Evita - Galeria Venus, ul. Sienkiewicza 8

Wszystko na temat nowych inwestycji w Kielcach.

Moderatorzy: Nowak, Autor, sueno, Daniel, Sirek1

kamil ck

Evita - Galeria Venus, ul. Sienkiewicza 8

Post autor: kamil ck » 3 października 2005, o 14:54

ktos wie jakie tam maja byc sklepy w tym pasazu???

qbasck
Posty: 135
Rejestracja: 22 września 2005, o 13:13

Post autor: qbasck » 3 października 2005, o 15:54

Obrazek

To początek końca kamienicy przy Sienkiewicza 8, która od lat w centrum Kielc straszy przechodniów swoim wyglądem. Kopciuszek zamieni się w śliczną królewnę. Czarodziejską różdżkę dzierżą służby konserwatorskie.

- Stwierdziliśmy, że z naszej strony nie ma przeszkód, by urząd miasta wydał decyzję o warunkach zabudowy dla tej kamienicy - mówi Anna Adamczyk, pracownik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach. Dodaje, że w ciągu kilku dni opinia trafi do magistratu.

To przełom, który być może zadecyduje o losach kamienicy w jednym z najbardziej reprezentacyjnych miejsc miasta, na kieleckim deptaku naprzeciwko budynku Poczty Polskiej. Przez lata była najbrzydszym, a także najbardziej niebezpiecznym punktem centrum. Jej stan pogarszał się z roku na rok, a administrator ograniczał się do zabezpieczeń dopiero po interwencjach mediów.

Właścicielem kamienicy jest Sun Plaza, spółka powołana przez należącą do kieleckiego biznesmena Michała Sołowowa Echo Investment do realizacji tylko tej inwestycji. Przy ul. Sienkiewicza 8 miał powstać ekskluzywny dom handlowy.

Spółka nie rezygnuje z takich planów. Złożony w Urzędzie Miasta wniosek mówi o przebudowie kamienicy i jej przeznaczeniu na cele handlowo-usługowo-gastronomiczne. Z naszych informacji wynika, że Sun Plaza negocjuje m.in. z Empikiem, McDonald's i Coffi Shopem.

Przebudowa nie ograniczy się tylko do samej kamienicy. Sun Plaza jest właścicielem nieruchomości, której granica kończy się na ulicy św. Leonarda. - Z wniosku wynika, że właściciel chce zagospodarować całą działkę. Od strony ul. św. Leonarda powstałaby druga kamienica - informuje Jerzy Partyka, architekt miejski. Twierdzi, że ucieszyłby się, gdyby inwestycja doszła do skutku. - Nie wyobrażam sobie tak paskudnego obiektu, szczególnie przy wyremontowanej ulicy - podkreśla. Dodaje, że nauczony złymi doświadczeniami związanymi z tym budynkiem, z optymizmem woli jeszcze poczekać. - Poprzednio inwestycja była już na etapie wydawania pozwolenia na budowę i nic z tego nie wyszło. Klucz tkwi w rękach służb konserwatorskich, bo kamienica objęta jest ochroną i od współpracy inwestora z tą instytucją zależy, czy sprawa znajdzie swój pozytywny finał - mówi Partyka.

Wydaje się, że tak będzie. - Kamienica jest objęta ochroną i na pewno będzie nam zależało, by zachować charakter wystroju budynku od strony ul. Sienkiewicza: gzymsy, fasady czy podziały. Na pewno jednak nie będziemy się upierać, by inwestor zachował podziały wewnętrzne w budynku, które zostały po szkolnych klasach - mówi Anna Adamczyk. Tym bardziej że wnętrza były wielokrotnie przebudowywane. - Teraz już raczej trudno mówić o jakichś elementach zabytkowego podziału wnętrz. Poza tym nie widzę przeszkód, by pozwolić inwestorowi na przebudowę parteru. Nie ma sensu uniemożliwiać mu realizacji inwestycji - tłumaczy.

Andrzej Majcher, prezes zarządu Echo Investment: - Bardzo się cieszę, również jako kielczanin, że nareszcie da się coś z tą kamienicą zrobić. Gdyby nie upór poprzednich służb konserwatorskich, kamienica od dawna byłaby bardzo eleganckim obiektem. Mieliśmy podpisane wstępne umowy z niezwykle markowymi sieciami. Ich obecność w Kielcach dodawałaby miastu splendoru - podkreśla.

Zanim dojdzie do remontu kamienicy, jej wygląd szybko się poprawi. Spółka Sun Plaza chce odnowić elewację. Służby konserwatorskie już wydały na to zgodę. Niedługo szary tynk pokryje jasnozielona farba.

Kamienica przy ul. Sienkiewicza 8 była siedzibą szkoły elementarnej. W 1995 roku, nie mając pieniędzy na remont, miasto sprzedało ją spółce Mitex-Bud należącej do kieleckiego biznesmena Michała Sołowowa. Później przejęła ją spółka Sun Plaza.

Awatar użytkownika
Sz.J.
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1113
Rejestracja: 22 września 2005, o 18:14
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Sz.J. » 3 października 2005, o 16:17

Świetna wiadomość !
Myślę, że firmy takie jak Empik czy McDonald's ożywią tą mniej uczęszczaną część Sienkiewicza.
Cieszą również plany na Loenarda. Mam nadzieję, że nowa kamienica uzupełni pierzeję.
Oby tak dalej w centrum naszego miasta!

Awatar użytkownika
MeehoweCK
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3317
Rejestracja: 25 września 2005, o 17:41
Lokalizacja: Warszawa / Kielce
Kontakt:

Post autor: MeehoweCK » 3 października 2005, o 16:33

Byłoby zaje... super jakby powstał Empik podobny do tego na Rynku w Krakowie :lol: . Oba nasze są sporo mniejsze, a ta kamienica nadaje się idealnie pod Empik. Na dole mógłby być McDonald's a obok wejście do Empiku który mieścił by się przede wszystkim na piętrach :D
Ambicja to coś co prowadzi ludzkość do postępu, a ludzi do depresji

qbasck
Posty: 135
Rejestracja: 22 września 2005, o 13:13

Post autor: qbasck » 3 października 2005, o 18:48

Ale tak szczerze to McDonald's to syf a nie jedzenie :)

Awatar użytkownika
MeehoweCK
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3317
Rejestracja: 25 września 2005, o 17:41
Lokalizacja: Warszawa / Kielce
Kontakt:

Post autor: MeehoweCK » 3 października 2005, o 20:06

ale zawsze to alternatywa dla biedniejszych turystów przyjeżdżających z małych miasteczek (głównie dzieci z podstawówek) :wink:
Ambicja to coś co prowadzi ludzkość do postępu, a ludzi do depresji

halny
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1807
Rejestracja: 27 września 2005, o 20:15
Lokalizacja: Kielce

s.8

Post autor: halny » 4 października 2005, o 16:51

Nareszcie !! Świetnie tylko jedna uwaga. Koniecznie władze miasta muszą znaleść firmę która zbuduje i poprowadzi w perspektywie wielu lat trzy parkingi : pod placem Wolności , pod placem obok U.M. , oraz kilkupiętrowy na bylym miasteczku ruch ul. Solna. Bez tego Sienkiewka opustoszeje a handlowcy z niej splajtóją .

qbasck
Posty: 135
Rejestracja: 22 września 2005, o 13:13

Post autor: qbasck » 4 października 2005, o 21:26

Właśnie pod placem a nie na nim. Mam na myśli Plac Konstytucji (obok UM). Czemu będzie na placu? - bo pod placem za drogo. Nielepiej było by założyć spółkę Miasto Kielce plus prywatny inwestor. Miasto wnosi do spółki plac inwestor stawia parking na własny koszt. Pobiera opłaty i dzieli sie nimi w odpowiednim procencie z miastem. Czy tak niebyło by lepiej ?

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11669
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 5 października 2005, o 12:46

Ekstra! milo z ich strony, ze chca pomimo inwestycji pomalowac elewacje,bo ta obecna paskudzi cale otoczenie. Ja w tym miejscu widze stylowe centrum handlowe, cieple i przyjazne, z fajna atmosfera, bo taka inwestycjia ozywi caly ten rejon deptaka i okolic, a w polączeniu z inwestycjami przy Leonarda zrobi sie bardzo,bardzo interesujaco!

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11669
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 20 grudnia 2005, o 18:27

http://www.slowo.com.pl/kielce/?dz=1&id=3551

Słowo, 01.12.2005

Zniknie paskuda przy deptaku

Mamy dobrą wiadomość: koszmarna cementowa fasada kamienicy przy ul. Sienkiewicza 8 przestanie straszyć przechodniów! Po dziesięciu latach właściciel przystępuje do budowy zapowiadanego od dawna domu towarowego.

Kamienica ma znakomite położenie: przy głównej ulicy Kielc Po jej remoncie coraz więcej osób pyta, dlaczego władze miasta pozwalają, aby straszył tam tak wstrętny budynek.

Blisko dziesięć lat temu kupiła go od miasta spółka Mitex, należąca do Michała Sołowowa (od tego czasu kielczanie nazywają ten budynek "kamienicą Sołowowa"). Jednak długo z projektu wzniesienia tam domu towarowego nic nie wychodziło. Weto postawiły służby konserwatorskie.

- Z tego, co wiem, to kiedyś toczyły się o ten obiekt boje, bo inwestor chciał rozburzyć cały budynek i dopiero na jego miejscu stawiać dom towarowy. Teraz zmienił stanowisko i jest mowa już tylko o remoncie i przebudowie - mówi Anna Adamczyk z Wojewódzkiego Oddziału Służby Ochrony Zabytków.

W Urzędzie Miasta czeka na rozpatrzenie wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, który złożyła spółka Sun Plaza (powołana dla realizacji tej inwestycji przez należące do Michała Sołowowa Echo Investment).

- Przy Sienkiewicza 8 powstanie ekskluzywny dom towarowy - wyjaśnia Wojciech Gepner z Echa Investment S.A. - Planujemy maksymalną zabudowę działki. Adaptowana kamienica przy deptaku będzie połączona niższym budynkiem z drugą kamienicą, jaką chcemy postawić od strony ulicy Św. Leonarda. Powierzchnia użytkowa wszystkich budynków będzie wynosić ok. 3 tys. metrów kwadratowych.

Tym razem służby konserwatorskie nie oponowały, zaleciły jedynie zachowanie fasady budynku "w jak najmniej przekształconym stanie". Nie ma tam szczególnie cennych elementów ozdobnych - pozostanie tympanon, gzymsy i płyta pamiątkowa, którą społeczeństwo uczciło w 1969 roku "Wielkiego Polaka Stanisława Staszica". - Tablica będzie zachowana, bo to element historii Kielc - mówi Anna Adamczyk. - Ale nie będziemy oponować przeciwko przekształceniu parteru. Będzie np. możliwe powiększenie okien. W środku mogą być wprowadzone dowolne zmiany. Wnętrze kamienicy jest pozbawione cech stylowych, gdyż było wiele razy przebudowywane. Dopuszczamy również zabudowę boiska dawnej szkoły, bo przed wojną stał tam budynek.

Kiedy rozpocznie się budowa? - Gotowe są już założenia funkcjonalno-przestrzenne projektu przebudowy kamienicy przy ul. Sienkiewicza 8. Teraz jesteśmy na etapie wyboru biura projektowego - informuje Wojciech Gepner. - Wykonawca zostanie wybrany niezwłocznie po uzgodnieniu z konserwatorem projektu budowlanego i uzyskaniu pozwolenia na budowę.

Najwcześniej ma być gotowa elewacja. Zgodnie z decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego miała być ona wykonana jeszcze w tym roku, ale inwestor poprosił o przesunięcie terminu - nowy został wyznaczony na trzeci kwartał 2006 roku.

Kamienica z historią
W kamienicy przy ul. Sienkiewicza 8 mieściła się Szkoła Powszechna im. Stanisława Staszica. Działała w tym samym miejscu od 1854 r., kiedy to jednopiętrowy budynek zakupiło od kieleckiego cukiernika Feliksa Rylskiego kieleckie Towarzystwo Szkoły Elementarnej. Podczas okupacji budynek przejęły władze niemieckie, ale zaraz po wojnie wrócili tu uczniowie i szkoła działała do 1970 r.


Autor artykułu:Bożena Smorawska

Boss
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1164
Rejestracja: 20 grudnia 2005, o 21:21
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Boss » 20 grudnia 2005, o 21:27

nareszcie! oby jak najszybciej wyremontowali to badziewie bo tylko straszy mieszkańców i turystów.

tom

Post autor: tom » 23 grudnia 2005, o 08:37

coś trzeba zrobić z tym "dziadem" bo juz z rok tak stoi i sie przejsć obok niego nie da :lol: A nawiązujac do brzydkich budynków przy Sienkiewicza, to jest na samej górze taki brzydki parterowy dom, który niesamowicie kontrastuje z nowowyremontowanym deptakiem. Czy miasto ma zamiar wyburzyć ta ruderę?

kampio1
Posty: 93
Rejestracja: 17 listopada 2005, o 21:27

Post autor: kampio1 » 23 grudnia 2005, o 13:18

Jeśli Sienkiewicza ma lśnić, to nie może być na niej takich "straszydeł". Pomysł na przebudowę bardzo mi się podoba. Ten budynek na Sienkiewce przypomina mi budynek NOT w Krakowie, który również straszy i odpycha. Dobrze, że coś robią by to zmienić.

Awatar użytkownika
tom
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 2504
Rejestracja: 29 grudnia 2005, o 10:15
Lokalizacja: Kielce, Lublin
Kontakt:

Post autor: tom » 6 stycznia 2006, o 15:58

Czy wiadomo na kiedy planowane jest rozpoczęcie inwestycji? O ile w ogóle dojdzie ona do skutku, bo ostatnio coś nie mówi się o tym. Mam nadzieję, że wszystko w najblizszym czasie sie wyjaśni. Kamienica jak straszyła, tak nadal straszy i nie widać zeby coś miało się zmienić.

j'k
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 825
Rejestracja: 18 listopada 2005, o 17:36

Post autor: j'k » 6 stycznia 2006, o 16:58

już nie pamietam w jakiej gazecie pisano, że spółka Sun Plaza (czy jakoś tak) - właściciel tego budynku - zobowiązała się do rozpoczęcia inwestycji w II kwartale tego roku, natomiast elewacja zewnętrzna ma być poprawiona w III kw.

ODPOWIEDZ