Centrum Narciarskie Stadion i Telegraf

Wszystko na temat nowych inwestycji w Kielcach.

Moderatorzy: Nowak, Autor, sueno, Daniel, Sirek1

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3934
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Centrum Narciarskie Stadion i Telegraf

Post autor: Sirek1 » 21 lutego 2007, o 21:56

CENTRUM NARCIARSKIE STADION

Inwestycja polega na rozbudowie istniejącej bazy narciarskiej w zakresie związanym z budową zespołu obiektów (budynków i budowli) usługowo-rekreacyjnego ośrodka narciarskiego: budynku usługowego wielofunkcyjnego (restauracja, sklep sportowy, biura, kasy, miejsca noclegowe), budynku gastronomicznego, wyciągu narciarskiego, budowli i urządzeń do sztucznego naśnieżania stoku, parkingów na samochody osobowe, stacji transformatorowej, wraz z urządzeniami techniczno-budowlanymi i obiektami małej architektury, oraz budowie związanych z ośrodkiem zewnętrznych sieci i urządzeń technicznych: wodociągowej, kanalizacji sanitarnej, kablowej elektroenergetycznej w rejonie ulic: Kusocińskiego i Al. Na Stadion w Kielcach.

W październiku 2003 rozpoczęto prace przy nowym wyciągu. Dzięki nim narciarze na szczyt wjeżdżają nowym, zdecydowanie szybszym, dwuosobowym wyciągiem. Właściciel postawił również w miejsce istniejącej drewnianej budki, gdzie do niedawna mieścił się barek, nowy, nieduży budynek o podobnym przeznaczeniu. Powstała również wypożyczalnia sprzętu.
:arrow: http://www.inwestycje.kielce.pl/centrum ... tadion.htm
===============================================
Skocznia i Telegraf w Kielcach będą zmodernizowane

W ciągu dwóch lat stoki Skocznia i Telegraf w Kielcach będą zmodernizowane, a wokół nich znajdzie się zaplecze zapewniające narciarzom i turystom warunki na wysokim poziomie. Plan rozbudowy stoków i terenów wokół nich został dziś przedstawiony przez właścicieli stoków komisji Sportu i Turystyki w Kielcach. Plany te są ciekawe i realne, powiedział radiu Kielce członek komisji Jacek Wołowiec. Zakładają między innymi poszerzenie toru zjazdowego, wyciąg krzesełkowy, stok do nauki jazdy na nartach dla dzieci, hotel i restauracje. W przyszłości może będzie snow park dla deskarzy i wymiennie, w zależności od pory roku, korty tenisowe i lodowisko.
Komisja zapewniła inwestorów, ze miasto nie będzie stwarzało problemów przy realizacji projektu, być może wybudują przy stokach parkingi na koszt miasta.
Pierwsze efekty modernizacji stoków będą widoczne w już w przyszłym sezonie narciarskim. Stok Stadion zostanie poszerzony i zostanie wydzielony teren pod taśmowy wyciąg narciarski dla dzieci, zapewnił właściciel stoku Telegraf Paweł Kozłowski.
:arrow: http://www.radio.kielce.com.pl/index.php?go=3&id_k=1962
===============================================
Obrazek
Stok narciarski na kieleckim Stadionie poszerzy się do 100 metrów
Joanna Gergont2007-02-15, ostatnia aktualizacja 2007-02-14 20:25

Czeka go też wycinka drzew, które rosną na wysokości zburzonej skoczni. To nie jedyne zmiany w tej części miasta.

Umożliwi je nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego "Stadion leśny - skocznia". Powstał z myślą o inwestowaniu tam w infrastrukturę rekreacyjno-sportową.

- Dzierżawca stoku na Pierścienicy nie mógł rozwijać działalności, bo jego poletko leży na terenie Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego. Nie wolno tam było lokalizować żadnych obiektów. U podnóża góry stoją tymczasowe budynki stanowiące zaplecze dla wyciągu narciarskiego, ale tylko szpecą to miejsce - mówi Jacek Nowakowski, urbanista z referatu zagospodarowania przestrzennego Urzędu Miasta w Kielcach.

Na opracowanie planu dzierżawca czekał prawie pięć lat. Przez ten czas musiał płacić podatek od nieruchomości, której nie mógł wykorzystać. Trzy lata temu wystąpił do miasta z wnioskiem, że z 4,5 hektara dzierżawionych gruntów chce oddać 2,8 ha porośnięte lasem. Dopiero to skłoniło włodarzy miasta do działania. Miejscy architekci mieli zająć się sporządzeniem planu zagospodarowania przestrzennego. Niestety, sprawa znów utknęła w miejscu, bo urzędniczka, której zlecono pracę, zaszła w ciążę i musiała skorzystać z długiego zwolnienia. Dopiero w ubiegłym roku opracowanie planu zlecono firmie zewnętrznej. Przygotował go zespół projektowy z Wrocławia. Dziś nad jego przyjęciem będzie głosowała rada miejska.

Największe zmiany dotyczą samego stoku oraz jego bezpośrednich okolic. Plan umożliwia znaczne poszerzenie trasy narciarskiej. - To bardzo ważne, bo wtedy dzierżawca będzie mógł zapewnić pełne bezpieczeństwo narciarzom - podkreśla Nowakowski. W górnej części trasa będzie mogła mieć szerokość około 60 metrów, w dolnej poszerzy się do 100 m. U stóp góry może powstać budynek usługowo-gastronomiczny. Plan umożliwia także budowę po drugiej stronie drogi rozdzielającej las komunalny od stoku. To miejsce przeznaczone zostało pod bazę sportową. Narciarzy ucieszy, że nareszcie będą mieli gdzie zostawić samochód. Przy ulicy Szczepaniaka powstanie parking na kilkadziesiąt aut. Możliwe będzie też przesunięcie w pobliże stoku pętli autobusowej.

Aby poszerzyć trasę narciarską, trzeba będzie wyciąć ponad 100 drzew. - Wykonanie tego leży po stronie dzierżawcy, który będzie musiał wystąpić w tej sprawie do nadleśnictwa. Dobrym sygnałem jest to, że na etapie powstawania plan został uzgodniony zarówno z leśnikami jak i z dyrekcją Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego - zaznacza Jacek Nowakowski.

Paweł Kozłowski, dzierżawca stoku, jeszcze w tym roku chciałby doprowadzić do poszerzenia stoku, ma w planie także zbudowanie drugiego wyciągu.

- Cieszę się, że ten plan jest gotowy i że daje takie możliwości. Niestety, nie jestem w stanie w ciągu jednego roku wykonać wszystkich inwestycji. Budowa zaplecza wymaga przygotowania projektu, zdobycia pozwolenia na budowę, a to trwa. Mam nadzieję, że w sezonie 2008 sfinalizuję moje plany - podkreśla.

Niewielkie zmiany dotyczyć będą funkcji lasu komunalnego. Plan umożliwia lokalizację w nim placów zabaw, miejsc do grillowania. Przy alei Na Stadion powstać może niewielki parterowy budynek kawiarniano-restauracyjny. Na tym obszarze wytyczono miejsce do zorganizowania tzw. strefy rekreacji dziecięcej. Projekt przygotowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie przewiduje budowę boisk do piłki ręcznej, badmintona, wytyczenie ścieżki dla rolkarzy i wrotkarzy, placów zabaw dla dzieci i młodzieży. Możliwe jest także odtworzenie dawnej ścieżki zdrowia.
:arrow: http://miasta.gazeta.pl/kielce/1,47262,3919642.html

P.S.
Nie było tematu to założyłem bo zanosi się na ciekawe inwestycje i jeszcze dla przypomnienia strona internatowa Stoków Stadion i Telegraf
:arrow: http://www.rekreacja.kielce.pl/
Ostatnio zmieniony 24 maja 2008, o 10:21 przez Sirek1, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Grzegorz
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3000
Rejestracja: 31 maja 2006, o 17:10
Lokalizacja: Mokotów

Post autor: Grzegorz » 21 lutego 2007, o 23:26

Świetne wieści :D

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3934
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Post autor: Sirek1 » 22 lutego 2007, o 20:22

Kieleckie stoki narciarskie na rozgrzewkę przed Tatrami

Kieleccy radni oglądali wczoraj stoki narciarskie w mieście – jak mówią - powróciły pomysły z 2005 roku, kiedy Komisja Sportu kieleckiej Rady Miasta z właścicielami kieleckich stoków planowała ich poszerzenie, budowę szkółki narciarskiej i inne udogodnienia – dotąd przeszkadzał w tym brak planów miejscowego zagospodarowania przestrzennego – od ub. tygodnia nie ma przeszkód, by na terenie skoczni koło stadionu już inwestować:
„Stok będzie poszerzony, bo tam jest bardzo wąsko, dodatkowo będzie taki wyciąg taśmowy, gąsienicowy dla najmłodszych dzieci – będzie wydzielona specjalna strefa dla tych, którzy stawiają pierwsze kroki na nartach.”
A już na kolejnej sesji radni mają się zająć planami zagospodarowania Telegrafu, co pozwoli na inwestycje na drugim stoku – jeszcze bardziej spektakularne – zapowiada Marian Kubik, przewodniczący Komisji Sportu i Turystyki w kieleckiej Radzie Miasta:
„Też poszerzenie tego stoku i wybudowanie na samej górze restauracji z punktem widokowym; jest taki plan, żeby wybudować wyciąg krzesełkowy, który byłby czynny przez cały rok – zimą wiadomo, żeby jeździć na nartach, natomiast latem można by się wybrać na spacer i popatrzeć z góry na Kielce.”
Stok na skoczni ma być poszerzony już w nowym sezonie, na większy parking trzeba będzie jeszcze nieco dłużej poczekać – podobnie na zmiany na Telegrafie. Ale efekty pozwolą nam bez kompleksów przyjmować narciarzy, którzy w Kielcach mają mieć szansę na porządną rozgrzewkę przed Tatrami czy Beskidami:
„Przy skoczni będzie restauracja z bazą noclegową w granicach 80-ciu miejsc, tak że chętni będą mogli tu zrobić sobie przystanek w drodze do Zakopanego, przenocować, potrenować i ewentualnie potem wybrać się w wyższe góry.” (...)
:arrow: http://www.plus.kielce.pl/www/index.php ... &op=3#nius

Awatar użytkownika
Grzegorz
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3000
Rejestracja: 31 maja 2006, o 17:10
Lokalizacja: Mokotów

Post autor: Grzegorz » 22 lutego 2007, o 22:38

„Też poszerzenie tego stoku i wybudowanie na samej górze restauracji z punktem widokowym; jest taki plan, żeby wybudować wyciąg krzesełkowy, który byłby czynny przez cały rok – zimą wiadomo, żeby jeździć na nartach, natomiast latem można by się wybrać na spacer i popatrzeć z góry na Kielce.” - byłoby to coś pięknego :D

maju
Posty: 205
Rejestracja: 10 stycznia 2006, o 18:08
Lokalizacja: Kielce-KSM,Warszawa-StaraPraga
Kontakt:

przystanek przed większymi górami??

Post autor: maju » 23 lutego 2007, o 01:11

...no taką strategią to my tych stoków zamiejscowymi nie zapełnimy, bo po co mają sie zatrzymywać jak za 3-4 godziny mają dostęp do znacznie dłuższych tras? bedziemy ich z obwodnicy ściągać czy jak?
Moim zdaniem lepiej opierać strategię na dogadywaniu się z kieleckimi hotelami w kwestii zniżek na skipas przy wykupie noclegu, ewentualnie z Targami...zniżki dla gości targów, zniżki do biletu wstępu na Targi....w ten sposób mamy szanse nagonić zamiejscowych na te stoki

Awatar użytkownika
Daniel
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 2750
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:35
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: przystanek przed większymi górami??

Post autor: Daniel » 23 lutego 2007, o 01:27

maju pisze:...no taką strategią to my tych stoków zamiejscowymi nie zapełnimy (...) lepiej opierać strategię na dogadywaniu się (...) z Targami...zniżki dla gości targów, zniżki do biletu wstępu na Targi....w ten sposób mamy szanse nagonić zamiejscowych na te stoki
Okres zimowy to kres przerwy w kalendarzu targowym :!:
Ale pomysł z hotelami uważam za trafiony.
Obrazek

Awatar użytkownika
Tomek
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1002
Rejestracja: 13 marca 2006, o 16:12
Lokalizacja: Kielce / Bytom

Post autor: Tomek » 23 lutego 2007, o 14:18

Ciągle podają w artykułach nazwy "na skoczni" itd a skoczni nie ma :( Juz chyba lepiej jakby teraz podawać nazwe góry czyli - Pierścienica.

Awatar użytkownika
Grzegorz
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3000
Rejestracja: 31 maja 2006, o 17:10
Lokalizacja: Mokotów

Post autor: Grzegorz » 23 lutego 2007, o 21:25

Zawsze można jeździć, wystarczy tylko wyłożyć igielit :D Albo nie jeździć, tylko pojeździć tym wyciągiem co ma powstać i z góry popodziwiać panoramę Kielc jedząc jakąś lokalną potrawę w nowej knajpce na samym szczycie góry :D

hey
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1441
Rejestracja: 24 kwietnia 2006, o 13:47

Post autor: hey » 12 września 2007, o 08:55

12 września 2007
Co jest na stokach?
Jeszcze rośnie tam trawa, ale powstają nowe trasy narciarskie w Bodzentynie i Niestachowie. Czy ruszą w tym roku?Większość tras narciarskich w Kielcach i okolicy jest zamknięta na głucho. Prace budowlane są prowadzone tylko w Bodzentynie i Niestachowie. Czy to oznacza, że na innych stokach nic się nie zmieni przed sezonem?

Największa inwestycja jest zaplanowana w Kielcach na Stadionie. Właściciele chcą poszerzyć trasę zjazdową, ustawić dwa nowe wyciągi, wybudować hotel i restaurację. To ma być największe centrum narciarskie w województwie. Projekt jest gotowy. W tym roku jednak niewiele uda się zrealizować.

ZMAGANIA Z FORMALNOŚCIAMI

- Mamy za sobą dopiero pierwszy krok. Gotowy jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu, który pozwolił nam rozpocząć gromadzenie dokumentów do uzyskania pozwolenia na budowę. Czekamy na decyzję środowiskową dla inwestycji, która wymaga uzgodnienia z wieloma instytucjami. Mamy kłopot z uzyskaniem zgody na dostawę wody do centrum sportowego i odbiór ścieków. Bez niej ma mowy na uzyskanie pozwolenia na budowę. Mimo tych trudności, mam nadzieję, że w tym roku uda się ją uzyskać, a wiosną rozpocząć prace, aby na następny sezon ośrodek był gotowy - informuje Paweł Kozłowski, współwłaściciel wyciągu narciarskiego na Stadionie w Kielcach.
Dodaje, że w tym roku może uda się poszerzyć zjazd, jeśli otrzyma wymagane zgody. Jedyną pewną zmianą będą nowe, kontenerowe szalety, które zastąpią TOI-TOI.

Na Telegrafie w Kielcach warunki do szusowania nie zmienią się. Właściciele wyciągu czekają na miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu, który pozwoli im na poszerzenie trasy i wymianę wyciągu na szybszy i wygodniejszy. Być może będzie to kolejka linowa. To jednak dalsza przyszłość, bo plan będzie gotowy najwcześniej za rok.

Właściciele wyciągów w Krajnie, Tumlinie i Ameliówce na Radostowej nie planują zmian na trasach i jeszcze nie myślą o przygotowaniach do sezonu. W Widełkach w nadchodzącym sezonie także nie można oczekiwać wielkich inwestycji.

- Kupiłem drugi wyciąg, ale jeszcze nie mam pozwolenia na jego zamontowanie. Nie mam też zgody na korzystanie z wody z pobliskiej rzeczki, więc jeszcze w tym sezonie nie będzie sztucznego naśnieżania - informuje Grzegorz Górecki, właściciel wyciągu w Widełkach.
reklama
W BODZENTYNIE I NIESTACHOWIE KOPIĄ

Trasa zjazdowa w Bodzentynie miała być gotowa już w ubiegłym roku, ale pogoda pokrzyżowała plany właścicielom stoków. Zabrakło śniegu, a sztucznego naśnieżania jeszcze nie zamontowano. - W tym sezonie na pewno trasa zostanie otwarta. Kończymy jeszcze montaż instalacji do naśnieżania. Ulewne deszcze spowodowały, że prace trzeba było wstrzymać, ale skończymy je jeszcze w tym miesiącu - informuje Zdzisław Maniara, współwłaściciel trasy zjazdowej w Bodzentynie.

Pełną parą toczą się prace przy budowie nowej trasy w Niestachowie. Jej właściciel Lech Dyk nie chce zdradzać, jak będzie wyposażony ośrodek, a nawet czy uruchomi go w tym sezonie. - Nie lubię wyprzedzać wydarzeń. Jak trasa będzie gotowa, to zaproszę i wszystko powiem. Nie wiem, czy będzie gotowa w tym sezonie, nie chcę nic obiecywać. Powiem tyle, że to będzie ośrodek najlepszy w województwie - informuje Lech Dyk, właściciel trasy w Niestachowie.Echo Dnia

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11636
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 23 września 2007, o 19:28

2007-09-20

Informacja o rozpoczęciu procedury udziału społeczeństwa

(...) informuję o rozpoczęciu procedury udziału społeczeństwa w postępowaniu w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na budowie wyciągu narciarskiego typu krzesełkowego, poszerzeniu istniejącego stoku zjazdowego oraz wykonaniu mikroniwelacji powierzchni terenu pod nowym wyciągiem i na poszerzonym pasie stoku narciarskiego, realizowanego na terenie ośrodka narciarstwa „Stadion”, usytuowanego na zboczu góry Pierścienicy, w rejonie ul. Kusocińskiego i Al. Na Stadion w Kielcach, na działce nr ew. 62, obręb 0022.

Postępowanie prowadzone jest na wniosek Pana Pawła Kozłowskiego – Centrum Sportowo-Rekreacyjne „Stadion”, 26-001 Masłów II 62A.

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3934
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Post autor: Sirek1 » 24 maja 2008, o 11:41

Szerszy stok, nowy wyciąg, gastronomia i hotel na Telegrafie

Kielecki stok Telegraf będzie mógł być w przyszłości poszerzony. Dzierżawcy będą mogli wybudować nowy wyciąg, a na szczycie budynek, w którym mieścić będzie się gastronomia i pokoje hotelowe.
O planach zagospodarowania Telegrafu mówiono podczas dzisiejszej Komisji Gospodarki Przestrzennej. Trwają prace nad studium i planem miejscowym stoku. Artur Hajdorowicz, dyrektor Biura Planowania Przestrzennego w ratuszu przyznaje, że są one opóźnione o trzy miesiące. To wynik trudnych rozmów z Nadleśnictwem i bałaganu w mapach.
Zdaniem Pawła Kozłowskiego - jednego z dzierżawców Telegrafu nie jest jednak tak źle. Przedsiębiorca przypomniał, że plan zagospodarowania dla rejonu Skoczni powstawał cztery lata. O szczegółach planów inwestycyjnych, dotyczących Telegrafu na tym etapie dzierżawca nie chciał mówić. Jeśli wszystko pójdzie sprawnie, nowe studium i plan zagospodarowania stoku trafią pod obrady rady w grudniu i styczniu.

:arrow: http://www.radio.kielce.com.pl/index.ph ... id_k=14264

seba_ck
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1231
Rejestracja: 31 sierpnia 2006, o 14:01
Lokalizacja: KIELCE

Post autor: seba_ck » 9 lipca 2008, o 23:44

KIELCE
10 lipca 2008 - 0:01

Szerszy stok na kieleckim Stadionie


Z szerszej trasy zjazdowej na Stadionie w Kielcach narciarze będą się cieszyli już od tego sezonu.

Wyciągu krzesłowego w tym roku jeszcze nie będzie. Restauracja z miejscami noclegowymi powstanie najwcześniej także za rok.

Powstanie centrum narciarskiego na Stadionie z nową infrastrukturą i szerszym stokiem przez wiele lat było niemożliwe. Brakowało miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, bez którego właściciele wyciągu nie mogli otrzymać pozwolenia na inwestycję. Plan obowiązuje od kilku miesięcy i wkrótce rozpoczną się prace.

- Mamy pozwolenie na budowę i decyzję o wyłączeniu części terenu z gospodarki leśnej, ale czekamy na zgodę z Urzędu Miasta na wycięcie drzew z powierzchni około 0,9 hektara - informuje Paweł Kozłowski, współwłaściciel wyciągów na Stadionie i Telegrafie w Kielcach. - Mamy ją dostać w połowie lipca i zaraz potem weźmiemy się za wycinkę. Bez usunięcia drzew nie da się poszerzyć zjazdu narciarskiego.
Dodaje, że trasa zjazdowa po wycięciu drzew będzie miała 40-45 metrów szerokości, teraz ma zaledwie 18-20 metrów.
reklama


- Na pewno ustawimy drugi orczyk, mały dla dzieci. W planach mamy montaż trzeciego wyciągu, ale na razie trudno powiedzieć, jaki to będzie. Chcieliśmy kupić "krzesełko”, ale za wcześnie na taką decyzję, która może okazać się nieopłacalna. Dwie ostatnie zimy były bardzo lekkie, sezon trwał krótko. Jeśli w tym roku będzie podobnie, to można wnioskować, że tendencja ocieplania się utrzyma, a wówczas inwestowanie w taki wyciąg nie byłoby ekonomiczne. Wtedy ustawimy nowoczesny orczyk - przyznaje Paweł Kozłowski.

W planach jest budowa restauracji z hotelem. - Chcemy stworzyć prawdziwy ośrodek narciarski. Do nowego obiektu przeniesiemy także wypożyczalnię sprzętu narciarskiego i toalety. Planujemy ruszyć z pracami we wrześniu i na przyszły sezon nowe zaplecze byłoby gotowe, ale termin może się przesunąć. Złożyliśmy wniosek o unijne pieniądze. Jeśli zostanie on rozpatrzony w pierwszej turze, przed zakończeniem wakacji, to budowa od września jest realna. Może się jednak zdarzyć, że decyzja o unijnej dotacji zapadnie jesienią, a wówczas ruszymy dopiero wiosną. Przy każdej z wersji nowa infrastruktura powinien być gotowa na przyszły sezon - informuje Paweł Kozłowski.

Agata Kowalczyk
:arrow: http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/ar ... /226508272
Zmieniaj świat na taki, jaki sobie wymarzyłeś.

seba_ck
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1231
Rejestracja: 31 sierpnia 2006, o 14:01
Lokalizacja: KIELCE

Post autor: seba_ck » 16 sierpnia 2008, o 16:11

Stok Telegraf będzie poszerzony

Stok narciarski Telegraf w Kielcach zostanie poszerzony. Dzierżawca terenu Paweł Kozłowski zapowiada, że wycinka drzew rozpocznie się we wrześniu. To dobra wiadomość dla narciarzy, którzy na od kilku lat czekaja na polepszenie warunków jazdy.
Na razie to jednak koniec zmian, mimo wielu zapowiedzi nie zmieni się infrastruktura wokół stoków. Paweł Kozłowski zapewnia, że złożył w Urzędzie Marszałkowskim wniosek o dofinansowanie projektu, którego realizacja ma sprawić, że na stokach Telegraf i Stadion turyści będą mogli atrakcyjnie spędzić czas. Szczegółów nie chce zdradzać.
Swoje zamierzenia przedstawił podczas spotkania z radnymi komisji sportu i turystyki. Wówczas zapowiadał, że planuje stworzenie na szczycie Telegrafu punktu widokowego i wymianę wyciągu na krzesełkowy. W tym sezonie narciarskim nie będzie żadnych zmian na stoku Stadion.
Prezydent Kielc Wojciech Lubawski, oceniając współpracę z dzierżawcami mówi, że czuje pewien niedosyt.
Paweł Kozłowski i Paweł Kwapisz mają podpisaną umowę na dzierżawę stoków do 2027 roku.

Aktualizacja: 2008-08-16 12:59:16
:arrow: http://www.radio.kielce.pl/page,,Stok-T ... 41d9b.html
Zmieniaj świat na taki, jaki sobie wymarzyłeś.

Awatar użytkownika
Maniax
Posty: 54
Rejestracja: 18 lutego 2008, o 12:33
Lokalizacja: Kielce - Stadion

Post autor: Maniax » 19 sierpnia 2008, o 18:29

Do pełni szczęścia brakuje mi tylko połączenia obu stoków narciarskich jakąś linią komunikacyjną. Wbrew pozorom nie są to małe odległości, a podczas sezonu zimowego mogłyby kursować jakieś autobusy łączace Stadion z Telegrafem, do tego wspólne karnety czy też zniżki i turyści swobodnie by z tego korzystali.

Kieleckie stoki stają sie coraz bardziej popularne wśród narciarzy, mieszkańcy Łodzi, Wawy czy Radomia wolą skoczyć na weekend do Kielc niż w odległę Tatry. Potrzeba tez jeszcze reklamy, bo nie wszyscy sobie zdają sprawę z tego ze mamy w miescie takie stoki i nawet gdy brak dookoła śniegu są one czynne. Można by sie dogadać z telewizją, zawsze w czasie prognozy pogody podają warunki narciarskie na stokach a Karpatach i Sudetach, mogli by do tego dorzucic Góry Świętokrzyskie.
Lokalny patriota

Awatar użytkownika
ice
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5698
Rejestracja: 15 maja 2006, o 09:24
Lokalizacja: Kielce

Post autor: ice » 25 grudnia 2008, o 15:35

Na stadionie będzie nowy wyciąg

Na zimę nowy wyciąg taśmowy dla dzieci i początkujących, na wiosnę góralski pensjonat. Szykują się zmiany na kieleckim stadionie. Niewiele zmieni się za to na Telegrafie.

- Trasa została poszerzona, stok już nie będzie węższy niż 50 metrów - mówi Paweł Kozłowski, dzierżawca terenu na Stadionie. Wiele uciech czeka najmłodszych i początkujących narciarzy. - Podpisaliśmy już umowę z austriacką firmą. Na dolnej części stoku powstanie nowy wyciąg, a przy nim park z atrakcjami dla dzieci - zapowiada Kozłowski. Nowy wyciąg będzie miał 100 metrów, korzystający z niego wejdą na taśmę, która wyniesie ich w górę. - To sprawdzone urządzenie, posiada atesty bezpieczeństwa - podkreśla dzierżawca stadionu. Jego przepustowość to 1,4 tys. osób na godzinę. Zamontuje go austriacka firma SunKid specjalizująca się w narciarskich parkach dla dzieci, głównie w Alpach i Dolomitach.


Niestety, nie zmieni się główny wyciąg. Wcześniej planowano zastąpienie orczyka krzesełkowym. Inwestycja miała kosztować 4 mln zł. - Ostatnie chimeryczne zimy sprawiły, że zawiesiliśmy ten pomysł. Przy tak krótkich sezonach mogłoby to nas doprowadzić do bankructwa - twierdzi Paweł Kozłowski. Za to ucieszą się pewnie miłośnicy snowboardu. Na Stadionie będzie można wreszcie wypożyczyć deski. Będziemy też mieli prawdziwą góralską chatę z Podhala. To właśnie pod Zakopanem ma być postawiony pensjonat, który zostanie później w częściach przeniesiony do Kielc. Budynek ma mieć 1,6 tys. metrów kwadratowych, 28 pokoi, salę restauracyjną na 200 osób, sklep i wypożyczalnię. - Budowa zacznie się wiosną. Mamy już zarezerwowaną góralską ekipę - informuje Kozłowski. W planach jest wybudowanie przy pensjonacie dwóch kortów tenisowych, które w zimie zamieniane byłyby na lodowiska.

O ile na stadionie zmienić ma się dużo, tak na Telegrafie będzie po staremu. Nie ma nadal planu zagospodarowania przestrzennego dla tego miejsca. A dzierżawcy chcieli m.in. poszerzyć stok, zmodernizować wyciąg. Jest też pomysł postawienia restauracji na szczycie Telegrafu z tarasem widokowym z panoramą Kielc. Szanse na to są minimalne, bo nie zgadza się dyrekcja lasów państwowych w Radomiu. Nie będzie też toru saneczkowego (zjeżdżalni grawitacyjnej) w Kielcach, takiej jak. np. na Gubałówce czy na Palenicy w Szczawnicy. Z dzierżawcami kieleckich stoków rozmawiali w tej sprawie przedstawiciele firmy robiącej takie zjeżdżalnie. - Mają one sens w miejscach stale odwiedzanych latem i zimą, jak np. Gubałówka - mówi Paweł Kozłowski.


Źródło: Gazeta Wyborcza Kielce

http://miasta.gazeta.pl/kielce/1,35255, ... yciag.html
Narciarze już czekają

Zwolennicy narciarstwa z niecierpliwością czekają na otwarcie sezonu.
Zima trzyma w niepewności, czy uda się uruchomić świętokrzyskie wyciągi. Przeczytaj raport o trasach w regionie i ich przygotowaniu do sezonu.

Pierwszy atak zimy zrobił wielką nadzieje narciarzom i właścicieli tras zjazdowych w Górach Świętokrzyskich, że ten weekend ruszą orczyki. Jednak trzeba jeszcze poczekać, ale już można zobaczyć co zmieniło się na stokach.

- Chcieliśmy ruszyć w sobotę, ale niestety temperatura nocami była za wysoka aby sztuczne naśnieżanie dało efekty. Naturalnego śniegu jest za mało i trasy nie nadają się do jazdy. W ostatnich latach po listopadowym ataku zimy przychodzi duże ocieplenie i tym razem tak będzie. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i czekać na prawdziwe mrozy i śniegi - informuje Paweł Kozłowski, współwłaściciel wyciągów na Telegrafie i Stadionie w Kielcach.

Na stoku narciarskim na Stadionie narciarze zauważą zmiany. Właścicielom orczyka udało się uzyskać zgodę na usunięcie drzew, które w dolnej części ograniczały szerokość trasy. Zjazd miejscami miał zaledwie 15 metrów. Teraz na całej długości ma 50 metrów.

- Bezpieczeństwo i komfort jazdy się poprawią - zapewnia Paweł Kozłowski. - Poszerzenie trasy daje nam możliwość dostawienia drugiego wyciągu. Jest już zamówiony i na początku grudnia ustawimy go. Taki sprzęt w naszym rejonie jeszcze nie działa. To wyciąg taśmowy. Narciarz wchodzi na przesuwającą się taśmę, która wiezie go na górę.

W nowym pomieszczeniu będzie wypożyczalnia sprzęt narciarskiego. - Powiększyliśmy asortyment, kupiliśmy deski snowboardowe, na które jest duże zapotrzebowanie. Do tej pory na Stadionie był zakaz ich używania ze względu na wąska trasę. Teraz mogą jeździć razem z narciarzami - informuje.

Największe zmiany na Stadionie zaczną się po zakończeniu sezonu. - Mamy już pozwolenie na budowę i w kwietniu rozpoczynamy stawianie ośrodka. Będzie w nim hotel z 28 pokojami, sala kongresowa dla 200 osób i dla takiej samej grupy restauracja. Do nowego budynku przeniesiemy wypożyczalnię sprzętu. Obok powstanie parking dla 40 aut. W listopadzie 2009 chcemy zakończyć inwestycje - zapowiada Paweł Kozłowski.

Na Telegrafie w Kielcach, najtrudniejszym stoku w naszym regionie nic się nie zmieniło od ubiegłego sezonu. - Dokupiliśmy tylko dwie armatki, które przyspieszą sztuczne naśnieżanie stoku. Czekamy na miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który jest w tracie opracowywania. Bez niego nic nie możemy zmienić na telegrafie, a trzeba przede wymienić wyciąg, który jest przestarzały. Chcemy kupić coś szybszego wydajniejszego i nowocześniejszego, ale raczej nie będą to krzesełka. To zbyt duży wydatek przy niepewnych dochodach z powodu lekkich zim. Chcemy poszerzyć trasę, a na jej szczycie wybudować restaurację - dodaje Paweł Kozłowski.

Niestachów bez alkoholu

-My stawiamy na bezpieczeństwo i tegoroczne zmiany mają je poprawić. W barze rezygnujemy ze sprzedaży alkoholu. Mieliśmy w ubiegłym roku kilku nietrzeźwych narciarzy, na których skarżyli się inni użytkownicy stoku. Gdy chcieliśmy ich wyprosić padał argument, że alkohol kupili u nas w barze. Od tego sezonu nietrzeźwi nie mają prawa u nas być - zapewnia Leszek Dyk, właściciel ośrodka.

Także ze względu bezpieczeństwa na oślej łączce dla dzieci uczących się jeździć ustawione będą choinki i jelenie z gąbki. - Wokół nich maluch mogą ćwiczyć a w razie upadku nic im nie grozi. Chcemy w ten sposób wyeliminować z trasy rodziców i dziadków, którzy nie jeżdżą, a podbiegają do dzieci, gdy się zachwieją. To oni stwarzają zagrożenie dla innych małych narciarzy - dodaje Leszek Dyk.
Nowy sprzęt został kupiony do wypożyczalni. Deski jednej firmy Head, w jednakowym kolorze.

Właściciel kupił także generator, który uchroni przed przerwami w dostawie prądu. - Dzisiaj 8 razy nie było zasilanie. Co by się działo, gdy stok był pełen narciarzy. Przybyły także 3 armatki do sztucznego śnieżenia - informuje.


Drobne zmiany

W Krajnie, gdzie znajduje się najdłuższy stok w Górach Świętokrzyskich nie widać zmian. - W tym sezonie zainwestowaliśmy w nową studnie potrzebną do naśnieżania stoku. Dla nas to ważne, więcej śniegu w krótszym czasie wyprodukujemy, a trasa szybciej zostanie naśnieżona. Narciarz raczej tego nie zauważy - przyznaje właściciel stoku Sebastian Dańda.

W Tumlinie właściciel kupił skuter, który pomaga dobrze ubić śnieg w pobliżu wyciągu. W przyszłości chce postawić drugi, dłuższy orczyk na sąsiednim stoku. Inwestycja zależy od tego jaka będzie zima i ile uda się zarobić w sezonie.
Bez zmian przywita narciarzy ośrodek narciarski w Bałtowie. W planach jest budowa toru saneczkowego, ale szybko nie ruszy.

Narciarzom jeszcze nie udało się poznać nowej trasy i wyciągu w Bodzentynie, skąd rozpościera się przepiękny widok na Góry Świętokrzyskie. Stok jest gotowy od ubiegłego sezonu ale wówczas lekka zima zniweczyła plany otwarcia trasy. - Mam nadzieję, że w tym roku się uda - współwłaściciel stoku Zdzisław Maniara.

Bez mostu nie ruszy

Na Radostowej w Ameliówce nie ma śladu przygotowań do sezonu. Trudno uwierzyć aby wyciąg zaczął działać, ponieważ nie ma jak dostać się do niego. Most na Lubrzance, przez który trzeba przejechać aby znaleźć się w pobliżu orczyka zawalił się.

Trasa w Widełkach także w tym sezonie nie będzie czynna. - Ktoś przeciął linę od wyciągu, mam dosyć walki z miejscowymi. Nie rozumieją, że stok ściąga turystów i mieszkańcy wsi też mogą na tym zarobić, to rezygnuje z jego prowadzenia. Może za rok spojrzę na to innym wzrokiem i wrócę do interesu, i do inwestowania w niego - informuje Grzegorz Górecki.

Sandomierz nie kojarzy się z górami, ale i tam znaleziono teren nadający się dla narciarzy. O białym szaleństwie trudno tu mówić, ale trasa nadaje się do zabawy i stawiania pierwszych kroków na deskach. Miniwyciąg o dlugosci 60 m w parku Piszczele na stoku Słonecznym może ruszyć tylko wtedy, gdy spadnie dużo śniegu. Armatek tu nie przewidziano.


http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/ar ... /806802949

ODPOWIEDZ