Świętokrzyskie Centrum Onkologii - ul. Artwińskiego

Wszystko na temat nowych inwestycji w Kielcach.

Moderatorzy: Nowak, Autor, sueno, Daniel, Sirek1

AIR
Posty: 34
Rejestracja: 25 czerwca 2006, o 10:16

Post autor: AIR » 8 lutego 2008, o 15:15

Jestem ciekawy jaki jest sens budowania u nas tego tomografu skoro nie mamy w Kielcach cyklotronu.

Awatar użytkownika
MeehoweCK
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3317
Rejestracja: 25 września 2005, o 17:41
Lokalizacja: Warszawa / Kielce
Kontakt:

Post autor: MeehoweCK » 8 lutego 2008, o 16:50

AIR pisze:Jestem ciekawy jaki jest sens budowania u nas tego tomografu skoro nie mamy w Kielcach cyklotronu.
a co ma jedno do drugiego?
Ambicja to coś co prowadzi ludzkość do postępu, a ludzi do depresji

AIR
Posty: 34
Rejestracja: 25 czerwca 2006, o 10:16

Post autor: AIR » 8 lutego 2008, o 17:30

W cyklotronach się "produkuje" krótkożyciowe izotopy promieniotwórcze do PET-u

Awatar użytkownika
MeehoweCK
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3317
Rejestracja: 25 września 2005, o 17:41
Lokalizacja: Warszawa / Kielce
Kontakt:

Post autor: MeehoweCK » 8 lutego 2008, o 18:38

AIR pisze:W cyklotronach się "produkuje" krótkożyciowe izotopy promieniotwórcze do PET-u
Cyklotron mamy w Polsce jeden, a PETy chyba cztery. Więc nie sądzę, aby cyklotron na miejscu był niezbędny.
Ambicja to coś co prowadzi ludzkość do postępu, a ludzi do depresji

AIR
Posty: 34
Rejestracja: 25 czerwca 2006, o 10:16

Post autor: AIR » 8 lutego 2008, o 18:45

Nie prawda, cyklotronów jest w kraju wiele, min. w Krakowie mimo, że nie mają PET-u

seba_ck
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1231
Rejestracja: 31 sierpnia 2006, o 14:01
Lokalizacja: KIELCE

Post autor: seba_ck » 12 lutego 2008, o 19:34

PET od marca

Pozytonowy tomograf komputerowy w Świętokrzyskim Centrum Onkologii przeszedł próby i od marca będzie służył pacjentom. To piąte w kraju, najnowocześniejsze urządzenie do diagnozowania chorób nowotworowych.

Pielęgniarki pracujące w Zakładzie Medycyny Nuklearnej, podobnie jak inni pracownicy, jeszcze uczą się obsługi najnowszego w centrum urządzenia – pozytonowego tomografu komputerowego. W kraju działają tylko cztery takie urządzenia. Montaż piątego zakończył się w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Do uruchomienia pozostało kilka dni.

Pozytonowy tomograf emisyjny stosowany jest do rozpoznawania nawet pojedynczych komórek rakowych. Używany jest też przy skomplikowanych procesach leczenia. Ponieważ urządzenie wymaga specjalnego przygotowania dla każdego pacjenta, liczba badań jest z góry określona.

PET to nie ostatnia inwestycja w Świętokrzyskim Centrum Onkologii, która sprawi, że szpital będzie konkurencyjny dla najlepszych klinik w kraju. Wartość zakończonej inwestycji to ponad 30 mln zł. Według specjalistów, zastosowanie PET może przynieść ponad 3 tys zł, oszczędności w procesie leczenia tylko u jednego pacjenta.

piotrekp
:arrow: http://ww6.tvp.pl/1496,20080212656896.strona
Zmieniaj świat na taki, jaki sobie wymarzyłeś.

hey
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1441
Rejestracja: 24 kwietnia 2006, o 13:47

Post autor: hey » 14 marca 2008, o 18:20

Szukają miejsc, gdzie można godnie umrzeć


Takich miejsc w naszym regionie brakuje od lat. Na jedynym w Kielcach oddziale paliatywnym jest tylko 10 łóżek. I choć kilka szpitali chce otworzyć oddziały o takim profilu, to wciąż zdecydowanie za mało.
W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym jest obecnie około 15 pacjentów, który powinni zostać przeniesieni na oddziały paliatywne. - To dla nas tragedia. Tym pacjentom pomóc jest już trudno. Tak naprawdę nie wiadomo, co z nimi zrobić. Przebywają na oddziałach nawet przez kilka miesięcy, powinni trafić na oddział paliatywny, ale takich miejsc nie ma, więc trzymamy ich w szpitalu - mówi dyrektor Jan Gierada. Podobnie jest w Szpitalu Kieleckim przy ul. Kościuszki. - Najczęściej pacjenci w takim stanie trafiają na oddział wewnętrzny. Rodziny nie potrafią się nimi zająć, więc zostają w szpitalu - mówi dyrektorka Grażyna Zabielska. Dodaje, że oddział paliatywny przydałby się w kierowanej przez nią placówce, ale na razie nie ma decyzji o jego stworzeniu. W województwie świętokrzyskim działają obecnie tylko dwa oddziały paliatywne. W Świętokrzyskim Centrum Onkologii - gdzie jest 10 łóżek - oraz w szpitalu w Sandomierzu (15 łóżek). Są jeszcze trzy domowe hospicja, prowadzą je niepubliczne ZOZ-y. - To zdecydowanie za mało. Zmienia się styl życia ludzi. Kiedyś, gdy w jednym domu mieszkały rodziny wielopokoleniowe, starszymi osobami miał się kto opiekować. Teraz ludzie zajęci są pracą, obowiązkami, nie mają czasu ani możliwości, żeby opiekować się członkami rodziny. Dlatego chcemy takie oddziały otwierać - mówi Marek Gos, członek zarządu województwa.

Są już konkretne plany. Kolejny większy oddział ma powstać przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii. - Będzie tam miejsce dla 70 osób. Wcześniej jednak musimy wybudować budynek, w którym by się mieścił. Teren mamy, a sfinansować inwestycję chcemy z pieniędzy z funduszy europejskich - mówi Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO. Oddział ma być gotowy w przyszłym roku.


Podobne plany ma starostwo powiatowe w Opatowie. - W naszym powiecie w ogóle nie ma oddziału paliatywnego. Kończymy budowę szpitala i w kwietniu będziemy planować, jaki będzie miał profil. Myślimy o tym, żeby oddział paliatywny powstał w naszym szpitalu. Chcemy wyjść naprzeciw pacjentom, ale też rozszerzyć działalność placówki - mówi Kazimierz Kotowski, starosta opatowski.

Ale problem z oddziałami paliatywnymi to nie tylko problem miejsc, ale również ludzi, którzy na oddziale mogliby pracować.

- W ubiegłym roku specjalizację w tej dziedzinie rozpoczął jeden lekarz, a specjalizuje się pięciu. Według norm powinno być ich około 15, co oznacza, że jeszcze przez wiele lat liczba lekarzy tej specjalności będzie niedostateczny - mówi Ryszard Góra, p.o. zastępcy dyrektora Świętokrzyskiego Centrum Monitorowania i Ochrony Zdrowia.Łagodne umieranie

Nazwa „paliatywny” wywodzi się od słowa palliatus - okryty płaszczem, i przenośnie można ją rozumieć jako „skrywającą, łagodzącą” przykre oznaki choroby. Inne tłumaczenie tego słowa wywodzi się z języka angielskiego, w którym palliate znaczy dosłownie: złagodzić, uśmierzyć, ulżyć. I taka opiekę powinni otrzymać. Tymczasem wegetują na oddziałach do tego nie przeznaczonych.

Źródło: Gazeta Wyborcza Kielce

mike
Posty: 87
Rejestracja: 7 lutego 2007, o 08:21
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Post autor: mike » 8 maja 2008, o 13:08

VIP-y zjadą na otwarcie ośrodka Pozytonowej Tomografii Emisyjnej

Minister zdrowia Ewa Kopacz, cały garnitur świętokrzyskich posłów, były wicepremier Przemysław Gosiewski, władze województwa będą obecne w poniedziałek na uroczystym otwarciu ośrodka Pozytonowej Tomografii Emisyjnej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

PET w świętokrzyskiej onkologii uruchomiono jako trzeci w Polsce, starania o to urządzenie trwały dwa lata. Urządzenie pracuje już od kwietnia, jak nas poinformował dr Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO, do tej pory wykonano już ponad 100 badań. PET sprawuje się bez zarzutu, co ocenił miesiąc temu profesor Leszek Królicki, krajowy konsultant ds. pozytonowej tomografii emisyjnej. Bardzo dobrze ocenił również warunki, jakie prezentuje ośrodek PET.

Jak się dowiedzieliśmy, swój udział w poniedziałkowym uroczystym otwarciu ośrodka PET potwierdzili minister zdrowia Ewa Kopacz, wiceminister Krzysztof Grzegorek, poseł Przemysław Gosiewski. Nieoficjalnie dotarła do nas informacja o tym, że do kieleckiej onkologii wybiera się na otwarcie również Jarosław Kaczyński, szef Prawa i Sprawiedliwości, który w poniedziałek będzie gościem Zarządu Wojewódzkiego PiS. Dyrektor Góźdź nie potwierdził nam tej informacji.

http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/ar ... /539558024

P.S.
Nie wydaje się Wam to zabawne, ze taka pielgrzymka przyjezdza:)??

seba_ck
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1231
Rejestracja: 31 sierpnia 2006, o 14:01
Lokalizacja: KIELCE

Post autor: seba_ck » 15 lipca 2008, o 16:12

W Kielcach powstanie ośrodek hematologii

Ośrodek Hematologii, Onkohematologii z ośrodkiem przeszczepowym szpiku powstanie przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach. Będą tam leczone nowotwory krwi. Jedną z metod umożliwiającą chorym powrót do zdrowia jest przeszczep szpiku.
Utworzenie ośrodka to potrzeba chwili podkreśla Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO.
Podobna opinię w tej sprawie prezentuje Marek Gos,członek zarządu województwa świętokrzyskiego.
Budowa ośrodka ma rozpocząć się w przyszłym roku. Ma być dofinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego. Jeśli wszystko pójdzie dobrze ośrodek zacznie działać w 2010 roku.

Aktualizacja: 2008-07-15 16:15:32
:arrow: http://www.radio.kielce.pl/page,,W-Kiel ... e46be.html
Zmieniaj świat na taki, jaki sobie wymarzyłeś.

Awatar użytkownika
sueno
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4907
Rejestracja: 31 maja 2006, o 21:56
Lokalizacja: Świat czerwonego smoka
Kontakt:

Post autor: sueno » 22 października 2008, o 19:47

Zdrowie/Projekt badawczy
Sprawdź swoje geny

Badania genetyczne pozwalają zapobiegać rakowi. Rozwój programów badań przesiewowych ma kluczowe znaczenie w skutecznym zwalczaniu nowotworów, głównie poprzez wykrywanie w fazie bezobjawowej stanów przedrakowych oraz raka we wczesnym stadium. A zatem warto te geny identyfikować, by wcześniej zapobiec rakowi. Cykl prostych badań pozwala pacjentowi dowiedzieć się czy w najbliższej przyszłości może zachorować na raka.

Genetyczne zróżnicowanie między poszczególnymi ludźmi jest dużo większe, niż dotąd naukowcy uważali. U jednych może brakować całych fragmentów DNA, podczas gdy u innych pojawiają się dodatkowe kopie genów. Naukowcy uważają, ze badania DNA mogą ustrzec przed wieloma chorobami. Medycy zabiegają aby w przyszłości stały się one dostępne dla wszystkich. Jedni nazwą to profilaktyką lub prewencją, inni mówią: early health, czyli zagwarantuj sobie zdrowie od wczesnych lat. Chodzi o to, by nie dać się zaskoczyć chorobie, lecz ujawnić ją w początkowej fazie, jeszcze przed wystąpieniem objawów. Świadomość znalezienia się w grupie ryzyka powinna dopingować do systematycznych badań, co w rezultacie może uratować życie. Takie badania są także prowadzone w Kielcach.

Poradnia Genetyczna Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach przeprowadza badania genetyczne w ramach projektu badawczego, umożliwiające wykrycie zwiększonej genetycznej predyspozycji do nowotworów piersi i jajnika. Badania genetyczne otwierają niezwykłe możliwości zapobiegania chorobom.
W województwie świętokrzyskim na badania mogą się zgłaszać kobiety, które spełniają dwa podstawowe warunki, wiek od 41 – 60 lat oraz bez rozpoznanej choroby nowotworowej. W naszym regionie ma zostać przebadanych około 660 kobiet które spełniają wymagane warunki. – Wiele chorób jest wynikiem niekorzystnego układu genów lub różnych nieprawidłowości. Otrzymujemy je w spadku po przodkach. Jednak nawet słabe dziedzictwo genetyczne nie musi przesądzać o naszym losie. Poprzez badania genetyczne możemy dokładnie określić, który gen jest uszkodzony. Coraz więcej genów trafia bowiem na listę czynników odpowiedzialnych za procesy nowotworowe, które rozpoczynają się długo przed wystąpieniem pierwszych objawów. Nowotwory piersi, jajnika, macicy, jelita grubego, u których podłoża w co najmniej 10% przypadków tkwią wadliwe geny, z reguły atakują szybciej. Badania te dają możliwość zdiagnozowania do jakiego wskaźnika ryzyka zostaje zakwalifikowana badana. Jeśli wskaźnik wynosi od 10 do 40, to wówczas kobieta ma bardzo duże szanse na zachorowanie na raka. Osoba taka, po przeprowadzonych badaniach jest pod stałą opieką lekarzy, jest częściej kierowana na badania – wyjaśnia Monika Siołek lekarz genetyki klinicznej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach.
Program ten ma zasięg ogólnopolski i dotyczy budowy efektywnych systemów przesiewowych onkologii. Koordynatorem programu jest profesor Jan Lubiński, w projekcie bierze udział 27 zespołów badawczych niemal ze wszystkich regionów Polski. Oczekiwanym wynikiem projektu jest wskazanie po raz pierwszy w świecie, że testy DNA wykrywające umiarkowanie zwiększoną genetyczna predyspozycję do nowotworów mogą być przydatne w budowaniu efektywnych programów badań przesiewowych w zwalczaniu raka piersi, jajnika, jelita grubego, prostaty. Zastosowanie testów DNA powinno zwiększyć efektywność ekonomiczną wykrywania stanów przedrakowych i wczesnych nowotworów, a ponad ma wskazać na rodzaj i częstość badań diagnostycznych najbardziej odpowiednich dla badanej osoby – nosiciela poszczególnej zmiany.

źródło: wrota świętokrzyskie (linek za długi)
Najlepsza gra w sieci: http://www.reddragon.pl

"Są fachowcy i nie widzę potrzeby, żeby nauczyciel dyktował, jak ma się budować drogi" - autor znany :D

Awatar użytkownika
sueno
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4907
Rejestracja: 31 maja 2006, o 21:56
Lokalizacja: Świat czerwonego smoka
Kontakt:

Post autor: sueno » 13 listopada 2008, o 18:05

Obrazek
Zdrowie
Miliony dla Świętokrzyskiego Centrum Onkologii

Świętokrzyskie Centrum Onkologii otrzyma prawie 8 milionów złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego na wyposażenie rozbudowanego bloku operacyjnego. Dziś Zarząd Województwa Świętokrzyskiego, obradujący pod przewodnictwem marszałka Adama Jarubasa dokonał pełnej oceny merytorycznej wniosku. Ponieważ ŚCO przedstawiło już kompletną dokumentację przedsięwzięcia, oznacza to, że niebawem podpisana zostanie umowa na jego finansowanie.

Inwestycja będzie realizowana w ramach RPO jako zadanie kluczowe działania „Inwestycje w infrastrukturę ochrony zdrowia”. Na wyposażenie rozbudowanego bloku operacyjnego z pomieszczeniami sterylizacji, Świętokrzyskie Centrum Onkologii starało się o unijne dofinansowanie w wysokości 7 mln 905 tys. zł. Po ocenie merytorycznej, na 100 możliwych punktów, wniosek ŚCO otrzymał w sumie 92,5 punktu. – To strategiczna inwestycja w naszej regionalnej służbie zdrowia, stąd tak wysoka ocena – mówi Marek Gos, członek Zarządu Województwa.

źródło: wrota świętokrzyskie
Najlepsza gra w sieci: http://www.reddragon.pl

"Są fachowcy i nie widzę potrzeby, żeby nauczyciel dyktował, jak ma się budować drogi" - autor znany :D

Awatar użytkownika
sueno
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4907
Rejestracja: 31 maja 2006, o 21:56
Lokalizacja: Świat czerwonego smoka
Kontakt:

Post autor: sueno » 14 listopada 2008, o 22:42

Są pieniądze dla ŚCO na wyposażenie bloku operacyjnego
Aktualizacja: 2008-11-14 18:55:47

Świętokrzyskie Centrum Onkologii dostanie prawie 8 milionów złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego. Pieniądze będą przeznaczone na wyposażenie rozbudowanego bloku operacyjnego.

Chodzi m. in. o sprzęt dzięki, któremu operacje będzie można wykonywać coraz mniej inwazyjnymi metodami - mówi dyrektor Centrum Stanisław Góźdź.

Wniosek ŚCO o dofinansowanie, pod względem merytorycznym. otrzymał bardzo wysoką ocenę. Na 100 możliwych punktów, przyznano mu 92 i pół.
Tymczasem parking przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii będzie płatny. Planuje to szefostwo placówki, w poszukiwaniu oszczędności. Dyrektor Stanisław Góźdź tłumaczy, że utrzymanie terenów wokół szpitala jest kosztowne, więc pieniądze za parkowanie aut byłyby przeznaczone na ten cel. Opłaty nie powinny być jednak uciążliwe dla pacjentów - przekonuje dyrektor Góźdź.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii ma poważne problemy finansowe. Pod koniec lipca tego roku wysokość zobowiązań wymagalnych wynosiła ponad 8 milionów. Wokół szpitala jest około 800 miejsc parkingowych.

źródło: http://www.radio.kielce.pl/page,,Sa-pie ... 9d7b2.html
Najlepsza gra w sieci: http://www.reddragon.pl

"Są fachowcy i nie widzę potrzeby, żeby nauczyciel dyktował, jak ma się budować drogi" - autor znany :D

Awatar użytkownika
ice
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5698
Rejestracja: 15 maja 2006, o 09:24
Lokalizacja: Kielce

Post autor: ice » 25 listopada 2008, o 12:56

Chory zapłaci też za parking

Od nowego roku, parkowanie przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii tylko za opłatą - 3 złote za godzinę. Chorzy są zbulwersowani.


Chorzy na raka są zbulwersowani planami Świętokrzyskiego Centrum Onkologii wprowadzenia opłat za korzystanie z parkingu przed szpitalem. Godzina ma kosztować 3 zł, dwa razy tyle, co postój w centrum Kielc.

Opłaty miały obowiązywać od dzisiaj, ale szpital przesunął termin ich wprowadzenia. - Jestem przerażona kolejnymi kosztami. Pobyt w centrum onkologii nie zajmuje godzinę, ale 5-6 a czasem więcej. Nawet chory zapisany na godzinę, czeka bardzo długo, zanim zostanie poproszony do gabinetu. Pacjenci, którzy korzystają z chemioterapii czy zabiegów, spędzają 10 godzin. Za postawienie samochodu zapłacą 30 zł. A przecież to nie jest jedna wizyta. Co najmniej jest ich kilkanaście. Opłaty za parking pójdą w setki złotych. Dla ludzi chorych, którzy często są na rencie, to kolosalne pieniądze. Ale ten, co zarabia 10 tysięcy miesięczne, nie zrozumie tego co ma 1 tysiąc zł - zadzwoniła do nas pani Małgorzata z Kielc.

Mają być karnety

Wczoraj opłaty na parkingu nie zostały wprowadzone, ponieważ dyrekcja szpitala nie mogła się zdecydować, ile mają wynosić. - Zaczną obowiązywać w styczniu i od czwartego albo piątego dnia miesiąca - informuje Wojciech Cedro, zastępca dyrektora do spraw adminstracyjno-eksploatacyjnych w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. - Nasi pacjenci nie powinni się martwić, bo opłaty nie będą wysokie. 3 zł za godzinę zapłacą tylko ci, którzy pierwszy raz przychodzą do lekarza. Oni zwykle przebywają tu krótko. Na czas leczenia i zabiegów otrzymają bardzo tanie karnety. Nie chcę mówić ile będą kosztować, bo jeszcze tego nie uzgodniliśmy.

Drogie odwiedziny

Za darmo nie ma szansy zaparkować przy szpitalu na Czerwonej Górze. - Moja matka leżała w szpitalu przez 2 tygodnie. Na parking wydałem 120 zł i wielokrotnie byłem świadkiem, jak kierowca wiózł chorego i musiał zapłacić 3 zł za wjazd. Parkingowy mówił, że on nie będzie sprawdzał, po co i na jak długo przyjechał. W pobliżu szpitala nie ma innego miejsca na postój, ponieważ po obu stronach drogi przed parkingiem obowiązuje zakaz zatrzymywania się - mówi pan Krzysztof.

Zdaniem dyrekcji tej placówki, taka opłata to żaden problem. - 3 zł kosztuje pierwsza godzina, następne tylko 1 zł, a kierowca zawsze może wystąpić do nas o zwrot części pieniędzy. Trzeba przedstawić rachunki i uzasadnić, że chory wymaga częstych odwiedzin, a rodzina jest w kiepskiej sytuacji finansowej - twierdzi Artur Nadolny, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Gruźlicy i Chorób Płuc na Czerwonej Górze. - Nie ma problemu, aby przywieźć chorego do szpitala. Firma, która prowadzi parking, także ochrania budynek. Jej pracownicy widzą, czy kierowca parkuje, czy kogoś przywiózł. Jeśli rzeczywiście postój trwa godzinę to podejdą i poproszą o pieniądze, bo tyle nie trwa wysiadanie z auta. Nie zamierzamy rezygnować z opłat. Ludzie przyzwyczaili się do nich i nikt się nie skarży - twierdzi dyrektor.

Płatny parking, ale na prywatnym terenie działa także przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. Obok jest jednak darmowy plac. Najczęściej jest wypełniony, ale cierpliwi kierowcy wcześniej czy później, znajdą wolne miejsce.

http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/ar ... /872375172

Boss
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1161
Rejestracja: 20 grudnia 2005, o 21:21
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Boss » 25 listopada 2008, o 13:56

ice pisze: Chorzy na raka są zbulwersowani planami Świętokrzyskiego Centrum Onkologii wprowadzenia opłat za korzystanie z parkingu przed szpitalem. Godzina ma kosztować 3 zł, dwa razy tyle, co postój w centrum Kielc.
niewiem jak bardzo podłym trzeba być żeby zarabiać na ludzkiej krzywdzie
ice pisze: kierowca zawsze może wystąpić do nas o zwrot części pieniędzy. Trzeba przedstawić rachunki i uzasadnić, że chory wymaga częstych odwiedzin, a rodzina jest w kiepskiej sytuacji finansowej - twierdzi Artur Nadolny, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Gruźlicy i Chorób Płuc na Czerwonej Górze.
koszmar :!: czyli trzeba udowodnić że jest sie wystarczająco bidnym a nasz bliski którego odwiedzamy jest na tyle konający że przysługuje nam zwrot 3 zł...
przecież to uwłacza ludzkiej godności.
CK|PL|EU

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11635
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 25 listopada 2008, o 18:53

Dyskutujmy tu o inwestycjach. Reszta w dziale ogolne lub innym odpowiednim.

ODPOWIEDZ