnie bo gmach biblioteczny wznosi się na lata i trzeba uwzględnić rezerwę powierzchni w związku z powiększającym się stanem inwentarzowym księgozbioru.

ODPOWIEDZ