Uniwersytet Warszawski - Europejskie Centrum Geologiczne

Wszystko na temat nowych inwestycji w Kielcach.

Moderatorzy: Nowak, Autor, sueno, Daniel, Sirek1

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11641
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Uniwersytet Warszawski - Europejskie Centrum Geologiczne

Post autor: Autor » 16 marca 2010, o 11:12

W Chęcinach powstanie europejskie centrum edukacji geologicznej
Lidia Cichocka, Echo Dnia

- Udało nam się znaleźć pieniądze i przy współdziałaniu trzech zainteresowanych stron inwestycja ma szanse na realizację – mówi Marcin Perz, członek zarządu województwa, który nie kryje, że jest wielkim orędownikiem idei budowy centrum. – To wspaniała forma promocji i to wśród najbardziej mobilnej grupy: studentów i naukowców z całego świata.

Już dzisiaj okolice Chęcin są znane studentom geologii, bo Góry Świętokrzyskie są unikatowym w skali europejskiej obszarem, na którym odsłoniły się skały datowane od Kambru po dziś, co oznacza, że można tam poznać zmiany budowy geologicznej Ziemi w okresie ponad 500 mln lat. To właśnie by obsługiwać studenckie grupy uniwersytet przed laty zainwestował w ośrodek w Bocheńcu jednak dzisiaj nie spełnia on żadnych norm. Dlatego zrodził się pomysł wybudowania centrum.

- Obiekt będzie służyć jako nowoczesny, wielofunkcyjny, sezonowy ośrodek praktycznych zajęć terenowych studentów geologii wszystkich wydziałów krajowych oraz uniwersytetów w: Bratysławie, Rydze, Tybindze, Budapeszcie i Wilnie - mówi dr Piotr Ziółkowski z Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Uniwersytet już dysponuje studium wykonalności, koszty budowy centrum to ok. 30 mln zł. Pieniądze mają pochodzić z funduszy unijnych i wkładu własnego Uniwersytetu Warszawskiego.

Marcin Perz członek zarządu województwa:
- Stworzenie w Chęcinach Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej jest możliwe dzięki znalezieniu źródeł finansowania – wspomoże nas Unia Europejska. Zależy nam na tym centrum, bo to świetny sposób promocji województwa.
_______________________

Centrum dla geologów
Radio Plus

W Chęcinach powstanie Europejskie Centrum Geologiczne. Mamy w nim wykorzystać walory Gór Świętokrzyskich, jakie już doceniają naukowcy i studenci z całego kraju; inspiracją do jego utworzenia stało się znalezisko z Zachełmia, ale najstarszy lądowy czworonóg nie będzie jedyną atrakcją. – Mamy atuty, które od dawna można było wykorzystać – przyznaje Marcin Perz z Zarządu Województwa Świętokrzyskiego. - Góry Świętokrzyskie to najstarsze góry w Europie, potężne dziedzictwo i unikalna budowa geologiczna - studenci odwiedzają co roku nasze województwo - aż się prosi, żeby zbudować tu bazę, żeby zostawiali tu swoje pieniądze i wynosili dobrą opinię.

Europejskie Centrum Geologiczne ma zbudować Uniwersytet Warszawski z Ministerstwem Szkolnictwa Wyższego; inwestycja warta jest blisko 25mln zł i będzie dofinansowana z funduszy unijnych; wkład świętokrzyskiego to działka w gminie Chęciny.

_______________________

Powstanie europejskie centrum edukacji geologicznej
Źródło informacji: INTERIA.PL/PAP, 8 kwietnia 2009

Uniwersytet Warszawski ma w planach wybudować do 2013 roku w Chęcinach koło Kielc Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej.

W przedsięwzięcie to zainwestuje konsorcjum, w skład którego wchodzą: uczelnia, gmina Chęciny i samorząd województwa świętokrzyskiego - zapowiadają strony porozumienia.onowy ośrodek praktycznych zajęć terenowych studentów geologii wszystkich wydziałów krajow.

- Obiekt będzie służyć jako nowoczesny, wielofunkcyjny, sezych oraz uniwersytetów w Bratysławie, Rydze, Tybindze, Budapeszcie i Wilnie - poinformował w środę dr Piotr Ziółkowski z UW.
Zgodnie z projektem, obok ośrodka powstanie lapidarium z wielkogabarytowymi okazami skał z Gór Świętokrzyskich i szklarnia z żywymi skamieniałościami, czyli organizmami, które - jak m.in. araukaria - nie podlegały ewolucji i od zamierzchłych czasów nie przerodziły się w inne gatunki - wyjaśnił naukowiec.

Jak przypomniał, Góry Świętokrzyskie są unikatowym w skali europejskiej obszarem, na którym odsłoniły się skały datowane od Kambru po dziś, co oznacza, że można tam poznać zmiany budowy geologicznej Ziemi w okresie ponad 500 mln lat.

Projektowany ośrodek dydaktyczno-szkoleniowy będzie mieć modułową architekturę, pozwalającą na wykorzystywanie go do różnych celów. Jako placówka samofinansująca się zaoferuje także zajęcia geologiczne i zielone szkoły uczniom różnych poziomów edukacji oraz usługi hotelowo-gastronomiczne uczestnikom różnego typu konferencji - zapowiedział Ziółkowski.

Burmistrz Chęcin Robert Jaworski poinformował, że gmina jest gotowa przekazać uczelni w formie aportu działkę położoną między Korzeckiem a górą Rzepką, która stanowi rezerwat przyrody nieożywionej, prezentujący m.in. różne formy zjawisk krasowych.

Z kolei samorząd województwa ma pomóc uczelni w pozyskaniu europejskiego wsparcia finansowego na inwestycje. - Zwłaszcza, że Centrum Edukacji Geologicznej byłoby sąsiadem Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu Chęcińskim i powstałaby przez to lokalna symbioza nauki - powiedział burmistrz.

Uniwersytet Warszawski od 50 lat organizuje wokół Chęcin praktyki studentów geologii; od około 20 lat korzysta z bazy lokalowej w Bocheńcu, która jednak nie spełnia standardów. W rejon Chęcin przyjeżdżają również na zajęcia terenowe studenci geologii i geografii z wielu innych uczelni w kraju i za granicą.

baux
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1203
Rejestracja: 1 kwietnia 2008, o 19:21
Lokalizacja: gdzieś pomiędzy Centrum a Kadzielnią...

Post autor: baux » 16 marca 2010, o 17:33

A Chęciny to już Kielce :roll:

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11641
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 16 marca 2010, o 17:38

Nie, jeszcze nie.

baux
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1203
Rejestracja: 1 kwietnia 2008, o 19:21
Lokalizacja: gdzieś pomiędzy Centrum a Kadzielnią...

Post autor: baux » 16 marca 2010, o 17:48

Więc czemu w "Inwestycje w Kielcach"?

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11641
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 16 marca 2010, o 18:14

Ze wzgledu na waznosc inwestycji.

Awatar użytkownika
Tomasso
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 583
Rejestracja: 13 kwietnia 2006, o 17:47
Lokalizacja: Kielce - Sieje
Kontakt:

Post autor: Tomasso » 17 marca 2010, o 08:44

....ech, gdyby jeszcze ta "wioska marsjańska" wypaliła :roll:

Cyniczny Optymista
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 838
Rejestracja: 28 lipca 2008, o 11:16
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Post autor: Cyniczny Optymista » 17 marca 2010, o 22:51

A mnie wiecie co wkurza? Że ani UJK ani Politechnika nie są zainteresowane wspólpracą.
Co z tego, że obok powstaje ośrodek ściągający najlepszych specjalistów.
Po co im to...
Lepiej stworzyć kolejne rosjoznawstwo, bo pan profesor musi mieć pracę.
A że nie będzie jej miał student...

A.
Cynizm Optymizm i Ironia
Te trzy: z nich zas najwazniejszy jest dystans do samego siebie :)

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3934
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Post autor: Sirek1 » 18 marca 2010, o 21:07

Uniwersytet chce Geocentrum w Chęcinach

Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej chce zbudować w Chęcinach Uniwersytet Warszawski. W połowie za pieniądze unijne przyznane dla naszego województwa

Według wstępnych planów w centrum znajdzie się w 250 miejsc noclegowych, stołówka dla 150 osób oraz nowoczesna baza dydaktyczna i badawcza.

- Widzę same zalety. Z centrum mogliby korzystać nie tylko studenci i naukowcy z kraju oraz zagranicy, ale także zwykli turyści, wycieczki. Niech tylko rocznie przewinie się pięć tysięcy osób, każdy zostawi u nas jakieś pieniądze - cieszy się burmistrz Chęcin Robert Jaworski. W liście intencyjnym, podpisanym we wtorek z rektor UW prof. Katarzyną Chałasińską-Macukow, gmina zadeklarowała przekazanie pod budowę gruntu. Od samorządu województwa UW oczekuje wsparcia z Regionalnego Programu Operacyjnego. Chodzi o około 15 mln zł. Cała inwestycja ma kosztować dwa razy tyle.

Władze uniwersytetu zabiegają o pieniądze w Ministerstwie Nauki, zamierzają także sprzedać swoją stację naukową wydziału geologii w Bocheńcu koło Małogoszcza. - To kilkanaście hektarów i obiekty, które nie odpowiadają współczesnym standardom - mówi burmistrz Jaworski. Według niego w Chęcinach studenci i naukowcy będą mieli lepsze warunki nie tylko do badań geologicznych, ale także historycznych, mając pod bokiem średniowieczne miasto. Na budowę centrum gmina zamierza przekazać trzy-cztery hektary terenu w pobliżu rezerwatu przyrody nieożywionej Góra Rzepka.

W styczniu, przy okazji odkrycia tropów tetrapoda sprzed 395 mln lat, o planach stworzenia międzynarodowego centrum kształcenia geologów w Kielcach mówił dyrektor Oddziału Świętokrzyskiego Państwowego Instytutu Geologicznego dr Jan Prażak. Czy centrum w Chęcinach nie będzie konkurencją? - Nie, możemy się wzajemnie uzupełniać - odpowiada dr Prażak.

:arrow: http://kielce.gazeta.pl/kielce/1,35255, ... inach.html

Awatar użytkownika
kowalskijohn
Posty: 117
Rejestracja: 7 czerwca 2006, o 09:08

Post autor: kowalskijohn » 19 marca 2010, o 11:11

Cyniczny Optymista pisze:Jako pierwszy Uniwersytet w Polsce tworzy obecnie specjalny program współpracy dla podmiotów zewnętrznych. Dla przedsiębiorców, urzędów i organizacji pozarządowych.
Dla każdego z naszych 30 kierunków i ponad 100 specjalności poszukujemy firm i instytucji, które chciałyby z nami współpracować w zakresie praktyk, staży, wspólnych projektów (w tym unijnych), badań i analiz, współpracy reklamowej, wynajmu sal konferencyjnych i szkoleniowych, opinii eksperckich naszych pracowników naukowych, pozyskiwania funduszy unijnych, także każdej innej zasugerowanej nam przez naszych partnerów.
Jeśli mają Państwo jakikolwiek, nawet najbardziej niezwykły pomysł, proszę się do nas zgłaszać.
Cyniczny Optymista pisze:A mnie wiecie co wkurza? Że ani UJK ani Politechnika nie są zainteresowane wspólpracą.
To w końcu jak to jest z tą uczelnią? Jest otwarta na biznes czy tylko udaje?
--
To mówiłem ja...
Kowalski John

maklog
Posty: 186
Rejestracja: 14 maja 2008, o 13:05
Lokalizacja: Kielce

Post autor: maklog » 19 marca 2010, o 11:20

Pewnie nie maja funduszy. Sa teraz w trakcie realizacji kilku gigantycznych inwestycji plus doposazanie laboratoriow, praca naukowa, dydaktyczna itp itd A zeby wspoltworzyc takie centrum trzeba miec conajmniej z 5 baniek. Watpie zeby tyle mial UJK oraz Politechnika. A nie wiem czy z uni daloby sie wyszarpac. Pozatym dochodza pewnie wzgledy konkurowania ze soba. Choc geografia powinna miec interes w tym albo chociaz Mochon z Targow kielce on jest geologiem z tego co wiem. Wiec moze z nim trzeba cos pogadac napewno ma kontakty tu i tam.

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3934
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Post autor: Sirek1 » 4 marca 2011, o 20:11

Dostaną miliony na naukę i geologię

Zarząd Województwa przyznał pieniądze na dwie inwestycje - Laboratorium Nauki i Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej, obie będą realizowane na terenie gminy Chęciny.

- Zdecydowaliśmy o przyznaniu 26 milionów złotych Uniwersytetowi Warszawskiemu, który w Chęcinach chce uruchomić takie centrum - mówi marszałek Adam Jarubas. - Geologia to nasze wielkie bogactwo.

Centrum ma służyć jako nowoczesny, wielofunkcyjny, sezonowy ośrodek praktycznych zajęć terenowych studentów geologii wszystkich wydziałów krajowych oraz kilku europejskich uniwersytetów. Obok ośrodka powstaną lapidarium z wielkogabarytowymi okazami skał z Gór Świętokrzyskich i szklarnia z żywymi skamieniałościami, czyli organizmami, które nie podlegały ewolucji. Ośrodek jako placówka samofinansująca się zaoferuje także zajęcia geologiczne i "zielone szkoły” uczniom. Znajdą się w nim 90 pokoi dwuosobowych i sala konferencyjna na 240 osób. Gmina Chęciny przygotowała na ten cel działkę u stóp góry Rzepka. Wartość projektu to 30 milionów złotych.

15 milionów złotych otrzyma też Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim na stworzenie Laboratorium Nauki i realizowanego wspólnie z profesorem Zatońskim obserwatorium zdrowia.
W laboratorium w sposób bardzo przystępny, przez zabawę będzie można się uczyć, tak jak w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Jego rozmiar będzie mniejszy, ale profil działalności podobny. Dyrekcja Kopernika deklaruje współpracę ze świętokrzyską placówką

:arrow: http://checiny.pl/asp/pl_start.asp?typ= ... ja=artykul

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3934
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Post autor: Sirek1 » 30 marca 2012, o 13:35

Wielkie zainteresowanie budową Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach

Blisko 70 biur projektowych z całej Europy zgłosiło chęć zaprojektowania Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach. Konkurs rozstrzygnięto, ale jeszcze nie wiadomo, który projekt zostanie zrealizowany.

Centrum w pobliżu rezerwatu Rzepka w Chęcinach budować będzie Uniwersytet Warszawski. Gmina zgodziła się przekazać uczelni w nieodpłatne użytkowanie działkę położoną między Korzeckiem a górą Rzepką. – Zależało nam by konkurs nabrał rozgłosu i udało się – mówi doktor Piotr Ziółkowski pełnomocnik rektora Uniwersytetu Warszawskiego do spraw inwestycji w Chęcinach.

Zgłosiły się biura z Polski, Hiszpanii, Portugalii, Austrii. - Było ich bardzo wiele, ale też architekci mogli tę pracę potraktować jako wyzwanie: zarówno funkcja jak i usytuowanie centrum obok rezerwatu, w dawnym kamieniołomie mogło podziałać na wyobraźnię – wyjaśnia Ziółkowski.

TRZY DNI OBRADOWALI

Do drugiego etapu zakwalifikowano 49 pracowni a ostatecznie komisja konkursowa wybierała spośród 24 projektów. Obrady trwały trzy dni i były gorące. Pierwsze miejsce i 20 tysięcy złotych otrzymał Marek Budzyński z firmy Architekt, drugie miejsce spółka WXCA – 12 tysięcy złotych, trzecie miejsce MDA Maciej Dembiński - wszystkie z Warszawy.

- Decyzja sądu konkursowego nie oznacza, że automatycznie zrealizowany będzie zwycięski projekt. Uczelnia zastrzegła sobie, że projekt do realizacji wybierze spośród dwóch najlepszych, po negocjacjach dotyczących szczegółów – dopowiada pełnomocnik. Te rozpoczną się na początku kwietnia i potrwają dwa tygodnie.

Pierwszy projekt to propozycja wkomponowanych w teren budynków, ich dach pokrywają murawy kserotermiczne, wewnątrz zastosowano ekologiczne rozwiązania technologiczne na przykład wymienniki ciepła. Konkurencyjny projekt jest bardzie klastyczny: autorzy proponują rozmieszczenie pięciu budynków na palnie kwadratu: centrum ma się składać z budynku konferencyjnego, laboratoryjnego i trzech mieszkalnych.

CENTRUM ZA DWA LATA

Koszt wzniesienia centrum to około 30 milionów złotych (wkład własny uniwersytetu i fundusze unijne), wartość ziemi przekazanej przez gminę to ponad 2 miliony. - Zgodnie z umową, którą podpisaliśmy z Urzędem Marszałkowskim do 1 lipca mamy przygotować komplet dokumentów z pozwoleniem na budowę by móc ogłosić przetarg na generalnego wykonawcę – dodaje Ziółkowski.

– Centrum ma być gotowe w I kwartale 2014 roku i jest to realne, jeśli nie pojawią się jakieś nieprzewidziane trudności.

Centrum ma być placówką samofinansującą się, ma służyć studentom i pracownikom naukowym, zaoferuje także zajęcia geologiczne i zielone szkoły uczniom.

Wizualizacje :arrow: http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/ga ... s=Itemnr=1

:arrow: http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/ar ... /120339972

Awatar użytkownika
Tomasso
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 583
Rejestracja: 13 kwietnia 2006, o 17:47
Lokalizacja: Kielce - Sieje
Kontakt:

Post autor: Tomasso » 31 marca 2012, o 08:10

Hmmm....plany fajne ale ta lokalizacja ma być na terenie rezerwatu "Rzepka"?
A to ogrodzenie z tyłu przypomina mi trochę Auschwitz:
http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/ga ... s=Itemnr=7

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3934
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Post autor: Sirek1 » 31 marca 2012, o 09:13

Dokładnie na terenie byłej kopalni obecnie rezerwatu "Rzepka"

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Więcej :arrow: http://www.uw.edu.pl/wydarzenia/2012/ce ... eciny.html
Góra Rzepka
Rezerwat został utworzony w 1981 r. na obszarze 9,09 ha. Leży 1 km na południowy zachód od Chęcin. Ochroną objęto wierzchołki i zbocza sąsiadujących ze sobą wzniesień: Góra Rzepka (356 m n.p.m.) i Góra Beylina (355 m n.p.m.) w Paśmie Chęcińskim Gór Świętokrzyskich oraz część utworzonego na ich stokach dawnego kamieniołomu "Korzecko". W obrębie kamieniołomu znajduje się efektowna ściana skalna o wysokości kilkudziesięciu metrów, zbudowana z dolomitów o odcieniu czerwonawym. Na grzbiecie Góry Rzepki odsłaniają się ławicowe wapienie środkowego dewonu ze skamieniałościami fauny dewońskiej. Znajdują się tu także ślady dawnego górnictwa rud ołowiu. W rezerwacie rosną chronione rzadkie gatunki roślin ciepłolubnych, m.in. dziewięćsił bezłodygowy, dziewięćsił popłocholistny i zawilec wielkokwiatowy. To ciekawe miejsce stanowi jeden z przystanków geologicznej ścieżki dydaktycznej
:arrow: http://www.polskaniezwykla.pl/web/place ... zepka.html

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11641
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 31 marca 2012, o 11:40

Można zobaczyć więcej projektów:

http://www.a-ronet.pl/index.php?mod=nagroda&n_id=2704

ODPOWIEDZ