Uniwersytet Warszawski - Europejskie Centrum Geologiczne

Wszystko na temat nowych inwestycji w Kielcach.

Moderatorzy: Nowak, Autor, sueno, Daniel, Sirek1

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3934
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Post autor: Sirek1 » 11 kwietnia 2012, o 12:22

Geocentrum w Chęcinach nabiera kształtu

Jeszcze w tym roku ogłoszony zostanie przetarg na budowę Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej na terenie gminy Chęciny. A to nie koniec inwestycji Uniwersytetu Warszawskiego w Świętokrzyskiem.

Centrum edukacji ma powstać w miejscu nieczynnego kamieniołomu na Górze Rzepka pod Chęcinami. Będzie się składać z pięciu budynków. Znajdą się tam specjalistyczne laboratoria, pracownie i hotele, które mają służyć studentom z całej Europy.

- Góry Świętokrzyskie są wyjątkowym obszarem pod względem geologicznym. Chcemy wykorzystać ten fakt i stworzyć szkołę o najwyższym poziomie nauczania, zarówno dla studentów zagranicznych, jak i młodzieży szkolnej z naszego kraju - tłumaczy dr Piotr Ziółkowski z Wydziału Geologii, pełnomocnik rektora UW ds. inwestycji w Chęcinach.

Pierwsze decyzje na temat koncepcji architektoniczno-budowlanej centrum już zapadły. Na ogłoszony w ubiegłym roku konkurs swoje propozycje nadesłały 24 pracownie z całego kraju. - Wyłoniliśmy dwie firmy, z którymi będziemy prowadzić dalsze negocjacje - mówi Ziółkowski. Tłumaczy też, że obie koncepcje mają takie same szanse, a decyzja która ostatecznie wygra zostanie podjęta już w połowie kwietnia.

Budowa kosztować będzie około 30 mln zł, z czego 26 mln pochodzić ma z funduszy Unii Europejskiej.

:arrow: http://kielce.gazeta.pl/kielce/1,47262, ... ACJE_.html

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3934
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Post autor: Sirek1 » 26 maja 2012, o 20:44

Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej – jedyne takie w Polsce

Już w tej chwili mamy wiele kontaktów z badaczami, którzy chcieliby prowadzić w Chęcinach badania geologiczne. Niestety, do tej pory na przeszkodzie ich przyjazdu stał brak odpowiedniej bazy badawczej. To odstraszało potencjalnych badaczy. Po wybudowaniu Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej ta przeszkoda zniknie i nareszcie będzie można pokazać piękno tej okolicy i jej walorów naukowych w pełnej krasie badaczom z całego świata – wywiad z rektorem Uniwersytetu Warszawskiego, profesorem Marcinem Pałysem.

Skąd pomysł, aby Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej powstało właśnie w Chęcinach?

Prof. Marcin Pałys: Chcieliśmy, aby powstało w Chęcinach przede wszystkim dlatego, że właśnie tutaj znajduje się to unikalne miejsce, czyli kamieniołom, który jest bardzo ciekawy od strony geologicznej. Po drugie, wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego od wielu lat prowadzi praktyki studenckie w okolicy, w związku z czym, pomysł wybudowania tu ECEG powstał już dawno temu. Jednak dopiero możliwość dofinansowania tej inwestycji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego przybliżyła ją do realizacji.

A jaki będzie całkowity koszt realizacji inwestycji?

Prof. M.P.: Całkowity koszt realizacji zadania będzie kosztował około 30 milionów złotych. Przy czym 85% kosztów będzie pokryte w ramach działania 2.1 Rozwój innowacji, wspieranie działalności dydaktycznej i badawczej szkół wyższych oraz placówek sektora „badania i rozwój” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013.

Co kryje się pod nazwą ECEG?

Prof. M.P.: Powstanie tutaj przede wszystkim obiekt, na który będą składały się sale dydaktyczne, laboratoria oraz baza noclegowa. Wszystko to będzie dostępne dla uczestników wycieczek, praktyk geologicznych, czy badaczy, którzy będą przyjeżdżać w te okolice i prowadzić swoje badania. Będzie to kompleks, który umożliwi nie tylko edukację i naukę, ale również pozwoli na mieszkanie w nim.

Na jakim etapie znajduje się realizacja projektu?

Prof. M.P.: Właśnie podpisaliśmy akt notarialny, oddający nam w dzierżawę wieczystą teren kamieniołomu. Za kilka dni zostanie wyłoniony projekt architektoniczny. Spodziewamy się, że do końca roku zakończą się wszystkie prace projektowe i bardzo wczesną wiosną zostanie wbita pierwsza, symboliczna łopata pod budowę obiektu. Przypuszczamy, że prace zajmą około osiemnastu miesięcy.

Czy to będzie jedyne takie centrum w Polsce?

Prof. M.P.: Tak. To będzie jedyne takie centrum, które ma tak wielostronny charakter i również jedyne centrum, które jest tak dobrze położone. Wyglądając z okien obiektu będziemy mieć fantastyczny widok na ścianę kamieniołomu, gdzie można prześledzić historię setek milionów lat.

Chęciny są chyba jednym z najbardziej bogatych geologicznie miejsc w Polsce?

Prof. M.P.: Cały obszar tutaj to niezwykłe bogactwo geologiczne. Jednak Chęciny mają to unikalne miejsce, gdzie można całe to bogactwo geologiczne zobaczyć stojąc w jednym punkcie.

Pan dobrze zna Chęciny?

Prof. M.P.: Nie tak bardzo dobrze jakbym chciał, ale myślę, że od dzisiaj, od kiedy Uniwersytet Warszawski jest też częściowo na terenie Chęcin, będę miał okazję poznać to miasto lepiej.

Czy mieszkańcy Gminy Chęciny mogą liczyć na zatrudnienie w ECEG?

Prof. M.P.: Tak. To będzie obiekt funkcjonujący tutaj, na tym terenie. Wszystkie prace związane z jego funkcjonowaniem będą opierały się na mieszkańcach tych terenów. Wyobrażamy sobie to tak, że będą tu przyjeżdżać goście z całego świata, a pracownicy będą pracownikami rekrutującymi się przede wszystkim ze społeczności Gminy Chęciny. Chciałbym też zaprosić wszystkich mieszkańców gminy do tego, aby włączali się w te nasze prace już na etapie budowy centrum. Chcielibyśmy być dobrymi sąsiadami i znać tutaj wszystkich, a jednocześnie, aby każdy z mieszkańców chciał przyjść do tego centrum i uważał, że jest także jego współgospodarzem.

Po podpisaniu aktu notarialnego pomiędzy Gminą Chęciny a UW, prace nad budową ECEG chyba wreszcie pójdą do przodu?

Prof. M.P.: Tak i bardzo się cieszę z tego powodu. Każdy, kto chce coś wybudować najbardziej sfrustrowany jest tym, jak dużo czasu zabierają sprawy związane z papierami, dokumentami, projektami. Podobnie jest i w tym przypadku, a chciałoby się już w końcu wbić symboliczną łopatę i patrzeć jak rosną mury, a nie tylko przeglądać dokumenty.

Kiedy jednak ECEG wreszcie tu powstanie, to będziemy gościć nie tylko badaczy z całej Europy, ale i świata?

Prof. M.P.: Tak.Już w tej chwili mamy wiele kontaktów z badaczami, którzy chcieliby prowadzić w Chęcinach badana geologiczne. Niestety, do tej pory na przeszkodzie ich przyjazdu stał brak odpowiedniej bazy badawczej. To odstraszało potencjalnych badaczy. Po wybudowaniu Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej ta przeszkoda zniknie i nareszcie będzie można pokazać piękno tej okolicy i jej walorów naukowych w pełnej krasie badaczom z całego świata.

A jak do tej pory układa się współpraca z władzami Gminy Chęciny?

Prof. M.P.: Mogę powiedzieć tylko, że życzyłbym sobie, aby wszystkie nasze współprace układały się tak dobrze, jak ta z gminą Chęciny. Mamy bardzo duże wsparcie ze strony władz gminy, pana Burmistrza i całego Urzędu. Jesteśmy również wdzięczni mieszkańcom, którzy z dużą przychylnością podeszli do pomysłu wybudowania centrum właśnie w tym kamieniołomie. Wydaje mi się, że jeżeli ta współpraca będzie się tak układać, jak w tej chwili, to przed nami jest długi okres harmonijnego działania. I myślę, że z dobrymi skutkami dla wszystkich.

:arrow: http://www.checiny.pl/asp/pl_start.asp? ... ja=artykul

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3934
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Post autor: Sirek1 » 25 listopada 2012, o 18:54

Stacja naukowa Uniwersytetu Warszawskiego w Bocheńcu zostanie sprzedana

Znajdująca się w Bocheńcu Świętokrzyska Stacja Naukowa wydziału geologii Uniwersytetu Warszawskiego będzie służyła studentom jeszcze tylko w 2013 roku. Na terenie znajdującym się przy ośrodku można spotkać... kury.

To z uwagi na fakt, iż za trzy lata w Chęcinach powstanie Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej Uniwersytetu i w nim studenci będą odbywać latem praktyki.

– Z dotychczasowego ośrodka skorzystamy jeszcze tylko w przyszłym roku – mówi profesor Ewa Krogulec, dziekan wydziału geologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Budynki w Bocheńcu, w których mieści się Świętokrzyska Stacja Naukowa wydziału geologii warszawskiej uczelni, powstały – z wyjątkiem jednego – w latach 60. Obiekt jest więc wysłużony, widać, że ząb czasu nadgryzł go już mocno. Pokazuje to zniszczona elewacja, ponadto na otaczającej go posesji wałęsają się jak gdyby nigdy nic... kury. Mimo to studenci nadal co roku w okresie letnim, przeważnie na przełomie sierpnia i września, korzystają z niego, gdy odbywają na terenie Gór Świętokrzyskim zajęcia. Jak się okazuje, w Bocheńcu zostaną zakwaterowani jeszcze tylko w przyszłym roku.

- Ze względu na to, że w Chęcinach, na stoku porośniętej lasem Góry Rzepki, w 2014 roku ma powstać Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej, z dotychczasowego ośrodka skorzystamy jeszcze tylko raz – mówi profesor Ewa Krogulec.

– Nawet jeśli okaże się, że jest poślizg z terminowym oddaniem naszego nowego Centrum do użytku, to i tak nie zakwaterujemy żaków w Bocheńcu. Wówczas będziemy chcieli wynajmować inny ośrodek, a takich w pobliżu jest kilka, na przykład znajdujący się vis-a-vis Ośrodek Wczasowy "Wierna” – oznajmia pani dziekan i dodaje, że stację w Bocheńcu warszawska uczelnia będzie chciała sprzedać.

O tym, że z ośrodka w Bocheńcu wydział geologii Uniwersytetu Warszawskiego skorzysta jeszcze tylko raz, Jan Głogowski, burmistrz Małogoszcza, dowiedział się od nas. – Coż, oznacza to, że będziemy musieli pomóc uczelni szukać nowego właściciela – mówi.

- Ja bym chciał, żeby w tym ośrodku powstał Dom Pomocy Społecznej. Takie nowe przeznaczenie budynku obecnej Stacji Naukowej byłoby bardzo dobrym i przydatnym rozwiązaniem. Po pierwsze, nie tylko w naszej gminie, ale i na terenie całego województwa świętokrzyskiego jest duże zapotrzebowanie na tego typu placówki, natomiast po drugie jej powstanie wiązałoby się z nowymi miejscami pracy i zatrudnieniem kilkunastu osób – uważa burmistrz Jan Głogowski.

Jak mówi profesor Krogulec, studenci również są zadowoleni z pobytu w Górach Świętokrzyskich. – Bo to najciekawszy geologicznie obszar nie tyle w Polsce, co w Europie. Żacy bardzo sobie chwalą świętokrzyski klimat. Zgodnie z planami w 2014 roku zastąpi go Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach. Przewidywany koszt jego budowy to nieco ponad 30 milionów złotych.

:arrow: http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/ar ... /121108824

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3934
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Post autor: Sirek1 » 31 stycznia 2013, o 20:13

Geocentrum w Chęcinach z małym poślizgiem. Trzeba przenieść rośliny

Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej ma powstać w Chęcinach do końca przyszłego roku roku. - I powstanie, mimo małego poślizgu - zapewnia pełnomocnik rektora Uniwersytetu Warszawskiego ds. inwestycji. Przygotowania już się rozpoczęły.
W miejscu nieczynnego kamieniołomu na górze Rzepka pod Chęcinami Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej planuje wybudować Uniwersytet Warszawski. Do końca 2014 roku mają tam powstać laboratoria, pracownie i hotele. Centrum chce przyjmować studentów z całej Europy.

- Kończymy przygotowywanie dokumentacji, staramy się też o decyzję lokalizacyjną. Z budową ruszymy, jak tylko uda się ogłosić i rozstrzygnąć przetarg - zapowiada dr Piotr Ziółkowski, pełnomocnik rektora Uniwersytetu Warszawskiego ds. inwestycji.

Opóźni się to jednak o około trzy miesiące, bo na drodze inwestycji stanęło kilka przeszkód. - Chodzi przede wszystkim o nieuregulowane sprawy kamieniołomu. Okazało się, że eksploatowane tu przed 1986 rokiem złoże nie zostało wykreślone z bilansu zasobów naturalnych Polski, a na takim terenie budować nie można - tłumaczy Ziółkowski. Szacuje, że wykreślenie złoża z ewidencji potrwa jeszcze około miesiąca.

W ostatnich dniach uniwersytet dostał decyzję środowiskową. - Konieczne było sporządzenie raportu oddziaływania. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała pozytywną opinię, ale z kilkoma obostrzeniami - mówi Ziółkowski.

Inwestycja może się rozpocząć wczesną wiosną lub jesienią, bo na jej terenie są zwierzęta objęte ochroną prawną. Rośnie tam też kilka gatunków roślin, które są pod ścisłą ochroną, m.in. dziewięćsił bezłodygowy. - Trzeba usunąć około pięć, dziesięć roślin. Chcielibyśmy przesadzić je do powstającego w Kielcach ogrodu botanicznego - dodaje naukowiec.

Drobne prace przygotowawcze już się rozpoczęły. - Chodzi o wycinkę drzew pod drogę dojazdową - tłumaczy koordynator projektu.

Robert Jaworski, burmistrz Chęcin, trzyma kciuki za inwestycję. - Czasu na jej rozpoczęcie nie ma dużo, ale mamy nadzieję, że się uda. To dla nas ważne, bo centrum da miejsca pracy, ale to też zagospodarowanie terenu, który do tej pory był dziczą. Na pewno będzie miało duży wpływ na rozwój gospodarczy gminy - podkreśla.

Inwestycja pochłonąć ma ok. 30 mln zł, z czego 26 mln pochodzić będzie z funduszy Unii Europejskiej.

:arrow: http://kielce.gazeta.pl/kielce/1,35255, ... rzeba.html

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3934
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Post autor: Sirek1 » 23 września 2013, o 07:12

Geocentrum z pełną dokumentacją. Zaczną budować późną jesienią

Jeszcze we wrześniu Uniwersytet Warszawski chce ogłosić przetarg i wybrać wykonawcę Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej pod Chęcinami.
Powstanie ono w miejscu nieczynnego kamieniołomu na górze Rzepka pod Chęcinami. Uniwersytet Warszawski chce zbudować laboratoria, pracownie i hotele. Centrum ma przyjmować studentów z całej Europy.

- Uroczystość wbudowania kamienia węgielnego miała się odbyć w połowie września, ale był to termin tylko orientacyjny. Teraz, gdy projekt jest już po ocenie merytorycznej i formalnotechnicznej, możemy spokojnie powiedzieć, że przetarg ogłosimy jeszcze we wrześniu - mówi dr Piotr Ziółkowski, pełnomocnik rektora UW ds. inwestycji. - Mamy już wszystkie dokumenty, w tym prawomocne pozwolenie na budowę - dodaje. Jego zdaniem prace rozpoczną się na przełomie października i listopada.

Inwestycja ma kosztować ok. 30 mln zł, z czego 26 mln pochodzić będzie z funduszy Unii Europejskiej. Centrum Edukacji Geologicznej ma być gotowe do końca przyszłego roku


Cały tekst: http://kielce.gazeta.pl/kielce/1,35255, ... z2fh3zTGdR

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3934
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Post autor: Sirek1 » 14 października 2013, o 12:51

Centrum Edukacji Geologicznej w pobliżu Chęcin

Marszałek Adam Jarubas i rektor Uniwersytetu Warszawskiego Marcin Pałys podpiszą dzisiaj umowę na dofinansowanie budowy Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach.

Między Korzeckiem a górą Rzepka powstanie pięć nowoczesnych budynków o powierzchni ponad 6,5 tysiąca metrów kwadratowych. Budynki w 90 procentach będą zasilane z odnawialnych źródeł energii. W dwóch będą się mieściły laboratoria, sale dydaktyczne i konferencyjne. W pozostałych powstaną miejsca noclegowe dla naukowców i studentów.

W Centrum prowadzona będzie działalność edukacyjna w dziedzinie nauk geologicznych. Organizowane mają być również konferencje i warsztaty, a także zajęcia terenowe dla studentów kierunków przyrodniczych i tak zwane zielone szkoły.

Liderem konsorcjum tworzącego placówkę jest Uniwersytet Warszawski. Uczelnia od 50 lat organizuje wokół Chęcin praktyki studentów geologii. Przez ostatnie 20 lat korzystała z bazy lokalowej w Bocheńcu, która nie spełnia jednak standardów ośrodka dydaktycznego.

Budowa Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej rozpoczęła się miesiąc temu. Ma zakończyć się w przyszłym roku i kosztować ponad 32 miliony złotych.

:arrow: http://www.radio.kielce.pl/pl/post-17503

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3934
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Re: Uniwersytet Warszawski - Europejskie Centrum Geologiczne

Post autor: Sirek1 » 8 marca 2014, o 18:58

Co dalej z inwestycją w nieczynnym kamieniołomie Rzepka koło Chęcin

Nie rozstrzygnięto przetargu na generalnego wykonawcę Europejskiego Centrum Geologicznego Uniwersytetu Warszawskiego, które ma powstać w nieczynnym kamieniołomie Rzepka koło Chęcin. Inwestorem jest uczelnia, która otrzymała wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa świętokrzyskiego.

Centrum zaplanowano z rozmachem. Pięć dwupoziomowych budynków, połączonych ze sobą parterowymi przejściami: laboratoryjno-dydaktyczny, konferencyjny oraz trzy noclegowe na 170 miejsc mają wtopić się w otoczenie. Ściany zostaną wykonane z naturalnych materiałów, nawiązujących wyglądem do istniejących tam odsłonięć. Niektóre wykłady będą odbywały się na zewnątrz. Specjalnie do tego celu przygotowane zostaną kamienne siedziska.
Inwestycję wspomaga gmina Chęciny, która przekazała ziemię oraz samorząd województwa. Naukowa placówka w regionie to prestiż, promocja i miejsca pracy.

Początkowo zapowiadano, że budowa centrum zakończy się w grudniu 2014 roku. We wrześniu minionego zapraszano nawet na podpisanie umowy, jednak szybko okazało się, że to pomyłka. Przetarg na wyłonienie głównego wykonawcy ogłoszono znacznie później. Na oferty czekano do 13 stycznia 2014 roku.

Zainteresowanie potężną inwestycja było duże. Zgłosiło się 12 firm, miedzy innymi z Hiszpanii, ale także z regionu świętokrzyskiego - między innymi Condite i Anna-Bud - jednak żadna nie zmieściła się w pieniądzach, które ma na ten cel uniwersytet.

– Najdroższa oferta przekraczała 50 milionów złotych a my mieliśmy na ten cel niecałe 30 – mówi dr Piotr Ziółkowski, pełnomocnik rektora Uniwersytetu Warszawskiego do spraw tej inwestycji. – Najniższe oferty przekraczały o kilka milionów wartość kosztorysową.
W tej sytuacji uczelnia zdecydowała się ogłosić kolejny przetarg. – Na naszej stronie pojawi się na początku przyszłego tygodnia – zapewnia Ziółkowski. – Zmieniamy trochę projekt i zobaczymy czy tym razem uda się wyłonić wykonawcę.

Ziółkowski szacuje, że biorąc nawet pod uwagę ewentualne odwołania umowa powinna zostać podpisana w czerwcu a prace rozpoczną się w lipcu. – Nie zdążymy do końca roku – wykonawca ma 11 miesięcy do podpisania umowy, ale w przyszłym roku w czerwcu centrum powinno być gotowe – twierdzi.

:arrow: http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/ar ... /140308959

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3934
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Re: Uniwersytet Warszawski - Europejskie Centrum Geologiczne

Post autor: Sirek1 » 20 maja 2014, o 07:59

Jest wykonawca Centrum Geologicznego koło Chęcin. Rozstrzygnięto przetarg

Anna-Bud z podkieleckiej Bilczy wybuduje koło Chęcin Europejskie Centrum Geologiczne Uniwersytetu Warszawskiego. Właśnie rozstrzygnięto przetarg, drugi, bo pierwszy unieważniono.

Za pierwszym razem chęć budowy zgłosiło 12 firm jednak żadna nie zmieściła się w pieniądzach, które miał na ten cel uniwersytet. – Najdroższa oferta przekraczała 50 milionów złotych a my mieliśmy na ten cel 27 200 tysięcy złotych – mówi doktor Piotr Ziółkowski, pełnomocnik rektora Uniwersytetu Warszawskiego do spraw tej inwestycji. – Najniższe oferty przekraczały o kilka milionów wartość kosztorysową.

W tej sytuacji uczelnia zdecydowała się ogłosić kolejny przetarg. Tym razem zgłosiły się dwie firmy Unimax z Kielc i Anna-Bud z Bilczy. Ich propozycje także przekroczyły sumę, jaką dysponuje uniwersytet jednak rektor uznał, że zwlekać dłużej nie można. – Najniższą cenę 29,5 miliona złotych zaoferowała Anna-Bud więc musimy znaleźć brakujące pieniądze – mówi Ziółkowski. - Jest to dużo, ale nie mamy wyjścia.

Umowa z wykonawcą zostanie podpisana pod koniec maja, bo obowiązuje 10 dniowy termin na ewentualne odwołania. Po przekazaniu placu wykonawca ma 11 miesięcy na wzniesienie obiektów, czyli w kwietniu przyszłego roku centrum powinno być gotowe. – Budynki nie są skomplikowane, niewiadomą jest tylko podłoże, Centrum powstanie w nieczynnym kamieniołomie Rzepka, projekt zakłada palowanie pod dwoma obiektami i oby nie było niespodzianek – mówi Henryk Jankowski, dyrektor Anna-Bud.

Centrum zaplanowano z rozmachem. Powstanie kompleks pięciu obiektów, w 90 procentach zasilanych z odnawialnych źródeł energii: ciepła Ziemi oraz energii słonecznej. W budynku głównym usytuowana została sala audytoryjna oraz zaplecze socjalne (stołówka, recepcja). W budynku laboratoryjnym znajdować się będą pracownie dydaktyczne i laboratoria, m in. chemiczne, mikroskopowe, komputerowe, geofizyczne, kartowania geologicznego i hydrogeologiczne. Trzy pozostałe - to budynki hotelowe – na potrzeby kursów terenowych oraz jako zaplecze dla organizowanych konferencji. Łącznie Centrum dysponować będzie około 6500 metrów kwadratowych klimatyzowanej powierzchni, 300 miejscami konferencyjnymi (240 miejsc w sali głównej i 60 w sali kameralnej) oraz 170 miejscami hotelowymi.

Inwestorem Centrum jest uczelnia, która otrzymała wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa świętokrzyskiego. Inwestycję wspomaga gmina Chęciny, która przekazała teren.- To bardzo dobra wiadomość – mówi o rozstrzygnięciu przetargu burmistrz Robert Jaworski. - To bardzo ważna inwestycja dla naszego miasta. Stworzy nowe miejsca pracy, ale też liczymy, że obecność tylu naukowców i studentów ożywi Chęciny.

:arrow: http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/ar ... /140519146

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3934
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Re: Uniwersytet Warszawski - Europejskie Centrum Geologiczne

Post autor: Sirek1 » 22 czerwca 2014, o 12:12

Europejska inwestycja pod Kielcami. Ruszyła budowa

W gminie Chęciny koło Kielc ruszyła budowa Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej (ECEG) Uniwersytetu Warszawskiego. Jak poinformował pełnomocnik rektora tej uczelni dr Piotr Ziółkowski, inwestycja powinna być gotowa w maju 2015 roku.
- Ośrodki naukowe z wielu państw Europy, Brazylii, Kazachstanu oraz Bliskiego Wschodu już zgłaszają chęć korzystania z centrum, które ze względu na lokalizację oraz wyposażenie ma szansę stać się jednym z wiodących tego typu ośrodków na świecie - uważa dr Ziółkowski.

- Zawsze powtarzam, że Chęciny leżą w wyjątkowym miejscu, gdzie można dotknąć historii Ziemi sprzed ostatnich 500 mln lat. Czasami wystarczy przejść kilka kroków na północ czy południe, by zobaczyć warstwy różniące się wiekiem o miliony lat. Pokonując niewielką przestrzeń, możemy dokonać ogromnego skoku w czasie - wyjaśnił naukowiec. Zwrócił uwagę, że pracownicy i studenci wielu ośrodków w Europie wyjeżdżają w poszukiwaniu takich miejsc np. do Afryki, "a i tak trudno im znaleźć miejsce porównywalne z Górami Świętokrzyskimi".

W miejscu, gdzie powstanie centrum, pracują już ekipy budowlane. Podczas prac przygotowawczych napotkano na drobne problemy. Okazało się bowiem, że pod powierzchnią gruntu w czasach, gdy działał tam kamieniołom, zakopano dwie warstwy opon samochodowych. "Nie stanowi to jednak zagrożenia dla inwestycji" - zaznaczył.

Centrum powstanie w miejscu często odwiedzanym przez geologów oraz studentów w ramach praktyk czy badań naukowych; między miejscowością Korzecko (gmina Chęciny) a górą Rzepką, gdzie w 1981 roku utworzono dziewięciohektarowy rezerwat przyrody nieożywionej.

W skład ECEG ma wejść pięć niezależnych dwukondygnacyjnych budynków. Pierwsze zajęcia będą tam realizowane najprawdopodobniej już latem 2015 roku. Kompleks może być gotowy kilka miesięcy wcześniej - w maju przyszłego roku.

W siedzibie ECEG znajdą się m.in. sale dydaktyczne, baza pobytowa, sala konferencyjna i laboratoria. Uniwersytet planuje także zakup specjalistycznego samochodu do prowadzenia badań terenowych. Obok budynków dydaktycznych znajdą się tereny zielone i niewielkie boisko rekreacyjne.

Dodatkowym atutem centrum ma być bogaty sprzęt wykorzystywany do badań, m.in. tablety wyposażone w odbiorniki GPS. Z ich pomocą studenci będą - w trakcie prac terenowych - wprowadzać dane, które później podczas kameralnych zajęć zostaną poddane analizom.

Całkowity koszt budowy ECEG przekroczy 34 mln zł. Z tego co najmniej 26 mln zł będzie pochodziło z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

Cały tekst: http://kielce.gazeta.pl/kielce/1,47262, ... z35Miam9e3

Awatar użytkownika
spidimarcin
Posty: 212
Rejestracja: 16 lipca 2013, o 14:27
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: Uniwersytet Warszawski - Europejskie Centrum Geologiczne

Post autor: spidimarcin » 3 lipca 2014, o 12:46


Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3934
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Re: Uniwersytet Warszawski - Europejskie Centrum Geologiczne

Post autor: Sirek1 » 14 października 2014, o 11:51

Wmurowali kamień węgielny pod Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej

W Chęcinach w miejscu dawnego kamieniołomu Korzecko został wmurowany kamień węgielny pod budowę Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej. Projekt promowany jest przez wydział geologii Uniwersytetu Warszawskiego. Dla jego realizacji związano konsorcjum uczelni z Urzędem Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego, Starostwem Powiatowym w Kielcach i Gminą Chęciny.

Placówka ma służyć studentom i naukowcom geologii. Wybór Gór Świętokrzyskich nie był przypadkowy ponieważ w naszym województwie można obserwować i badać różnorodne zjawiska geologiczne.

Centrum składać się będzie z pięciu budynków, połączonych przejściami. Mieścić się w nich będzie aula, pracownie i sale wykładowe, laboratoria min. przygotowania próbek geologicznych, chemiczne czy geofizyczne. Jeden z budynków zostanie przeznaczony na hotel dla kadry naukowej, studentów i gości. Całość w 90 % ma być zasilana z odnawialnych źródeł energii.

Inwestycja kosztować będzie około 30 mln zł. Ponad 26 mln pochodzi z funduszy pomocowych Unii Europejskiej. Otwarcie gmachu planowane jest w 2015 roku.

:arrow: http://www.radio.kielce.pl/pl/post-26892

Obrazek

Więcej :arrow: http://checiny.pl/asp/pl_start.asp?typ= ... tykul=6023

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3934
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Re: Uniwersytet Warszawski - Europejskie Centrum Geologiczne

Post autor: Sirek1 » 21 stycznia 2015, o 09:51

Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej koło Chęcin budują pełną parą

Budynki Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej pod Rzepką prezentuje Grzegorz Snochowski.
Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej powstające w nieczynnym kamieniołomie Rzepka koło Chęcin w lipcu przyjmie pierwszych studentów geologii. Teraz na placu budowy praca wre.

- W porównaniu z harmonogramem mamy niewielkie opóźnienie - przyznaje doktor Piotr Ziółkowski pełnomocnik rektora Uniwersytetu Warszawskiego do spraw tej inwestycji. To zasługa geologicznej niespodzianki czyli konieczności zagęszczania gruntu pod dwa budynki i zmiany ich posadowienia. Prace opóźniły się o dwa miesiące czego nie udało się nadrobić. Na szczęście łagodna zima sprzyja budowlańcom co widać gołym okiem. A teraz, gdyby nawet przyszedł mróz można pracować wewnątrz.

Najbardziej zaawansowany jest budynek numer 3 w którym będzie mieszkać kadra. Tu w pokojach kładzione są tynki i instalacje. W szybkim tempie wstawiane są okna do kolejnych budynków. W tym, który mieścić będzie aulę z odkrywką geologiczną stoi większość ścian. - W ciągu tygodnia zamkniemy bok i to ciekawe odsłonięcie znajdzie się wewnątrz sali - mówi Grzegorz Snochowski kierujący budową.

Między pięcioma budynkami można przejść suchą nogą po betonowym łączniku. Od strony tarasów łącznik będzie miał szklaną ścianę, z budynków będzie można wyjść na tarasy, przysiąść nad wodą, bo w dziedzińcach między budynkami zaprojektowano oczka wodne.

Zewnętrze ściany budynków zostaną obłożone kamieniami, takimi jakie niegdyś wydobywano z Rzepki. - Do przykrycia mamy 3 tysiące metrów kwadratowych powierzchni - mówi kierownik. Jeden człowiek jest w stanie w ciągu dnia ułożyć 3 metry kwadratowe takiej elewacji. Teraz pracuje przy niej 15 osób z zacięciem artystycznym. Zwykły murarz nie bardzo się do tego nadaje - wyjaśnia Snochowski. - Kiedy zrobi się cieplej zwiększymy liczbę układających. Dachy budynków będą pokryte zielenią, w tej chwili układamy izolację, zieleń pojawi się w kwietniu, maju.

Doktor Ziółkowski zapewnia, że mimo opóźnienia centrum rozpocznie pracę zgodnie z planem. - W lipcu przyjmie pierwszych studentów geologii, którzy odbywają praktyki w Górach Świętokrzyskich - mówi. - We wrześniu planujemy zjazd Polskiego Towarzystwa Geologicznego by pokazać centrum tym, którym jest ono dedykowane.

Centrum dysponować będzie około 6500 metrów kwadratowych klimatyzowanej powierzchni, 300 miejscami konferencyjnymi oraz 170 miejscami hotelowymi. Budynki w 90 procentach zasilane będą z odnawialnych źródeł energii.

Całkowita wartość projektu pod nazwą "Budowa Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach" to 34 miliony 644 tysiące złotych, większość tej kwoty pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego

:arrow: http://www.strefabiznesu.echodnia.eu/ar ... ra-zdjecia

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3934
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Re: Uniwersytet Warszawski - Europejskie Centrum Geologiczne

Post autor: Sirek1 » 23 stycznia 2015, o 15:13

Co z dużą inwestycją pod Kielcami? Firma z konsorcjum zgłasza wniosek o upadłość

Jedna z firm tworzących konsorcjum budujące Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach zgłosiła do sądu wniosek o upadłość. - Ale inwestycja jest niezagrożona - przekonują lider konsorcjum i inwestor
Artykuł otwarty
Chodzi o firmę Marcoterm, która odpowiada za roboty instalacyjne na budowie. Wraz z przedsiębiorstwem Perfect oraz firmą Anna-Bud tworzy konsorcjum, które realizuje inwestycję w Chęcinach. Anna-Bud jest jego liderem. - Wniosek o ogłoszenie upadłości wpłynął już do sądu - potwierdza Marcin Chałoński, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Kielcach.

- Jestem spokojny o inwestycję. Spotkałem się z przedstawicielem firmy Anna-Bud, zapewniono mnie, że nie zakłóci to harmonogramu oraz przebiegu prac. Nie ma żadnego zagrożenia. Złożenie wniosku o upadłość nie oznacza też jeszcze ogłoszenia upadłości - uspokaja dr Piotr Ziółkowski, pełnomocnik rektora Uniwersytetu Warszawskiego do spraw inwestycji. Choć przyznaje, że wniosek go zaskoczył.

Centrum powstaje w miejscu nieczynnego kamieniołomu na górze Rzepka pod Chęcinami, inwestorem jest właśnie warszawska uczelnia. Kompleks składać się będzie m.in. z budynków dydaktycznych, laboratoriów naukowych, a nawet hoteli. W sumie będzie to pięć budynków. Centrum ma przyjmować studentów z całej Europy. Budowa planowo powinna zakończyć się do końca maja.

- Kontynuujemy roboty, złożenie wniosku o upadłość nie wpływa na tok postępu robót instalacyjnych - zapewnia Grzegorz Snochowski, kierownik budowy.

Jak mówi, cztery z pięciu budynków znajdują się w stanie surowym otwartym. Robione są instalacje sanitarne, elektryczne, wykonywane są tynki wewnątrz. - W dwóch budynkach już zamontowaliśmy okna, realizujemy teraz pokrycie dachu - zwraca uwagę Snochowski. Dodaje, że nieco opóźnione są tylko prace przy budynku pierwszym, czyli konferencyjnym.

- Planowaliśmy, że konstrukcje będą gotowe pod koniec roku, ale prawdopodobnie stanie się to w połowie lutego - mówi.

Ziółkowski wyjaśnia, że opóźnienie wynika z "zastanych warunków geologicznych". - Musieliśmy nieco zmienić sposób posadowienia budynków, co na samym początku opóźniło inwestycje. Liczę, że nadrobimy ten poślizg, zwłaszcza, gdy przyjdą ciepłe miesiące - podkreśla.

Obawia się nieco prac związanych z elewacją. - Mamy kilka tysięcy metrów kwadratowych kamiennej elewacji, która jest murowana ręcznie. Każdy kawałek skały trzeba obejrzeć, dokładnie przymierzyć i wmurować. Tego nie możemy wykonywać przy ujemnych temperaturach - zauważa. Dodaje, że na budowie jest ok. 160 pracowników. Zapewnia też, że termin rozpoczęcia działalności centrum jest niezagrożony. - Planujemy, że już od 1 lipca odbywać się tu będą kursy terenowe, wydziałowe. We wrześniu mamy z kolei międzynarodową konferencję, zjazd Polskiego Towarzystwa Geologicznego, i on też tutaj się odbędzie - przekonuje dr Ziółkowski.

- W poprzednim tygodniu podjechałem pod plac budowy. Osobiście jestem zachwycony postępem prac - mówi Robert Jaworski, burmistrz Chęcin.

Cały tekst: http://kielce.gazeta.pl/kielce/1,47262, ... z3PeaxDeRa

ODPOWIEDZ